Elektronika CNC frézka

Odpovědět
volnmar
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2015, 11:18

16. 10. 2015, 1:32

Zdravím,

chlapi, potřebuji postavit CNC frézku (router), 3 osy, s možností do budoucna přidat 4. osu (otočné sklíčidlo), obráběná plocha 500x500x200mm, na dřevo a hliník, rozpočet max 100 000 Kč. Tolerance třeba do 0,05mm a taky aby to trochu svištělo. Položím to na lineární vedení se 2 domky, pohon přes kuličkové šrouby. Konstrukce z ocelové pásoviny cca 10mm. Pokukuji po kompletních aktuátorech.

Můžete mi prosím poradit co se elektoniky týče?

Jaké vřeteno, serva, drivery, kabely atd. aby to všechno utáhlo a hlavně společně komunikovalo.

Jak mám vyřešit koncové / referenčni body?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6953
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 10. 2015, 1:44

záleží jaký chcešpoužít ovládací sw , pokud seti nechce laborovat tak to kup vše od gravosu a máš klyd
volnmar
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2015, 11:18

16. 10. 2015, 2:41

packa píše:záleží jaký chcešpoužít ovládací sw , pokud seti nechce laborovat tak to kup vše od gravosu a máš klyd
pokud možno nějaký hrozně jednoduchý řešení pro 3 osy, napojení na Mach 3.Elektrice nerozumím, nemám ani ponětí jestli použít serva, nebo krokové motory, zbytečně to nechci předražovat, ale rád bych, aby to všechno jelo jak má, když už se do toho pouštím.
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

16. 10. 2015, 2:56

Ahoj

Asi takhle , na serva potřebuješ obecně rychlejší generování pulzů což je od Gravosu tak
GVE 64-200 4 osy, HW interpolace 200k pps, 8 vstupů, 4 výstupy, řízení frek. Měniče, RS232 11.900,-
ARMOTE 4-osá frézka 2.900,-

to je cca 18 tisíc + počítač tak 3000Kč
serva sada 3 kusů 400w + kabel jetá za 20 000 + nová čína tak za 35000
balast okolo koncáky + stykač + jističe + trafo 24V + spínače tak za 5000kč poshánět kde se dá :D .

Nebo schánět a schraňovat po bazarech a šrotištích - pak to jde o hodně levněji.

Stačí jako nástřel ?
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

16. 10. 2015, 3:04

volnmar píše:
packa píše:záleží jaký chcešpoužít ovládací sw , pokud seti nechce laborovat tak to kup vše od gravosu a máš klyd
pokud možno nějaký hrozně jednoduchý řešení pro 3 osy, napojení na Mach 3.Elektrice nerozumím, nemám ani ponětí jestli použít serva, nebo krokové motory, zbytečně to nechci předražovat, ale rád bych, aby to všechno jelo jak má, když už se do toho pouštím.
Pořádně si pročti toto vlákno http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15& ... 15#p178415" onclick="window.open(this.href);return false; pak pochopíš, že jestli chceš při takovýchto rozjezdech obrábět hliník a nemá se to klepat jako drahý pes, tak 100k je minimum. Jinak já osobně bych se na Macha vykašlal jak píše Packa, koupil bych systém od Gravosu jako Pepa z depa a tím by jsi si ušetřil spoustu práce a starostí. Myslím že je tu spousta uživatelů, kteří ti můj postoj potvrdí. Prostuduj si příslušná vlákna a zvaž jestli chceš krokáče z Microconu, nebo pujdeš do serv od ADtechu. Obě s Gravosem komunikují viz vzpomínaný Pepa, nebo CNC z Rokycan II. Tohle vše záleží na tom jak vybavenou máš dílnu, jak moc rozumíš elektrice a jestli jseš schopný objednávat z číny. Mach je možná fajn, taky jej máme na jednom stroji, ale mně k srdci moc nepřirostl.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
volnmar
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2015, 11:18

16. 10. 2015, 3:38

4rest píše:
volnmar píše:
packa píše:záleží jaký chcešpoužít ovládací sw , pokud seti nechce laborovat tak to kup vše od gravosu a máš klyd
pokud možno nějaký hrozně jednoduchý řešení pro 3 osy, napojení na Mach 3.Elektrice nerozumím, nemám ani ponětí jestli použít serva, nebo krokové motory, zbytečně to nechci předražovat, ale rád bych, aby to všechno jelo jak má, když už se do toho pouštím.
Pořádně si pročti toto vlákno http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15& ... 15#p178415" onclick="window.open(this.href);return false; pak pochopíš, že jestli chceš při takovýchto rozjezdech obrábět hliník a nemá se to klepat jako drahý pes, tak 100k je minimum. Jinak já osobně bych se na Macha vykašlal jak píše Packa, koupil bych systém od Gravosu jako Pepa z depa a tím by jsi si ušetřil spoustu práce a starostí. Myslím že je tu spousta uživatelů, kteří ti můj postoj potvrdí. Prostuduj si příslušná vlákna a zvaž jestli chceš krokáče z Microconu, nebo pujdeš do serv od ADtechu. Obě s Gravosem komunikují viz vzpomínaný Pepa, nebo CNC z Rokycan II. Tohle vše záleží na tom jak vybavenou máš dílnu, jak moc rozumíš elektrice a jestli jseš schopný objednávat z číny. Mach je možná fajn, taky jej máme na jednom stroji, ale mně k srdci moc nepřirostl.

Ty jo jsou to celkem rakety za tu elektroniku, nečekal jsem tolik, a jestli nemá smysl pod 100 táců zkoušet hliník, tak tedy změna plánu, hliník komplet pouštím z hlavy ať je to jednoduší. Mám pár produktů co potřebuji udělat ze dřeva tak se zatím zaměřím jen na něj.

Kolik peněz je potřeba na obrábění dřeva? Jsem schopnej objednávat z Číny i Ebay. 4 Osy a rozjezdy platí dál. Má vůbec smysl použít pro dřevo lineáry?

BTW dělám seřizovače CNC, chci vlastní frézku, abych se naučil pořádně programovat, myslel jsem, že když už se do stavby pustím, tak do toho stříknu víc peněz abych to využil i později, ale klidně budu treńovat na dřevu, ale ať to není drahý.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 10. 2015, 5:47

a tohle je právě špatný přístup.neskoušej, udělej to od začátku pořádně. ve finále tím ušetříš.
serva jsou drahá a naročná na nastavení a zapojení. 3fazove krokove motory od gravosu se hodně blíži servum a jsou levnější a je jednoduché je nastavit a zapojit.

ja mam gravos na dvou strojích a vše bez problému...

neslevuj z požadavku, pak budeš nebudeš sklamanej z vysledku.

mě tady dostavá pokaždé věta : chci to na plasty , dřevo , a hliník.... na hliník musí byt mašinka jak na železo ,jinak pak vysledek stojí za prd....
buď plasty a dřevo, nebo hliník... pokud chceš frezovat AL tak stroj musí trohu vypadat...

tady v sekci prodej seženeš dost často levně lineáry a další material. chvilku hledej a určitě časem seženeš co potřebuješ.
hlavně vydrž a postav to co chceš ne nějakou herku. učit se mužeš i bez mašiny, simulace atd....

do 100k postavíš krásnej stroj na linearech .
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 10. 2015, 9:44

.......... chci vlastní frézku, abych se naučil pořádně programovat, ...........
co myslíš tím - programovat ? na naučení G-kodu ti stačí v počítači simulátor obrábění a příručka pro G-kod
(a na programování konkrétní mašiny pak příručka na ten stroj)

Pokud ale myslíš - "programovat" CNC obrábění - tak tam je postup - modelování v CADu, pak pomocí CAMu převod na G kod a až pak je nějaký řídící systém, který ovládá frézku - třeba ten Mach3.
Zde dá nejvíc práce naučit se to modelování v CADu

myslel jsem, že když už se do stavby pustím, tak do toho stříknu víc peněz abych to využil i později, ale klidně budu treńovat na dřevu, ale ať to není drahý.
slušná elektronika je dražší - ale zase je to svým způsobem stavebnice, která se víceméně podle návodu složí.
Trochu mi není jasné jak to postavíš z 10mm pásoviny a také nerozumím 2 domky na lineáry - pokud myslíš 2 vozíky na každý lineár - OK, pokud ale myslíš dva vozíky na osu, tak to je málo.

Pokud ti jde jen o to umět proměnit svou myšlenku pomocí vymodelování tvaru na fyzický výrobek, je tu i 3D tisk - a je to výrazně levnější cesta.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“