TOS FN25 poradňa

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 1. 2024, 10:15

Ahojte,
vyzerá to tak, že ma neminie rozborka horizontálneho vretena. Jednak chcem vyčistiť ložiská od usadenín a zaschnutého oleja (frézka 30 rokov stála, na ložiskách sa vytvoril živičnatý povlak a nakoľko ložiská niesú mazané centrálne, pri tejto príležitosti by som ich namazal Kluberom nech mám pokoj. A vymeniť tesné perá.
V návode je na pohľad docela jednoducho vyzerajúc návod, ale keď som začal rozoberať, už to také easy nebolo :lol: . Hlavne nechcem nič robiť po hlave.
Tak som dal dole segerku a krúžok 51 a 24. Následne uvolnil matky 75 a 76.
teraz by som mal "zraziť" vnútorný krúžok ložiska 43. Problém je, že sa tam moc ničím nedá dostať, lebo zavadzia ozubené koleso 15 (asi nejakou tenkou tyčkou pod pomerne tupým uhlom by to šlo, ale zrejme toho moc nezrazím.
Ďalej návod vyzýva k vyšróbovaniu skrutiek predného viečka vretena. OK, to ide dobre.
No a záhada prichádza:
"Paličkou povyrazte vreteno dopredu aby sa mohla úplne uvolniť matica 76 a koleso 15 opatrne sklepnúť dozadu, púzdro 14 sa natočí drážkou naprieč.

Klepem, ani sa to nepohlo. Treba uvolniť aj maticu 77, alebo celý ten predný ložiskový komplet pri tom búchaní by mal vyliezť von ako je?

Trieskať sa mi dotoho moc nechce, skôr vreteno opriem zozadu nejakým špalíkom a budem tlačiť nejakou panenkou. Len aby som to netlačil do ložísk.

Ďakujem za rady, Andrej.
Přílohy
navod1.jpg
navod2.jpg
vreteno.jpg
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 2. 1. 2024, 10:19, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 1. 2024, 5:31

Ahoj, podle schématu ten vřeteník vypadá dost podobně jak na mojí 20tce. Zdá se že máš vše dobře, ono to bude i trošku zatuhlé starým olejem, u mne tomu tak bylo.
Ta segrovka 43 je pakec, ale zahnutyma klestema to jde.
Vreteno bych nevyklepávál, ale vysunul ho pomocí závitové tyče viz. obrázek. Ty opěrné bloky jsou položené na stole, kterým jsem vyjel co nejvýše.
IMG_3901.jpeg
Snad ti to alespoň trochu pomůže, Pavel.

edit: Znamená to, že musíš nejprve vyndat vtahovací tyč.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2024, 7:15

capajev píše: 2. 1. 2024, 5:31 Ta segrovka 43 je pakec, ale zahnutyma klestema to jde.
Ahoj, ďakujem! Ak som to pochopil správne, ty si zo zadného valčekového ložiská ten vnútorný krúžok nesklepaval (ako píše návod) , ale vybral segerku 50 o ktorú je opreté a vytiahol ho potom aj s vretenom?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 1. 2024, 7:24

Koukám že jsem to nějak popletl 43 není segrovka, ale ložisko. Pak tam jsou tedy ty 2 segorvky označené 50. Tu přední musíš vyndat, ta zadní tam může zůstat.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

2. 1. 2024, 8:11

Koukám, že FN 25 by si také zasloužila svoje vlastní téma - poradna .)
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2024, 10:19

Zaslúžila! Moja chyba, mal som hneď na začiatku urobiť sólo vlákno na FN25, tak ako to majú iné stroje. Môžem premenovať toto a prípadne prekopírovať nejaké zmysluplné témy. Adminom sa do presúvania príspevkov nechce, tuším je s tým nejaký technický problém.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 1. 2024, 10:20

zverodoktor píše: 2. 1. 2024, 10:19 Zaslúžila! Moja chyba, mal som hneď na začiatku urobiť sólo vlákno na FN25, tak ako to majú iné stroje. Môžem premenovať toto a prípadne prekopírovať nejaké zmysluplné témy. Adminom sa do presúvania príspevkov nechce, tuším je s tým nejaký technický problém.
Jen to přejmenuj a bude to ok, je tady jedna smysluplná stránka
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2024, 8:23

capajev píše: 2. 1. 2024, 7:24 Koukám že jsem to nějak popletl 43 není segrovka, ale ložisko. Pak tam jsou tedy ty 2 segorvky označené 50. Tu přední musíš vyndat, ta zadní tam může zůstat.
To je jasné, veď si rozumieme :-). Predná segerovka 50 bez väčších komplikácii išla von, vytočil som 3 skrutky spredu, naložil som závitovku, drevené hranoly a tam som skončil. Ani sa to nepohlo. Mal som síce iba 12 mm závitovú týč, ale prišlo mi, že by to mohlo stačiť.
Čo ďalej? Skúsiť hrubšiu silu so 16 mm závitovkou (po ceste domov som pre istotu kúpil), alebo som niečo ešte prehliadol?
Ako ťažko (ľahko) to išlo tebe?

O hodinu neskôr:
Nasadil som závitovku fí 16 mm, trochu lepšie podoprel a klik, vreteno povolilo a relatívne dobre sa začalo vysúvať von. Asi 2 cm. A potom som zase skončil. Podľa všetkého sa ozubené kolesom oprelo krajom do fundamentu, okrem toho o vnútorný krúžok a klietki s valčekmi zadného valčekového ložiska. Naviac medzi kolesom a krúžkom je odskrutkovaná KM matica 48

Tu sa trochu bojím poriadne zaprieť (aj keď som už zapáčil hodne), aby som zadné ložisko nezničil.
Přílohy
fn25 vreteno1.jpg
fn25 vreteno2.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 1. 2024, 10:03

zverodoktor píše: 2. 1. 2024, 8:23 To je jasné, veď si rozumieme :-). Predná segerovka 50 bez väčších komplikácii išla von, vytočil som 3 skrutky spredu, naložil som závitovku, drevené hranoly a tam som skončil. Ani sa to nepohlo. Mal som síce iba 12 mm závitovú týč, ale prišlo mi, že by to mohlo stačiť.
Čo ďalej? Skúsiť hrubšiu silu so 16 mm závitovkou (po ceste domov som pre istotu kúpil), alebo som niečo ešte prehliadol?
Ako ťažko (ľahko) to išlo tebe?
No v případě že nepovolíš matici 77, tak vyndaváš celou tu přední sestavu, tzn. i to dvojřadé válečkové ložisko vč. vnějšího nalisovaného kroužku a celou sestavu axialních ložisek. Tak jsem to vyndaval.

Trošku ztuha to šlo, ale v nekomfortu že by tam něco prasklo jsem nebyl.

Jestli máš povoleno vše co píšou v tom návodu tak to půjde ven. Jen si pak natoč ten válec ať ti jde drážkou do toho pera na kterém je to ozubené kolo.

Možná bych okem zkontroloval, zda MB podložka 49 projde tím otvorem. Na 20tce je totiž ta podložka zmenšená na průměru oproti standardu aby prošla. Kdyby ji tedy někdo vyměnil za novou, už by neprošla bez úprav.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2024, 10:08

capajev píše: 2. 1. 2024, 10:03 No v případě že nepovolíš matici 77, tak vyndaváš celou tu přední sestavu, tzn. i to dvojřadé válečkové ložisko vč. vnějšího nalisovaného kroužku a celou sestavu axialních ložisek. Tak jsem to vyndaval.

Trošku ztuha to šlo, ale v nekomfortu že by tam něco prasklo jsem nebyl.

Jestli máš povoleno vše co píšou v tom návodu tak to půjde ven. Jen si pak natoč ten válec ať ti jde drážkou do toho pera na kterém je to ozubené kolo.

Možná bych okem zkontroloval, zda MB podložka 49 projde tím otvorem. Na 20tce je totiž ta podložka zmenšená na průměru oproti standardu aby prošla. Kdyby ji tedy někdo vyměnil za novou, už by neprošla bez úprav.
Doplnil som predchádzajúci môj post o najnovšie pokroky a fotky, ak sa to dá nazvať. MB podložku môžem skontrolovať, ale vyzerá pôvodná. Ten válec som pootočil, pero a drážka lícuje. Viem s ním aj axiálne pohnúť. Nič sa nezmenilo, vreteno sa vytiahlo tie 2 cm a viac ani milimeter.
S tej zadnej zostavy ako sa ti to vreteno vytiahlo? Z vnútorného krúžku, alebo ako mne s krúžkom aj s klietkou?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

3. 1. 2024, 8:00

zverodoktor píše: 2. 1. 2024, 10:08 Doplnil som predchádzajúci môj post o najnovšie pokroky a fotky, ak sa to dá nazvať. MB podložku môžem skontrolovať, ale vyzerá pôvodná. Ten válec som pootočil, pero a drážka lícuje. Viem s ním aj axiálne pohnúť. Nič sa nezmenilo, vreteno sa vytiahlo tie 2 cm a viac ani milimeter.
S tej zadnej zostavy ako sa ti to vreteno vytiahlo? Z vnútorného krúžku, alebo ako mne s krúžkom aj s klietkou?
Zadní ložisko se mi začlo vytahovat jako tobě, tj. vnější kroužek zůstane v litině, vnitřní kroužek i sklecí jde spolu s hřídelí, ono to snad jinak ani moc s timhle typem ložisek nejde.
Jak jsem ale vytahoval vřeteno více, tak jsem to ložisko stáhl z kuželu na hřídeli - ložisko se opřelo o matici za kolem a hřídel jsem vyndal bez tohohle ložiska (podle mně to ani jinak nejde).
Sranda je to tam pak zpátky sesadit, jelikož to logicky skládáš v opačném pořadí, takže ložisko jde až nakonec, když je hřídel už zpátky ve vřeteníku.

Ano on ten válec tam je kluzně nasazenej, axiálně a i trochu radiálně je zajištěn jen stažením maticí za ozubeným kolem. Jen nesundavej, ani nepovoluj ty vyvažovací matice na tom válci! Měl by jsi pak problém to zpátky vyvážit.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

22. 1. 2024, 12:16

Ahojte,
tak horizontálne vreteno je po oprave, podarilo sa ho nakoniec vybrať a po vyčistení a premazaní je aj vysúvacia pinola a celá vertikálna hlava. Mám fotky, ale nie dosť času tak to sem potom dám.
Momentálne mám takú dilemu. Originálne bolo k FN-25 príslušenstvo ISO40 na závit M22x1,5 a vťahovacia tyč bola napevno vsadená do vretena. Samozrejme na štandardné ISO s M16 urobiť tyč nieje problém, ale tá pôvodná s M22 je tam v podstate napevno, bez demontáže zadného krúžku nejde vybrať.
S originálneho príslušenstva mám iba horizontálne tŕne a pár redukcii. Existuje nejaká možnosť používať štandardné ISO40 s M16 s originálnou vťahovacou tyčou?
Alebo ak budem raz chcieť používať na horizontálnom vretene predĺžené tŕne s trámom, budem musieť vťahovaciu tyč prehodiť?
FN 25 upínací tyč.jpg
FN 25 upínací tyč.jpg (14.08 KiB) Zobrazeno 670 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

22. 1. 2024, 2:35

Svislé a vodorovné vřeteno by mělo mít každé svou tyč, ne? (tuším)

Jinak mám k FeNce klasické "udělané" trny M16 ke svislé hlavě, a s originálním je přehazuju dle potřeby. Pokud svátečně používám vodorovné vřeteno, tak mám místo trnu závitovku M16 :oops:
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 1. 2024, 6:30

zverodoktor píše: 22. 1. 2024, 12:16 Ahojte,
tak horizontálne vreteno je po oprave, podarilo sa ho nakoniec vybrať a po vyčistení a premazaní je aj vysúvacia pinola a celá vertikálna hlava. Mám fotky, ale nie dosť času tak to sem potom dám.
Momentálne mám takú dilemu. Originálne bolo k FN-25 príslušenstvo ISO40 na závit M22x1,5 a vťahovacia tyč bola napevno vsadená do vretena. Samozrejme na štandardné ISO s M16 urobiť tyč nieje problém, ale tá pôvodná s M22 je tam v podstate napevno, bez demontáže zadného krúžku nejde vybrať.
S originálneho príslušenstva mám iba horizontálne tŕne a pár redukcii. Existuje nejaká možnosť používať štandardné ISO40 s M16 s originálnou vťahovacou tyčou?
Alebo ak budem raz chcieť používať na horizontálnom vretene predĺžené tŕne s trámom, budem musieť vťahovaciu tyč prehodiť?FN 25 upínací tyč.jpg
Originál tyč s vnějším M16 taky nejde vyndavat, má nákružek, aby se mohl vytahovat nástroj bez klepání do vřetene. Já si dělám trny s vnějším závitem z BT40.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“