Odlévaná matice GS- super fluid

mechanika k motorům
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 8. 2012, 3:47

Kvako1 píše:..je to z praxe..
Máš z praxe ověřeno i jaké je chování, pokud se dá tvrdidla víc než je předepsáno? Tvrdne to rychleji, lépe, hůře, vůbec nebo to případně nějak jinak ovlivní výsledné vlastnosti..? Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

15. 8. 2012, 7:08

co jsme dělali z epoxidem v práci tak jsme toho tvrdidla dávali podle navodu,nebo trošku víc, richleji to tvrdlo. ale spíš jme dodržovali navod. vaha stojí dneska par korun.... vedšinou jsme to ale nahřívali, stvrdlo to pak hodně rychle. ale jak jsem už psal byl to obyč epoxid, ne GS.
nemame čas čekat 24 hodin než to stvrdlo. vedšinou do hodiny bylo hotovo a vytvrzeno...
on ten epoxid, pokud se nahřeje, tak je řidší a lip zateče , lip se promíchá atd...
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2012, 9:25

Zdravím vás koukám že to je taková věda odlít jednu matici ? Mě odleváné matice už chodí 3 roky, nepracuje stroj často ale už se něco najezdili. Odléval jsem jich několik a vždy na první pokus, míchal jsem to tak nějak podle oka , jestli jsem dal někde o par kapek více nebo méně nebyl znát rozdíl, tady u tebe věřím že jsi dal málo tvrdidla a nebo špatně promíchal, věda to není.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 8. 2012, 4:09

Pevně věřím, že vyzbrojen vaším nouhau už to příště taky zmáknu :) Díky všem, co se podělili! T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

15. 8. 2012, 5:48

Thomeeque píše: Máš z praxe ověřeno i jaké je chování, pokud se dá tvrdidla víc než je předepsáno? Tvrdne to rychleji, lépe, hůře, vůbec nebo to případně nějak jinak ovlivní výsledné vlastnosti..? Dík, T.
Epoxidy z principu tvrdnou tak, že reaguje kvantitativně pryskyřice a tvrdidlo (alespoň pokud si to dobře pamatuju). Tedy cokoli je mimo poměr "zbyde" a tedy "naředí" výskledný polymer.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2012, 11:44

Moc se s tím nemažte a udělejte to podle návodu, pak to bude OK. Nějaké dopečení po vytvrzení určitě neuškodí a ještě zlepší pevnost odlitku, ale nedělal jsem to a výsledek byl perfektní i tak.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 8. 2012, 10:51

Ahoj, dnes mi přišla odpověď z DAWEXu, myslím, že je velice fundovaná a zajímavá, posuďte sami :)

Nejprve můj dotaz:
Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu: snažím se z GS Super Fluidu odlít matici pro trapézový šroub (pohon malého stolního CNC), pro vypnění formy je potřeba ani ne 10ml směsy. Protože nejsem schopen takto malé množství vážit, pokouším se určit správný objemový poměr složek A a B (směs rozdělávám přímo ve velké injekční stříkačce s objemovou stupnicí, ze které ji pak i aplikuji). Pokusil jsem se tento poměr vypočítat, bohužel jsem ale nenašel jednoznačně definovanou hustotu obou složek. První otázka tedy je, zda platí, že:

  • hustota složky A je oněch 1,6 -1,72 g/cm3 (měrná hmotnost z Vaší dokumentace),
  • hustota složky B (tvrdidlo P11) je zhruba 1,2 g/cm3 (odhadovaná hodnota od zkušenějšího kolegy zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=3&t ... 789#p93753" onclick="window.open(this.href);return false; ) a tedy
  • objemový poměr by měl být zhruba 100:7 ?
  • jak je vlastně kritická přesnost dodržení tohoto poměru, bude problém, pokud dám například tvrdidla trochu více?
Dále bych se chtěl zeptat, jak je to s "inicializací" této směsy v takto malém množství? Jeden pokus jsem totiž již učinil, poměr byl zhruba správně (cca 10ml složky A ku 0,5-1ml tvrdidla) a hmota byla i po 24h místy lepivá a nevytvrdlo to zcela ani po dvou dnech. Nejsem jediný s touto zkušeností, viz. kutil_tim ve stejné diskusi ( http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=3&t ... 789#p93766" onclick="window.open(this.href);return false; ). Je pravda (opět hypotéza zkušenějšího kolegy zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=3&t ... 789#p93770" onclick="window.open(this.href);return false; ), že u takto malého množství nedojde po smíchání složek ke kýžené chemické reakci a že pomůže, pokud tomu pomohu zahřátím směsy na ca 50°C?

Díky moc za případnou radu, s pozdravem [...]

PS: Vaši odpověď bych rád na tomto fóru zveřejnil (GS Super Fluid je v hobby CNC komunitě poměrně oblíbený materiál, takže by to mohlo pomoci i dalším), pokud by Vám to nevadilo..?[/size]
Odpověď (zvýraznil jsem IMHO dost zásadní fakt, který je pravý opak toho, co si tu asi většina z nás myslela):
Dobrý den,
omlouvám se za zpoždění, ale byl jsem na dovolené.

Hmota Gs super fluid je na bázi epoxidu, což přináší řadu výhod (pevnost, tvrdost, chemická a teplotní odolnost)
ale také některé nevýhody. Epoxidy se hrozně špatně "řídí" co do rychlosti vytvrzování.
Hlavní problém je v tom, že pokud smícháte najednou větší množství - cca několik kg, tak pokud není hmota
rozlita do plochy, dochází k bouřlivé termoreakci a velmi rychlému vytvrzení.
Naopak pokud mícháte např. 10 g, tak hmota vytvrzuje podstatně pomaleji než je uvedeno v technickém listu (proto se
u většiny epoxidových hmota udávají vlasti při smíchání 100 nebo 200 g hmoty).
Problém je v tom, že při malých dávkách nemusí dojít k nastartování reakce a doba vytvzení se hrozně prodlužuje.
S malými navážkami se také hrozně zvětšuje riziko chyby při navažování tvrdidla. I velmi malá odchylka
při dávkování tvrdidla při objemu cca 10 ml se výrazně projeví při vytvrzování.
Mísící poměr u GS super fluid je 100:5. Tvrdidlo má jistý rozsah vytvrzování, ale není moc široký.
Počítejte např. s chybou cca 10% - max 20%, což je ještě únosné. To znamená že můžete použít
až např. poměr 100:6 - ale pro dosažení parametrů garantovaných v tech. listu je nutné dodržet poměr dle předpisu.
Velké balení smíchané najednou (tak od 1 kg a více ) chybu navažování tvrdidla snáze absorbuje a utáhne,
a vytvrdí i při větší nepřesnosti při navažování tvrdidla. U malých naváže je to hodně kritické a přesnost
navažování je zde hodně důležitá. Se stejnou % chybou při navažování tvrdidla Vám velké množství vytvrdne, a malé nemusí.

Obecně také platí, že pokud nadávkujete méně tvrdidla, než je předepsané, tak hmota vytvrdne, ale pomaleji.
Pokud se nadávkuje větší než předepsané množství, tak hmota nemusí vytvrdit vůbec.

Gs super fluid aplikovaný v tloušťce řádově mm vytvrzuje do max. 24 hodin. Pokud se stejná hmota aplikuje
jen jako nátěr, tak i po 24 hodinách je hmota lepkavá a nemusí být úplně vytvrzená.

Obecně platí že doba vytvrzení uváděná v technických listech u epoxidových hmot,
je v podstatě jen doba kdy vypadá zatvrdlá. Ale všechny epox. hmoty dotvrzují postupně
a dotvrzování probíhá ještě řádově několik dnů.

Velkým pomocníkem při vytvrzování je zvýšená teplota. Pokud odlijete nebo aplikujete menší množství,
tím že se zvýšení teplota prostředí (stačí i málo, na cca 30 - 50 oC) tak se výrazně zrychluje doba vytvrzení
a zlepšují se konečné fyzikální vlastnosti. Většina epoxidů běžně vytvrzuje při pokojové teplotě,
ale pokud je ještě dotvrdíte při např. 60 - 80 oC po dobu 1 - 2 hodiny, tak docílíte podstatně lepšího
zesíťování složek a tím i lepších mechanických vlastností.

Pokud je povrch po vytvrzení lepkavý, tak může pomoci omytí pomocí mýdlové vody.
Lepkavý povrch je způsoben reakcí hmoty se vzdušnou vlhkostí během vytvrzování.
Nejlepšího (nelepkavého) povrchu lze dosáhnout pomocí otisku odseparovaného protikusu
do kluzné hmoty. Po vytvrzení jen protikus odrazíte a máte dokonale hladkou (otisklou)
plochu, která se ani nemusí dále opracovávat (jen se udělají mazací drážky, nebo se může zaškrabat).

Předpokládám, že GS super fluid používáte kvůli viskozitě. Máme totiž v sortimentu také
kluzné hmoty husté, pastovité - Garex. Zde je úplně jiný typ tvrdidla, obě složky
jsou pastovité a nanáší se objemově - odhadem "kopečkovou metodou".
To znamená, že mísící objemový poměr je 2:1. Nanesete tedy 2 stejné kopečky hmoty A
a jeden kopeček hmoty B a smícháte špachtlí na plechu. Není zde problém smíchat
a nechat vytvrzovat i velmi malé množství (i cca 10 g). Je zde totiž použito
širokorozsahové tvrdidlo, které zajistí vytvrzení i při malých navážkách.
Má stejné kluzné vlastnosti, jako GS super fluid, je však na rozdíl od něj hustý
a nedá se použít k odlévání, jen ke špachtlování.

Hmoty dodáváme jak do průmyslových podniků typu ČKD, TOS apod, ale i běžným koncovým uživatelům.
GS super fluid stojí 400 - 450 kč/kg (bez DPH a dopravy).
V případě potřeby je možné domluvit i dodávky v menším balení než 1 kg. Dokážu si představit
balení v jednorázové sadě po např. 100 g složky A, ke které by bylo např. 5 g tvrdidla (např. za cenu do 100 Kč).
Problém bude, že poštovné bude dražší než celý materiál (120 - 170, /balík), ale jsme schopni dodat i např. několik kusů takovéhoto balení.
Bylo by to jednorázové balení, všechno tvrdilo by se vylilo do složky A a promíchalo. Docházelo by sice
ke ztrátám na materiálu, ale zase by jste měli jistotu ve vytvrzení i bez navažování.
Ještě mě napadlo, že pokud navažujete menší množství, můžeme Vám nabídnout váhy k prodeji.
Rozsah je 500 g a váživost je 0,1 gramu. Na těchto vahách by šlo navažovat i cca 10 g.
Tyto váhy stojí 850,- Kč/ks (cena bez DPH).

Odpověd můžete zveřejnit na fóru, i když je napsána narychlo a hodně na přeskáčku.
V případě potřeby mě kontaktujte individuálně a vše pořešíme telefonicky nebo e-mailem.
Na oplátku pokud by ste měli zájem, pošlete nám nějaké fotografie z aplikací,
a my je můžeme uveřejnit na našem webu dawex.cz.

Věřím že Vám tyto informace pomůžou, popřípadě rádi zodpovíme další dotazy.

Přeji pěkný den

Za firmu Dawex

Ing. Jiří Maňásek
Dawex Chemical Zlín
777 644 770
http://www.dawex.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
T.

EDIT. Mimochodem můj odlitek opravdu po několika dalších dnech zcela vytvrdl (nebýt té skulinky, už jsem mohl mít jednu matku sfouklou, sakryš) s vyjímkou stěn v nevyplněné části, kde je jen tenká vrstvička, ty jsou stále mírně lepkavé, což přesně odpovídá.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6959
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 8. 2012, 11:21

Myslím že se ktomu fa DAVEX postavila velice dobře a zodpověděla vše potřebné
takových firem s takovým servisem je opravdu hodně málo
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 8. 2012, 3:27

jj je to pěkně napsano a vysvětleno. a potvrdil ti tam i to co jsem psal ja to zahřívaní. :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2012, 1:16

btw proc si v GM nekoupis vahu
maji tam za asi 300kc kapesni vahu s rozlisenim tusim 0.01g tam by jsi to urcite navazil spravne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 8. 2012, 10:02

robokop píše:btw proc si v GM nekoupis vahu
maji tam za asi 300kc kapesni vahu s rozlisenim tusim 0.01g tam by jsi to urcite navazil spravne
Nejblíž tvé specifikaci jsem tam našel KAPESNÍ VÁHA VTBAL16 - Přesnost vážení: 0,1 g, Vaše cena: 525 Kč

Je to alternativa, zvážim to ;), dík za tip!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6959
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

24. 8. 2012, 10:31

tak koukni na aukro maj jich tam stovky :
http://aukro.cz/kapesni-digitalni-vaha- ... 81024.html" onclick="window.open(this.href);return false;
oscar
Příspěvky: 1191
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

24. 8. 2012, 10:46

ci primo
http://www.ebay.com/itm/270889119814?var=570058649630" onclick="window.open(this.href);return false;
prave na odvazovani tuzidla jsem ji objednaval....
(uvidim jestli bude za neco stat)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 9. 2012, 10:25

packa píše:tak koukni na aukro maj jich tam stovky :
http://aukro.cz/kapesni-digitalni-vaha- ... 81024.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky!
oscar píše:ci primo
http://www.ebay.com/itm/270889119814?var=570058649630" onclick="window.open(this.href);return false;
prave na odvazovani tuzidla jsem ji objednaval....
(uvidim jestli bude za neco stat)
Už dorazila? Je to k čemu? Mám rozjednáno toto, tak jestli to má smysl.. Taky ještě váhám jestli radši nevzít 500g/0,1g variantu kvůli nějaké rezervě (počítám, že s těma setinkama to nebude tak horký)..

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

11. 9. 2012, 11:22

Thomeeque píše: Taky ještě váhám jestli radši nevzít 500g/0,1g variantu kvůli nějaké rezervě (počítám, že s těma setinkama to nebude tak horký)..

Díky, T.
Pokud se má vážit na desetiny gramu , digitální váha musí být "setinková". Je to otázka nejen přesnosti, ale i citlivosti váhy. Jak na tom může být váha za ani ne dvě stovky? To tedy fakt netuším!

Pro odměření komponent epoxidů používám postup, kdy napřed přesně odměřuji ( dle objemu budoucí práce odhadnuté) množství tužidla (mikropipetou, spolehlivou setinkovou váhou) a teprve potom dopočítám a odměřím odpovídající množství pryskyřice. Při tomto postupu a přibližném ohlídání teploty se mi nestalo, aby epoxid řádně nevytvrdl.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“