nevím jak dál

Odpovědět
sobec
Příspěvky: 3
Registrován: 2. 9. 2010, 1:00
Bydliště: brno
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2011, 10:26

Dobrý den,
jmenuji se Jakub a jsem studentem druhého ročníku uměleckého zpracování dřeva.
Láká mě práce s počítačem řízenými stroji. Pořídil jsem si driver H2 CNC controller, mám čtyři krokové motory a počítač s nainstalovaným machem3. Zatím se mi nepodařilo motory rozběhat a netuším čím to je.
Nenašel by se někdo, kdo by mně i za odměnu pomohl tento problém překonat?
Předem děkuji.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2011, 12:04

Zkus to nafotit, něco z toho snad vykoukáme a dáme to dohromady. Máš možnost alespoň změřit napětí (jestli jo, tak začni zdrojem) ?
SABLE-2015
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2011, 12:45

sobec píše:Dobrý den,
jmenuji se Jakub a jsem studentem druhého ročníku uměleckého zpracování dřeva.
Láká mě práce s počítačem řízenými stroji. Pořídil jsem si driver H2 CNC controller, mám čtyři krokové motory a počítač s nainstalovaným machem3. Zatím se mi nepodařilo motory rozběhat a netuším čím to je.
Nenašel by se někdo, kdo by mně i za odměnu pomohl tento problém překonat?
Předem děkuji.


Ahoj na stránkách pro H2 je podrobný návod jak na to, projdi to ještě jednou a nebo máš špatný LPT kabel.
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

2. 1. 2011, 8:02

napis co a ako si zapajal, ako sa to ne/sprava. hadam pomozeme.
sobec
Příspěvky: 3
Registrován: 2. 9. 2010, 1:00
Bydliště: brno
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 5:35

Děkuji za odpovědi!
Motory jsou 6-ti vývodové, 2fáz., 4,5V, 2A, 1,7Nm. Na vývodech controlleru jsem naměřil napětí naprázdno cca 35V. Při prvním pokusu o zapojení tohoto motoru došlo ke zkratu či přetížení a shořel čip 1. motoru. Tou dobou nebyl v Biosu povolen paralelní port. Čip Toshiba jsem vyměnil, napětí 35V jsem naměřil po jeho výměně. Nemám nyní odvahu motory připojit, zkoušel jsem žárovky 12V nebo malý krokový motorek z tiskárny. Žárovka však není v porovnání s motory zátěž a rychle by se spálila (zářila jak Sluníčko). Paralelní port je nyní doinstalován, aspoň si to myslím. Zkoušel jsem i LED diody přímo na svorky pro 1. motor, ale nějaké blikání vidět nebylo, jedna svítila, druhá ne. Což asi nebude průkazné, vzhledem k frekvencím komunikace.
Otázka je, jak zjistit, že z portu jdou nějaké povely a jestli lze softwarově pootočit motorem, i když vše ostatní není zapojeno (vstupy koncových spínačů apod.). PC běží na XP, do system32 jsem nakopíroval Inpout32.dll, ale nezaregistroval jsem jej. Port emuluji pomocí UserPort.exe, čímž si nejsem taktéž jist, jestli je to OK.
Díky za jakékoliv tipy.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 8:13

Počas práce s CNC možno fajčiť...
Cygnus
Příspěvky: 30
Registrován: 7. 7. 2010, 4:11
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 9:51

Zdá se mi, že s elektronikou nemáš mnoho zkušeností.

Nevím jaké máš motory a jaký je současný zdroj, ale není rozumné do driverů pustit max. co je napsáno v katalogu. To je horní limit, při experimentech není problém napájet driver třeba 1/2 napětím a pouštět do motorů třeba i jen 1/4 proud než je jmenovitý. S nižším napájecím napětím a měkčím zdrojem máš větší naději, že driver přežije tvou chybu. Motory budou slabé, ale točit se nejspíš budou. Krom toho na úplně první experimenty stačí míň než se zdá.

Např. motor PM55L-048 (původně posuv papíru v ink. tiskárně, dle katalogu cca 0.01 - 0.15Nm v závislosti na napájení, zapojení, řízení ...) je schopen po zpřevodování šroubem M8 v pohodě pohybovat cca 3 - 4kg břemenem (napájen 12V zdrojem/2A, spínán L298 bipolárně).

V druhém kroku bych zkusil pomocí pullup a pulldown odporů definovat logické signály pullup na na vstupu driveru a postupně vyzkoušet všechny vstupy a proměřit výstupy. Tj. přivést log 0 (GND) na všechny vstupy driveru (nikoly všechny vývody) třeba pomocí 5k6 odporů, a log 1 jen tam, kam chci (malým odporem, +5V třeba přes 100ohm). Tím zajistím, že se na ostatních vstupech neobjeví náhodný šum a nebude to dělat podivnosti.

Není nezbytné hned připojit motor. může to být indukčnost s větší impedancí, třeba relé na odpovídající napětí. Prostě to místo krokování bude cvakat. Cívky relé jsou obvykle stavěné na proudy v řádu desítek mA, ve srovnání s motorem zanedbatelné zatížení driveru. Frekvence spínání relé se běžně pohybuje okolo stovek Hz, víc bych ho raději netrápil.

Mimochodem, víš jak se chová indukčnost, když ji odpojíš od protékajícího proudu? Malá nápověda - elektrický paralyzer.

Žárovku můžeš samozřejmě použít taky, ale jednak je mnohem pomalejší než relé, takže neuvidíš blikání, druhak musíš použít žárovku na stejné, nebo větší napětí než poskytuje zdroj. Jinak shoří, jak se ti stalo. (odpor vlákna žárovky při zahřívání nelineárně roste až se teplota a proud žárovkou ustálí na rovnovážné hodnotě). Na každé žárovce je napětí napsané a je tam i proud, nebo výkon (P = UI protože reálná zátěž bez fázového posuvu).

No a když ti tohle bude fungovat, tak to zkus připojit k PC. Předpokládám, že máš nějaké pípátko na multimetru, tím si zkontroluj kabel, včetně možných zkratů mezi vodiči. Samozřejmě kabel na obou koncích odpojený od počítače i driveru.

Bacha při měření digitálním multimetrem - pokud bys jím měřil střídavé napětí, tak prakticky všechny levné multimetry měří pouze efektivní hodnotu sinusového průběhu s frekvencí okolo 50Hz až 60Hz. Čím méně se signál podobá sinusu a čím víc se liší frekvence, tím víc ukazuje multimetr nesmysly. Při měření stejnosměrného napětí nepoznáš zvlnění, špičky atd...

Když si budeš 100% jistý, že máš kabel v pořádku a driver spíná jak má, připoj ho a zkus spustit software ... ale s Machem ti neporadím. Wokna nepoužívám.

P.S. Později jsem si uvědomil, že nepoužíváš kabel vyrobený, ale klasický Centronics k tiskárně. Ale kontrola ani tak neuškodí
Naposledy upravil(a) Cygnus dne 5. 1. 2011, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Cygnus
Příspěvky: 30
Registrován: 7. 7. 2010, 4:11
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 9:57

Jo a ještě drobnost. Sežeň si logickou sondu. Je to nejlevnější způsob, jak zjistit, jestli z PC přicházejí pulzy, resp. jaký logický stav (0/1) je na vstupech a výstupech.

V nouzi nejvyšší se dá použít i integrovaný obvod jako je 7404 a na jeho výstupu zapojená LED dioda. Ale nestojí to za moc.
sobec
Příspěvky: 3
Registrován: 2. 9. 2010, 1:00
Bydliště: brno
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 5:10

Díky za odpověď.
Ke zdroji - ten je součástí controlleru H2 CNC 4D. Připojená žárovka 12V 2W na svorku 1-2 pro motor X ukazovala na přítomnost daleko vyššího napětí, než 12V a rychle jsem ji odpojil - neshořela. Je mně jasné, že při zátěži napětí klesne.
Kabel Centronics je pevnou součástí controlleru.
Potřebuji upřesnit paralelní port pro XP -
stačí registrovat Inpout.dll, třeba takto?
regsvr32 "C:\Windows\System32\drivers\Inpout32.dll"
O indukci vím, zkoušel jsem krokový motorek s LED diodami jako generátorem, blikaly už při otáčkách kolem 200/min. I o nebezpečí pro polovodiče a antiparalelní diodě.
To relé je zajímavý tip, zkusím, bude slyšet, na rozdíl od žárovky!
Záleží na pořadí vodičů z motoru?
Jsou 6-ti vývodové, na controlleru jsou 4 svorky pro jeden motor, zapojil jsem kraje cívek, ovšem nevím, jestli záleží na "polaritě"
jedné cívky oproti druhé.
Díky za Váš čas a tipy!
Jakub
oscar
Příspěvky: 1191
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

5. 1. 2011, 5:28

Záleží na pořadí vodičů z motoru?
Jsou 6-ti vývodové, na controlleru jsou 4 svorky pro jeden motor, zapojil jsem kraje cívek, ovšem nevím, jestli záleží na "polaritě"
samozrejme! me to stalo 3 toshiby.

a-a a b-b na driveru musi sedet s civkami. jinak jde driver do kytek.


Obrázek
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6954
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 1. 2011, 5:34

musíš jen dodržet aby oba konce byly na A a druhý pár na B jinak na tom nezáleží, když u jednoho páru prohodíš konce tak změníš směr otáček nic jiného.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“