CNC na Linuxu ?

rostock
Příspěvky: 24
Registrován: 26. 3. 2008, 8:21

1. 11. 2008, 9:41

Ahoj, chci se zeptat Robokopa (ale i ostatních) jaký používají SW pro CNC v Linuxu - vlastně všechny utility i CADy, EMC atd .. prostě vše co jede pod Linuxem a souvisí s CNC.
Ptám se proto, že Debian sám používám a stavím vlastním mašinku a v tomhle vlákně se probíraly nějaké Linuxové SW. Zatím mám představu, že modelování bych jel v Google Sketchup (povedl se mi pěkně rozjet pod Wine), řízení stroje EMC. Ostatní věci jsem ještě nestačil nastudovat - upozorňuji, že jsem začátečník absolutní :)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2008, 10:48

Na to ti muzu odpovedet i ja :D a to tak ze zadny , protoze zadny skoro ani neni co by byl dostupny za prijatelnou cenu.

pouziti WINE nic neresi. chce to proste soft co pojede pod linuxem primo.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2008, 1:53

Jako Cad pro 2D pod Linuxem je QCad. O CAM zatim nevim ,krom jednoucelovich programku na ktere odkazuje domovska stranka EMC2 a ktere jsou nepouzitelne. :(
Kdo nic nedela ,nic nesku...
rostock
Příspěvky: 24
Registrován: 26. 3. 2008, 8:21

2. 11. 2008, 9:37

Radek-B píše:Na to ti muzu odpovedet i ja :D a to tak ze zadny , protoze zadny skoro ani neni co by byl dostupny za prijatelnou cenu.

pouziti WINE nic neresi. chce to proste soft co pojede pod linuxem primo.

RADEK
Hmmm, no kdyby se našel někdo kdo cokoliv úspěšně používá v Linuxu tak dejte vědět ..

Za sebe můžu říct, že s Google Sketchup jsem si hrál cca 3 dny pod Wine (modelování základních tvarů) a problémy se takřka nevyskytly - mám pocit, že Google většinu SW píše a testuje i pro Wine i když přímo nedeklaruje podporu.

S EMC zkušenost nemám, ale taknějak počítám i vzhledem k diskusím tady, že pojede bez problémů.
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2008, 6:43

Mě to pod Wine jede :-)
Přílohy
MegaCNC na Ubuntu.png
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
Natasa
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 10. 2009, 6:19

10. 10. 2009, 6:32

Pod Linuxom je toho viac, co sa tyka CAD/CAM. Len soft ktory ti bezproblemovo bude bezat je vatsinou komercny a dost drahy. V podstate vsetky seriozne CAD/CAM zacinali na platforme UNIX, no z inou architektuov PC vtedy ked frcali 286, 368-DX
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2009, 8:54

No tak uz se neco pomalu objevuje treba Pro engineer jede pod linuxem.
Nasel jsem i jine na velmi vysoke urovni pracujici , parametricke s parametrickym vypoctem fyzikalnich vlastnosti a .....

ALE pri instalaci jsem si pouzivani rozmyslel. Nestalo mi to za ty nervy.

JInak do jiste miry ruzne pouzitelnych cadu existuje vice , ale nestoji za to to ani instalovat.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Natasa
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 10. 2009, 6:19

11. 10. 2009, 6:40

Je to dost roznorode, co sa instalacie tyka. Tak ako su rozdielne jednotlive distribucie samotneho Linuxu. A zaoberat sa tym naozaj cloveka odradi uz pri samotnej instalacii, alebo pokuse o nu. Ale problem je skor v tych freesoft, niektore su na prvy pohlad zaujimave, no po uspesnej instalacii akosi nefunkcne, alebo take primitivne ze clovek ich radsej hned odinstaluje. Zaujimave je len to, ze ako som uz napisal vsetky tieto softy pracovali niekedy na Unixovych strojoch a teraz je to akosi nepredstavitey problem.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2009, 12:59

SketchUp je dobrej ale na generování oblých tvarů pro CAM je ne zrovna použitelnej. Při bližším zkoumání v CAMu zjistíš, že oblouky tvoří malé úsečky takže je výsledek bez úprav nepoužitelnej. Pokud budeš chtít SketchUp používat budeš muset tyto oblé tvary v CAMu nahrazovat novými.
Natasa
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 10. 2009, 6:19

12. 10. 2009, 6:28

To by nemusel byt az taky problem, neviem ci vatsina, ale niektore CNC vedia tento problem obist zadanim urciteho prikazu pr. GXY pre ISO programy. Je to ale asi individualne, z pohladu riadiaceho systemu. Zavisi od nastaveneho inkrementu(prirastku). Aj kruznica sa da v podstate chapat ako mnozina bodou, ktore su pospajane useckou.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

13. 10. 2009, 6:49

Natasa píše:To by nemusel byt az taky problem, neviem ci vatsina, ale niektore CNC vedia tento problem obist zadanim urciteho prikazu pr. GXY pre ISO programy. Je to ale asi individualne, z pohladu riadiaceho systemu. Zavisi od nastaveneho inkrementu(prirastku). Aj kruznica sa da v podstate chapat ako mnozina bodou, ktore su pospajane useckou.
Ano stretol som taketo "vylepsenie" aj na profi strojoch . kde masina dostane abnormalne vela suradnic takze jej len spracovanie vstupneho suboru tak spomali riadiaci system, ze stroj ide na 1/10 svojej nominalnej rychlosti.


Rozumny postprocesor stale generuje pokial mozno G2/G3 pre obluk alebo kruznicu ..

Pokial naozaj nemate moznost pouzivat G2/G3 je treba zvolit pre prislusny stroj rozumnu chybu .. t.j. aby pocet bodov z ktorych sa sklada kruznica nebol velmi velky a naopak velmi maly .. t.j. aby kruznica bola "hladka" v ramci rozlisenia stroja .. je uplne nanic zadat stroju ktory ma krok 0.01 suradnice v nanometroch ;)
Natasa
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 10. 2009, 6:19

14. 10. 2009, 8:15

To je pravda. Mal som na mysli program vygenerovany v linearnej interpolacii, tzn. bez G2/G3 (point to point). V takychto pripadoch sa da pouzit G64, G66 : snaha o plynuly prechod medzi jednotlivym prirastkom. Ale to plati iba pre starsie stroje z ISO, bez moznosti pouzit program generovany v kruhovej interpolacii. Rozdiel je samozrejme vo velkosti vysledneho programu. Ja osobne to pouzivam len koli simulacii v najakom pc_cnc editore, lebo nevedia vsetky rozoznat G2,G3 respektive stred vztahujuci sa k absolutnej alebo inkrementalnej nule pre zaciatok kruznice
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

15. 10. 2009, 6:41

ono hore uvedene plati aj pre generovanie ploch kde G2/G3 je nanic ..

Opakovane stretavam nagenerovany kod v absurdne jemnych rozliseniach .. samozrejme autor je presvedceny, ze ak stroj vie zozrat 10 miestne cislo za desatinnou ciarkou, tak aj krok je mozne na stroji spravit v takom rozliseni.

Dokonca som raz zacul, ze take jemne rozlisenia su mozne len na servach .. lebo krokac nemoze spravit viac krokov ako ma polov .. Po vysvetleni pojmov ako enkoder na serve a mikrokrokovanie na krokaci sa zdalo uz vsetko v poriadku . ale dalsi subor som zas dostal na 32G USB-cku . na mensi sa nezmestil ;)) .. zas krokovane v nanometroch .. (odhadom stacilo rozlisenie v 0.05mm, kedze sa jednalo o polotovar kde dalsie obrabanie bolo nevyhnutne)


Dalsie probs pri spracovani ploch su tie, ze autor kodu nevie spravne navolit podmienky obrabania a potom sa cuduje ako je mozne, ze na jednej casti plochy su po obrabani povrchy drsne a na inej hladke. Vysvetlenie, ze na tej casti sa obrabalo subezne/protibezne celom/bokom gulovej frezky a ze by to xcelo minimalne 5 osi stroj .. aby to bolo perfektne hladke nepomaha ..

Proste dnes sa na skolach naucili, ze lubovolne 3D sa da na 3 osom stroji a technologiu si domysla postprocesor. O uhloch nastroja sa vraj bavia len pri sustruznickom nozi a kto by v dobe CNC take pouzival ... vsetko predsa zvladne CNC centrum ;)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 6:58

mam zakaznika kterej si cnc predstavuje jako laserovou tiskarnu
soubor -> tisk a vypadne soucastka

trosku v tomhle napomaha featurecam ktery se tak vpodstate umi chovat
technologii si dokaze celkem slusne domyslet

ale porad tam bude chybet ten clovek s tim mozkem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2009, 8:36

MNE SE TEN LINUX ZACINA -ZAMLOUVAT- OBCAS JE MOZEK ZBYTECNY, STACI VEDET KDE CO ZMACKNOUT.
RADEK
Přílohy
linux_kl-300x278.jpg
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“