Amatérská stavba CNC frézky v obrazech

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2011, 1:05

O to prave jde, ta charka tam chybi a da se superponovat podle tendence tech uvedenych (bude jeste horsi). Proto jsem Milose poprosil o ty testy.
Ale opet varuju: jde o to, vytvorit patricnou rezervu v momentu. Zazraky se nekonaji, fyzika funguje a tenhle strojek je dobre testovaci medium.
Navic ty charky vyrobce jsou pri 40V, a sam vis Sidonie, jak to napeti tomu pohonu muze pomahat.
Zaapeluju na dodavete (maji brzdu), aby dodali charky pri 60V a aspon 3 "rozumnych" mikrokrocich.
Vsak to zami prubne...a jiste se pochlubi.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 4. 2011, 1:28

A právě proto si myslím, že by to motor dal a pokud někdo chce, tak to i takhle používat jde. Osobně bych ale asi zůstal u tohoto původního zapojení 7,5m/min., mělo by to opravdu stačit a ty parametry pro obrábění jsou na hobby pomalu nevídané.
Bude to chtít nějaké pořádné vřeteno, aby se dal využít plný potenciál stroje.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

21. 4. 2011, 2:51

Právě včera jsem začal přemýšlet o vřetenu. Co si představuješ pod pojmem "pořádné vřeteno" ? Zatím mě napadl Atas (chtěl bych ale s prodlouženým tělem). V obchodě jsem viděl Protool. (6 tis.)
Původně jsem zamýšlel použít modelářský třífázový motor s regulátorem a vlastní vřeteno bych pocháněl řemínkem. (Viděl jsem to někde na fotce.) Vše bych doma měl a byla by to pro mě nejlevnější varianta.
Miloš.
unudle
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 7. 2009, 3:05
Bydliště: Bučovice u Votic

21. 4. 2011, 3:08

Původně jsem zamýšlel použít modelářský třífázový motor s regulátorem a vlastní vřeteno bych pocháněl řemínkem. (Viděl jsem to někde na fotce.) Vše bych doma měl a byla by to pro mě nejlevnější varianta.
to bych řekl, že je tak dobrý na gravírování a vrtání do DPS
unudle
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2011, 6:57

Miloši, spoj se s Martinem,(krizma) u něho jsi viděl, vřeteno poháněné motorem MEGA s náhonem O kroužkama na kleštinový upínač v těle toho vřetena. Je už to druhá verze vřetene, má už za sebou nafrézovaných tisíce hodin :wink: Rosťa
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 4. 2011, 9:22

ATAS je celkem rozumná volba, ale podle mě by si tohle zasloužilo něco s výkonem kolem 2-3 kW a minimálně kleštinami velikosti ER25. Základ pro takovýhle vřeteno máš poctivej, pohony silný, že bys s něma mohl 10 mm frézu lámat, ale rozumím, že na to hned nemáš.
Na aukru jsem viděl tohle: http://aukro.cz/cnc-vreteno-3kw-pro-fre ... 61942.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Škoda, že to má jen kleštiny ER20, rozsah 1-13 mm upínací stopka a docela to vřeteno zabíjí vzduchové chlazení.
Pokud bys chtěl obrábět ocel, tak by to už asi chtělo servo nebo něco co můžeš zatížit od 100 ot./min. rozumným kroutícím momentem.
Dá se ocel "obrábět" i vysokootáčkovým vřetenem, ale jen tvrdokovovýma nástrojema, který jsou hodně křehký, mají velký řezný odpor a potřebují velmi rychlé a konstantní posuvy.

Myslím, že s ATASem s tvrdokovovou frézou pr. 4 mm budeš v pohodě ocel krájet po 1 mm vrstvě. Mám na mysli konstrukční ocel 11 373 nebo 11 523, klasická pásovina nebo potom některý vybraný nástrojový oceli, kde je zaručeno složení a mechanické vlastnosti materiálu=dobrá obrobitelnost.

Třífáz s vřetenem hnaným řemenem můžeš v pohodě vyzkoušet, ale do oceli to asi nebude, na dřevo, plast a možná i nějakou tu lehce obrobitelnou hliníkovou slitinu by ti to stačit mohlo.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 4. 2011, 9:35

a tady máš to samé vřeteno za méně jak polovinu..
http://cgi.ebay.com/NEW-AIR-COOL-MOTOR- ... 19c40e673e" onclick="window.open(this.href);return false;
případně pokud se ti nelíbí vzduchové tak tady je vodník
http://cgi.ebay.com/NEW-3KW-WATER-COOLE ... 336247240d" onclick="window.open(this.href);return false;
a pokud by někdo tohle vřeteno ve verzi 2,2kW chtěl tak bych měl jedno na prodej.. koupil jsem ho ale půjdu jinou cestou.. nechám ho za ebay cenu bez dopravy, cla atd..
nicméně na obrábění oceli je tohle vřeteno absolutně nevhodné.. použitelné otáčky od 6-8000, když zpřevoduje 6 nebo 8polovej asynchroňák tak mu pojede od 5 do 200Hz určitě, to garantuje výrobce (230-250Hz chodí taky) a požene tím nějaké vřeteno tak je na tom lépe..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 4. 2011, 9:45

jj to určitě, k tomu třífázu nahoře jsem zapomněl dopsat to správný slovo "modelářský", otázka ale taky je, jak moc si může vlastně dovolit zatížit Z osu, třífázový asynchroňák něco váží a dělané vřeteno s ložiskovými domky pro několik ložisek taky.
Prozatím vychází asi nejlíp ten ATAS v prodloužený verzi by měl mít alespoň něco kolem 1 kW a snad se jim povedou do vřetena narvat větší kleštiny jak ER16 (0,5-8 mm)
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

21. 4. 2011, 9:50

Bob píše:Miloši, spoj se s Martinem,(krizma) u něho jsi viděl, vřeteno poháněné motorem MEGA s náhonem O kroužkama na kleštinový upínač v těle toho vřetena. Je už to druhá verze vřetene, má už za sebou nafrézovaných tisíce hodin :wink: Rosťa
S Martinem jsem ve spojení ale o vřetenu jsme zatím moc nediskutovali. Budu to muset napravit.
Miloš.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

21. 4. 2011, 9:54

Jinak k tomu vřetenu. Určitě neplánuji frézovat ocel. Záměr je maximálně hliníkové slitiny. Většinou ale polystyrén, překližka, textit. A průměry fréz do 8mm vyhoví určitě na 100%.
Akorát nevím jaká je aktuální situace s tím prodlouženým Atasem.
Miloš.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 4. 2011, 9:57

Podle mých skromných odhadů, které jsem vyčetl v křišťálové kouli, by se někdy na podzim tohoto roku mohlo urodit.
Packa snad něco práskne víc.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

21. 4. 2011, 9:58

Takže video z dneška.
http://www.youtube.com/watch?v=UsJEOz_x_FY" onclick="window.open(this.href);return false;
Bylo to dost ve spěchu protože jsem pracoval na zprovoznění "nového hardweru". Celkem jsem zkusil tři počítače ale zatím žádný nebyl schopen provozu. O víkendu snad bude víc času.
Maximum, na které jsem se dnes dostal bylo 47mm/s.
Miloš.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 4. 2011, 10:13

Tak to mě docela překvapilo, že jsi se nedostal s otáčkami víš jak na 1127 ot./min. Při tvém nastavení to je 56 400 kroků/s což odpovídá 47mm/s = 2820 mm/min.
Naposledy upravil(a) sidonie dne 22. 4. 2011, 4:02, celkem upraveno 1 x.
b.boruvka
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 3. 2011, 2:49
Bydliště: Manchester.UK

22. 4. 2011, 12:46

Mirek-Gravos píše:Zdravim Milosi, nenech se odradit, podle meho na to jdes spravne. Je to ROUTER a ne konvencni masina. Pokud mas trpelivost (cas) a kontrolni pravitko s hodinkama, tak se to da slusne vyrovnat. A to podtmeleni taky dobry (dlouhotuhnouci!). Troubit na trumpety (prazsky vyber) a srovnana dosedacka s rohem, to by se mi taky libilo. Kdysi jsem stavel na svarenci, meli ho ofrezovat nebo ohoblovat. Pak mi rekli, ze se nevejdou a at si tu "krivuli" odvezu. Mely na to jit montovat hlinikovy kompaktni tubusy Isel s linearama a sroubem. V te delce to bylo zkroucene pres milimetr. Nafrezoval jsem podlozky ze 4mm Komacelu (penene PVC) mezi ram a tubusy na kazdy upinaci sroub. Zacal stahovat a nivelovat. Povedlo se. Foto stroje bych snad nasel, kdyby nekoho zajimalo.
Tak smele dal :D .
Troubit na trumpety je od Lucie :D
Ale ta stavba je parada a fandim!!
JuanV
Příspěvky: 152
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

22. 4. 2011, 9:07

RaS píše:a pokud by někdo tohle vřeteno ve verzi 2,2kW chtěl tak bych měl jedno na prodej.. koupil jsem ho ale půjdu jinou cestou.. nechám ho za ebay cenu bez dopravy, cla atd..
nicméně na obrábění oceli je tohle vřeteno absolutně nevhodné.. použitelné otáčky od 6-8000, když zpřevoduje 6 nebo 8polovej asynchroňák tak mu pojede od 5 do 200Hz určitě, to garantuje výrobce (230-250Hz chodí taky) a požene tím nějaké vřeteno tak je na tom lépe..
Jakej mas k tomu menic ?
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“