Soustružení rádiusu r=24

obrabeni na klasice
Odpovědět
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 2:21

Tentokrát si na mě zákazník vymyslel soustružený rádius r24, takže jsem musel rozšířit sbírku svých úchylných improvizací při konvenčním obrábění. Použil jsem svůj osvědčený otočňák/děličku, zhotovený ze šnekové převodovky :) Trochu problém byl, že otočňák je moc vysoký a kolidoval by s obrobkem, takže jsem ho musel dostat níž.

Rádiusový nůž nešel použít, protože obrobek je dutý, uvnitř je díra 60H7 v délce 246 mm (soustruženo) :shock: , stěna 4 mm, stoprocentně by se to chvělo. Navíc vyrobit nůž r24 není na chvíli ...

Asi by se na podobné věci dal vyrobit nějaký šikovný udělátor, možná i něco existuje (kdyžtak se rád poučím), ale nevyplatí se mi něco podobného dělat nebo kupovat. Raději dodělám ten CNC soustruh :P . I když tento díl už by byl asi nad jeho rozměrové možnosti.
Přílohy
soustruzeni_r24.jpg
Petr Spáčil
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 11. 2009, 3:19

Můžeš prosím trošku víc popsat/nafotit tu děličku z převodovky?
A jak to vyjde penězma - když bych neměl převodovku zadarmo, ale regulérně koupenou, bude udělátor pořád levnější než koupená dělička?

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

17. 11. 2009, 3:31

Mozna by te mohlo zajimat tohle: http://www.bedair.org/Ball/ball1.html
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2009, 5:12

ledvinap píše:Mozna by te mohlo zajimat tohle: http://www.bedair.org/Ball/ball1.html
Pěkné udělátko, ale to s tím točí natvrdo, bez šnekového převodu? To je špaténka, neudržíš plynulý posuv, o přesném dojetí na určitý úhel nemluvě. Ani s použitím dlouhé páky.
Petr Spáčil
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 11. 2009, 5:21

Prislo mi to jako celkem hodne muziky za primerene prace. Na soustruzeni kulicek mu to zjevne staci.

Ale je fakt, ze jsem programator, ne strojar ;-)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2009, 5:29

rawen píše:Můžeš prosím trošku víc popsat/nafotit tu děličku z převodovky?
A jak to vyjde penězma - když bych neměl převodovku zadarmo, ale regulérně koupenou, bude udělátor pořád levnější než koupená dělička?
Díky, Radek
No je to normální malá šneková převodovka, převod 1/40, takže 1 otáčka je 9 stupňů (tzn. trochu pakárna :) ) Na vstupní hřídel uděláš kličku s noniusem. Na výstupní přírubu místo motoru jsem dal mosazný kotouč, po němž klouže ocelová příruba na sklíčidlo 80 mm. Na přírubě je orientační stupnice. Příruba má trn s perem, který padne do výstupní díry převodovky. Takže je to otočňák, a při troše soustředění i dělička. Ale není to prožádný velký špóny.

Dělal jsem to před cca 6 roky, kdy jsem byl ještě hobík. Dnes, když se obráběním živím, bych to nedělal, ale koupil bych hotový otočňák. Náklady byly minimum, jen ta mosaz (převodovku jsem zachránil před ukradením v práci :D ), ale práce dost. Nicméně zařízení mi slouží dodnes.

Všechno je to o tom, na kolik Kč si člověk cení hodinu své práce.
Petr Spáčil
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“