Hobbití CNC - asi to bude Proxxon - prosba o nasměrování

Odpovědět
Hobbit.cnc
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 2. 2015, 2:45

21. 2. 2015, 4:02

Dobrý den či ahoj.

Již asi 2 měsíce se pasivně potuluji po tomto fóru a i jinde a zkouším si udělat obrázek o tom, co je zapotřebí k rozhýání 3.osého stroječku, který mi vydlabe to, co si nakreslím v CADu.

Požadavky:
obrobek XYZ: 40x115x40mm
materiál: dural
hloubka frézování cca 2,5mm, frézou D=2, dokončení ideálně D=1mm, ale stačila by ta 2mm
přesnost +/-0,2
množství výrobků řádově několik málo kusů (i na těchto málo kusů si chci zkusit něco sestavit)

Výběr stroje:
Na ebay nakupuji, tak jsem jeden čas uvažoval o koupi 3020, po přečtění mnoha vláken tady jsem přemýšlel i o vlstní stavbě menšího a tužšího stroje a hlavně bez problémů s řízením. Před nějakou dobou jsem objevil Proxxon MF70. Tak jsem si o něm našel několik vláken a na webu několik úprav, takže si myslím, že jsem se rozhodnul. Mám vztah spíše k mechanice, cokoli co začíná na elektr. je horší.

takže prosba:
Mám PC WinXp, LPT kabelem se propojím s
-odělovací deskou např. http://www.cncshop.cz/cnc-io-board-odde ... lelni-port
-3x driver např. http://www.cncshop.cz/m415b-driver-pro- ... y-40v-1-5a Půjdu cestou samostatných driverů (problémů chci řešit co nejméně)
-krokové motory (vyčteno, že 1Nm stačí, tak) http://www.cncshop.cz/57hs09-krokovy-2- ... otor-1-3nm
-zdroj PS 190 / 35V http://www.cncshop.cz/ps100-350-napajec ... e-100-500w
-kabely k motorům např 4x1mm http://www.cncshop.cz/kabely-pro-pripojeni-motoru
-3x koncový spínač pro referování např. tento :http://www.cncshop.cz/mikrospinac-msw-0
-Řídit bych to chtěl Machem, už mám nějakou verzi staženou, ale nebráním se LINUXu, ikdyž zkušenosti jsou jen na úrovni LiveDVD při záchraně dat.
-Tvorba drah v Inventoru + HSM Express, který má export jak do MACHu tak Emc2
-Přístup k soustruhu a laseru mám, takže držáky na motory si udělám, ikdyž jsem asi zapomněl na pružné spojky.

Otázky:
-Pokud použiju oddělovací desku a samotné drivery jsou dle specifikace taky oddělené, nebude to něčemu vadit?
-Nástroje předpokládám z nabídky CNC shopu např. 2mm http://www.cncshop.cz/frezy_c, ale upínací průměr 3,127, Proxxon 3,2mm tak doufám, že to nebude problém.
-Na co si dát pozor, co změnit, co mi uniklo?


Jdu studovat datasheety dílů, manuál k MACHu atd. a budu rád za jakoukoliv reakci
Děkuji předem.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1013
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2015, 4:20

Někteří od MF70 odrazují, já (zatím ?) nikoliv.
Dodávají se k ní kleštiny pro několik průměrů včetně 3,0 a 3,175mm.
Kup si druhý pár upínek (první je v příbalu).

Linuxu se neboj. Nabootuješ z LiveCD a místo záchrany dat spustíš program.
Jestli se máš učit MACH, EMC nebo LinuxCNC, úplně od nuly, tak není až tak podstatné, který si vybereš.

Galvanické oddělení... problém může být s pomalými optrony, pokud je ta deska podezřele laciná (bylo již popsáno).

Podařilo se ti sehnat nějak pěkně zpracované rozměry příslušných míst na MF70 pro připevnění motorů ???
(Něco málo mám někde v poznámkách.)
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2015, 5:23

Jen stručne:
- Ta oddělovací deska nemá galvanicky oddělené výstupy, ale jen vstupy, což je OK. A tam ani nevadí pomalé optrony (jsou to vstupy pro čtení koncáků, referáků atd., tak se na mikrosekundy nehraje).
- Stejné nebo lepší motory koupíš od Microconu za třetinovou cenu.
- LinuxCNC určitě zařad mezi kandidáty.
- Pokud nějak dramaticky nespěcháš, tak na eBay elektroniku koupíš mnohem levněji.
Hobbit.cnc
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 2. 2015, 2:45

21. 2. 2015, 5:43

Děkuju za téměř okamžitou reakci

Habešane,
k Linuxu mě to nějak táhne, vždy jsem jej chtěl vyzkoušet, takže jej asi dám na 1. místo.
Držáky motorů budu řešit, až budu mít na stole motory a Proxxona, to se určitě ozvu s prosbou o radu.
v eshopech,kde prodávají MF 70, je vždy výčet klešin 1.0/1.5/2.0/2.4/3.0/3.2 mm, zkusím tedy do poptávky zadat i 3,175, - díky za tip

Mexi,
díky za tip na motory.
Na ebay kusím porovat ceny a riziko reklamce a uvdím.

Díky oběma i dalším
Zdraví Hobbit
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2015, 6:11

Tá klieština 3.2 je práve na stopku 3.175, origoš 3.175 neni... Teda som žiadnu nenašiel.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Selic
Příspěvky: 653
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

21. 2. 2015, 7:04

Ta největší kleština z příbalu pasuje na nástroje se stopkou 3.175, tam není co řešit.

Po zkušenostech z provozu mojí hračky, můžu doporučit:
- uchycení motorů podle http://kitconversion.altervista.org/kiwi_10_minuti.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- vybraný driver M415B a motor z microconu, na první pokusy stačí drivery připojit přímo na LPT
- na rozběhání stačí Mach3, licenci stačí koupit později
- po zakoupení si zkontroluj jestli je osa vřetena opravdu kolmo na pracovní stůl - můj kus měl špatně vyfrézované rybiny

Většinou opracovávám díli z AlMnSi a mosaz. Postřehy:
- Motor vřetena nasává "duralový prach" a začně hořet kolem uhlíků. Vyřešil jsem to přivedením vzduchu od ventilátoru z počítače přes husí krk z boku a přelepením spodních chladících otvorů. Tím se podstatně zlepšilo chlazení a motor vydrží práci s 3mm nástrojem nepřetržitě.
- Pod žlutým krytem osy Y se opět hromadí "duralový prach". Mám v plánu provrtat díry do podstavce, aby to vypadlo ven.
- Pro obrábění tvrdých materiálů je to potřeba přišroubovat na pořádný stůl. Jinak to hodně nepříjemně vibruje a láme malé nástroje.
- Vždy po dvou hodinách provozu to chce vyčistit, namazat a seřídit vůle na rybinách.

Celkový dojem - je to pěkná hračka, kde si člověk vyzkouší řízení stroje a zapojení motorů. Pokud chceš udělat pár děr, něco gravírovat atd. je to OK.
Na větší uběry materiálu nebo delší provoz je to zoufale nevýkonné a drahé na spotřebu náhradních dílů. 15cm3 duralu na krabičku pro vf zesilovač to kutá asi 2hodiny.
Dnes bych už šel cestou proxxon křížového stolu a k tomu vlastní Z-osu a ATAS vřeteno. Za skoro stejné prachy úplně jiný výkon.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Snek
Příspěvky: 65
Registrován: 13. 11. 2013, 10:06
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2015, 10:19

Vzhledem k tomu, že chceš opracovávat obrobek "až 15cm dlouhý" tak bych nešel do MF70, ale přímo do modelářské sestavy Proxxon No. 16000-S (vřeteno BFW40, stojan BFB2000, křížový stůl KT150)
Hobbit.cnc
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 2. 2015, 2:45

22. 2. 2015, 4:11

Sneku,
po této sestavě jsem taky pokukoval, 150x150mm už je o mnoho hezčí pracovní plocha, ale bál bych se malých otáček vřetena BFW40 (900- 6.000 ot/min) proti MF70 (5.000-20.000 ot/min), primárně to budu chtít na nástroj 1-2mm a když jsem si dle řezné rychlosti hliníku hledal otáčky pro D=1 nebo 2mm, bylo to vždy v řádu desítek tisíc ot... jinak ten maximální obrobek budu mít 11,5cm dlouhý.

Selici
takto nějak jsem si uchycení představoal, už jsem měl ten odkaz v oblíbených na potom :)
Díky za varování ohledně prachu a i dobu frézování, jeden díl u mne bude mít úběr max 2,5cm3, což je nějakých 20min. - pro mne přijatelné.

Zatím to tedy vypadá na MF70, ještě musím znova promyslet rozpočet, zda by ta sestava se stolem KT150 přeci jen nebyla výhodnější, jenže ty otáčky...(vřeteno Atas padá pro nutnost fr.měniče.)

Díky všem za reakce.
Hobbit
Snek
Příspěvky: 65
Registrován: 13. 11. 2013, 10:06
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 7:01

Tak vem jen křížový stůl a stojan. Vřeteno pak vyber podle požadovaných otáček, třeba KRESS ...
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 7:57

S týmto sa dá predĺžiť pracovná plocha (GE70):
https://www.google.sk/search?client=ope ... GQPaacgYAP

Ale za tie prachy :(
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Hobbit.cnc
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 2. 2015, 2:45

23. 2. 2015, 5:29

Nemusíš kupovat celou sadu na kopírování, jak píše rawen zde:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=3076

Hobbit
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

23. 2. 2015, 5:43

Oba uvedené typy Proxxon MF70 i Proxxon No16000 mám doma ve skříni, před cca 15-ti lety jsem si je také koupil na hraní.
Domnívám se, že na předělávání na CNC nejsou moc vhodné, respektive z hlediska tuhosti a přesnosti je dle mého názoru lepší MF70.

MF70:
Asi bude trošku problém s požadovanou délkou a šířkou obrobku 115 x 40 mm.
Při šířce 40 mm je již problém s koncovými spínači, osa Y má rozjezd od středu stolu +- 22 mm.
Délka obrobku tak maximálně do 100 mm. Originální těleso vřeteníku jsem odfrézoval a napasoval jsem na něj objímku pro vřeteno BFW 40E.
Je s tím mnohem lepší práce, než s originálem. Na dural je křížový stůl poněkud subtilní i pro malé průměry fréz.
Pro zubařské OK, ale již při průměru 2 mm jsou znatelné rezonance a je třeba to na hloubku lechtat.
Dá se to částečně vyřešit větším přitažením vymezovacích lišt, ale potom je zase třeba dát silnější krokové motory.
Krokové motory SX-17 a podobné začnou ztrácet kroky.
S předěláním na kuličkové šrouby asi nebude problém - já jsem použil posuvové šrouby Kerk od Microconu.
Křížový stůl a vedení os X,Y a Z je mnohem přesnější než na sestavě NO16000.

No16000:
Pro předělání na CNC mi připadá méně vhodný než MF70, přestože má větší plochu křížového stolu.
Kvalita provedení rybin je opravdu na velmi nízké úrovni a mněl jsem velký problém křížový stůl seštelovat alespoň ke kulturnímu ručnímu použití.
Při upnutí čehokoliv se kroutí jak had.
To samé platí i o ose Z. Takže jsem od předělání na CNC zcela upustil.
Teoreticky určitě by to šlo, ale záleží na tom, zda za to stojí ta námaha a investice.

Domnívám se, zda by nebylo lepší přidat nějakou tu kábli a koupit vzhledem k požadovaným rozměrům třeba Optimum BF16 a to předělat na CNC.
Sice to není žádný zázrak, ale domnívám se, že oproti Proxxonu by byl o několik tříd výš a tam by se určitě investice vyplatila.
Hobbit.cnc
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 2. 2015, 2:45

9. 3. 2015, 9:43

Venco, díky moc za reakci.

Nakonec jsme se přeci jen rozhodl pro začátek jít do té MF70 a pokud mne to chytne, tak elektroniku použiju i na nějakou dospělejší.

Díky všem za reakce a určitě se se ozvu s prosbou při zprovozňování.
Hobbit
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“