CNC fréza drevo plat mozno hlinik

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2015, 8:39

Cery píše: bude zosrobovana a zvarena na niektorých miestach (ked bude zvarena az po zosrobovani uz by sa to nemalo krutit nie?
Zkroutí se určitě ,každý svár vnáší do materiálu teplo( problémy s přechodovou oblastí)a PNUTÍ i když je to sešroubované
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 10. 2015, 8:51

prohlídni si konstrukci nějakého profesionálně vyráběného stroje
rozlož si to na papíře na jednotlivé kusy
pak se důkladně zamysli nad tím jak jednotlivé kusy asi vyráběli a nad geometrickými vztahy jednotlivých ploch
.....
taky si někde prohlídni teď tak moderní odkryté konstrukce stavby nebo výtahu svařené z I a HEB profilů a podívej se, k čemu, jak a proč mají v uzlech výztuhy
přesně tam, kde oni mají výztuhy, ty máš odlehčení
proč to jde dělat jednoduše, když to jde složitě
zručnost v zacházení s CAD z člověka konstruktéra neudělá
......
vys... se na takovýhle nesmyslný v nějaké přesnosti nevyrobitelný svařenec a udělej to sešroubované z jednoduchých kvádrovitých
na funkčních plochách obrobených kusů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Cery
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 9. 2015, 11:40

3. 10. 2015, 9:46

testone píše:prohlídni si konstrukci nějakého profesionálně vyráběného stroje
rozlož si to na papíře na jednotlivé kusy
pak se důkladně zamysli nad tím jak jednotlivé kusy asi vyráběli a nad geometrickými vztahy jednotlivých ploch
.....
taky si někde prohlídni teď tak moderní odkryté konstrukce stavby nebo výtahu svařené z I a HEB profilů a podívej se, k čemu, jak a proč mají v uzlech výztuhy
přesně tam, kde oni mají výztuhy, ty máš odlehčení
proč to jde dělat jednoduše, když to jde složitě
zručnost v zacházení s CAD z člověka konstruktéra neudělá
......
vys... se na takovýhle nesmyslný v nějaké přesnosti nevyrobitelný svařenec a udělej to sešroubované z jednoduchých kvádrovitých
na funkčních plochách obrobených kusů
No prave som pisal ze to nebude zvarenec ale zosrobovane chcel som dat len 2 zvary dozadu vid. príloha
Ale kedze aj tak by sa to krutilo podla kolegu hore tak ich asi vypustim.
Ja chcem obrabat drevo plast a hlinik takze konstrukcia profi stroja a INP a HEB profily sú premna zbytočne. ked sa dokazem dostat s touto konstrukciou na presnost ja nwm 0,01 tak to je premna jackpot. Jasne nabuchat konstrukciu z plných kociek a zosrobovat je najlahsie. Ale pri spravnom návrhu konstrukcia ktora ma o polovicu menej masy je totozne efektivna ako ta ktorá ma viac (ale toto je na nekonecnú debatu). Taktiez my ide aj o váhu aby sme to ked bude treba 2-3 vedeli preniest preto to nechcem robit nejak extra tazke uz teraz sa blizim k 150kg a to je len konstrukcia bez osi, pohonov, vretena a dalsich veci.
Přílohy
mark2_1.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 10. 2015, 10:12

Cery píše:
testone píše:prohlídni si konstrukci nějakého profesionálně vyráběného stroje
rozlož si to na papíře na jednotlivé kusy
pak se důkladně zamysli nad tím jak jednotlivé kusy asi vyráběli a nad geometrickými vztahy jednotlivých ploch
......Ja chcem obrabat drevo plast a hlinik takze konstrukcia profi stroja a INP a HEB profily sú premna zbytočne. ....
........Jasne nabuchat konstrukciu z plných kociek a.......
vůbec jsi nepochopil o čem mluvím
nepsal jsem že to má být z HEB atd, psal jsem o umístění výztuh
o kostkách z plných kostek jsem nepsal
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 10. 2015, 10:22

ty myslíš že se s touhle konstrukcí dostaneš na přesnost 0,01? :D
aby ti pak ta tvrdá realita nezpůsobila nějakou újmu.. s přesností na 0,01 budou mít problémy i o tři třídy lepší stroje než tenhle stroj..

já jsem ještě pořádně nepochopil jak to vlastně chceš dělat?
vypálit plechy a sešroubovat a případn svařit to je jasné.. ale co s tím budeš dělat potom? jen na to namrskáš vedení, šrouby a jedem a budeš se spoléhat na "přesnost" pálenejch plechů a šroubovch spojů a nebo budeš funkční plochy obrábět aby to chytilo nějakou geometrickou přesnost? pokud to totiž budeš obrábět tak se ti tady testone snaží vysvětlit že takovouhle obludu ti "nikdo" rozumně neobrobí..
udělej si klidně konstrukci z plechů svař to, vyžíhej.. ALE udělej to s přídavkem na obrobení funkčních ploch pod lineáry a ploch pro uchycení sloupu a rozlož to na dva celky.. pak to je totiž vyrobitelné mnohem jednodušeji, levněji a dá se s tím potom něco dělat..žádnej stroj není celistvej,jednodílnej obrobenej svařenec.. to nejde udělat dostatečně přesně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Cery
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 9. 2015, 11:40

3. 10. 2015, 4:04

Nechapeme sa nejako.. ono to nebude zvarenec ale zoskrutkované a platne kde budu instalovane vedenia budu mat vyfrezovane drazky. Zozadu budu frezované tiež aby sedeli zo 4hranom 25x25 a ten bude tahanny. Tym padom si myslim ze by som sa mohol dostat na slusnu presnot medzi X.Y voci Z osi nie?
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 10. 2015, 8:59

Nechápete. Kdyz se na tu konstrukci dívám, nikde není nic, co by dovolilo obrábět a štelovat geometrii. Že ty výpalky budou přesné bez obrábění, na to zapomeň. Říkáš, že tam bude taženec 25x25, který jsem na konstrukci nenašel (možná jsem se blbě v rychlosti díval). Pokud do taženky "hrábneš" z jedné strany, tak je to zaručeně luk! A pokud chceš přesnost ve stovce, tak zapoměň, že taženka i bez obrábění je tak přesná. Jinak, pokud to budeš mít jednodílné, tak nikdy tam neuděláš dobře díry pro vodící tyče. Jestli zase spoléháš na laser, tak jsi v hlubokém omylu. Tyhle věci se dělají až po sešroubování, či žíhání po svaru. O vzájemných kolmostech os ani nemluvě. Vyrendrované to i oku lahodí, ale to je tak vše. Čti tady na fóru, brouzdej netem a zkus přepracovat, aby to bylo vyrobitelné a taky funkční.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 10. 2015, 9:53

já mám pocit, že se nějak zaměnuje přesnost za tuhost

přesnost chápu, že když najedu na obrobek poprvé - nastavím nulu, couvnu a najedu podruhé, že se na hodinkách ukáže odchylka nějaká ta setina - a to opakovaně. Pokud nespěchám, pohybuji osami pomalu a plynule, tak slušnou přesnost docílím i z dílů z merkura.
Přesnost také znamená, že mám kolmé osy - to je, že když vyfrézuji čtvereček, že to také bude čtverec a ne kosočtverec.
Zde souhlasím, že na dřevo stačí kolmost a přesnost pohybového systému na desetiny.

Tuhost je o něčem jiném, pokud frézuji třeba dural, tak mi vyjde špona na jeden zub frézy v jednotkách setin milimetru při bočním zatížení nástroje třeba 10-20 N
Pokud mi ale při tomto bočním tlaku na nástroj konstrukce uhne právě o těch pár setin - tak to prostě nemůže plynule frézovat, ale bude to drnčet a poskakovat po materiálu - taková prostě ta fyzika je.
U dřeva se asi snese, že jeden zub frézy neubere nic a druhý dvojnásobnou šponu, u duralu už to ale fungovat nebude. Minimálně bude uskákaný povrch, v horším případě to urazí břity nástroje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

4. 10. 2015, 7:23

Zdravím,
1. Podepřené tyče bych nahradil HVIN, možná při této konstrukci bych jezdil jen po plocách a jen jedno vedení měl z boku. Znamenalo by to zobroušené plochy. Ty tyče sem na tu tuhost již nepatří.
2. Nejde jen o přesnost laseru, ale poté jak to sestavit. Prostě se ti to bude příčit a nepojede to, kuličky to nepustí. Lépe větší vůle a po seřízení zakolíkovat.
3. O sváření bych neuvažoval, znamená to, že se to zkroutí.
4. Zjednodušit konstrukci a uvažovat jak se to bude sezazovat a přitom seřizovat rovinnost a kolmost.
5. Zkus se zamyslet nad tím materiálem, přijde mi, že tam kde má být, tak tolik není a někde by ho mohlo být míň při této koncepci. Rozvrhni si síly.

Mam rozdělanou BF20L, mám na ní zaškrabat plochy a seřídit, přijde mi to větší práce než postavit, to co nyní chceš dělat. Když to máš sestavený a ono se to přičí, tak to je na ... . Jakmile něco utáhneš cítíš kuličky. Vyvaruj se toho.

Jirka
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“