Nonius stolniho soustruhu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

17. 1. 2012, 8:54

Nonius 4 001.jpg
Zdravim! Objednal jsem si noniusy od Tumlika a ted resim jejich fixaci na sroubu. Je lepsi pruzinovym plechem v drazce a nebo pruzinovy drat v zapichu? Puvodni byly fixovany sroubkem a to neprichazi do uvahy.Zajima me tuhost noniusu,aby se me neposouval.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2012, 9:22

Tumlík dělá noniusy? A udělá mi taky noniusy ke koníkům k SN50?

Na to, že mám doma pětiosou frézku, je to asi pěkně drzý dotaz, ale když on není vůbec čas...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

17. 1. 2012, 9:27

Na mém jsou všechny "prokluzy" noniú (pro podélný, příčný i nožový suport) řešeny plochým perem v drážce, tady je obrázek:
screenshot1.jpg
a chová se to dobře. Jen teď nemohu ověřit, jakou mám mezi noniem a tím pevným kusem s ryskou vůli, utkvělo mi v paměti z nějaké konstrukce, že tam má být, právě, aby se nechtěně nezměnilo nastavení.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

17. 1. 2012, 10:43

jenom blbá poznamka. co znám Tumlikove výrobky tak je to špička... co mam ja noniusy na suportu od Tumlíka nemusí se ničim jistit jsou tak přesně udělané že se musí přidržet klička a silou otočit noniusem aby se pohl. není jištěnej ničím.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 1. 2012, 8:11

Ta konstrukce na obrázku ovšem pochází z éry př. Tumlíkem, takže to nemůžeš srovnávat :lol: :lol:
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

18. 1. 2012, 5:27

Dík za obrázek a poznámky k problému. Zatím jsem nesehnal potřebný pružný plech...budu muset vykuchat nějaký starý budík :D .Nonius bez zajištění,škoda, vyráběl jsem nový šroub a mohl jsem to připasovat na přesno. Tumlík má zřejmě otvor projetý výstružníkem.Otázka je, jak dlouho to vydrží, než to bude volné.Jinak Tumlík se mimo jiné specializuje na noniusy a někdy je rychlejší objednat a zatím se věnovat své práci,nehledě k tomu že je to naprostá špica, pokud ovšem ta poznámka nebyla myšlena jako žert :lol:
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

18. 1. 2012, 7:43

Někde na zahraničních forech jsem viděl místo plíšku gumový "o" kroužek. Možná by to taky nemuselo být špatné.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2012, 9:04

Tak když už se to tady probírá :D

-jo dělám i noniusy, atyp, hlavně na staré historické mašinky, případně k zlepšení přesnosti původních když mám trochu času, někdy je to o dobrých očích uživatele, kdy nejmenší dělení dílků je cca 0,5mm pro lidi s fakt dobrým zrakem :wink: Například ten Milošův na horním obrázku příčný má jeden dílek 0,01 na průměru (200dílků) a ten druhej kterej tam ještě jak se tak dívám nenamontoval, je to stejný taky jeden dílek 0,01 délkový (100dílků)

-takovým typickým zástupcem je nonius na mn80 kde je fakt to originální dělení na pytel, půlka lidí, co se s tím naučila dělat tak je to stejně pořád sere a ten zbytek už ho pravděpodobně má vyměněnej za ten můj :D , nebo na S28 kde je zase dílek 0,04 a to je taky na pytel tak tyhle mám běžně skladem :wink:

- prochazka: dělal jsem i na SU80 někde na mém webu jsou i fotky, takže SN50 by nebyl zas takovej problém, ovšem s časem jsem na tom asi tak stejně jak ty :D

- kvako1: dík za pochvalu :wink: , každopádně i když je ten nonius na tom stolku co máš ode mě přesný tak i tak to zajištění má, akorát je udělané tak aby to uživatel vůbec nepoznal, je to zajištění ala MN80 kdy v otvoru nonia o průměru 12mm je vysoustružený zápich v délce asi 5mm a do něho je vložený leštěný kalený plíšek, který zajišťuje v asi 1/4 obvodu styk s hřídelkou šroubu, proto to vypadá, že to jde ztuha, ale tak to má být :wink:

-miltech: Milo, ten pružný plech seženeš třeba ve stavebninách, když koupíš nějakou špachtli nebo stěrku, některé jsou kalené a stojí to pár peněz , nesmí to být moc silnej ten plech
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2012, 10:04

Tak já ti pošlu obrázek co jak to tam vypadá, no a ty mě s tím buď vyhodíš nebo ne :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“