MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

2. 1. 2021, 6:14

jmj píše: 2. 1. 2021, 4:41 Dobrý den,
žádná Gola, jen hlava z imbus šroubu a do trubky zapájená mosazí.
Děkuji za odpověď, elegantní řešení :) Myslel jsem původně, že je to průchozí, aby šlo variabilně nastavovat délku, podobně jako to má kardan u závitořezného zařízení na Schaublina.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 1. 2021, 7:39

ladis1973 píše: 2. 1. 2021, 6:14
jmj píše: 2. 1. 2021, 4:41 Dobrý den,
žádná Gola, jen hlava z imbus šroubu a do trubky zapájená mosazí.
Děkuji za odpověď, elegantní řešení :) Myslel jsem původně, že je to průchozí, aby šlo variabilně nastavovat délku, podobně jako to má kardan u závitořezného zařízení na Schaublina.
no vždyť ono asi bude, tračí přece jen do té hlavu šroubu udělat díru z druhé strany :D
....
dobrej nápad s tím šroubem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
qwer
Příspěvky: 1306
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

2. 1. 2021, 7:42

Ono to asi aj priechodzie (teleskopické) bude, napevno by to nebolo ono. Je to pekné, a zaujímavé, odvalovka na sústruhu- palec hore. Akurát ten kardan aby bol homokinetický by mal mať kríže natočené presne proti sebe, no pri malom zalomení by to nemalo vadiť.
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

2. 1. 2021, 9:49

testone píše: 2. 1. 2021, 7:39 no vždyť ono asi bude, tračí přece jen do té hlavu šroubu udělat díru z druhé strany :D
....
dobrej nápad s tím šroubem
No, fakt je, že to celkem nic nedrží, takže tam asi nemusí být zrovna trubkáč :)
Opravdu velmi pěkně vyřešené, mnohem lepší než ten Schaublin s rozříznutou trubkou, ve které běhá další štangle s červíkem. S dovolením převezmu na závitořezný vehement na můj kolovrátek.
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

3. 1. 2021, 10:43

ladis1973 píše: 2. 1. 2021, 6:14
jmj píše: 2. 1. 2021, 4:41 Dobrý den,
žádná Gola, jen hlava z imbus šroubu a do trubky zapájená mosazí.
Děkuji za odpověď, elegantní řešení :) Myslel jsem původně, že je to průchozí, aby šlo variabilně nastavovat délku, podobně jako to má kardan u závitořezného zařízení na Schaublina.
Z té hlavy je tam jen ten šestihran, takže to průchozí je.
zverodoktor
Příspěvky: 3023
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 1. 2021, 2:47

Ahojte,
fmodel pridal inzerát s ponukou na voľné kapacity na výrobu zlievarenských modelov. Stále tu dakto naháňa koníka, ak by sa našlo viac záujemcov, toto by mohla byť príležitosť získať model a možno aj odliatky.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
pegasfly
Příspěvky: 7
Registrován: 4. 1. 2021, 10:58

6. 1. 2021, 5:18

Ahojte a vsetko dobre v novom roku.

V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.
Nebudem tak otvárať tému Čína vs. TOS :lol:
Musím ešte dokončiť inventúru vecí, ktoré som k nemu dostal a porovnať to s originál manuálom a dodacím listom na ktorom sa píše rok výroby 1991.
Naposledy som síce sústružil na strednej škole, ale chcem si vyrábať nejaké malé veci a bolo to splnenie takého detského sna.
Prešiel som všetkých 92 strán tohto vlákna (vďaka za všetky typy a fotky) a aj mnohé ďalšie, ale tápem nad tým aké nože si mám na začiatok kúpiť, aby som sa po 20tich rokoch do toho opäť dostal.
Mali by to byť nože 10x10 a kto by mi mohol napisať nejaký link, kde ich môžem zohnať za rozumnú cenu/rýchlosť dodania, aby som sa mohol začať učiť, potom dobjednám niektoré odporúčané z Číny, ale nechce sa mi tolko čakať 8)
Rozmýšľal som nad touto sadou:
https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... ickou.html

Ďakujem
IMG_7908.jpeg
IMG_7909.jpeg
IMG_7910.jpeg
IMG_7911.jpeg
IMG_7914.jpeg
IMG_7915.jpeg
atlan
Příspěvky: 3351
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 1. 2021, 5:46

No minuly mesiac to este bezproblemov objednat slo
[39,39€ 21% OFF]7pcs 10mm Lathe Turning Boring Bar Tool Holder with T8 Wrenches and Carbide Inserts Machine Tools & Accessories from Tools on banggood
https://banggood.app.link/IwRedUABPcb

Ale kedze uk vystupila z eu tak neviem ako by to dopadlo. Ale skusit mozes pisu ze do 7 dni mas doma. Pisu 29E z anglicka, 39E z ciny
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

6. 1. 2021, 5:49

Pegasfly,,gratulujem ku kúpu,,nože má v ponuke aj miestny člen Engineer,,ja som bral od neho a spokojnost,,
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

6. 1. 2021, 5:53

Já mám též kudličky od člena Engineer a naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5298
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 1. 2021, 6:25

Gratuluji, vypadá slušně, jestli to není tajné, na kolik vyšel|? Pokud dobře koukám, výbava slušná, nevidím nesenou lunetu a zbytek na frézovací nástavec, ale možná blbě koukám. Sadu jsem taky používal, jsou v ní nože, které použiješ jednou za uherák, nebo vůbec, podle toho co budeš točit. Bacha některé 10*10 čínské i když by neměly, tak jsou i bez podložení nad osou :cry: Jestli kolega ještě má, kup si dva tři a nauč se a zjisti co budeš potřebovat k tvojí tvorbě. Pak dokupuj. Ta z odkazu atlana je praktičtěščí než ta od čejky.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 3023
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 1. 2021, 7:45

Ja by som sa okrem sady na VBD pozrel po Bazoši na kované HSS nože. Na malom sústruhu typu MN-80 tie VBD niesú vždy v optimálnych rezných podmienkach, čo v konečnom dôsledku často vedie k ich poškodeniu, zlému povrchu a frustrácii. HSS kudly si môžeš kedykoľvek doostriť, prípadne z pár RADECO polotovarov vyrobiť svoje tvary. Na vnútorné sústruženie často a rád používam HSS stopkovú frézu obrúsenú tak, že ostal iba jeden brit. Je uchytená vo vyrobenom držiačiku zo 4 hranu. A berie parádne, povrch perfektný. A napodiv, sa skoro netupí.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

6. 1. 2021, 8:42

V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Především je to soustruh pro jemnou mechaniku, takže pokud ho někdo má proto, že je malý , zabere málo místa a chce na něm vyrábět čepy na zahradní traktor, je na špatné adrese.
Nože používám téměř výhradně Radeco, protože TK nože myslím příliš zatěžují uložení vřetene.
Univerzálka jen v nutných případech, velké kusy nechám zhruba obrobit u někoho se statnějším soustruhem. Jak to jen jde, do kleštin.
Do kleštinového upínání je dobré mít doraz dovnitř kleštiny. Kleštinový klíč má k tomu v hlavici závit. Abych nenajel nožem do upínacího zařízení, viz doraz na loži v mých předchozích příspěvcích. Tím se umožňuje i pracovat s co nejmenším vyložením obrobku.
Namísto upichování raději používám kotoučovou pilku (0,4 x 63), zejména při větších seriích. Pro použití pilek mám kleštinové trny s redukčními kroužky na různé velikosti. Trn má 10 mm a závit M 10 x 1.
Upínání materiálu pro serie do vícenásobných držáků pro 6 nebo 7 tyčí, přičemž se aretuje roztlačením svazku šroubem s hrotem. Sedmá (střední) tyč musí být na zadním konci svazku spájena s některou z krajních, aby se neroztočila. Funguje pro průměry 2 až 6 mm, osmičku řežu ze čtyř tyčí. Svazek na konci proti posunutí jistím opět kroužkem se šroubkem. (Tento způsob upínání je vhodný i např. pro pásové pily).
Dělení nonia na příčném suportu je u jemnomechanických soustruhů obvyklé v hodnotě posuvu vzhledem k používání frézovacích pomůcek.
Obrázek
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

7. 1. 2021, 8:49

Obrázek
jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Především je to soustruh pro jemnou mechaniku, takže pokud ho někdo má proto, že je malý , zabere málo místa a chce na něm vyrábět čepy na zahradní traktor, je na špatné adrese.
Nože používám téměř výhradně Radeco, protože TK nože myslím příliš zatěžují uložení vřetene.
Univerzálka jen v nutných případech, velké kusy nechám zhruba obrobit u někoho se statnějším soustruhem. Jak to jen jde, do kleštin.
Do kleštinového upínání je dobré mít doraz dovnitř kleštiny. Kleštinový klíč má k tomu v hlavici závit. Abych nenajel nožem do upínacího zařízení, viz doraz na loži v mých předchozích příspěvcích. Tím se umožňuje i pracovat s co nejmenším vyložením obrobku.
Namísto upichování raději používám kotoučovou pilku (0,4 x 63), zejména při větších seriích. Pro použití pilek mám kleštinové trny s redukčními kroužky na různé velikosti. Trn má 10 mm a závit M 10 x 1.
Upínání materiálu pro serie do vícenásobných držáků pro 6 nebo 7 tyčí, přičemž se aretuje roztlačením svazku šroubem s hrotem. Sedmá (střední) tyč musí být na zadním konci svazku spájena s některou z krajních, aby se neroztočila. Funguje pro průměry 2 až 6 mm, osmičku řežu ze čtyř tyčí. Svazek na konci proti posunutí jistím opět kroužkem se šroubkem. (Tento způsob upínání je vhodný i např. pro pásové pily).
Dělení nonia na příčném suportu je u jemnomechanických soustruhů obvyklé v hodnotě posuvu vzhledem k používání frézovacích pomůcek.
Obrázek
Přílohy
P1080177-1920.jpg
P1080035-1920.jpg
P1080036-1920.jpg
P1080036-1920.jpg
P1080038-1920.jpg
P1080039-1920.jpg
P1070778-1920.jpg
pegasfly
Příspěvky: 7
Registrován: 4. 1. 2021, 10:58

7. 1. 2021, 9:44

Ahojte.

Dakujem za vsetky rady.
Engineer mi uz pisal a urcite nejake noze od neho vyskusam.
Aby som zbytocne nespamoval tak odpoviem takto hromadne:

Sustruh som nasiel na Bazosi a MN80 si drzia dost premrstene ceny nad 3000€ :evil:
Ja som dal 2750€ a bral som to na firmu.
Moj bol ulozenka viac menej podla majitela a pouzival sa na rezanie zavitov pokial nevynasli zavitove tyce a potom stal 10 rokov v garazi na com sa podpisala jemna korozia na noniusoch a ostatnych plochach, ktoru som vycistil.
Na otazku aky olej sa na sustruh pouzival bola odpoved: olej?
Po precitani fora som zakupil OL J22 a dufam ze som neurobil zle. Vsetko som premazal a dufam ze to knoty este na loziska natiahnu a nie su uplne zaschnute. Neviem ako to okrem rozborky zistit ale taky fachman nie som, aby som sa do toho pustil a ako niektory radili netreba zasahovat do funkcneho mechanizmu.
Neplanujem na nom ziadnu velkovyrobu ale iba kusovky po tom ako si to sustruzenie po rokoch pripomeniem.

Este raz vdaka

Juraj
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“