Frezka - skoro do obyvaku

Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2015, 6:48

píše že základna Xka má 660x282x60 tak ten stůl může mít odhadem něco kolem 500x300..
já bych ti nejdřív doporučil poptat se někoho kdo ti to bude obrábět kolik to všechno dohromady bude stát.. máš nějakou rámcovou představu za cenu výpalků, sváření, žíhání, obrábění? věř tomu že to bude taková raketa že za to koupíš poctivej litinovej stroj.. ano určitě to nebude tak záživné jako stavba vlastního, ale podle mě to bude levnější a tužší.. tím tě nechci nijak odradit, jen mě zajímá jestli máš nějakou reálnou představu o ceně a jaký na to máš rozpočet?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

15. 4. 2015, 7:37

Vyroba bude fakt palka.. kdybyzajem mam litinovej stul s T drazkama 300x300x60 a litinovy podstavec kdyby si mel zajem.


Plus ti muzu hrubnout osu X slichtovat to nebudu :-) material muzu sehnat.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 4. 2015, 7:47

je vidět, že kreslit už zvládáš dobře :-) (viz tvá zmínka o prvním kresleném projektu)
ale doporučil bych najít ke konzultaci nějakého technologa, spousta detailů mi přijde obtížne vyrobitelná, nebo alespoň zbytečně komplikovaná.
také mi přijde, že vřeteno - tak jak je kreslené - svou velikostí neodpovídá tomu množství železa pod tím.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 8:52

shaggy píše:Muzu se zeptat na rozměr stolu?
Rozmer stola je myslim 400x306, NA osi X je platna na voziky o hrubke tusim 20mm , a na nej je uchyteny stol srobami zospodu - sroby brusene licujuce. Je to kvoli jednoduchsej montazi, ale hlavne pre moznost vymeny stola. (planovana 5oska)
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

15. 4. 2015, 8:54

* tuhost i přesnost celého stroje naprosto degraduješ špatným poměrem mezi vyložením osy vřetene a roztečí vozíků na ose Z
Přílohy
dd.jpg
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 9:11

Ras:
Bude to palka. Je to tiez jeden z hlavnych dovodov, preco riesim zakladne pre osi demontovatelne a mohutne - samonosne. Tieto dielce dam vyrobit s velkou presnostou. V tomto rieseni su ovela mensie, ako by boli, keby boli sucastou ramu. Tym by mali byt mensie naklady na ich vyrobu (staci mensie CNC).
Keby sa ram stroja nepodaril, jeho cena oproti tym osiam bude myslim ovela nizsia. Ram stroja si v tomto rieseni nevyzaduje v podstate ziadne precizne obrabanie (kolmost nastavitelna cez srobovane spoje - v pripade zvarenca toto este nie je nakleslene).
Cenovy nastrel nesviem. Odhadujem, ze za velke suciasti osi - zakladne + platne na voziky okolo 4000E
Pri rame nemam predstavu, ale myslim, ze to bude urcite menej.

Kupit hotovy stroj v tej velkosti s kvalitou linearnych komponentov, aku sa mi podarilo zohnat, by ma to vyslo minimalne 50tis E.
Stavbou, ak spravne odhadujem cenu vyroby ramu a osi, by ma to vseho vsudy vyslo okolo 10tis E.

Vreteno je 1.5kw, chladene vodou. Ano, vzhladom na stroj je male, ale do buducnosti nevylucujem upugrade. Preto aj konzolu pre vreteno riesim tak, ako riesim.
Taktiez musim ucinne tlmit vibracie a preto ram stroja chcem co najrobustnejsi, no mam hmotnostne obmedzenie. Ta frezka bude fakt v obyvaku hned vedla telky. Aspon zatial. Takze nech to nerusi susedov :)
Vana a skrinka okolo frezky bude musiet maj aj odhlucnujucu vlastnost a urcitu balisticku odolnost - pre pripad ulomeneho nastroja pri 12tis otackach... Zatial zvazujem nerezovy plech na vnutornu stranu - interier a okolo neho cestarsky styrodur 100mm hrubku. NA to zrejme este sadrokarton a pekne vymalovat :)


Chb: Prosim napis, ktore detaily su tazko vyrobitelne, tohoto sa bojim najviac, ze nakreslim nejaku blbost, co sa nebude dat vyrobit.
Diki!

echt: diki! skusim to este upravit.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

15. 4. 2015, 9:32

ps. hm ... na takový stroj dát čínskou vysokootáčkovou 1,5Kw hračku je naprostý nesmysl = degradace č.2
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 9:54

echt píše:ps. hm ... na takový stroj dát čínskou vysokootáčkovou 1,5Kw hračku je naprostý nesmysl = degradace č.2
Ano, pre zaciatok, kym sa naucim masinu poriadne pouzivat, toto vreteno inak nie je klasicke cinske z ebay. krutiaci moment 2.35Nm si udrziava v rozsahu 6000-12000 otacok. 1.5Nm ma pri 800 otackach myslim. Tieto vretena som na ebay nevidel vobec. Stalo ma tusim $680 bez dopravy len samotne vreteno, priamo od vyrobcu. Je k nemu vektorovy menic 2.2kw.
Frezka bude sluzit na take domace hranie sa. Prototypovanie.
Kazdopadne, pre zaciatok na ucenie postaci, a potom sa uvidi. Zvlada runout 0.005mm (namerane) a krutiaci moment vzhladom na priemrnu hrubku nastroja 3-8mm, co planujem pouzivat, myslim bude stacit. A ked nie, tak zarobi na lepsie vreteno.

Co sa pohonov tyka budu tam 5fazove krokace vexta s planetarkami 1/5 X, 1/7.5 Y a 1/10 Z Pre os Z ma tusim 8Nm .. pokial budem mat na Z protivahu, co asi ano, tak 1/10 dam na Y a 1/7.5 na Z.
Naposledy upravil(a) el_fuego333 dne 15. 4. 2015, 11:02, celkem upraveno 1 x.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8917
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2015, 10:23

el_fuego333 píše:budu tam 5fazove krokace vexta s planetarkami 1/5 X, 1/7.5 Y a 1/10 Z
Ty převodový poměry jsou na základě nějakých výpočtu? Přijde mi to dost brutální. Omlouvám se, jestli už to tu někde je, ale jaký bude stoupání šroubů?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 10:46

Ano . Tie motory vexta (PK566) maju v zaklade 0.8Nm . Preto tie planetarky (su dodavane orig s motorom).
Stupanie srobu je 20mm A to bol problem ako hrom. Tak som spocital max axialne zatazenie na srob, a z neho potom podla hmotnosti osi max zrychnenie.
Z toho mi vysla sila potrebna na roztlacenie kazdej osi. Z krutiaceho momentu a plomeru hriadela srobu resp stred guliciek a stupania srobu som spocital potrebny krutiaci moment pre max zrychlenie osi. Tiez som skontroloval, ci to spojka medzi motorom a srobom znesie.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 4. 2015, 11:19

konkrétně vyrobitelnost (myšleno ekonomicky vyrobitelné) moc neposoudím, na to nejsem dost znalý, třeba osa X - šikmé plochy - ale vidím jen sestavu, ne jednotlivé díly

ale postup vývoje máš od jeklů, betonu , šroubování, svařence ...
projekt vypadá, že podvědomě kopíruje lité litinové stroje, napřed zvol technologii výroby a pak podle toho maluj
nebo obráceně, namaluj co se ti líbí a pak podle toho zvol jakou technologií to vyrábět. Kombinovat to moc nejde :-)

malé vřeteno na zkoušku - ale velké tuhé vřeteno není jen zvětšeninou malého, to bude mít jinou konstrukci, jinou váhu, jinde umístěný motor ...
vše odlehčované, spousta koutových svárů - to vše navyšuje cenu - koupím hromadu kg železa a pak platím za to, že jej řežu na kousky a dělám do toho spoustu zbytečných otvorů
v úvodu požadavek na nadprůměrnou přesnost - a proti tomu šroubované spoje, kterými to doladíš - doladíš proti čemu ?
to co svaříš - či co bude zakázková výroba musí někdo opracovat na tvou zvýšenou přesnost - cena a zase cena ... a že ti stačí vejít se do 10 000 €
a to na amatérské kutění
a pak to zabalit do izolace a postavit do obýváku vedle televize ? (byl jsi někdy u takového stroje během jeho práce ? )

už jsem nějak ztratil nit, co vlastně chceš postavit. Doufám, že ty to víš ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2015, 11:27

já to vidím podobně.. někde jsem četl tvůj příspěvek že jsi neviděl CNC frézku (myslím že to byl tvůj příspěvek nevím jak starej a jestli je to aktuální.. pokud ne omlouvám se)
začni tím, že se někam zajdi podívat na její provoz, jakej je to hukot, jakej smrad z emulze, olejů .. jak všude lítaj špony a vůbec co to dělá za bordel.. vem na tu exkurzi svoji drahou polovičku a vysvětli ji že to bude mít vedle TV v obýváků... a máš vyřešeno :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

15. 4. 2015, 11:46

... čím víc tě poslouchám, tím víc si říkám, že by ses měl na to v**** - ušetříš si tím zklamání + $

* najdi si někde, jaké mají takové šrouby se stoupáním 20mm tuhost v axiálním směru Nm/µm ...
* ty převodovky určitě nebudou zcela bezvůlové /nové - natož jeté ) a spočítej si, co ti to udělá na šroubech se stoupáním 20mm ...

* na takovou masivní konstrukci (aby to mělo trochu smysl) musíš použít kvalitní komponenty ... jak to někde ošidíš, tak celá tvá snaha vyjde vniveč
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

15. 4. 2015, 12:30

RaS píše:já to vidím podobně.. někde jsem četl tvůj příspěvek že jsi neviděl CNC frézku (myslím že to byl tvůj příspěvek nevím jak starej a jestli je to aktuální.. pokud ne omlouvám se)
začni tím, že se někam zajdi podívat na její provoz, jakej je to hukot, jakej smrad z emulze, olejů .. jak všude lítaj špony a vůbec co to dělá za bordel.. vem na tu exkurzi svoji drahou polovičku a vysvětli ji že to bude mít vedle TV v obýváků... a máš vyřešeno :D
:D :D
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 12:39

GeeSnake píše:
RaS píše:já to vidím podobně.. někde jsem četl tvůj příspěvek že jsi neviděl CNC frézku (myslím že to byl tvůj příspěvek nevím jak starej a jestli je to aktuální.. pokud ne omlouvám se)
začni tím, že se někam zajdi podívat na její provoz, jakej je to hukot, jakej smrad z emulze, olejů .. jak všude lítaj špony a vůbec co to dělá za bordel.. vem na tu exkurzi svoji drahou polovičku a vysvětli ji že to bude mít vedle TV v obýváků... a máš vyřešeno :D
:D :D
Jo je to stale aktualne :) Fakt neviem, aky hukot to je. Takze ma asi polovicka prinuti dat to do suterenu :D
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“