SU 32/500

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
zverodoktor
Příspěvky: 3000
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 4. 2024, 9:46

Ahoj,
toto veľmi pomôže. Asi do ložisko na konci skúsim nejak vymyslieť ináč, aby som ho nemusel vyrábať a šlo použiť nejaké komerčne dostupné. Kameň v pravítku je, takže už mám všetko potrebné, ešte raz ďakujem!

Keď sa zamýšľam nad výrobou toho ložiska a funkcie pravítka, akú funkciu plní? Slúži iba na vymedzenie čisto axiálneho pohybu, alebo aj výkyvu?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

2. 4. 2024, 9:33

Ještě s výrobou chvíli počkej. Dnes snad stihnu koupit ty menší kuličky které mi chybí abych dokončil montáž. Navíc jsem zjistil že mám jednu chybu i u toho prodloužení šroubu. Ale originální řešení se mi moc nelíbí. Ten šroub má na konci ještě takový malý "čudlík".
Obrázek
Původně jsem si myslel, že to prostě někdo jen špatně upíchnul a nevěnoval mu pozornost. Ale teď když jsem měřil tu trubku a rozebíral ten její konec, tak jsem zjistil že tenhle "čudlík" musí
prolézt tím druhým kuželem ve kterém je osazená ta větší kulička která na něj má tlačit a vymezuje pravděpodobně mrtvý chod. Protože ten šroub jinak nikde není pevně uložen na obě strany. Ten originální domek co je u konce originálního šroubu bez prodloužení se tam totiž při montáži pravítka vůbec nedá namontovat.
Nevím jestli najdeš jednodušší řešení nějakého ložiska co se vyrábí. Tohle je na výrobu vcelku snadné. Dva kužely a pár kuliček.
Uvidíme jestli při montáži nastane ještě nějaký zádrhel nebo zjištění. Já jsem jen zvědavý jestli se tam vůbec vejde ta zajišťující podložka a dvě KN matice. Protože když jsem to koupil tak jsem měl zajišťovací podložku a jednu KN matici na šroubu a z toho válečku té trubky na mě vypadal druhá KN matice a dvě obyč podložky. Ty tam podle mě nikde být nemají. Ideální by bylo kdyby se ozval někdo kdo už má montáž za sebou.... :(
Jinak ta trubka má v tom pravítku podle mě víceméně pevně danou pozici na kterou ji máš nasadit. Ten kámen co máš by měl být v tom širším zúženém průměru co je z jedné strany vyvrtaná ta dírka. Pěkně to tam roztečemi sedí...
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

2. 4. 2024, 2:08

*KM matice :!: :wink:
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

2. 4. 2024, 10:26

josef109 píše: 2. 4. 2024, 2:08 *KM matice :!: :wink:
Tak tohle se mi bude motat asi vecne. 😅Stejne jako firmy SKF a SFS. 🤣
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

3. 4. 2024, 6:32

zverodoktor píše: 1. 4. 2024, 9:46 Ahoj,
toto veľmi pomôže. Asi do ložisko na konci skúsim nejak vymyslieť ináč, aby som ho nemusel vyrábať a šlo použiť nejaké komerčne dostupné. Kameň v pravítku je, takže už mám všetko potrebné, ešte raz ďakujem!

Keď sa zamýšľam nad výrobou toho ložiska a funkcie pravítka, akú funkciu plní? Slúži iba na vymedzenie čisto axiálneho pohybu, alebo aj výkyvu?
Tak montáž konečně snad úspěšně dokončena. Bohužel zatím nemohu vyzkoušet, protože ještě nemám na soustruhu některé věci dodělané a také zatím nemám vyřešenou tu upínku na lože pro pravítko.
Nicméně to ložisko na které se ptáš opravdu vymezuje jak axiální vůli tak i výkyv.
Jinak se tam vejde pouze jistící podložka a jedna KM matice, viz. fotky. Ty stejně napoví asi nejvíce.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

E: Jinak ten "čudlík" na tom prodloužení trapézového šroubu slouží jen pro usazení a vycentrování toho zadního kužele. Ten pak tlačí na ten druhý kužel čelem a z druhé strany na něho tlačí ta větší ložisková kulička. Tím se tedy vymezí axiální vůle celého šroubu a na "mrtvý chod" zůstane jen vůle v matici, případně v klínku vpředu u noniusu.
zverodoktor
Příspěvky: 3000
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 4. 2024, 9:45

Ahoj,
ďakujem za opis aj fotky, teraz si to viem lepšie predstaviť, ako zo samotného výkresu v návode. Tým, že budem vyrábať celú tú vonkajšiu rúru, nebude problém uspôsobiť jej zadný koniec na nejaký typ uloženia z ložiskom. Ešte to nejak premyslím a potom hodím sem na fórum na kritiku :-)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

3. 4. 2024, 9:51

zverodoktor píše: 3. 4. 2024, 9:45 Ahoj,
ďakujem za opis aj fotky, teraz si to viem lepšie predstaviť, ako zo samotného výkresu v návode. Tým, že budem vyrábať celú tú vonkajšiu rúru, nebude problém uspôsobiť jej zadný koniec na nejaký typ uloženia z ložiskom. Ešte to nejak premyslím a potom hodím sem na fórum na kritiku :-)
Muzu te ted pro zmenu otravoxat ja s nejakou fotkou? Jestli mas ten originalni drzak k pravitku co se sroubuje na loze mohl by jsi mi vyfotit jak funguje a je resena ta paka na aretaci te kulatiny co se sroubuje k pravitku? Diky.
Jinak se pak samo pochlub, jsem zvedavy. 👍
zverodoktor
Příspěvky: 3000
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 4. 2024, 9:58

Ahoj,
jasné že môžem, to je to najmenej. Do dielne sa dostanem asi najskôr cez víkend, potom ti ho nafotím. Isto sa pochválim, minimálne s nápadom ako som to vymyslel. Na realizáciu si budem musieť ešte chvíľu počkať, som teraz zapojený v jednom projekte popri ktorom nemám moc kedy ani chodiť na záchod a keď už sa utrhnem do dielne, dokončujem opravu FN25, ktorú som koncom minulého roka priviezol :D .
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
rostato
Příspěvky: 25
Registrován: 18. 8. 2015, 8:37

3. 4. 2024, 10:45

Ahoj, čtu vaše příspěvky a poprosím vás o pomoc.
Při soustružení jsem zjistil, že mám velkou vůli v příčném suportu. Příčinou je vůle v kuželovém pravítku konkrétně v držáku trubky šroubu ve vodící kolejnici (viz obrázek). Neřešili jste náhodou tento problém?
Přílohy
vůle kuželové pravítko.jpg
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

4. 4. 2024, 8:57

V jakem stavu je ta kolejnice v pravitku a v jakem stavu je ten kamen co se v ni pohybuje? Pripadne jeste ten cep te objimky pro trubku co jde do toho kamene ktery je v kolejnici. Nikde jinde podle me nema vule kde vzniknout….
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

5. 4. 2024, 7:10

Po vyhraném souboji se suportem a kuželovým pravítkem, zatím tedy bez upínky na lože, jsem se pustil do další části soustruhu.
Opět na mě čekala všude stoletá špína a mazut, ale také jedno moc milé překvapení. U výměnných kol se válelo jedno výměnné kolo. Takže bych měl mít pokud dobře koukám do manuálu všechny. :D Akorát mi u jednoho chybí to zajišťovací pérko. Nemá někdo navíc? Nebo z čeho vyrobit? Neřešil to někdo?

Obrázek

Nicméně mám další dotaz. Jak se mění a napínají řemeny co jdou na vřeteník? U motoru je mi to jasné, ale tady ne.

Obrázek
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

6. 4. 2024, 7:57

Třeba to někomu pomůže, pro výměnu/napnutí řemenu je potřeba povolit tři inbusové šrouby. Dva vedle dolní řemenice a jeden pěkně skrytý za ni. Dá se k němu dostat přes otvor v řemenici.

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“