Stavba F5

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2007, 7:28

Ohledne te pasty.Vsimnete si,ze temer vsechna vedeni maji dole mirne zdrsneny povrch,takze i kdyz jsou tvrdsi,nez litina,ci ocel,krystalky se do nich nevtlaci,ale vyplni ty jemne otvory,takze fixace funguje bezvadne.
Ohledne kolikovani v hliniku jsem stale skepticky a radsi budu stale pouzivat celohranove zafrezovani.Zda se mi to lepsi.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 5. 2007, 8:49

Lineáry co používáme jsou na dosedací ploše normálně broušeny, nevím, že by měly nějaké zdrsnění. Dosedací plochy se dokonce namažou, aby to časem nepřirezlo (tlakové chlazení je sviňa), kdyby to bylo potřeba sundat z nějakého důvodu (když to někdo naboří tak, že je třeba výměna apod.) Je tam broušená dosedací i dorazová plocha a přítlačná lišta, nebo klín. Ten lineár pak sedí "jak přibitý". To zafrézování je dobrý způsob, ale přítlak je přítlak. Přitaženo pevnostními šrouby.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2007, 9:05

Proslo mi rukama tak 20 druhu vedeni a vsechny jsou brouseny s malou drsnosti,ne do lesku jako na ostatnich plochach.Nektery jsou dokonce vyrazne drsnejsi /Hiwin,THK/.Nicmene s ohledem na skutecnost,ze rozmery diamantovych krystalku jsou v radech desitek mikronu to bohate staci.Hlavne doufam,ze vyrobce vi,co dela,kdyz to doporucuje jako plnohodnotnou variantu fixace montovanych spoju proti posunuti.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2007, 9:15

Jak vypadají ty klíny a přítlačné lišty? Není někde na webu fotka či výkres?

Já jsem pro svoji zatím jedinou konstrukci s lineáry použil zafrézování s přesahem a vsazení "za tepla".
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 5. 2007, 9:31

Je zvykem, že plochy, které nejsou funkční jsou broušeny s vyšší drsností, než ty, po kterých jezdí vozíky. Čela ložisek jsou taky drsnější, kež kuličkové dráhy. Ty dosedací plochy bývají broušeny čelem hrncového kotouče a povrch je drsnější, ale ty oblouky jsou téměř pravidelné. Na menší zatížení to může být dobré, ale na velké síly bych tomu nevěřil. Možná jsem zpátečník.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2007, 10:11

Videl jsem propagacni video,kde firma predvadela kvalitu spojeni na stroji o vaze asi 20 tun.Vypadalo to velice presvedcive,ale jak vsichni vime,nejen papir snese vsechno,ale i ostatni media si s nim moc nezadaji.
Ja bych to za ty prachy nekoupil /100g - 1200Euro /,ale dostal jsem trosicku zadara a tak to vyuzivam.Az to spotrebuju,tak budu namydlenej.
Nastesti je spotreba na jedno vedeni tak malinka,ze mi to vystaci na dost dlouho.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“