CNC frézky FG2 a FG5 (Grummes)

Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 5:27

Myslim,ze se trosku nechapeme.Ja se bavim,kdyz nekdo demonstruje presnost sveho stroje tim,ze necha pojezd jezdit tam a zpatky a ukazuje na hodinkach polohu jak je to presny.Takovejch testu je plnej Net.
Dynamicky mereni opravdu neumim,ale mam jednoduchej test.Vyfrezuju si dvakrat takovou kosku jako z Lega,kde jsou dva valcove vystupky a dve diry osove symetrice,aby to do sebe zapadlo.Pokud to do sebe opravdu zapadne,chodi stroj dynamicky max ve dvou stovkach,jinak to do sebe proste nejde.To mi na overeni presnosti uplne staci a muzu te upozornit,ze timhle testem neproslo i nekolik CNC masin za statisice.
Proti rybinam taky nic nemam.Bavime se tady o cinskejch strojich,kde milimetr neni zadna mira a pozadavku na presnost 0.02mm.Jen upozornuju na to,ze ani zabrouseni nezaruci pozadovanou presnost.
Nesmis prevadet tyhle uvahy do sveta velkych stroju,kde se hybaji tuny.
Tady se jedna o desitky kg a to s 20mm predepjatym vedenim nehne,pokud je dobre usazene.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 11. 2007, 6:25

Pupak píše:Nesmis prevadet tyhle uvahy do sveta velkych stroju,kde se hybaji tuny.
Tady se jedna o desitky kg a to s 20mm predepjatym vedenim nehne,pokud je dobre usazene.
To je omyl, na malých strojích se to projeví ještě snáz, není tam hmota, která pohltí vibrace. A nedělej si iluze o 20 mm lineáru a jeho únosnosti dynamicky. Záleží i na celkové konstrukci stroje. Na tom žluťáskovi neudělá nikdo nic přesně, pokud to nepředělá. Když to nalícuje, tak to bude jiné. Znám spoustu drahých CNC, která mají kluzné vedení, které je téměř vždy alespoň na jedné styčné ploše škrabané.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 7:11

Tohle je zajimavy problem. Vyrok,ze velka hmota pohlti vibrace,jsem slysel uz mnohokrat. Ono to plati jen s urcitou vyhradou. Pokud kmita mala hmotnost na rameni,ktere je ukotvene do velmi hmotneho objektu,pak lze toto tvrzeni prijmout bez vyhrad.Nicmene casto konstrukce stroje tehle idealni predstave neodpovida a desitky,nebo stovky kg hmotna frezovaci hlava predstavuje prave idealni objekt pro rozkmitani celeho stroje.Pokud se otacky trefi do blizkosti rezonancniho kmitoctu soustavy,vznikaji obrovske sily dane prave vysokou hmotnosti hlavy a ani desetitunovy fundament to nezachrani.Proto se v posledni dobe objevuji konstrukce,ktere preferuji nizkou hmotnost za dodrzeni vysoke tuhosti.Uz jsem videl konstrukce dokonce na bazi uhlikovych komponent ve spojeni s linearnim vedenim.Hmotny se dela pouze fundament.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 10:08

to s tim merenim pojezdu hodinkama chapu trosku jinak
a to nasledovne:
clovek se rok s necim mori a po roce mu konecne ta osa vzdy dojede na stejne misto (do te doby to nedelala) tak to hned vystavi na net jako veliky uspech
samozrejme to ma jen malou vypovidaci hodnotu ale je to jednim z parametru stroje
je mozne koupit "profi stroj" co toto nedokaze
a to je pak smutne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 1:30

Mas pochopitelne pravdu.Ja to nijak nezlehcuju.I presnost bez zateze je dulezita.Kdyz neni,nebude ani pod zatezi.Jen chci rici,ze i malo tuhy stroj s reminkovym pohonem muze jezdit ve stovce,ale zdyz se to zatizi,budou litat desetiny jen to fikne.Predelaval jsem jednu BF20 na lineary a srouby a s pouzitim masivnich predepjatych vedeni a sroubu to opravdu skoro ve stovce chodi.Nejvetsi problem dela nekvalitni pinola,ktera ma vuli.Jinak by to nemelo chybu.Byl jsem prekvapen,o kolik si to necha vic libit,nez ta klasika.Jezdi to 50mm/s v X a Y a 30mm/s v Z-tku. Motory 1.8Nm zadnej problem. Jenze je to v podstate kompletni predelavka a vlastne se vyuzije jen ta litina.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 6:24

pro zajimavost to bowu jezdi myslim jeste rychleji se slabsima motorama na litine tak jak ji cinan zaskrabal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 6:38

Nevim,jestli nemaji nejakej jinej model,ale ten,co se jeste nedavno inzeroval jezdil max 20mm/s.To ovsem platilo jen pro predvadeni.Pokud se stul trochu utahl,aby to nemelo vule jak prase,jezdilo to s bidou 10mm/s.Mel jsem moznost videt 3 ruzne kusy a vsude to bylo stejne.
Po par desitkach hodin prace a serizeni vic jak 10mm/s ani omylem.
Odkud sve informace cerpas? Smim-li se ptat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 8:54

no tak to se hodne zmenilo
predpokladam ze jsi videl to nemecke rizeni s PC a LPT atd...
to nemakalo ani s povolenejma klinama :)
pamatuju jak to na veletrhu museli zastavit protoze se tomu ztratili kroky a zaclo to frezovat vic materialu nez pobral ten nastroj

o par stanku vedle BF20 predstavovala firma Gravos
jezdilo to o poznani jinak a hlavne spolehlive
zvuk motoru byl krasne cisty vyhraneny akcelerace plynule proste jedna basen, uplne neporovnatelne
rok na to to BOW mel na veletrhu taky

s panem Vostarkem z Gravosu jsem v kontaktu protoze dela moc hezke masinky.
doporucuju prostudovat, je to velmi poucne a hlavne jeho stroje se bezne pouzivaji v prumyslu tudiz se nejedna o hracky pro amatery ale profi stroje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2007, 10:07

Tohle jsou parametry uvadene vyrobcem:

CNC část
Mechanické rozlišení 0,05 mm
Elektronické rozlišení 0,001 mm
Maximální rychlost posuvu 20 mm/s
Komunikace s PC RS 232

Nikde tam 50mm/s nevidim.Neumim si predstavit,ze by se sroubem se stoupanim 5mm a s prevodem 1/2 dosahli s motorkem 1.2Nm posun pri
8 kHz.Pri tehle frekvenci se motor sotva toci sam o sobe,natoz aby honil rybinove suporty.Ono je to na doraz i pri tech 3.2 kHz.
Pokud BOW neprodava neco jineho,nez inzeruje na svych strankach,tak je to to,co jsem videl a to se chova tak,jak jsem uvedl.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2007, 8:42

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“