Serva Bonmet

Odpovědět
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

10. 11. 2015, 1:37

Provozujete někdo serva Bonmet SM 80-013-30 LFB (400W) + driver SA3L04C nebo SM 80-013-30 LFBZ (750W + brake) + driver SA3L04C ?
Případně podobná serva stejného výrobce ? Nerad bych naletěl podvodnému prodejci (http://www.bonmet.de" onclick="window.open(this.href);return false;).

Zvažuji jejich nákup, ale návody, které se dají stáhnout jsou buď neúplné nebo zčásti v čínštině nebo bez reálných zkušeností se servy neumím najít, co potřebuji. Moje dotazy mohou být poměrně základní, protože za sebou nemám ani stavbu CNC s krokáči. Zajímá mě toto:

1. Jedná se o servo s encodérem ? Tj, že vždy dojede na požadované místo a nevynechá „krok“ )?
Ze značení výrobce, soudím, že servo encodér má. Viz strana 2 dokumentu http://www.bonmet.de/uploads/soft/20130 ... 304072.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; (( F v názvu serva znamená: F—compound expression incremental encoder(2500 C/T)))

2. Dotaz ohledně řízení serva: Pokud chci řídit, kam servo dojede (tj. přesnou polohu) vycházím z toho, že se musím řídit návodem pro Position control mode a ignorovat schémata pro Torque control mode ?

3. Snad jsem správně pochopil, že napájení je možné jednofázové (tj. 230V). Připojení 1 fáze je pospáno v kapitole 7.5.2 (strana 69 v Schemazapojeni.pdf) píšou: single-phase AC 220V: connect to terminal R、S; Control pressure terminal r , t connect to single-phase AC 220V; Není mi příliš jasné, co se myšleno vstupy do driveru: „t“ a „r“ . Co to je pressure terminal ?

4. Na obrázku 7.2.2 (strana 65 v Schemazapojeni.pdf) je špatně čitelné schéma , kde je jsou vstupy r a s spojené ještě s funkcí URGENT STOP a dalšími nečitelnými značkami ve schématu. Co se snaží čínský soudruh v tomto schématu sdělit ?

Schéma zapojení:
Schemazapojeni.pdf
(4.34 MiB) Staženo 913 x
Configuration List of AC Motor and Servo Driver:
1376304072.pdf
(2.6 MiB) Staženo 3166 x

Díky za nasměrování
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 11. 2015, 6:56

Přesně tyhle serva neprovozuji vycházím ze zkušeností
1. ano je to servo motor s enkodérem 2500p/ot. driver bude nejspíš pracovat s 10 000p/ot počíta se vzestupnou i sestupnou hranou na obouch kanálech A i B takže 2500x4=10 000p/ot
2. Ano position control a řídit step/dir
3. obecně serva do výkonu cca 1kW mají napájení 1x230V tohle nebude vyjímka
4. Napájení 230V připojite k R a S a proklemujete jej na r a t to co se soudruh snaží říct stejně nebudete používat :D
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

6. 1. 2016, 12:33

Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

1. 4. 2016, 2:05

Ahojky walter2 ,
mám otázek pár ...
Proč jsi zvolil právě tato serva.....
tady na fóru jsou jiná "ZNÁMÁ"-řekněme přesněji občas použitá... například DELTA ,OMRON ,ESTUN ...to mám na mysli ta nová ...
použitá eBay třeba PANASONIC ...
BONMET - jsou tak dobrá že jdeš cestou do neznáma ...
Nebo zvítězila cena ...
Docela mne to zajímá jak jsi se rozhodoval ...
Děkuji za info
:D :P
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

1. 4. 2016, 3:16

Popíšu rozhodování amatéra :-)

Za základ beru:
- position řízení (alá step/dir), protože od řízení +-10V mě zkušenější zrazovali. Step dir mi připadá i jednodušší
- napájení 230V, abych se vyhnul dalšímu nákladu za zdroj(e)
- řízení MESA kartou. Tj. žádné rozhranní CANOPEN apod.
- dostatečná dokumentace (čínsky neumím, ale občasný klikyhák v aglické dokumetaci Bonmety si doufám vysvětlit umím)

Pak jsem se samořejmě rozhodoval dle ceny, protože si nedělám iluze, že by si CNC na sebe vydělalo. Na ebay se mi 3 sety nepodařilo sehnat s kabely za lepší cenu a zároveň jsem se "vyčerpal" pročítáním dokumentací ke každému inzerovanému servu, zda umožňuje step/dir atd. Prostě se mi nechce platit za serva s ustřiženými kabely, kde byde nemalá i doprava (z USA apod.). Možná špatně hledám.

Úplně levná serva jem vyřadil (z Číny nebo Indie za 700 USD za 3 ks 400W serv s drivery a kabely), kde dokumentace měla dvě A4, mi nepřipadá dostatečná.

Jeden z uživatelů fóra tu serva Bonmet provozuje. Zda by souhlasil se zveřejněním nevím,tak ho nechávám v anonymitě. Na https://forum.linuxcnc.org/forum/16-ste ... h-stepconf" onclick="window.open(this.href);return false; se serva někdo pokouší rozběhat s neznámým výsledkem.

Každý by si měl serva zhodnotit dle sebe, protože já si radit netroufnu. Pokud serva rozběhám, tak budu rád. Pokud ne, tak budu v ři.. , protože mi asi moc lidí neporadí :-(


Za konstruktivní kritiku nebo konkrétní tip na 400W a 750 W serva z ebay budu taky rád.
lubbez
Příspěvky: 3163
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2016, 4:21

Co ty serva, co tady nabízí Luboš ? Cena slušná, dokumentace a zkušenosti, záruka .... Taky jsem koukal po něčem v tomto výkonu a sice bych našel levnější, ale clo a dph a ve výsledku jsem na stejné ceně.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

1. 4. 2016, 4:32

Ahojky ,
napsala jsem tři výrobce o kterých vím že je tady na fóru někdo již má a provozuje -nová...
luboš,RaS ,Procházka a jiní , robokop na retrofitech ...
Sama jsem uvažovala před lety jaká ....
Panasonic se dá poshánět na eBay jako kusy jednotlivě motory a drivery nebo i jako sety nebo na celou frézku to je nejdražší varianta ...
Kdo má čas a ví co hledá najde... hledala jsem a našla ...
nejdříve prošla hromady dokumentací ke všemu co bylo na eBay dostupné= cca2 roky čtení ,teprve potom dražby..
po jednom kuse nakoupeno za cca 3 roky čtrnáct kusů/7setů= 3+1/vřeteno- frézka a 2+1/vřeteník- soustruh .
V celém tom čase let konstruovala a zahazovala výkresy ,než jsem měla jasno co ano a kudy cesta nevede...
Pokud spěcháš raději se poraď s robokopem řeší pohony často ...
Spoléhat se na to že společný nákup povede k cíli je také riziko že bude jen víc bezradných ...
Ještě proč tak silná ...to máš na litinový stroj?
Z USA se dalo nakupovat když byl dolar za 17,-Kč a měli ještě "slušné zboží" ,dnes je to předražený šrot a pošta v ceně "zboží" prostě nesmysl...
Přeji šťastnou ruku .
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

2. 4. 2016, 10:31

Stačila by mi serva 750 W a 400 W. Cena silnějších, ale paradoxně vychází nižší.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“