Rozborka čerpadla SIGMA 32-SVA

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 8. 2023, 1:10

Ahoj,

čerpadlo SIGMA 32-SVA-130-10-2-LM-953, možná nás čeká výměna hřídele, bylo to delší dobu odstavené bez dodržení správného postupu a osa teď vypadá dost bídně (netěsnilo to, zkoušíme výměnu těsnění, ale je to dost zrezlé). Rozebíral/měnil jste to někdo, jsou tam nějaké zrady (pro nijak extra vybavenou domácí dílnu a mechanika mého formátu :))?

Dík, T.

20230823_104502.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 8. 2023, 1:20

hlavně si udělej flexou nebo něčím rýhu přes všechny ty články čerpadla
až to budeš dávat zpátky dohromady, tak si nebudeš pamatovat jak byly natočený
nemají klíč, dává se to dohromady v nějaké poloze která je někde v papírech a samo si ji nepamatuji
asi je někde na webu taky návod
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 8. 2023, 1:41

No vida, to bychom určitě prošvihli, dík! Jinak jsou přímo na webu výrobce pěkné řezy celou sestavou a další info, to jsem ocenil.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 8. 2023, 4:08

Ryha neni nutna ale nezaskodi, ak to dlhostalo bude problem. Oska bude zahrdzavena aj kliny. Ani narezanie zavitu do mosadznich kolies na m5 ci M6 dlhe sruby nemusi pomoct. Skus to namocid do vody aspon na tyzden pred rozoberanim.

Dielyvsu oznacene II a I

Kup dostatok tesneni medzi to. A hlavne nerezovu osku ked to snim myslis vazne.
pidi
Příspěvky: 214
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

24. 8. 2023, 6:05

Ahoj. Párkrát jsem tyto čerpadla repasoval. Mají na sobě už od výroby označení I, II, III...
Hřídele + klínky jsem dělal nerezové. Jednotlivé segmenty komory + dosedací plochy osoustružil a podle rozměrů stočil i ty sluníčka (lopatky), tak aby byly komory "těsné". Nesmí tam být velká mezera a zase to nesmí být ani moc na fest (když to pak spustíš, trochu to zvoní). Trochu opruz je to doměřit, polohu drážek, tloušťku lopatek atd. To když je to 3° čerpadlo. Ale jde to. No a pak sestavit s novým těsněním i ucpávkou a dalších 20 let je klid.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

24. 8. 2023, 7:01

Tome, pokud jsi nikdy podobné čerpadlo nerozdělával, tak bych Ti to ani nedoporučoval. Ta rezavá část na foto není funkční a je to běžný stav u těchto čerpadel. Hřídel je běžná ocel 11 600 používaná v Sigmě a protože se nedoporučuje na pevno utahovat "ucpávku" částečně prosakuje čerpaná voda a tak to za čas začne rezavět. Důležité je jestli jde rukou protočit rotorem. Pokud ano tak šábrem oškrab hřídel a nějakým ocelovým háčkem vytáhni všechny částí provazcového těsnění. Toto nahraď teflonovým provazcem, který se dnes výhradně používá. Velikost je 6 mm. Trochu ho budeš muset "naklepat" na plocho, aby tam vlezlo. Matice nahraď nerezovými a musí to fungovat. Pokud, ale nejde rukou protočit rotorem, tak starý servisák radí nalít tam naftu a nechat to tam pár hodin nebo dní. Pak to většinou jde protočit. Pak se tam několikrát naleje horká voda s trochou jaru a je to zas k použití. U techto čerpadel je důležitá samonasávací schopnost a pokud to rozděláš bez předchozích zkušeností, tak je to boj, zvlášť pokud ječerpadlo určené k domácí vodárně.
pidi
Příspěvky: 214
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

24. 8. 2023, 9:07

Tak záleží zda tlačí vodu a dává tlak. Pokud jsou komory a lopatky vydřené, je to na repas. Vůbec bych se toho nebál, taky jsem dělal první čerpadlo poprvé 😉
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 8. 2023, 6:47

Aby bolo vydrete tonby muselo sat piesok alebo chytit kamen a mat ryhu. Az take kriticke to nieje, navyse vyzera zanovne.

4sruby co stahuju cerpadlo dotahuj opatrne a pootacaj hriadelov.
Po poskladani je potrebne klepnut po
Po oske z oboch stran tj kde ide hriadelova spojka az zo zadu ako je puzdro a oska kryta srubou, tym padom sa vymedzia spravne vole a pojde tym otacat. Nasledne zalozis segerku na hriadel aby drzala polohu v lozisku.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 8. 2023, 8:17

Nevím, stále častěji zde lidé píšou, že všechno je brnkačka ... Když jsem to dělal poprvé, tak jsem si lopatky samozřejmě NEoznačil a byla to přiznávám docela velká pakárna. Hřídel jsem měnil za nerezovou. Zda jsem dělal celou nebo jen nasiloval vložku už si nepamatuju. V každém případě, železo, voda a ucpávka není vhodná konstrukce.
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 8. 2023, 10:15

Ono to funguje akurat tomu treba udrzbu, tj dotahovat ucpavku, a menit ju. Najhorsia situacia je ak sa cerpadlo nepouziva, napr chata, 6 mesiace to kvapka a hnije a potom sa za tyzden znici ucpavka....
Inak ife to prerobit na uhlikovy kruzok.

Najtahsia cast je to rozobrat ked je to zahrdzavene, poskladat to az taky problem neni.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 8. 2023, 10:02

Ahoj, díky všem za užitečné informace a tipy, byl tu tradiční frmol, tak jsem nestíhal reagovat, ale četl jsem průběžně vše. Na rozborku jsem se přestal cítit (tady nemám soustruh atp.) a po odstranění všech starých těsnění tím rukou protočit šlo, takže jsme zatím jen zkusili trochu očistit hřídel a pouzdro (šmirglem, což asi není nejchytřejší, ale pak jsme to bohatě propláchli a vyfoukali kompresorem, takže tam snad žádné brusivo nezůstalo) a dali jsme nové těsnění. Bohužel tip na "naklepání" jsem si přečetl až po akci a nás to nenapadlo, takže nacpat to tam byl docela porod, ale dali jsme to. Zatím to těsní až moc (úplně předpisově jsme nepostupovali, máme k tomu dost blbý přístup), možná to budem brzo měnit znova, to nás naučí.

Co na ten zvuk říkáte?

Jinak narazil jsem i na instruktážní video na složení čerpadla.

Hezkou sobotu, T.

Před
Před
Po
Po
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

26. 8. 2023, 11:03

Tome, neměl bys to trápit na sucho. V čerpadle musí být voda!!!
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 8. 2023, 11:42

Miltech píše: 26. 8. 2023, 11:03 Tome, neměl bys to trápit na sucho. V čerpadle musí být voda!!!
Je v něm voda, normálně čerpá. Zní, jakože jede na sucho?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 8. 2023, 11:47

1. těsneni tam chce naklepat, dát přírubu, zapnout a pomalu utahovat za chodu. Je to Sigma,je to lepší trošku nechat občas čůrnout než to zarvat, protože po 14 dnech už se nerozeběhne, když to moc utáhneš. Hlavně to tam nesmí přisávat.

2. tohle ekologická ucpávka co tam vidím je mizerná, lepší je to staré špagátové olověné, kus ti odmotám pokud si to někde vyzvedneš, na poštu nejdu.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

26. 8. 2023, 1:39

Ten zvuk... Já to čerpadlo mám přišroubované na frémě a ta je zase přišroubovaná do betonové podlahy. Takže ten zvuk mě přijde jako, že to je jen položené na volno. K těm ucpávkám. Je nebo byla celá řada provazcových ucpávek a dnes se doporučuje teflonová. Na obrázku je jich tam 5, ale pokud je naklepeš, tak stačí 4 a ty postupně dotahuješ, jak už psal elbarto. Pokub bylo čerpadlo dlouho odstavené a bez patřičného ošetření, tak to může chvíli trvat, než se to zaběhne. Pokud to saje a má výtlak, tak bych to tak nechal. A na co to používáš? Jestli je to pro domácí vodárnu, tak to pohlídej. A nedotahuj na fest.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“