Dotaz 810T

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2010, 1:23

Aha, jasně, takže siemensácká nadstavba G kódu.
Aleš Procháska
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

24. 10. 2010, 1:26

prochaska píše:
samouk píše:Taky jsem zvědav jestli používáte běžně povely s zavináčem.Třeba-@714. :?:
A k čemu je takový zavináč dobrý?
@714-přerušení dekódování bloků a vyprázdnění mezipaměti
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

24. 10. 2010, 1:50

Radek-B píše:
prochaska píše:
samouk píše:Taky jsem zvědav jestli používáte běžně povely s zavináčem.Třeba-@714. :?:
A k čemu je takový zavináč dobrý?
810T masvuj vlastni zivot. Jako ma tvoje hurco dialog tak 810T ma svoji odnoz iso kodu kde se daji pouzivat spesl veci. Da se na tom psat program primo na stoji. Samouk mel hledat hned od zacatku nekoho kdo ten system zna a umi s nim delat. Ja osobne ho na dilne mel a umim snim delat ,ale nikdy sem nemel potrebu to programovat parametricky anebo primo na stroji. Pro mne byla vzdy zajimavejsi a rychlejsi varianta, krmit to pres RS232 po kabelu z camu. Take sem jednoduse mohl programy poustet na ruznych systemech jen volbou jineho postu.

RADEK
Takže mi neporadíte a moje rady vám jsou také na nic.Programuji si to na mašině.Parametrické programování chápu jako s použitím "R".Na mé knížce o @ je napsáno "programování ciklů".
Mám program na různě velké nálitky,nastavení korekcí a jiné.
Cam nemám,a program z camu není logický, přehledný,jasný a je oškliví jako by ho dělal hloupí počítač :lol:
Má-li někdo zájem mohu ukázat můj zavináčoví program.
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

26. 10. 2010, 7:28

To Samouk :
Podle mne je ŘS 810T již zastaralý úroveň 80 let a je to mimo. Co nyní pracně třeba programuješ různýma svýma skvělýma fintama tak by si třeba v 840 vyřídil 2-5 řádky. Dobrý programátor, neexistuje protože vždy se najde lepší!! Ale to zas neznamená, že dobrý nemůže být lepší. A to je nekonečný proces-vývoj. Já bych se tím nezabýval a programoval. Program mi klidně pošli rád se podívám všechno se někdy může hodit.!!! Nyní se snažím v ŘS FAGOR8055T (to je něco jako 810) napsat univerzalní program na závity a jsem zcela mimo. :cry: V Sinumeriku 840 bych to věřím napsal za 1 den. Jinak Ti mohu poslat zas můj program na univerzální obrážení na soustruh (ŘS-F8055 a S840) a můžeš to zkusit polepšit. To co jsem vytvořil pro Fagor je běs :!: , ale funguje to! Na 840 je to však prg asi 1/3 stránky A4 Omlouvám se všem jestli je to mimo. Ale já pochopil , že Samouk zde nabídl neosobní spolupráci na problému programování OB strojů ve vyšším PRGjazyce a já se jí pokusím využít. Vždycky existuje někdo, kdo je lepší než jsi sám.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2010, 10:05

samouk píše:Cam nemám,a program z camu není logický, přehledný,jasný a je oškliví jako by ho dělal hloupí počítač :lol:
Otázka je, jestli je to dobře nebo špatně. Jestli je ten generovaný kód nepřehledný tak to by snad ani nemělo vadit, protože se v něm stejně ručně nehrabu, a když, tak jen s nějakou drobností. Důležité je, aby byl čistý "zdroják" neboli správně, přehledně a čistě zadané údaje pro CAM. Samozřejmě, když vygenerovaný program někde kousíček vyfrézuje, pak odjede rychloposuvem na druhý konec obrobku, tam zase něco udělá, pak se zase vrátí atd. tak je to chyba, ale tyhle kraviny se poslední dobou snad už výrobci CAMů odnaučují (i když na čistotu jejich programátorské práce mám taky svůj názor :-)). Myslím, že vždycky by se to mělo posuzovat podle toho kolik práce tomu musí věnovat programátor a kolik se ušetří času. Když vím, že budu vrtat deset děr tak je mi vcelku fuk, jestli se bude jedna vrtat deset nebo dvanáct vteřin. Když jich bude milión tak klidně strávím den optimalizací kódu abych to stáhnul na osm vteřin :-) A programátor který to stáhne o další půl vteřiny bude super borec, protože ušetří přes sto hodin strojního času :-) ale kdyby o své vůli makal dvě hodiny na tom, aby zkrátil o minutu program který poběží jednou, tak je to blb a jeho šéf taky :-)
Aleš Procháska
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

26. 10. 2010, 12:02

ja napr dnes optimalizoval tak, ze jsem tak dlouho pridaval na rychlosti, az jsem to z...vil :cry:

dale, kdyz vezmete plnou 3D praci tak jsou to miliony radku kodu......to jde opravdu optimalizovat pouze v camu.
Prichy
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2010, 12:18

Ale někdy to je pěkná zábava, takové urychlování programu. Hlavně když už to vypadá, že to není možné zrychlit ale pak se najde ještě vteřinka nebo dvě :-) :-) :-) Aneb jak praví lidová moudrost, každý program se dá zkrátit.
Aleš Procháska
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

26. 10. 2010, 3:38

To Ferda-
Upozorňuji,že znám pouze tu svou 810T na karuselu,předtím jsem pracoval na SU-50(klasika,12let).Soustružníků jako já je určitě spousta,ale karuselářů, kteří mají 810T a dělají kusovou výrobu,těch už tolik nebude(snad nejsem sám).To jsou ty zkušenosti,které programátoři nemmají(aspoň né všichni).
Tak,jestliže mi dokážete ukázat problém v mém úzkém zorném poli,pokusím se zhodnotit svých dvacet let praxe a pomoct.Přikládám jeden svůj @ program s vysvětlením.
prochaska-
Jeden příklad:Na mašinu přišel programátor a po předchozí domluvě (jak to chcete)nasypal program.Nešlo to,pískání, brnění, třepání.Program měl přes dva tisíce znaků.Telefon-uber ,přidej a za dvě hodiny nasypal nový program.
Nebylo to o moc lepší.Trpěla mašina,nůž,obsluha i já když jsem to musel z vedlejší mašiny poslouchat.
O své vůli jsem spoustu hodin přemýšlel a programoval.Mimochodem jsem se toho spoustu naučil.Stejným nožem stejnou práci.Ale teď,špony šveholí,mašina přede,a kolemjdouci říkají "to tak pěkně jede".
Tímto příkladem nekritizuji programátora(zdroják byl v pořádku),ale ukazuji co se mi nelíbí na camu (možná se trochu vytahuju :wink:).Můj program je univerzální na podobný druch práce,velmi si ho cením a jsem na něj hrdý.Můj šef,který mě platil za čumění do blba :lol: je spokojen,protože ztracený čas se už mnohonásobně vrátil.
Přílohy
cnc.rar
(675 bajtů) Staženo 227 x
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2010, 3:52

A co že ten prográmek dělá a v čem byl konkrétně problém v tom co vypadlo z CAMu?
Aleš Procháska
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

26. 10. 2010, 4:40

Zaslaný program nastavuje korekce nože(eliminuje chyby v počtech a urychluje práci)-nemám tu optickou mašinku na nastavení korekcí nože.
Ferda projevil zájem se podívat,tak jsem malou ukázku poslal.
Nevím jestli něco podobného umí i CAM.
Program z příkladu který udělal CAM vyráběl kuželovou drážku.Problem byl s rezonancí.
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

3. 4. 2011, 4:43

Nevím kolika lidem pomohl můj prográmek?Jelikož jsem se mírně vzdělal v Sinumeriku 840D,tak přikládám stejný prográmek ve verzi pro 840D.
Přílohy
korekce.txt
(597 bajtů) Staženo 230 x
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

4. 4. 2011, 9:05

pro "samouk". Ja už tu psali jiní,je těžko říct kdo je lepší programátor. Myslím, že je důležité mít ze své práce radost a ta se dostavuje, když se učím a postupně zdokonaluji. Myslím, že každý kdo kdy nějaký program napsal a podíval se na něj po delší době si řekne: "probůh proč sem to psal takto, jde to přece napsat lépe". Postupem se člověk učí, mění se názor na technologii, získává znalosti o nových nástrojích, postupně začne třeba používat pevně zabudované cykly, používat parametry, větvení programu, logické a matematické funkce a to všechno také závisí na tom jestli píše program na jedno použití, nebo mu záleží na každé ušetřené vteřině práce stroje, nebo úspoře vlastního času při programovámí. Záleží také na tom, jaké možné podpůrné prostředky k programování má. Jak píše Radek-B, mám-li nějaký CAM použiji ho a pokud je v dílně více strojů a různých řídících systémů, je tu jednoduché převedení stejného zdrojáku pro výstup NC programu na jiný stroj. Když člověk přijde ke stroji který sám naprogramoval a ten jede jak po másle, bez cukání tam a zpět, bez zbytečných přejezdů, rád u něj postojí. Ze začátku nám pro uspokojení stačí, když to vůbec jede. A tak přeji ať se ti daří a máš radost z vlastní práce. Pokud svoje zkušenosti předáš i jiným, budeš mít radost o to větší.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
samouk
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2010, 5:04
Bydliště: havířov

9. 6. 2011, 7:03

Používáte někdo můj program na nastavení korekcí,jste s ním spokojeni?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“