Jak jste připraveni na krizi

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Selic
Příspěvky: 654
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

17. 10. 2022, 8:23

lubbez píše: 17. 10. 2022, 8:13 Jinak dva vodní panely (4m2) provozuji 14 rok a zatím naprostá pohoda - 200l bojler je za sluníčka na teplotě 65°C okolo 11 hodiny od března do konce října. Vpravo 100W FV panel na malý server, cca 30W. PWM řízení + 120Ah baterka. Pokud je jasno, tak docela dobrý červen-srpen, jinak nic moc, v zině nebo hlavně za mlhy NULA.
Prosím tě, jak tam máš na tom eternitu přišpendlené panely a lávky? Nezatéká tam po těch 14 letech?
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2022, 8:32

bobik píše: 16. 10. 2022, 9:12 Ano, čím více lidí bude připraveno, tím lépe. Bohužel,polovina obyvatel se nemůže na bídu připravit, protože jsou v nájemních bytech. Na ty se musí také myslet. Hlavně jejich příbuzní na venkově. A konec konců ono se dá docela dost žrádla vypěstovat i ve městech. Lidi si nakonec pomůžou i když se to teď zdá nepředstavitelný. Sousedi, co si teď nemůžou přijít na jméno,se v době bídy dají dohromady. A až bude lépe, tak se zase rozkmotří. To už tak bejvá.
Pamatuju, jak jsem byl někdy v 80. letech v Rumunsku. V Brașově lidi v panelácích prorazili do zdi díry, prostrčili komínek a topili čím se dalo. Do čtverců hlíny v chodnících kolem stromů zasadili brambory. To už bylo po krizi, ale ještě to tam všechno bylo vidět. Aspoň máme příklad kudy se vydat :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4901
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 10. 2022, 8:41

... jsem připravený, mám už zakoupené jednosměrné letenky :-)
Fifík
Příspěvky: 696
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

17. 10. 2022, 9:28

elbarto píše: 17. 10. 2022, 8:41 ... jsem připravený, mám už zakoupené jednosměrné letenky :-)
Kam? 8)
lubbez
Příspěvky: 3164
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 10. 2022, 9:33

Prosím tě, jak tam máš na tom eternitu přišpendlené panely a lávky? Nezatéká tam po těch 14 letech?
Nezatéká. Provrtal jsem díru (samozřejmě na trám), předvrtal na vrut, vyplnil bitumenovým tmelem a máznul vtut, který má na druhé metrickej závit. Zvenku jsem to oplácal opět tmelem, pak gumová a ocelová podložka 40mm a matice. A drží a neteče. Když něco oddělám - taky je to na střeše vidět - tak nechám šroub s podložkama a matkou být, třeba na jiné použití.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2022, 12:17

Axim píše: 16. 10. 2022, 9:51 Ahoj kluci
. Začala krize a bude hůře .Válka asi hned neskončí Putin se zbláznil
Podařilo se nám cca před 1 rokem prodat domek ve městě v M. Boleslavi a během 3tydnu koupit domek par km od města na malé vesnici
Měli jsme štěstí a podařilo se nám koupit i prodat dům bez realitky. Byly to tedy nervy musel jsem si koupit ještě jeden telefon a jiné telefonní číslo a Obrnit se proti obtěžování, nátlaku A vyhrožování realitek. Ostatně jde jim o velké peníze běžně si účtují 4,5až 7,5% + DPH.
Lidi se zbláznili mají v domech nové plynové kotle a tepelná čerpadla na dotace a jak jim končí fixace jsou v perdeli a tam jsou i ostatně všichni v panelácích a bytových domech kteří mají dálkové vytápění
Staré kotle vyhodili . U novych domů už ani většinou komíny nemají
Ono už také není jednoduché získat povolení na komín u novych domů
A tak vyhazují dřevo na skládky nebo do sběrných dvorů
Dnes jsem přivezl kousek , ze skládky 2,5 kubiků suchého dřeva půlka prkna fošny ze stavby a půlka pokácené stromy .
To jsem fakt nepochopil pokácené stromy nařezané a odvětvené kusy kmenů 60cm průměr
Vozíme taky dřevo , ze sběráku tam toho taky lidi vyhazují mraky
Jezdíme i do lesa pro dříví
A tak uhlí už kupovat nemusíme a ani nebudeme
Zateplili jsme stropy dali nové okna.
Dali nový bojler kombi. Kotel máme na samotíž .Přidali jsme k němu čerpadlo pro rychle natopení bojleru, když nebudeme topit v radiatorech .Můžeme tak provoz kotle různé kombinovat
Do špajzu přidali další regály a udelali zásoby
Koupili Slepičky a od místního zemědělce pšenici . Dali ji do ocelových sudů a mají jídlo a v nejhorším i mi , co doma nesníme snědí oni a máme vajíčka
Jdeme proti proudu a Místo nového auta, které je k ničemu koupili nový traktor(byla to poslední šance ještě s poctivým dieselovým motorem bez elektroniky ( dle nařízení EU teď už i traktory musí mít močovinu a filtr PDF takový nesmysl) a s nim si uděláme stavební práce vše sami kolem přestavby domu , snad i ta dílna a můžeme jet do lesa na dříví a zorat půdu
Cíl je být co nejvíc sobestační
Já bývám v paneláku s dálkovým topením a v prdeli zatím nejsme, protože tu místní teplárna (bývalá elektrárna) topí šťepkou s uhlím. Mám na ten horkovod napojenou i firmu. Naštěstí před několika lety tu byly zrušeny všechny lokální plynové kotelny a napojeny na horkovod z teplárny.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

17. 10. 2022, 1:02

prochaska píše: 17. 10. 2022, 8:32
Pamatuju, jak jsem byl někdy v 80. letech v Rumunsku. V Brașově lidi v panelácích prorazili do zdi díry, prostrčili komínek a topili čím se dalo. Do čtverců hlíny v chodnících kolem stromů zasadili brambory. To už bylo po krizi, ale ještě to tam všechno bylo vidět. Aspoň máme příklad kudy se vydat :-)
V tom Rumunsku ale jeste nemeli panelaky oplacane polystyrenem...
snovv
Příspěvky: 110
Registrován: 5. 3. 2007, 6:41

17. 10. 2022, 2:00

A co bioplyn, máte někdo?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5268
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

17. 10. 2022, 2:03

snovv píše: 17. 10. 2022, 2:00 A co bioplyn, máte někdo?
Každej večer :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 418
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

17. 10. 2022, 2:54

Max píše: 17. 10. 2022, 12:17
Axim píše: 16. 10. 2022, 9:51 Ahoj kluci
. Začala krize a bude hůře .Válka asi hned neskončí Putin se zbláznil
Podařilo se nám cca před 1 rokem prodat domek ve městě v M. Boleslavi a během 3tydnu koupit domek par km od města na malé vesnici
Měli jsme štěstí a podařilo se nám koupit i prodat dům bez realitky. Byly to tedy nervy musel jsem si koupit ještě jeden telefon a jiné telefonní číslo a Obrnit se proti obtěžování, nátlaku A vyhrožování realitek. Ostatně jde jim o velké peníze běžně si účtují 4,5až 7,5% + DPH.
Lidi se zbláznili mají v domech nové plynové kotle a tepelná čerpadla na dotace a jak jim končí fixace jsou v perdeli a tam jsou i ostatně všichni v panelácích a bytových domech kteří mají dálkové vytápění
Staré kotle vyhodili . U novych domů už ani většinou komíny nemají
Ono už také není jednoduché získat povolení na komín u novych domů
A tak vyhazují dřevo na skládky nebo do sběrných dvorů
Dnes jsem přivezl kousek , ze skládky 2,5 kubiků suchého dřeva půlka prkna fošny ze stavby a půlka pokácené stromy .
To jsem fakt nepochopil pokácené stromy nařezané a odvětvené kusy kmenů 60cm průměr
Vozíme taky dřevo , ze sběráku tam toho taky lidi vyhazují mraky
Jezdíme i do lesa pro dříví
A tak uhlí už kupovat nemusíme a ani nebudeme
Zateplili jsme stropy dali nové okna.
Dali nový bojler kombi. Kotel máme na samotíž .Přidali jsme k němu čerpadlo pro rychle natopení bojleru, když nebudeme topit v radiatorech .Můžeme tak provoz kotle různé kombinovat
Do špajzu přidali další regály a udelali zásoby
Koupili Slepičky a od místního zemědělce pšenici . Dali ji do ocelových sudů a mají jídlo a v nejhorším i mi , co doma nesníme snědí oni a máme vajíčka
Jdeme proti proudu a Místo nového auta, které je k ničemu koupili nový traktor(byla to poslední šance ještě s poctivým dieselovým motorem bez elektroniky ( dle nařízení EU teď už i traktory musí mít močovinu a filtr PDF takový nesmysl) a s nim si uděláme stavební práce vše sami kolem přestavby domu , snad i ta dílna a můžeme jet do lesa na dříví a zorat půdu
Cíl je být co nejvíc sobestační
Já bývám v paneláku s dálkovým topením a v prdeli zatím nejsme, protože tu místní teplárna (bývalá elektrárna) topí šťepkou s uhlím. Mám na ten horkovod napojenou i firmu. Naštěstí před několika lety tu byly zrušeny všechny lokální plynové kotelny a napojeny na horkovod z teplárny.
Ahoj já to nemyslel zle. Tak gratulace máš štěstí. Bohužel spousta lidí takové štěstí nemá. Jsou připojení na centralni kotelny , kde se topí pouze plynem nebo uhlím. Znám také i spoustu lidí z okolí, kteří zbourali komíny, nebo je za-slepili při rekonstrukci a zateplování střechy , nebo při pokládání nové střešní krytiny a zrušili kotelny a uhelny se slovy
(Na co bych se dřel , s uhlím . Nebo dělal dřevo. Copak jsem blázen! ) tak přesně třeba takhle mluvil můj soused když jsem loni opravoval kotelnu a on tu svou zrušil a smál se nám , že topí elektrokotlem A teď nám závidí .
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
atlan
Příspěvky: 3349
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 10. 2022, 7:03

Este si kup naboje a pusku res pistol, budes to potrebovat.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

18. 10. 2022, 7:44

atlan píše: 17. 10. 2022, 7:03 Este si kup naboje a pusku res pistol, budes to potrebovat.
Žeby to mohlo zájsť až tak ďaleko ?
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
atlan
Příspěvky: 3349
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 10. 2022, 7:57

Ked uz robi take opatrenia, tak nech to robi poriadne :D
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

18. 10. 2022, 8:27

novic píše: 18. 10. 2022, 7:44
Žeby to mohlo zájsť až tak ďaleko ?
To zelezo neni zas tak drahe... ale naucit se s tim zachazet zabere celkem cas a sezere dost penez, asi jako kdyz clovek koupi soustruh a pak zacne doplnovat prislusenstvi :)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3305
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 10. 2022, 9:09

:) čekal jsem, že se bude řešit krize ve výrobě, ztráty zaměstnání a podobně...
jinak teda brambory mám kamenná sklep který může sloužit jako úkryt mám, dřevo taky... kdyby přestala jít elektrika, tak dám do dvou nejvíce obývaných místností kamna a nepotřebuju elektřinu. když tak bych dal pár panelů na střechu abych si mohl pustit alespoň rádio :)
Tak a co by se stalo, kdyby fakt nějaká potravinová krize vlivem třeba války přišla?
Ten kdo má palivo, potraviny by byl podříznut a nebo by mu úrodu sklidil někdo jiný třeba i čerstvě nasázené brambory.
Jo a k tomu železu žádné sice nemám, ale zacházet s tím umím. Ležícího střelce jsem trefoval na 150m 58-kou No pravda je to 30 let, takže to ani pravda už nebude :D
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“