Svařenec kroucenec.

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 11:46

ON to zrejme vie :)
Chcel by som to vediet aj ja. Zvaracku mam, helmu mam, rukavice a elektrody tiez a 99 dni zo 100 to vsetko lezi v regale...
Asi to teda bude pokus / omyl, len ma mrzi, ze tato metoda je dost draha.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 12:54

Jednou mi svařovali ram na lis pro lisovaní forem vrtulníkových listů. Ičko 200mm obdelník 1500x1000mm - mělo to vydržet tah 2 tuny. Měl jsem také možnost sledovat jak to vaří. Starý pán, co svařoval celý život, šel na to geniálně, měl to položený jen na svařovacim roště. Měl k ruce úhelník a rozbrusku. Toť vše! Nařezal rohy po 45 stupních a začal centimetrovýma svarama uprostřed vnějšího rohu obdelníku sešívat. 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník, 10 mm svar, úhelník a furt dokola. Když to někam zatahlo, svar odbrousil flexou a svařil to na opačnym konci. V sešívání byla ABSOLUTNI logika! Nic víc nic mín!

To si jen člověk kterej o tom s prominutím hovno ví, v palici udělá obraz, že to nejde. A co horší, v okolí se ještě najdou paka, který taky svářečku v ruce v životě nedrželi, a ještě ho v jeho pochybnostech ujistí! Postupná metoda starého pána dala dokonalý výsledek dokonale zúhlovaného rámu i když v podstatě o to vůbec nešlo.

Metoda kterou jsem viděl u buldozeristů že na to zatlačili lisem a svařili z vnějších stran už není to pravé ořechové, protože ač jsem viděl, že úhly pod lisem to mělo přesné, potom co to ochladlo a vyndali to, do pravého úhlu tam kousíšek chybělo. Nicméně je to v tomto případě jedno, šlo mi o vrchní a spodní plochu která se stejně frézovala.

A jak se pokroutily plochy už tu v tomto stromu popsali dva lidi jasně. Výsledek je tedy jasní: Ani největší síla přidržení materiálu nepřekoná posloupnost a logiku ve svařování za neustálé kontroly. Starý pán odbrušoval svar jednou snad ze 100 bodů než to pak objel dokola. Když to budu dělat podobně, na poprvé odbrousím asi tak 98 bodů, na podruhé 95 a za 30 let svařování se k tomu jednomu bodu taky dostanu :lol: Když na to pudu silou pod lisem jako bagristi, asi se to nenaučim nikdy protože ti maj frézu jako barák, a na tej to prostě srovnají.

Nicméně sumasumárum, jestli jsem někdy měl pocit že mám konečně pořádnou základnu pod mašinu tak je to teď, u stroje číslo 9 ! Už v tom mám závity pro hiwiny a díry pro šroub - je to síla, ale musím řici, že na rozměr rámu 300x360 mm je 3mm stěna dle mého pocitu v limitu! Příští 100x100 jakl bude rozhodně o stěně 5 mm i přesto, že 6 metrů stojí 120 Eur zatím co 3mm stojí pouhých 50. Tady to je místo, kde se opravdu nevyplatí šetřit. Logika samože říká, že 5 mm stěna se bude kroutit opět míň a vařit pude lép. Nicméně jak shora vidět, viděl jsem na vlastní oči vásledku dvou metod - škola k nezaplacení!

A jak říkali babičky, do třetice všeho dobrého i zlého, invertor mám slušný, 100x100x5 vim kde mají, na příští rám jdu sám a jsem si jist, že to metodou strého pána dám doma na koleně a pak to jen donesu ofrézovat na velefrézku! Už se nemůžu dočkat onoho pokusu:))

Když se dnes zpětně ohlédnu na CNC1
http://dilna.aeroomni.com/cnc1/nova.jpg
značně upgradnutý z původního dřeváka, vůbec nějak nechápu, že to funguje. A přeci to funguje, je to dříč, mrskám na tom několik helin denně v top kvalitě rychlostí metr za minutu z carbonu tloušťky 2mm. Dural 10 mm rychlostí 400mm/min v záběru 0,5 mm desítkou frézou.
Viz http://dilna.aeroomni.com/cnc9 obrázky dole.

Takže kalin.oleg - vem si k srdci dvě základní poučky:
1) ser na okolí ať si říká co chce!
2)kup flexu a zkoušej a zkoušej a zkoušej a zkoušej a zkoušej
Hodně štěstí a trpělivosti přeju!!
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

14. 2. 2009, 2:02

Aeroomni - absolutní pravda. Nejsem žádný studovanýsvářeč, učil jsem se zejména praxí. Před třiadvaceti lety jsem svařoval první matrici na Vf svařování a popravdě řečeno, nic moc. Mlátil jsem do toho hodinu kladivem, abych to srovnal, až jsem to vyhodil. Použitelný byl až třetí kus a když se na něho dnes podívám, tak se musím smát. (Mám ji na památku). Od té doby jsem těchto matric svařil už přes tisíc a už několik let je vařím s přesností desetiny mm. A zase tak složité to není. Můžeš to mít napřesno přišroubovaný na broušené desce, když ale uděláš 20 cm sváru v kuse, tak to můžeš vyhodit. Žádná síla to neudrží tak, aby se to nemrsklo. Jenom, co to odšroubuješ, máš s toho luk a pnutí pokračuje. Přeměř si to potom po týdnu a uvidíš ten rozdíl. Napřed to pouze boduju a do doprotivky. Pak dělám centimetrový sváry a zase proti sobě a tak požád dokola. A pořád kontrolovat. Někdy zejména, když je tam trošičku mezera, tak se to stáhne, takže rozbruška a znovu. A svařování jeklů, to je to samý. Hlavně dobře nařezaný a bez mezer. Na matrice všechny plochy frézuju, aby tam nebyly mezery. Není to zase taková věda.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 2:11

Jo přesně tak, ten starý pán se uměl sotva podepsat v dílně to vypadá bordel v tanku děs a hrůza. U Komatsu maj naleštěný bagry, vyleštěnou litou podlahu, uniformy jak doktoři a v porovnání s dědou uměj tak leda velký h..., hlavně že každej je tam ing a dr...
:lol:
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 3:15

Toto som presne potreboval - postup stareho pana.
teraz uz to nebude o tom, ze neviem, kde zacat. Vdaka!
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

14. 2. 2009, 3:27

Nech si to přesně nařezet, nejlépe zafrézovat. Musí to být hlavně bez mezer. Svár ti to stejně trochu stáhne, ale za chvilku přijdeš na to, že se to dá svárem i kompenzovat. Někde to máš maličko otevřený, staší o trochu delší svár a je to v pořádku. Chce to trochu cviku.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 3:28

Neni zač!
Ano, musíš začít výškově uprostřed vnější hrany to je základ odtud se to dobře formuje jak říká pan profík Jiří Pavlík, mít to dobře říznutý aby se to nemělo kam zavírat je také důležité.
Drž se a nedej se! Kdysi před dvěma roky jsem začal na modelhobby a přitroublíci porkristlovci ve strachu o svuj byznys na mě vyrukovali s potřebou mašin za miliony. Přišel jsem sem a bylo to tu v bledě modém to samé - samé odrazování od lidí kteří toho moc teda spíš nic neměli jen moudrý kecy. Avšak na rozdíl od MH, kde je to pořád stejná žumpa, se tady poměry změnily o 180 stupňů !! A to je velmi dobře!! Jen tak dál! Tak má diskuze vypadat :wink: Když do tebe někdo zareje že to nejde, pošli ho do pr.. a hledej jinde a ono to pude noboj se vlka nic
:idea:
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2009, 6:18

Mam skoro složený - spodek super, ten sloup to je bláto jaky sem ještě neviděl. Lehkým tlakem rukou do sloupu nahoře se spindl zvedne o 0,5 mm jen to fikne. Právě z tohoto důvodu jsem to vyhodil ze soustruhu. Měřil jsem i patku, tam se to nehýbe, prohybá se sloup. Koukal jsem k Pupákovi do krámu na ten samej sloup http://www.cnc-hobby.cz/f4.htm
ale není tam moc vidět zda to nemá zezadu vyztužený.
Přílohy
stoji_1[1].jpg
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 12:56

Svařenec kroucenec potřebuje
- podpěru sloupu zezadu
- vylejt, protože už při obrábění se chová jako dobrej buben - moje frézování by asi bylo slyšet až v Praze :lol:
nechal jsem se přesvědčit Cawedogem k pokusu a zaformoval 20tku kulatinu dural s M8 závitem na testy a smíchal sharaský písek s epoxidem v poměru 10:1 a výsledek je na obrázku
a postup formování tady http://dilna.aeroomni.com/cnc9/
dole klik na větší vobrazy. Ve formování jsem doma, takže žádná forma není problém - zní to nadějně!!
Přílohy
cast_1[1].jpg
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 10:04

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 10:36

Asi jsem te mel varovat, ze pisek z pouste se nehodi do betonu... Jeden pribuzny kdysi cosi stavel na Sahare a do betonu vozili pisek z lokality 500 km vzdalene :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 10:49

Celkem to drzi slusne akorat moc zere epoxy - logicky. Ale dneska zkusim 20% epoxy a pak sezenu nejakou drt ale vubec netusim kde tady na ty vyvreline muzou mit drť :lol: Udělam ještě pár pokusů a pak du na stůl 700*450 mm
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 10:53

Aeroomni píše:Celkem to drzi slusne akorat moc zere epoxy - logicky. Ale dneska zkusim 20% epoxy a pak sezenu nejakou drt ale vubec netusim kde tady na ty vyvreline muzou mit drť :lol: Udělam ještě pár pokusů a pak du na stůl 700*450 mm
V sobotu se tam k vám chystám, mám vzít pytík pořádné drti? :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 10:55

100 kilo :lol: :lol:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2009, 11:10

Aeroomni píše:100 kilo :lol: :lol:
Zkusím tím vycpat plyšáka a poučím Filípka aby si s ním pohazoval jako by to nic nevážilo, snad to takhle do kabiny propašujem.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“