Nová frézka na dřevo

Odpovědět
Smartyn34
Příspěvky: 73
Registrován: 2. 1. 2015, 11:45

21. 1. 2015, 4:06

Ahoj,
Poučen z předchozího nezdaru ze stavby mé první frézky (né že by nefungovala, ale přesnost a tuhost se jaksi vytratila) jsem se rozhodl postavit trochu lepší konstrukci pro frézování dřeva a plastů. Něco jsem nakreslil, viz obrázek.
Rozjezdy X-1100mm, Y-700mm,Z-140mm. Pojezdy na lineárech, kuličkové šrouby a zbytek hliník, bočníce 16mm, drobnosti 10mm. Mám tu pár hliníkových profilů, tak bych je chtěl využít.
CNC1.jpg
Vůbec si nejsem jistý jaký motor použít pro X osu, na zbylé dvě tu mám 2A motory ale to by bylo asi málo.
Myslíte že by to takhle mohlo fungovat?
Jukos3
Příspěvky: 203
Registrován: 24. 10. 2008, 5:20
Bydliště: Svit
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2015, 4:45

Ahoj

Tak navrh by som na tovojm mieste este urcite dopiloval. Pripomienky mam k nasledujucim veciam

- Zakladna (X os CNC), by mala byt tuha a preto je este dopln o vystuzujuce rebra, pretoze tie duralove profily sa zdaju byt masivne ale celkom dost vedia pruzit, na tej dlzke ti to viem zarucit.
- Na bocnice pridaj este vyztuz vo forme kolmo naskrutkovanej dosky. Ked sa potom na bocnicu pozres v priereze bude to vyzerat ako T.
-Os Y taktiez nie je velmi stastne riesena co sa tyka tuhosti. Pri zabere frezy do materialu to bude poctivo pruzit. Pozri sa na to tak ze spodna kolajnica je os otacana, lebo je tuhsia a potom posobis pakou na tu hornu kolajnicu ktora je na tenkom profile. Vysledok je ten ze to bude pruzit tak, ze pri vacsich obrabacich silach ti to urobi kludne aj zopar milimetrov. K tomu je velmi pekny vysvetlujuci obrazok http://www.cncroutersource.com/images/gantrylabeled.jpg. Kazdopadne to vyztuz.
- Odporucam pouzit gulickove skrutky, z ebay som kupil skoro take iste rozmery ako mas ty a stalo to okolo 135E na vsetky 3 osi aj s obrobenymi koncami.
-Motory by mali mat minimalne krutiaci moment 2.2Nm na os X aj viac, kedze treba hybat portalom.

To su take najzavaznejsie pripomienky. V prikladom zopar ionspirativnych obrazkov
Přílohy
Cuttingedgecnc_01.jpg
Cuttingedgecnc_02.jpg
Cuttingedgecnc_06.jpg
Kazdy raz nejako musel zacat ...
http://robotika.yweb.sk
http://ap.urpi.fei.stuba.sk/sensorwiki/index.php/Kráčajúci_mobilný_robot
Smartyn34
Příspěvky: 73
Registrován: 2. 1. 2015, 11:45

21. 1. 2015, 6:51

Dík za připomínky, s tou základnou máš asi pravdu, dal jsem pár nosníků, zároveň to bude podepírat prac. desku a nemusí být tak silná. Za profily na ose Y jsem přidal ještě plát 10mm, který by to měl ztužit jak v ose Y tak průhyb těch profilů v ose X.
CNC2.jpg
Jak mám šroub v ose X, docela mám strach umístění jednoho šroubu uprostřed, aby to nemělo snahu se kroutit kolem Zka, při frézování nakrajích. Ale zas točit dva šrouby 2005 1200mm dlouhý už by bylo asi na krokový motor dost?
S použitím kuličkových šroubů a lineárů počítám.
IMG_20150107_180226.jpg
Smartyn34
Příspěvky: 73
Registrován: 2. 1. 2015, 11:45

22. 1. 2015, 6:08

Vsadil bych se že tu včera byl příspěvek s dotazem v čem to kreslím, ale dneska zmizel. Nevěděl jsem že jdou příspěvky odstraňovat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2015, 8:21

jojo byl
patrne ho autor smazal driv nez na to nekdo stihnul reagovat
posledni prispevek v tematu muze autor sam smazat (takovy maly krizek nad prispevkem)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 1. 2015, 8:55

to se dá smazat jen poslední příspěvek? nějakej starší svůj už nesmažu?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2015, 8:59

ne protoze by reakce na to nedavali smysl
bohuzel editovat muzes kterykoli svuj takze to trosku nema logiku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“