Svár - kompenzace smrštění

Technologicke postupy a měřidla v dílně
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 3. 2024, 8:58

Já bych si to nechal ohnout na ohraňováku. Vždyť je to jenom 10 materiál.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 3. 2024, 10:21

Mám hotovo, byla to prplačka, ale dopadlo to k mé spokojenosti. Použil jsem postup, který mi bokem poradil Modros: naklepat to do cílového tvaru, "zamknout" to v něm pomocí kusu dočasně přivařeného železa a pak to plnit po vrstvách, poslední vrstvu nechat přetéct. Pak to zbrousit flexou do finálního tvaru, proklepat kladivem pro částečné odstranění pnutí a po kompletním vychladnutí zámek uříznout. Je to v ± půl stupně. Prý se to časem malinko pohne, ale nemělo by to být žádné drama.

20240328_181947.jpg
20240328_222458.jpg

lapa píše: 28. 3. 2024, 2:59 A nebude hrát roli i to, že při tolika svárech ti to rameno nejspíš "ustřelí" z roviny - myslím te kolmé na osy svárů/drážek?
Ten úhel máš s přesností na desetinu stupně a polomery ohybu až na 5 řádů :) , tyhle možné vedlejší odchylky nehrají roli?
Mě to z roviny u jednoho kusu "ustřelilo" už při ohybání a úplně se mi to nepovedlo srovnat (došla mi s tím trpělivost, nebylo to zde tak zásadní), ale mám pocit, že při vyvaření k žádné další takové viditelné deformaci nedošlo.

Desetiny v tom náčrtku bez s rezervou (někde dál tu píšu, že přesnost není úplně kritická). Úhel jsem tam dal takový, jaký jsem naměřil, rádiusy jsou dopočítané programem (odvozené kóty, viz závorky kolem /F360/), zadával jsem tam ten tvar jinak.

Díky všem, dobrou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“