Oxid grafenu - existuje tohle vubec?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

t256
Příspěvky: 2841
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

29. 4. 2024, 6:56

Je zde nekdo s chemickym vzdelanim? Vcera v baru se zas probiralo kde co a kdyz jsem nadejny smer diskuse ala magneticky pisek ze Sahary necitlive zarizl argumentem, ze k prekvapeni prisedicich i mineraly mohou byt magneticke a treba takovy magmetit by opravdu magneticky byt mel, stocil se smer ke grafenu, respektive k oxidu grafenu (oznacuji ho GO) jez je ve vakcinach, praskuji nas tim z letadel apod.

Rad se necham poucit, ale co vim tak grafen je nejaka svebytna struktura uhlikovych atomu, takze by to snad mel byt oxid uhlicity, uhelnaty nebo neco podobneho ne? Pripadne pokud by se na zminenou strukturu nejak navazal kyslik, byl by to zoxidovany vyrobek. Tedy jako napriklad kdybychom material vznikly z rezaveho plechu nastrihaneho na kousky nazyvali "oxid plechu" :-)

Osobne to k nicemu nepotrebuju, jen by bylo dobre vedet jak to z oxidem grafenu vlastne je proto, ze pokud by to opravdu byla kravina, mohl bych okamzite prestat cist clanky kde se tohle slovni spojeni vyskytuje. A ze jich neni malo.
Modros
Příspěvky: 1688
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 4. 2024, 7:24

řešení je přestat chodit do baru...má to spustu pozitiv
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
t256
Příspěvky: 2841
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

29. 4. 2024, 7:40

Hospodske tlachani je mi celkem ukradene. Mi jde primarne o to, okamzite rozlisit clanky kde o grafenu pisou neco prinosneho a kde to je jen nejaka nesmyslna omacka. Ono rozlisit to pro cloveka ktery se tim nezabyva neni uplne jednoduche. Kdyz to prirovnam, napriklad kdyz si autor plete silikon s kremikem, frezu s frezkou apod., nema vyznam dal ve cteni pokracovat. 😀
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4901
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 4. 2024, 9:11

... to Modros: s tím nelze souhlasit, v baru řešíme a vyřešíme všechny technické problémy světa, které po vystřízlivění bohužel zase zapomeneme hi,hi,hi :-) Magnetický písek je jistě dobré téma po desátém panáku.
zverodoktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

29. 4. 2024, 9:46

t256 píše: 29. 4. 2024, 6:56 Osobne to k nicemu nepotrebuju, jen by bylo dobre vedet jak to z oxidem grafenu vlastne je proto, ze pokud by to opravdu byla kravina, mohl bych okamzite prestat cist clanky kde se tohle slovni spojeni vyskytuje. A ze jich neni malo.
Ahoj,
zaujalo ma to, tak som trochu popátral. Pomerne obsiahly výklad o oxide grafenu (alebo oxide grafitu) je na anglickej Wikipédii (https://en.wikipedia.org/wiki/Graphite_oxide). Táto látka skutočne existuje a ako pri mnohých iných molekulách tajomstvo prečo to nieje oxid uhličitý (uhoľnatý) ako by jednoduchá chemická logika kázala, je práve v štruktúre. Grafit na rozdiel od iných foriem uhlíka sa zrovna moc ochotne neoxiduje, nakoniec aj preto sa z neho vyrábajú trebárs taviace tégliky.
Grafit oxid sa nepripravuje horením, ale oxidáciou grafitu pomocou zmesi silných oxidačných činidiel a kyslík je v ňom viazaný v epoxidových, karboxylových a hydroxylových skupinách. Názov Oxid je teda trochu mätúci. Napodiv sa nejedná o žiadnu hypernovú molekulu, prvý krát bola syntetizovaná v roku 1859 britským chemikom Brodiem. Z grafit oxidu sa stáva grafen, keď je v monomolekulovej vrstve, chemická štruktúra zostáva zachovaná. Taktiež sa produkuje forme nanočastíc.
Veľkosť trhu v roku 2021 bola asi 500 miliónov dolárov a pritom sa nejedná o nejakú mimoriadne drahú substanciu (asi 75-200USD/g v dobrej kvalite), takže svetová produkcia nieje zanedbateľná.

Obchod s rôznymi produktami z GO napr. tu:
https://www.graphene-supermarket.com/co ... e-oxide-go
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22410
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2024, 9:51

grafen je jednoatomova plosna struktura a diky tomu ma sve vlastnosti
kam bys do jednoatomove prosne struktury chtel pridavat O?
ten napad s ukoncenim navstev toho obcerstvovaciho zarizeni bych videl jako prinosny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2587
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

29. 4. 2024, 10:02

t256 píše: 29. 4. 2024, 6:56 ... jez je ve vakcinach, praskuji nas tim z letadel....
No pokud tě nezarazilo už tohle... To bych si rád poslechl, to muselo být výživné... :lol:

Není lepší řešit jen tak vesmírně závažná témata, jako nominace na mistrovství světa?
Tomu rozumí každý i za střízliva...

A pokud ti jde o to, primárně hned rozlišit, kde se jen tlacha a kde je reálný podklad - jsou jen 2 cesty.

Ta snadná - třebas kyvadelko nad monitorem nebo vytiskem.

Nebo ta obtížná - sám o tom něco vědět.
Ale tahle cesta bolí - prostě ty znalosti nasát (nasávat) a od určitě úrovni nasycenosti se ti (obvykle) dostaví něco, čemu se říká kritické myšlení...
Ale není to instantní řešení a prostě bolí...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
zverodoktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

29. 4. 2024, 10:12

robokop píše: 29. 4. 2024, 9:51 grafen je jednoatomova plosna struktura a diky tomu ma sve vlastnosti
kam bys do jednoatomove prosne struktury chtel pridavat O?
ten napad s ukoncenim navstev toho obcerstvovaciho zarizeni bych videl jako prinosny
Pán Brodie ich tam pridal už v 19. storočí. Prečo by sa v plošnej monoatomárnej štruktúry nemohli byť naviazané ďalšie prvky? Akurát potom bude monomolekulárna, ale to si asi nemyslel.

Tým zrovna nenarážam na to, že tá barová diskusia mala nejakú váhu v tomto koncepte, ale každopádne nielenže tá zlúčenina existuje ale existuje aj ako monolayer a svetovo sa vyrába v priemyselnom meradle. Už či nás tým niekto práškuje cez Chemtrails je iná otázka :)
Přílohy
Graphite_oxide.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22410
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 4. 2024, 5:05

V tom pripade to uz neni grafen. (Mono-layer uhliku)
Pokud vim tak tyhle veci byli vynalezeny az ve 20tem. Ale klidne si necham doplnit znalosti.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fifík
Příspěvky: 696
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

30. 4. 2024, 7:03

Trochu OT, přečetl jsem si, jaký vliv to má mít na organismus. Hned mám lepší den. :lol:

Dostala mě ovšem detoxikační metoda: alkohol, křen a odvar z pampelišky. To bude teprve chemický oříšek zjistit, jak tyto věci grafen neutralizijí.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5269
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 4. 2024, 7:21

Fifík píše: 30. 4. 2024, 7:03 Trochu OT, přečetl jsem si, jaký vliv to má mít na organismus. Hned mám lepší den. :lol:

Dostala mě ovšem detoxikační metoda: alkohol, křen a odvar z pampelišky. To bude teprve chemický oříšek zjistit, jak tyto věci grafen neutralizijí.
A sakra, ja to četl jako ovar, a von to kruci odvar :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1538
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

30. 4. 2024, 7:59

Ovar z pampelišky se dělá tak, že musíš prase krmit pampeliškama. Ty myslíš furt jen na to žrádlo! :lol:
Mimochodem už jsem v procesu, zatím pozvolna dycky na 2 dny, takže tak za dva tejdny se stavim na kafe a odvoz kupičky. Může bejt za ty dvě baterky láhev čirého odmašťovače s vůní černého jeřábu? :D

PS: Jinak kombinaci alkoholu s křenem nedoporučuju. Jednou mě zbyl očištěnej křen, tak jsem ho naložil do čirého 78% odmašťovače s vůní jablek a nechal asi rok macerovat. Jednou mi bylo nějak šoufl od žaludku, tak jsem si řikal, že vyženu červa a dal si malýho frťánka. Během pár vteřin se mi rozbušilo srdce a hrozný slabo, až jsem si musel na 20 minut lehnout, jinak by se mnou seklo. Podle mě v tom musel bejt ten zoxidovanej grafen, tak opatrně! Asi byla chyba, že jsem k tomu nesežral ještě pár pampelišek... :lol:

PS2: Všichni ste úplně blbý! Jasný že grafen je plošná jednoatomární vrstva. Jenže oxidy se tvořej na povrchu, takže si to představte, jako namazanej chleba z obou stran nebo použitej hajzlpapír když to je poslední útržek z poslední roličky na hajzlu. Prostě z obou stran na tom je namazanej kyslík. :mrgreen:
Milan199
Příspěvky: 2956
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

30. 4. 2024, 8:44

Fifík píše: 30. 4. 2024, 7:03 ...
Dostala mě ovšem detoxikační metoda: alkohol, křen a odvar z pampelišky. ...
Ta věta se tak pěkně vyvíjela - alkohol, křen a ovar ... Pak to čtu znovu a ty jsi to úplně zkazil pampeliškou.
Fifík
Příspěvky: 696
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

30. 4. 2024, 11:24

Omlouvám se autorovi, že jsem mu zaplevelil tak pěkně načaté vědecké vlákno. Paradox je, že nejvíc kvůli něčemu, co jsem vůbec nenapsal. :D
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5269
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 4. 2024, 12:46

jenicek píše: 30. 4. 2024, 7:59 Ovar z pampelišky se dělá tak, že musíš prase krmit pampeliškama. Ty myslíš furt jen na to žrádlo! :lol:
Mimochodem už jsem v procesu, zatím pozvolna dycky na 2 dny, takže tak za dva tejdny se stavim na kafe a odvoz kupičky. Může bejt za ty dvě baterky láhev čirého odmašťovače s vůní černého jeřábu? :D

PS: Jinak kombinaci alkoholu s křenem nedoporučuju. Jednou mě zbyl očištěnej křen, tak jsem ho naložil do čirého 78% odmašťovače s vůní jablek a nechal asi rok macerovat. Jednou mi bylo nějak šoufl od žaludku, tak jsem si řikal, že vyženu červa a dal si malýho frťánka. Během pár vteřin se mi rozbušilo srdce a hrozný slabo, až jsem si musel na 20 minut lehnout, jinak by se mnou seklo. Podle mě v tom musel bejt ten zoxidovanej grafen, tak opatrně! Asi byla chyba, že jsem k tomu nesežral ještě pár pampelišek... :lol:
Veškeré plody zahrady, chlivku, pálenice a mrazáku vítány :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“