Jaký regulovatelný zdroj na rozžhavění drátu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

23. 5. 2016, 6:21

Ahoj,
nevím do jaké škatule dát tento dotaz, snad mi poradí nějaký schopný elektrikář.
Mám domácky sestrojenou řezačku na polystyren asi 20let starou. Koupil jsem si
odporový drát 0,5mm silný ale rozžhavím ho pouze asi na 30cm. Potřeboval bych ho být schopen rozžhavit
od třeba 50cm do 100cm, podle toho jak ho natáhnu. Když bych koupil zdroj s pevnýma parametrama tak
by asi fungoval pouze na určitou délku vs síla odporového drátu. Počítá se to nějak přes ohmův zákon,
čemuž já totálně nerozumím. Proto bych se rád zeptal zkušených.

Je nějaký zdroj co by jste mi doporučili, kde bych mohl regulovat proud a tak nastavit teplotu drátu až do rozžhavení ?
Tak aby dokázal rozžhavit i cca těch 100cm odporového drátu s 0,5mm sílou ?

...doufám, že jsem to napsal snad nějak srozumitelně
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2016, 6:57

neporadím ti zdroj ,na řezání křídel jsem používal ocelovou strunu (né odporovej drát)asi 0,3-0,4 (musel bych jí změřit) a zdroj byla ruská autonabíječka s plynulou regulací.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2016, 7:34

Dá se na to použít třeba i invertorová svářečka.
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

23. 5. 2016, 7:48

Ahoj,
moje představa je spíš taková, odkázat na něco s tím že tohle je dobrý na tom bys mohl regulovat nažhavení drátu až do 1m při síle 0,5mm bez problémů.
Prostě, koupit zapojit a žhavit, ale co koupit ?
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

23. 5. 2016, 8:16

Spínanej zdroj a k tomu primitivní PWM?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
sejosef
Příspěvky: 124
Registrován: 17. 2. 2008, 2:16
Bydliště: Votice

23. 5. 2016, 8:23

Jediná moje zkušenost je že to musí být proudový zdroj. Klidně pulzní ale s proudovou zpětnou vazbou. Ať už jde o odporový drát nebo o strunu do řezačky na knedlíky tak při ochlazení o materiál se v určitém místě změní odpor a pokud nemáš proudovou zpětnou vazbu tak v místě kde není odváděný teplo se struna brzy přepálí. Bohužel jsem osobně na trhu nic nenašel co by mi vyhovovalo (hlavně cenově) takže jsem si dělal vlastní zapojení které mám ale pro strunu průměru 0.3 mm a maximální délku asi 350mm. Mimochodem ta struna do kráječe se mi osvědčila lépe, protože se na ní ten plast tolik nelepí (ani molitan) jako na odporový drát. Asi bys měl začít tím jaký proud potřebuješ pro tvůj drát aby se ohřál na požadovanou teplotu. Potom zjistit odpor drátu tebou potřebné délky ale měřit to ohřátý, protože tam bývají hodnoty o kus jiný než za studena. Z toho vyplyne jaký zdroj bys musel koupit. Ideální jsou laboratorní stabilizované zdroje ale ty jsou hodně drahé a je to jako jít s kanónem na vrabčáky.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 5. 2016, 8:40

sejosef píše:Bohužel jsem osobně na trhu nic nenašel co by mi vyhovovalo (hlavně cenově) takže jsem si dělal vlastní zapojení které mám ale pro strunu průměru 0.3 mm a maximální délku asi 350mm.
A tam je proud pro představu jaký?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2016, 8:58

V tomto případě to bude spíše otázkou nedostatečného napětí zdroje než proudu.
Pokud to rozžhaví těch 35cm, tak by to chtělo napětí zdroje 3x vyšší než dává ten současný. Samozřejmě to musí utáhnout i proudově.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2016, 2:50

Používáte někdo wolframový drát? Pokud ano, jak jste s ním spokojení. Když jsem hledal nabídky na prodej wolframových drátů, tak několik prodejců uvádělo jako vhodné použití právě řezání PS. Já zatím používám Kanthal, wolfram jsem ještě nezkoušel.
lubbez
Příspěvky: 3161
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 5. 2016, 3:13

Pokud neumíš vzít měřák a změřit proud tekoucí drátem a úbytek napětí, který na něm je, tak to nech bejt a jdi dělat něco jiného. Pokud to zvládneš, tak to bude jednoduché. Proud, který naměříš je minimální proud, co musí ten zdroj dát. Napětí, které naměříš na tech 30 cm drátu musíš pro jeden metr zvětšit 10/3 krát. To ti opět dá minimální napětí zdroje. Abys mohl pracovat v pohodě, je dobré tyto hodnoty vynásobit alepoň 1,5x. Takže dám příklad: proud jsi naměřil 5A a napětí 12V. Abys rozžhavil ten metr drátu musí být to napětí 3,3x nětší t.j. cca 40V. Tak si pořídíš zdroj cca 55V, kterej je ochotnej dát alespoň 7 - 8A a jsi v pohodě. On by to správně měl být proudový zdroj, ale při poměrně vysokém odporu zátěže je tam to relativně vysoké napětí potřeba. Nejjednodušší je koupit si na Aukru PWM řídící jednotku, prodávaji i 60voltové 1000W a cena je někde okoli 15stovek je to na koloběžky a na drát to taky stačí. Ovšem jak jsem psal na začátku, pokud nemáš alespoň základní vědomosti, nedělej to. Jednoduchá cesta koupit, zapojit a řezat není.
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

25. 5. 2016, 5:23

No rozhodně to být nenechám. Metodou pokus omyl už mi to funguje a žhavím.
sejosef
Příspěvky: 124
Registrován: 17. 2. 2008, 2:16
Bydliště: Votice

26. 5. 2016, 6:16

U mého zdroje mám maximálně asi 36V a proud nastavitelný od 1 do asi 3,3A pro 350mm drátu na řezání knedlíků průměr 0,3mm je to dostačující. Je to prostě potřeba změřit. Jinak tu budem pořád diskutovat o domněnkách. Samozřejmě se to dá pokusně rozžhavit nějak ale pak zjistíš že se ten drát věčně přepaluje v nejnevhodnější chvíli :-).
zverodoktor
Příspěvky: 3001
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 5. 2016, 7:11

Arnold píše:Ahoj,
moje představa je spíš taková, odkázat na něco s tím že tohle je dobrý na tom bys mohl regulovat nažhavení drátu až do 1m při síle 0,5mm bez problémů.
Prostě, koupit zapojit a žhavit, ale co koupit ?
Možno toto by vyhovelo: http://www.cnc1.eu/sk/cutpower.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Tá cena je dosť hrozná, ak by si predsa len bol ochotný investovať, tak potom už radšej takýto laboratórny zdroj: http://www.gme.sk/laboratorny-zdroj-nep ... g-p722-426" onclick="window.open(this.href);return false; za skoro rovnakú cenu.

Ubsatliť by sa ten zdroj dal lacnejšie, ale toto je naozaj dokonalé "plug and play", navyše v prípade laboratórneho zdroja je tento využiteľný univerzálne.

Ešte som niekde narazil na informáciu, že užívateľ použil Kanthalový drôt 0,85 mm dĺžka 93 cm a pri napätí 12 V bola teplota optimálna na rezanie polystyrénu. Použil PC zdroj. PC zdroj je prakticky zdarma, no toto riešenie bez úprav sa nedá regulovať.

P.S.: Keď ti to s drátom 0,5 mm žhaví málo, skús hrubši drôt. To bude najlacnejší pokus :wink:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

26. 5. 2016, 7:43

Já to udělal nakonec tak, že jsem si zakoupil asi 7 druhů odporových drátů, jeden asi cca za 20,-. Vyzkoušel jsem to, porovnal hodnoty odporů jak se mi to chovalo na délce co potřebuji, no pak jsem koupil silnější a již s
odporem, který jsem si odzkoušel a vše funguje na 1.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

27. 5. 2016, 8:59

Polystyrenove desky obyč i extrudovane jsem řezal pomocí 12V 350W spínaného zdroje, ocelový drát a PWM regulací. Délka řezu >0,5m. Ocel drát žhavil uprostřed trochu víc než na krajích, ale řezání bylo bezproblémů. Řezal jsem i podélně, ale polystyren se mě pak kroutil.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“