Digitální posuvka

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 8:11

Na digitálce si domáčkneš rozměr jaký budeš chtít :-) Samozřejmě pro normální práci je to dobré měření, ale na vyšším levelu potřbuješ adekvátní metody a měřidla.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 2. 2013, 8:29

já teda nevím, ale na posuvce měřit na stovky je IMHO blbost.
Netvrdím, že to nejde, sám už taky nějaký rok používám posuvku z Lidla (za cca 300,-), měří celkem fajn (porovnával jsem se starou poctivou MOSET, (no už taky blbě vidím)), ale když už rozhodují stovky, není lepší starý poctivý mikrometr?
Je to jen můj osobní názor, ale u všech těch elektronickejch se dá fakt domáčknout cokoliv... :lol:
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

2. 2. 2013, 8:43

taky jsem to digitálu nevěřil. Vždy jsem první měřil digitálem a překontroloval mikrometrem. Pouze vnější rozměry. a vždy mi seděly na stovku. pro h7 malých průměrů je to samozřejmě nedostatečné. malé díry šuplerou nejdou měřit protože měřící plochy jsou hranaté.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2013, 9:09

Když už jsme u těch digitálek, splašila se mi stará SOMETka. Jak ji zapnu, tak se chaoticky tobrazují hodnoty a lítají tam cifry jak divoké. Stalo se to někomu a opravil to, nebo je zralá do křemíkového nebe? Má sice už hodněroků, ale měřila celkem přesně (i když, jak je uvedeno dříve, mikrometr je mikrometr) a nerad bych se s ní loučil, je to přeci jen o moc lepší zpracování po mech. stránce, než ty z Lídlu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 2. 2013, 9:13

zkus jestli se ti nedostala pod posuvník vlhkost, na to jsou háklivý
otřít lihem, vyfoukat, př. rozebrat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2013, 9:19

To vše už jsem udělal a teď leží na parapetu nad topenm od podzim takže i zbytková vlhkost by měěla být dáávno v čudu. Tím to asi nebude. No, ale alespoň se na to zkusím znovu podívat. Toto vlákno ji asi dostane do zorného pole a snad i pod šroubovák.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 9:41

Josef píše:Když už jsme u těch digitálek, splašila se mi stará SOMETka. Jak ji zapnu, tak se chaoticky tobrazují hodnoty a lítají tam cifry jak divoké. Stalo se to někomu a opravil to, nebo je zralá do křemíkového nebe? Má sice už hodněroků, ale měřila celkem přesně (i když, jak je uvedeno dříve, mikrometr je mikrometr) a nerad bych se s ní loučil, je to přeci jen o moc lepší zpracování po mech. stránce, než ty z Lídlu.
mě to dělá jedna z obi když je jakoby vybitá baterie :) taky to tam lítá, ty lídlácké jenom umřou do neviditelna
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2013, 10:12

Baterka bývá první pokus o nápravu. No, asi bude důkladná rozborka a potom se uvidí.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 2. 2013, 11:19

jednou do roka vyměním tyhle baterie ve všem co kde mám, a to tu lídláckou celkem pohazuju ve všem možným sajrajtu, takže si nemyslím, že by to bylo vlhkostí (ale co chtít taky chtít za Kč 300,-, že...)
Nedávno jsem měnil kamarádovy to krycí sklo (či jak to nazvat), no nebyla to lídlácká, ale o hodně kvalitnější. Taky ji povaluje (řekl bych "skoro jako dobytek") ve šponách, neustále mastná od oleje atd....
Takže nevím, ale rozhodně jsou tyhle posuvky tak levný (tedy pokud nevlasníte cosi za 4-10 kKč), ale IMHO to bude stejný šunt, jako ty třístovkové, stejně to všechno vyrábí někde v číně, jen je na tom nějaká hrdá značka... :lol:
BTW tu lídláckou používám už nějakej rok, a zatím drží. Až zdechne, kouknu po jinej :lol:

To:Josef
držím palce při opravě
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 2. 2013, 1:11

Taky jsem si onehdá koupil tu Lídláckou, že ji použiju jako odměřování pinoly na FV32. Úmysl to byl hezký, že ji mechanicky "poupravím" a ustavím na furt na stroj. Jenže doma jsem zjistil, že ta mrcha asi po minutě dvou sama zhasne a zapomene kde byla. Takže zůstala v šuplíku a kdykoliv ji musím použít, tak nadávám na ten timer.
tomass240CNC
Příspěvky: 38
Registrován: 2. 12. 2013, 5:13

14. 7. 2015, 7:37

Zdrávim Vás.
Neviem to pochopiť či ja zle meram alebo to pritlačam ten material. Lebo ja obrabam plasty a ked meram digitalnou a nameram napr.24,10. Tak ja stočím tu 0,1 ale potom není 24 ale 23,95. Ale ja si to nemožem dovoliť také nepresnoti. Som sa nazlostil a zobral som analogickú ukázalo mi presne 24. Tak ja newem kde robim chybu. Digitalne posuvné meradla môžu len obsluhovať len tí ktorý majú cit v ruke ale ja zatiaľ nemám. Neviem ako Vy máte skúsenosti s digitalnými meradlami ale ja ich neodporúčam. škoda penazí a aj nervov lebo viete koľko ste mali zobrať a aj tak preberete. Keby som nameral 24,05 tak čerto ber necham to tak ale z 24,10 mi zrobi 23,95 :x . Nechápem :D :? :?
P.s. prísuv bol presne nastavený na 0,10.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22410
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 7:45

laciny meridla vaklaj a pak samozrejme domeris uplny nesmysly
obecne teda suplery nejaou na setinovy mereni protoze ty setinky ovlivnis rukou i pri kvalitnich meridlech (tedy si muzes dohonit v ramci setin to co si prejes)

od toho jsou mikrometry ktere maji tu rehtacku ktera zarucuje vzdy stejny moment pro dotlaceni meridla
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 7. 2015, 8:24

A nehraje ti tam roli i roztažnost materiálu?
Studený změříš 24.1, při obrábění se zahřeje a stane se z toho 24.15, ty to sebereš na (teoreticky) 24.0, po schladnutí se to smarskne na 23.95.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22410
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 8:30

typicky treba polyamid tahne dost vlhka tam se ti rozmer taky zmeni v meziobi mezi obrobenim a pouzitim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 9:03

tomass240CNC píše:Zdrávim Vás.
Neviem to pochopiť či ja zle meram alebo to pritlačam ten material. Lebo ja obrabam plasty a ked meram digitalnou a nameram napr.24,10. Tak ja stočím tu 0,1 ale potom není 24 ale 23,95. Ale ja si to nemožem dovoliť také nepresnoti. Som sa nazlostil a zobral som analogickú ukázalo mi presne 24. Tak ja newem kde robim chybu. Digitalne posuvné meradla môžu len obsluhovať len tí ktorý majú cit v ruke ale ja zatiaľ nemám. Neviem ako Vy máte skúsenosti s digitalnými meradlami ale ja ich neodporúčam. škoda penazí a aj nervov lebo viete koľko ste mali zobrať a aj tak preberete. Keby som nameral 24,05 tak čerto ber necham to tak ale z 24,10 mi zrobi 23,95 :x . Nechápem :D :? :?
P.s. prísuv bol presne nastavený na 0,10.
Já ti to klidně vysvětlím :wink: Nemusí to být nutně pravda, že ty digitály jsou k hovnu, pochopitelně jak píše robokop tak mikrometr káže, o tom žádná ale....
1. mohl jsi klidně sebrat napoprvé velkou třísku, materiál se ti při řezu odtlačil, ty jsi ho pak změřil na těch 24,01, pak sis řekl, uberu tu desetinu no a ten matroš byl holt o dvě a půl stovky po odjetí nože blíž a už jsi byl pod, to je ale úplně normální a nejen u plastu i u kovu :wink:
2. vždycky měř ne jen na jednou, ale dvakrát o 90 st. tzv. ovalita......nebývá to moc, podle typu soustruhu, ale při házivosti vřetene kolem dvou stovek a velikosti třísky ti to klidně udělá i stovku, to jsou pak ty diskuze " kurva však jsem to měřil a mělo to přesně pod ložisko, tak jaktože to ložisko tam nejde" :D
3. moc vystrčený materiál vzhledem k průměru, viz. bod 1, případně dlouhý polotovar bez podepření, který trčí z vřeteníku a fůru jiných věcí

Osobně si tipnu bod č. 1 :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“