Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 11. 2015, 7:22

filla píše:
atlan píše:Tak ze vyskum pokracuje 8polove tacho na tom motore je na dve veci. Ani osadenie hall snimaca namiesto tachogeneratora nieje riesenim (inak velmi jednoducha uprava), ano dostavam super signal aj v malych otackach ale niesom schopny to uregulovat. islo by to s dobrym PID regulatorom stym sa mi ale nedari.
Na 16polovom tache je to celkom o niecom inom.
pro hall tam musis mit 8/16 magnetu, aby to spravne fungovalo, ja tacho vyhodil a udelal optiku s 16 dirkovou clonou, viz. datasheet
Tak urobil som nejake zmeny,
Obrázek
ale skusat sa mi to s povodnym regulatorom akosi nechce :) skusam to s uP.Este som nestihol zmenit program pre 20 dierovy disk, ale uz teraz sa to chova lepsie.

Clonku som pouzil tuto:
http://www.aliexpress.com/item/HC-020K- ... 60987.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

26. 11. 2015, 7:40

Pavka píše:Několik víkendových postřehů z rozsáhlého měření a zkoušení U209B.
Fázová regulace jako taková je nedokonalá, ale levná. Používá se v méně náročnýcj aplikacích. Obvod U209B, který zde řešíme, tak se stará o fázovou regulaci z připojenou zpětnou vazbou. Při měření jsem zjistil, že regulační smyčka v obvodu je pomalá a nedokonalá.

Příčinou cukání v motoru je práce této smyčky, pořád dorovnává otáčky a fázové regulace udělá zbytek. To cukání se projevuje více či méně u různých motorů jinak, ale je tam pořád. Prvně jsem si myslel, že bude chyba v signálu z tacha, ale nebyla. Amplitůda signálu z tacha je konstantní v širokém rozsahu otáček (cca 500 - 23 000ot. /min. s napětím 6V). Dle mého názoru, tento jev je neodstranitelný. Dalším mím pokusem bylo, nahradit tacho enkodérem s převodníkem úrovně. Výstup enkodéru jsem připojil místo tacha k regulátoru. Výsledek byl stejný jako s tachem. To byl dobrý poznatek, že pokud vybavíme motor, který nemá tacho enkodérem, tak se dá zapojit jakýkoliv sériový motor k tomuto regulátoru.

Jinak jsem si ještě dal práci a měřil jsem přímo na pračco co máme doma. Převod poměr motor/buben 20 : 1. Otáčky při praní cca 70 to je 1400ot. na motoru. Otáčky při ždímání cca 800 na motoru 16000ot. Pokud bude regulátor provozován na min 1500ot./min, tak nedude problém.

Ještě je potřeba si uvědomit jak je motor zatěžován v pračce s velkým převodem a setrvačníkem v podobě bubnu. Toto cukání je v pračce pohlceno tím bubnem. Jiné to ale bude jiné aplikaci, kde ten setrvašník nebude.
Obvody U209B a potobné byly vyrobeny pro nenáročné zpětnovázební regulátory pro spotřební elektroniku ( pračky ), tak potom nechtějte zázraky. Tím ale nechci říct, že ta regulace je špatná. Raději motor nějak regulovat než vůbec. A navíc to stojí pár korun.

Dále jsem zkoušel motor připojit k fázovému regulátoru bez zp. vazby. Je to k ničemu, motor nemá moment a je velice nestabilní v otáčkách. Kolísají se zatížení, nepoužitelné.

Ještě přkládám pár fotek.
Zde jsem to taky nahradi a fungujeto.

fotky jsou na str.57
koudelkak
Příspěvky: 1
Registrován: 7. 12. 2015, 1:19

8. 12. 2015, 2:58

od mr.fahrad » 27 led 2015, 08:15

http://leteckaposta.cz/521125619" onclick="window.open(this.href);return false;
A tady jsou komplet podklady.

od mr.fahrad » 27 led 2015, 09:53

http://leteckaposta.cz/564088766" onclick="window.open(this.href);return false;
podklady plus program na otevření plošného spoje

Nestáhl jste si někdo tenkrát ty podklady k DPS a pokud ano nedal byste je znovu někam na web.
Předem děkuji za nový link.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 12. 2015, 4:26

Pavka píše:Několik víkendových postřehů z rozsáhlého měření a zkoušení U209B.
.... Pokud bude regulátor provozován na min 1500ot./min, tak nedude problém.
Pavko,
Tvůj regulátor s U209B mám cca půl roku a jsem spokojený. Provedení pěkné, připojení jednoduché a funguje přesně tak, jak píšeš zde i v návodu přiloženém k Tvému výrobku. Děkuji Ti! :)
Pro pohon pily "šukalky" s velkým převodem (už bych ji měl dodělat :oops: ) bude kombinace pračkový motor s Tvým regulátorem zjevně vyhovovat.

P.S. Neumím posoudit, je-li použití pračkového motoru s regulátorem U209B ideálním řešením pohonu malého soustruhu , protože můj Asist stále jede a jede v původní sestavě. :wink: :mrgreen:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2015, 7:39

Napisi i ja neco po delsi dobe, uz jsem natrvalo zpet v CR tak snad tu frezku postupne vymazlim :D Konecne jsem namontoval otackomer, pouzili sme tam jiny senzor, ne ten opticky, ukazuje myslim celekm dobre, otacky na vretenu max asi 3450. Co me ted trosku trapi, do 2000otacek ok, ale pak je regulace velim citliva, staci tuknout do potaku a vyleti to treba o 500otacek, to by ale asi resil jiny potak, nebo nevim. Kdyz sem ty otacky nevidel tak sem to neresil :D

Mel bych jeste jednu otazku, bylo by mozne tyhle regulatory ridit pomoci signalu 0-10V? Ale nejak oddelene, kdyby neco abych si nepustil 230V do desky....
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

8. 12. 2015, 8:34

613ziza píše:Pavko,
Tvůj regulátor s U209B mám cca půl roku a jsem spokojený. Provedení pěkné, připojení jednoduché a funguje přesně tak, jak píšeš zde i v návodu přiloženém k Tvému výrobku. Děkuji Ti!
Pro pohon pily "šukalky" s velkým převodem (už bych ji měl dodělat ) bude kombinace pračkový motor s Tvým regulátorem zjevně vyhovovat.

Tak to mám radost.
CZJirka1 píše:Napisi i ja neco po delsi dobe, uz jsem natrvalo zpet v CR tak snad tu frezku postupne vymazlim Konecne jsem namontoval otackomer, pouzili sme tam jiny senzor, ne ten opticky, ukazuje myslim celekm dobre, otacky na vretenu max asi 3450. Co me ted trosku trapi, do 2000otacek ok, ale pak je regulace velim citliva, staci tuknout do potaku a vyleti to treba o 500otacek, to by ale asi resil jiny potak, nebo nevim. Kdyz sem ty otacky nevidel tak sem to neresil
A co máš za regulátor?
CZJirka1 píše:Mel bych jeste jednu otazku, bylo by mozne tyhle regulatory ridit pomoci signalu 0-10V? Ale nejak oddelene, kdyby neco abych si nepustil 230V do desky....
To by neměl být problém. Ale spíš bych to řešil možná PWMkem pokud to chceš ovládat Machem. V Machu si nastavíš PWM a potom by následoval integrační článek, který by to převedl na napětí. Získané napětím by se přivedlo na pin 10 U209B. Potenciometr by se nepoužil. Optické oddělení je samozřejmostí.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 12. 2015, 9:50

613ziza píše:
Pavka píše:Několik víkendových postřehů z rozsáhlého měření a zkoušení U209B.
.... Pokud bude regulátor provozován na min 1500ot./min, tak nedude problém.
Pavko,
Tvůj regulátor s U209B mám cca půl roku a jsem spokojený. Provedení pěkné, připojení jednoduché a funguje přesně tak, jak píšeš zde i v návodu přiloženém k Tvému výrobku. Děkuji Ti! :)
Pro pohon pily "šukalky" s velkým převodem (už bych ji měl dodělat :oops: ) bude kombinace pračkový motor s Tvým regulátorem zjevně vyhovovat.

P.S. Neumím posoudit, je-li použití pračkového motoru s regulátorem U209B ideálním řešením pohonu malého soustruhu , protože můj Asist stále jede a jede v původní sestavě. :wink: :mrgreen:
Můj názor je ten, že jako pohon k soustruhu popřípadě k jinéu rotačnímu stroji, který potřebuješ po vypnutí popřípadě nouzově co nedříve zastavit není vhodný bez přídavné brzdy a to jak
elektrické - např rozepneš rotor se statorem. Rotor zratuješ a do staturu pustíš SS napětí
mechanické - po odpadnutí napětí je stroj mechanicky bržděn.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

9. 12. 2015, 6:06

Zdenek Valter píše:Můj názor je ten, že jako pohon k soustruhu popřípadě k jinéu rotačnímu stroji, který potřebuješ po vypnutí popřípadě nouzově co nedříve zastavit není vhodný bez přídavné brzdy a to jak elektrické - např rozepneš rotor se statorem. Rotor zratuješ a do staturu pustíš SS napětí
Elektrickou brzdu jsem také zkoušel, byl to jen pokus a ověření, že to funguje. Jako zdroj ss napětí jsem měl 3ks seriově zapojených akumulátorů 12V (36V). Proud statorem byl cca 5A.
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 12. 2015, 3:35

A treba povedat ze to funguje viac ako dobre.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 12. 2015, 10:06

atlan píše:A treba povedat ze to funguje viac ako dobre.
A ty takovou brzdu máš? ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 12. 2015, 4:22

Nie ale skusal som to na vrtacke ale tam to nema nejaky zmysel male zotrvacne hmoty.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 4:23

Regulator mam s TDA, ale myslim ze to je jen originalni prackovy regulator a vytazeny potenciometr, rozdelane jsme to nemel, ale funguje dobre, neskube ani pri malych otackach jako U209B. Ono ty otacky clovek nastavi jednou a pak s tim nehybe vice mene. Mam desku Gravos a tam jde myslim jak 0-10V tak PWM, asi by slo pouzit oboje. Ale libilo by se mi to, kdyby to nekdo zvladnul.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2015, 9:34

Mam ten otackomer od Pavky, ale takhle to skace nevim proc. Mel sem ten drzak minuly tyden pritahnuty jen sverkou a nedelalo to, drzelo to prakticky presne. ale jen sem to zkusil a vypnul no. Po prisroubovani sroubama a pritazeni kabelo dvema paskama top zacalo takhle blbnout a taky je pravda ze trochu oreznul ten snimaci kotouc. Netusite proc to skace....?

https://www.youtube.com/watch?v=jrXqi3Z ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

13. 12. 2015, 10:33

Já jsem dodal k otáčkoměru jiný snímač. Ten co vidím na videu nevím jak se chová. Podívat se osciloskopem co leze za impulzy.
Pokud jsou impulzy nízké amplidudy, je potřeba změnit R1 v zapojení otáčkoměru a výstup sledovat osciloskopem. Pokud to ale dříve fungovalo
a nyní ne, nemohl se snímač při montáži nějak poškodit. Ten kotouč co prochází snímačem mohl snímač také poškodi. Překontrolovat.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2015, 11:02

Prave ze s tim tvym snimacem to neslo vubec, skakalo to tak ze prakticky nebylo mozne rict jake otacky tam jsou. Martin koupil tenhle ten a ten uz sel. Ja sme ho pak doma prisrouboval na ten vinkl, a sverkou utahnul ke vretenu, zapnul nechal bezet a bylo to ok. Pak to tak tejden lezelo, vcera sem navrtal diry dal srouby a kabel pritahnul paskama. Pak zapnul a tahle to skace :roll: Zkusim jeste odcvaknout ty pasky ale kabelem uz sem hejbal a na nic sem neprisel. Napajeni mam 12V ze zdroje k GVE. Kotouc je delany na soustruhu, nehazi a beha presne, zkousel sem s tim i hybat opatrne pri behu a taky nic.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“