Navrh servodrivera

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2008, 9:04

Bobes píše: Mna by skor zaujimalo podporit nejako vyvoj open source AC serva, nie DC.
Myslim, ze AC su uz pre profi. Pochybujem ze niekto, kto ma masinku na hranie, pouzije AC a nie DC serva.
Bobes
Příspěvky: 93
Registrován: 5. 6. 2007, 6:05

3. 5. 2008, 9:44

Planujem si postavit hobby CNC frezku. Prva verzia by mala byt nieco jednoduche na "rozcvicku" a s krokacmi. Cielom bude hlavne overit postupy, materialy, konstrukciu, atd. Potom uz nieco vaznejsie a tam budem chciet urcite pouzit AC serva (z tohto prameni moj zaujem o open source AC servo driver), gulickove skrutky, lineary a asi aj cast konstrukcie ako odliatok. Samotny navrh mechaniky a stavbu budem moct zacat az cca o 2-3roky, ked budem mat trosku viac volneho casu. Do vtedy mam cas len na monitorovanie "situacie".
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2008, 12:11

to Bobes:
Len to o com ty hovoris, podla mna uz neni hobby. A za 2-3 roky uz budem mat tie DC serva hrdzave, aj keby boli AC :wink:

to all:
Ako som predpokladal, nikomu sa nechce. Ale keby bolo uz hotove, kazdy by si ho urobil... :?
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

4. 5. 2008, 12:26

modemo píše:
to all:
Ako som predpokladal, nikomu sa nechce. Ale keby bolo uz hotove, kazdy by si ho urobil... :?
to nemusi byt tak jednoznacne- rad by som niecim pomohol, ale chybaju mi vedomosti-nikdy som ziadny obvod nenavrhol a o programovani ani nehovorim
takze ano-az by to bolo hotove, tak by som si to urobil(a este musia byt aj peniaze)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2008, 1:03

jaro.va píše: to nemusi byt tak jednoznacne- rad by som niecim pomohol, ale chybaju mi vedomosti-nikdy som ziadny obvod nenavrhol a o programovani ani nehovorim
takze ano-az by to bolo hotove, tak by som si to urobil(a este musia byt aj peniaze)
Ja viem, ze pre navrh je treba urcite skusenosti a dovednosti. Ved kazdy sme dobry v niecom inom.

Inak ja som zastanca myslienky, ze pre nekomercne ucely maju byt nekomercne riesenia. A pre komercne ucely zasa komercne riesenia :D
Ja neberem navrh drivera len ako moznost nieco usetrit, ale najma ako moznost nieco nove sa naucit. Kto to pozna, vie ze len velmi malo veci sa oplati vyvijat si vlastnych, za ucelom usetrenia. Pretoze za ten cas vyvoja by zarobili urcite na to a este by aj na pivo ostalo. Oplati sa to, iba ked sa chce clovek na tom naucit. A ja este nie som samostatne zarobkovo cinna osoba, preto sa racej ucim :lol:
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

20. 5. 2008, 7:29

Daj mi cas do vianoc, opensource projekt pre serva bude pod stromcek :lol:
Dlho som nerobil ani s pwm ovladanim modelarskych serv, tak som z toho vypatlany. Viem si to predstavit, ale navrh chce vela casu, v mojom pripade mesiace. Ved vies ako sa mi darilo s zhlavy vymyslenym unipolarom, a to som este co-to pochytil na webe. Uvidime ako dopadne A3986 :lol: Ked mi postrelaju vsetky, potrham vsetky moje doklady o vzdelani :lol:
Zabudol som dodat, ze tymi modelarskymi servami, tam viem zatial len s linearnym riadenim motora, pwm je len proporcionalny prenos medzi vysielackou a primacom. Ale linearne riadenie 100 watoveho serva moze celkom pekne hriat v zimnych dnoch :lol: tak predsa len musim oprasit prirucku AVR
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2008, 11:25

Ahoj.
Ja som od vlastneho projektu zatial upustil. Racej pomozem Dusanovi s upravami a vylepseniami ARMserva. Navrhol som iny koncovy stupen k tomu. A aby pasoval pod dosku riadenia. Ked bude casu, tak ho skusim vyrobit a uvidime ako postrielaju tranzistory :D
Ono sa to zda, ale ten servodriver musi byt dost sakra mudra a rychla masinka, aby to chodilo dobre. Napr islo by to aj s ATmega, ale uz su tam dost obmedzenia. Viacmenej na hrane slusnosti.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

20. 5. 2008, 11:34

No, priznam sa, viem len s Atmega :roll: 16MHz ale bude asi malo.
Alebo skor 8MHz, na 16 som to nikdy neskusal.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2008, 11:50

J0hny píše:No, priznam sa, viem len s Atmega :roll: 16MHz ale bude asi malo.
Alebo skor 8MHz, na 16 som to nikdy neskusal.
Ahoj, myslis ATmega16 alebo ATmega taktovane na 16MHz? Pretoze to cislo oznacuje velkost pamate a k tomu umerne periferie.
Inak ak to programujes v C ako ja, tak je to viacmenej jedno aky je to typ.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

20. 5. 2008, 6:04

No nie :) ta hodnota je v datasheete a udava max. takt resp. MIPS na 16MHz jak u Atmega8 tak u vsetkych Atmega. To cislo udava predsa kolko bitovy je cpu. Vravim len ze som skusal jednoduche veci s Atmega na 8MHz a profesor nam vravel ze to nemusi ist na plnych 16MHz.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2008, 6:53

J0hny píše:No nie :) ta hodnota je v datasheete a udava max. takt resp. MIPS na 16MHz jak u Atmega8 tak u vsetkych Atmega. To cislo udava predsa kolko bitovy je cpu. Vravim len ze som skusal jednoduche veci s Atmega na 8MHz a profesor nam vravel ze to nemusi ist na plnych 16MHz.
Asi sme sa celkom nepochopili. To cislo urcite neudava kolko bitovy cpu je to. To by potom musel byt ATmega128 byt 128bit procakom. :wink: A to by som ho mal ja uz vletovany v PCcku :lol:
ATmega8, ATmega16, ATmega32, ATmega64, ATmega128 su vsetko 8bit. procesory!!!
Prehlad vsetkych 8bit AVR RISC procesorov najdes napr na http://atmel.com/dyn/products/param_tab ... ection=ASC
A dalsia rada AVR32 su uz zasa 32bit procaky.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

20. 5. 2008, 9:40

:oops: Ja som deb*l, jasne, velkost pamete. Dik za ten link, podla neho by som si do buducniosti blizsie nastudoval AtXmega64. Co ty na to ? Myslim ze by to malo zvladat spracovat mikrokroky okolo 0,45 stupna pri riadeni dir/step. Uvidime pri navrhu programu, inak robil som zapalovanie do auta s Atmega8 voslo do neho aj ovladanie vstrekov ale na to uz bolo pomale (chcel som vrstveny vstrek).
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2008, 9:51

J0hny píše::oops: Ja som deb*l, jasne, velkost pamete. Dik za ten link, podla neho by som si do buducniosti blizsie nastudoval AtXmega64. Co ty na to ? Myslim ze by to malo zvladat spracovat mikrokroky okolo 0,45 stupna pri riadeni dir/step. Uvidime pri navrhu programu, inak robil som zapalovanie do auta s Atmega8 voslo do neho aj ovladanie vstrekov ale na to uz bolo pomale (chcel som vrstveny vstrek).
Ja mam osobne skusenosti len s 51kami a ATmega8-128. Tie pouzivam aj vo svojich projektoch. 51ky som robil v asm, teraz uz len C pouzivam.

Do akeho auta si to robil?
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

20. 5. 2008, 10:44

Zatial viem len vo vyvojovom prostredi avr tools. V Ccku neviem nic, aj ked su instrukcie dost podobne.
Ford sierra 3.0, projekt nebol dokonceny. Bol tam len 3 bitovy opticky snimac na klukovke, ovladanie 3 cievok, nastavenie predzapalu v zavislosti od otacok. Nez to dalo 1. iskru trebalo pol otacky, proste blbost, zly program, zly navrh. Ale lepsie nez podtlakove regulacie predzapalu. Potom som planoval na skodu 120 navrhnut 1MCU na kazdy valec, iskra, vstrek, klapka. Rychlejsie atmely neboli, projekt zruseny. Treba tam merat lambdu, hmotnost vzduchu (tlak), polohu plyn.pedalu, skrtiacej klapky a este to musi vela vypocitavat. Vystup servoklapka, na vrstveny vstrek-mag. ventil (lepsia zmes), na iskru pwm riadenie cievky(kazda zmes potrebuje inu iskru-vysiie napätie, nizsie, pulzne) mal to byt prototyp schvaleny TSU pre montaz do skodoviek pre znizenie emisii, samozrejme hlavny dovod bol dostat z toho 100 koni bez turba 8)
Vidis, zo skodovackeho sa zrobil nakoniec kompresor :D
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

8. 6. 2008, 3:00

naivna otazka:

existuje specializovany soft (k nejakemu druhu mikroprocesorov),ktory ulahcuje naprogramovanie serva z nejakych kniznic a modulov?
snad kazde servo nezacinaju projekanti robit odznova....?

vidim to asi takto :D - spusti sa soft, poklikaju sa nejake typicke blokove schemy servodriverov, vyberu sa parametre, ..... ,ENTER a po nejakom case to vypluje schemu, PCB, zoznam suciastok,hex a bohvie co este
simulacia, odladenie v prostredi softu.....

alebo treba GO TO xyz...? :?
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“