TRON NEBO JEN LACINÁ KOPIE

CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 10. 2014, 7:14

Proto se na to ptám... Sice chybama se člověk učí ale v tomto řemesle chyba může stát dost usilí snažení a i dost pěněz proto než přestoupim z papíru na skutečný stroj tak bych rád zjistil trošku technickej záležitostí vztahů a drobností které ovlivní přesnost a výsledné obrobky
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

16. 10. 2014, 4:27

Postoupil jsem zase o kousek dál v návrhu ale tedka mě trápí jedna věc použiju bronzové matky ale envim jestli obě matky dát do jednoho domečku(jako to má tron ) a nebo každou matku dáš k domečku lineárů. Myslim si že když budou matky dál od sebe že to bude mít i o trošku větší stabilitu (tuhost) ale rád bych znal názor zkušenějších.
Přílohy
MATKY.png
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 6:27

Myslím že nebude (větší tuhost), tlak bude působit vždy jen na jednu matici. Stáhnout je tak aby byly předepjaté je u trapézu nereálné.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 7:12

CHLAST píše:Postoupil jsem zase o kousek dál v návrhu ale tedka mě trápí jedna věc použiju bronzové matky ale envim jestli obě matky dát do jednoho domečku(jako to má tron ) a nebo každou matku dáš k domečku lineárů. Myslim si že když budou matky dál od sebe že to bude mít i o trošku větší stabilitu (tuhost) ale rád bych znal názor zkušenějších.
dej to do jednoho domku, jednu matici dej na pevno, mezi matice pruzinu, ktera volnou matici odtlaci a tu utahnes, kdyz se ti obevi vule, povolis sroub, pruzina zatlaci, utahnes a je vymezeno
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

16. 10. 2014, 7:30

Je třeba si uvědomit, že se nevyšoustávají jenom bronzové matice, ale i šroub a to značně. Pokud to vymezí v neopotřebeném místě, tak o kus dál bude vůle, pokud to vymezí v tom místě, kde je šroub opotřeben, tak o kus dál se to přestane točit. Tudy cesta k bezvůlovému šroubu nevede!
[URL=https://matchnow.life]Super casual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 8:25

origosch píše:Je třeba si uvědomit, že se nevyšoustávají jenom bronzové matice, ale i šroub a to značně. Pokud to vymezí v neopotřebeném místě, tak o kus dál bude vůle, pokud to vymezí v tom místě, kde je šroub opotřeben, tak o kus dál se to přestane točit. Tudy cesta k bezvůlovému šroubu nevede!
Počítám, jako u sebe, že na to domácí šudlání se nijak zásadně opotřebení neprojeví. A pokud se někdy projeví je to známka že je potřeba nový lepší stroj :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 9:08

origosch píše:Je třeba si uvědomit, že se nevyšoustávají jenom bronzové matice, ale i šroub a to značně. Pokud to vymezí v neopotřebeném místě, tak o kus dál bude vůle, pokud to vymezí v tom místě, kde je šroub opotřeben, tak o kus dál se to přestane točit. Tudy cesta k bezvůlovému šroubu nevede!
to ovsem plati i pro kulickove srouby taky, nebo ne?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

16. 10. 2014, 10:28

Nee, kuličkový sroub je kalený na 60 HRc a odvalující se kuličky ho neopotřebovávají (pokud je uržován v čistotě a mazán). Trapez je "bláto" a ubývá, protože nečistoty se zamačkají do měkké bronzové matice a abrasivně opotřebovávají šroub. Je třeba si také uvědomit rozdíl mezi prací konvenční a CNC mašiny. U CNC se mnohonásobně víc jezdí se stolem, všemi směry a těch pohybů u mašiny ve výrobě může za rok být víc, než u konvenční za celou doby životnosti.
[URL=https://matchnow.life]Super casual Dating[/URL]
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

17. 10. 2014, 8:29

Ja planoval ze matice budou osazene a jedna bude na pevno a druhou se bude ladit vule. Ale.bronzova matka.by.nemela.moc odirat zelezny sroub nebo se pletu? Max bych matky odlil a bude matky kdykoliv vymenim a sroub bude stejny (matky by mu nemeli ublizit)
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

23. 10. 2014, 3:28

Kluci mám pár postřehů a svejch názorů prosim pokuste se mě navést na dobrou cestu.

Tron jako celek má 2 slabiny PRVNÍ je jeho vedení ( realně bezudržbové ale co jsem pochopil přesnost nic moc)
DRUHÁ jeho konstrukce je trošek gumová (i po svaření)

Proto bych plánoval stroj skládačku styl tron jen konstrukce z plechu 5mm vše poctive zabodováno (plánuji udělat i přípravek at to necvičí při vaření) at se dostanem na nějakou přesnost.

Další co chci inovovat je vedení už sem to tu zmínil na všechy osy použiju podepřené kulatiny s kuličkovými domky kvůli rychlosti a přesnosti.

Jen nevím jestli na ose Z jsou dostatečné klasiké kulatiny nebo raději podepřené ( samo že se bavíme o broušených)

Šrouby plánuji trapézáky 16/4 ale mám strach aby na ose X v dýlce cca 1300 mm moc neházeli nelíbí se mi na strana u řemeniček nezafixovaná( šroub může mít tendenci se prohybat a pružit)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2014, 5:52

Trochu mě zamrazilo spojení:
konstrukce z plechu 5mm + at se dostanem na nějakou přesnost

Zesílení plechu nemá zásadní vliv. Regál (police) se dělá z 0,35, na plochu unese 100kg, ale jde zmačkat rukou.
Fígl je v ohybech a prolisech. Zkusil bych, když už chceš konstrukci měnit, promyslet kde přidat nějaké žebra a výztuhy, žebrování apod.
Pokud se s plechu udělá krabice (bez vík) je gumová, když se do ní vloží slabý prvek do kříže z rohu do rohu hned je to znát.

U šroubu je problém rezonance která to může dost shodit - nebude se moci jet tak rychle
dá se to i dá spočítat, ale musíš prohledat fórum
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

27. 10. 2014, 9:25

Jj s tims ohybama máš určo pravdu .Už i o této variantě jsem uvažoval ale nemám možnost přesného ohybání( aby to za něco stálo) mám vymyšleno pár uprav (více zámku) snad to pomůže a na 100% zmenšim matky na domky v ose x abych matky nemusel zapuštět do nosníků mostu. To mi příjde jako nejslabší místo celé konstrukce. Jsou tam sice výstuhy ale obě nejdou uplně dolu.
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 11. 2014, 4:22

Tak sem vela pokročil s kreslenim trona. Ale pořád nemám uplnou jistotu ve 2 vecech. Jestli na stůl použít hliníkové profily nebo jen desku s rastrem zavitu. A za další jestli pouříz na osu Z podepřené kulatiny nebo klasické broušené ve stylu co je tron?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“