corona virus - obecna diskuze

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Zamčeno
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 3. 2020, 11:42

Za Slovensko tam píšou 1503 obětí, což mají být 3%.
To chceš říct, že na celém Slovensku za celý rok onemocní chřipkou jen 50100 lidí? Tolik jich v době epidemie bude v jednom větším městě.
zverodoktor
Příspěvky: 3022
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 3. 2020, 11:51

Dopísal som ti post skript do predchádzajúceho príspevku. Je jedno čo chcem a nechcem povedať, ale každopádne sa necítim dostatočne fundovaný k tomu, aby som spochybňoval údaje úradu verejného zdravotníctva.
Ako som už napísal, tieto čísla sú dohľadateľné v oficiálnych štatistikách na stránkach úradu.
A či sa to páči alebo nie, je vec druhá.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 12:02

a vy jste od dietolozky a neuspesneho zpevaka celali vic?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 3. 2020, 1:11

Tady je zpráva za minulou chřipkovou sezónu od Státního zdravotního ústavu.
http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM ... _18_19.pdf
(pochází odtud: http://www.szu.cz/tema/prevence/zprava- ... -2018-2019 ).

Pozornosti doporučuji tabulku na straně 4, případně pak ještě grafy na předchozí stránce.

Každopádně kdybych si musel vybrat, tak beru raději 3 chřipky než jednoho coroňáka.
Radislav
Příspěvky: 324
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

14. 3. 2020, 5:21

Od utery nosim v praci respirator po vetsinu casu. Sice mam jenom jeden. Druhy ma moje pritelkyne a treti jsem dal svagrovi co jezdi kamionem.

V utery a stredu se mi nekteri smali. Ve ctvrtek uz skoro nikdo a v patek uz se nikdo nesmal. Bohuzel sice ucinnost s pribejvajicimi dny co ho mam klesa ale ja porad tvrdim porad lepsi neco nez nic. Jediny kde se pohybuju kde je vic lidi je prave v praci a v obchode a to mam opravdu jedinej zakrytou drzku.

Vcera jsem konecne donutil segru nosit rousku. Je kadernice.
t256
Příspěvky: 2850
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 3. 2020, 6:12

Podle Burese to nebude nic vazneho, protoze drtiva vetsina ze stovek laboratori u nas ma stale zakazano provadet testovani na koronavirus. A tech asi 15 "vyvolenych" absolutne nestiha.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

14. 3. 2020, 6:27

Radislav píše: 14. 3. 2020, 5:21 Od utery nosim v praci respirator po vetsinu casu. Sice mam jenom jeden. Druhy ma moje pritelkyne a treti jsem dal svagrovi co jezdi kamionem.

V utery a stredu se mi nekteri smali. Ve ctvrtek uz skoro nikdo a v patek uz se nikdo nesmal. Bohuzel sice ucinnost s pribejvajicimi dny co ho mam klesa ale ja porad tvrdim porad lepsi neco nez nic. Jediny kde se pohybuju kde je vic lidi je prave v praci a v obchode a to mam opravdu jedinej zakrytou drzku.

Vcera jsem konecne donutil segru nosit rousku. Je kadernice.
Nosíš roušku i při chřipkové epidemii? Schválně si najdi počty nakažených chřipkou a jejich úmrtí, kde chřipka zatím jednoznačně vede, ale žádná panika a vyjímečné stavy kolem toho nebyly.
Co budeš dělat, až v Evropě vypukne taková Ebola? Je jen otázkou času, kdy to sem někdo přitáhne.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

14. 3. 2020, 6:31

Mex píše: 13. 3. 2020, 10:35
Dá-li se s nějakou vyšší pravděpodobností předpokládat plošný problém jakéhokoli druhu, tak nějaké předzásobení-se na pár dní je rozumný postup. Dokonce havarijní plány s tím počítají a obyvatelstvu to ukládají.
Ono má smysl si nějakou zásobu udělat, ale proč lidi skupují hromady potravin, které nevydrží déle než týden? Má smysl koupit těstoviny. Ale brát je po celých krabicích? To budou měsíc žrát nudle s mákem? Rýže z regálů mizela minimálně, snad na to lidi přijdou, že i rýže je trvanlivější a dá se taky jíst? Nebo se jí bojí, kvůli zemi původu? Samotná mouka jim moc taky nepomůže. Pokud už bych chtěl šílet, že nic nebude a udělat zásoby, nenakoupím toastové chleby a tortily ve velkém, ale suroviny na výrobu těchto potravin, koření, sušené droždí, zásoby trvanlivého mléka atd. Jenže zrovna tohle vůbec nikdo nekupuje. Klesnul bych i k polévkám a omáčkám ze sáčku. Chuť sice nic moc, ale pro případ krize.. Elektrika snad bude a voda snad poteče.
Co nejvíc nechápu je to, proč najednou vykoupí všechen chlast. To bez toho nejde přežít? Vždyť to je to nejhorší a nejzbytečnější, co se v téhle době dá koupit.
Mex píše: 13. 3. 2020, 11:13 Klidně mě nazývejte sprostými slovy, ale jsem rád, že je tam zrovna ten Babiš. A ne třeba někdo jako jeho předchůdce Sobotka.
A pokud Babiš brzdil paniku, tak to bylo v oblasti zásobování. Ne že by vykládal, ať lidí klidně houfně jezdí do Itálie (poté, co už začala být problematická).
Tak v tomhle s tebou souhlasím. Myslím, že přijatými opatřeními to můžou celé zbrzdit natolik, že se to podaří do pár týdnů zastavit. Jen holt měsíc budeme izolovaní od světa. Čím dřív k té izolaci došlo, tím dřív se máme možnost z problémů dostat. Jen bych byl tvrdší v těch karanténách. Když vyhlásili, že bude karanténa, pro lidi, co se vrací z nakažených oblastí, byla nějaká časová prodleva mezi vyhlášením a počátkem nařízení a lidi se houfně vrátili o den dřív, jen aby nešli do karantény. Přitom tito lidé mohou být nakažení. Ta karanténa měla platit ihned. A ne jen pro lidi vracející se z Itálie, ale i pro ty z Francie, Rakouska a Německa. A to zejména proto, že inkubační doba je až dva týdny a v některých z těch oblastí může být mnohem více nakažených, i když se to zatím neprojevilo.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
zverodoktor
Příspěvky: 3022
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2020, 6:54

Mex píše: 14. 3. 2020, 1:11 Pozornosti doporučuji tabulku na straně 4, případně pak ještě grafy na předchozí stránce.

Každopádně kdybych si musel vybrat, tak beru raději 3 chřipky než jednoho coroňáka.
Ten graf ani tabuľka nevyjadruje úmrtnosť (smrtnost). To je počet úmrtí u pacientov, ktorí mali ARI (akútnu respiratórnu insuficienciu), ktorej presná definícia je tam tiež. Nie každý, ktorý je zarátaný štatisticky že umrel preukázateľne na chrípku ju musel mať.
Skôr za všimnutie stojí tá tabuľka ktorú uvádzaš, že koľko s tých respiratórnych ochorení je reálne chrípka a koľko iní pôvodcovia.
Trochu ti to hlbšie objasním. Keď som si na začiatku svojej kariéry robil doktorát na SAV a v rámci výskumného projektu som chodil do pitevne ústavu patologickej anatómie merať nejaké dáta, tých mŕtvych starčekov (a občas žiaľ nielen starčekov) ktorích skolila viróza v dôsledku ktorej sa im závažne zhoršilo nejaké iné chronické ochorenie bývalo na stoloch naozaj dosť. Príčina smrti sa vpisuje do listu o prehliadke mŕtveho. Nieje napodiv jedna, ale rovno 3 a určujú sa podľa klinickej správy, testov a výsledkov prípadnej pitvy, ak sa vykonala.
1. Bezprostredná príčina smrti –je to posledná komplikácia, ktorá priamo súvisí so základnou chorobou.
2.Predchádzajúca príčina smrti –sem patria zmeny, ktoré predchádzali bezprostrednú príčinu smrti.
3.Prvotná príčina smrti –je to choroba, ktorá viedla na základe pitevných a klinických poznatkov priamo alebo komplikáciami k smrti.
4.Špecifikácia základnej choroby –tu sa uvádzajú liečebné zákroky (operácie, chemo-alebo aktinoterapia atď.), prípadne ochorenia, ktoré viedli ku vzniku základnej choroby.

No a o tom to celé je. Ak sa zrátajú nielen bezprostredné, ale aj ostatné príčiny (rozumej smrť v nepriamom dôsledku), čísla budú iné ako tie klinické. Tá reálna štatistika sa robí na základe prepočtov viacerých hlásení. Naviac, nie všetci zomretí s respiratórnou virózou ju majú aj laboratórne potvrdenú ako chrípka, takže to číslo v reále bude ešte vyššie.

Pokiaľ si zdravý, vo veku do 50 rokov, tak máš šance na prežitie možno vyššie ako pri chrípke. Najmä ak by sa zarátal reálny počet skutočne chorých, aj keď sú bez klinických príznakov. O tých reálne obvykle vôbec nevieme. Prečítaj si ten článok od robokopa, je to tam vysvetlené. Ten Covid je reálne nebezpečný v tom, že sa rýchlo šíri pretože môžeš vírus vylučovať a vôbec niesi chorý. To pri chrípke neplatí. Naviac má výrazne horší priebeh u rizikových skupín (horší ako chrípka).
Ale úplne súhlasím, tiež by som ho nechcel.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 7:01

Vsak ano sranda to neni ale kdyz pro to ze sve pozice udelas vse co te napadne a pak sedis doma tak ti nezbyde nez se zabavit humorem.
Nebral bych ten zivot az tak vazne, stejne z nej nevyvaznem zivi.....

Tady prez net si muzem povidat bez rizika.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 3022
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2020, 7:02

milan.83 píše: 14. 3. 2020, 6:31 ...
Ja neviem, ale u nás zmizla ryža, cestoviny, z konzerv zostali akurát nejaké kompóty. Ja som v rozumnom nadpočte nakúpil okrem nejakej ryže a cestovín tvrdý salám, tvrdé syry s dlhou expiráciou, trvanlivé mlieko, chlieb a maslo do mrazáku. Nie pre paniku že nebudú, ale aby som nemusel chodiť čo najdlhšie do obchodu a vôbec niekam. Mäso, klobásy a zeleninu mám namrazené normálne. Plus nejakých pár osvedčených mrazených polotovarov keď majú deti akúty hlad a nieje čas variť :lol: .
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

14. 3. 2020, 7:12

milan.83 píše: 14. 3. 2020, 6:31
Mex píše: 13. 3. 2020, 10:35
Dá-li se s nějakou vyšší pravděpodobností předpokládat plošný problém jakéhokoli druhu, tak nějaké předzásobení-se na pár dní je rozumný postup. Dokonce havarijní plány s tím počítají a obyvatelstvu to ukládají.
Ono má smysl si nějakou zásobu udělat, ale proč lidi skupují hromady potravin, které nevydrží déle než týden? Má smysl koupit těstoviny. Ale brát je po celých krabicích? To budou měsíc žrát nudle s mákem? Rýže z regálů mizela minimálně, snad na to lidi přijdou, že i rýže je trvanlivější a dá se taky jíst? Nebo se jí bojí, kvůli zemi původu? Samotná mouka jim moc taky nepomůže. Pokud už bych chtěl šílet, že nic nebude a udělat zásoby, nenakoupím toastové chleby a tortily ve velkém, ale suroviny na výrobu těchto potravin, koření, sušené droždí, zásoby trvanlivého mléka atd. Jenže zrovna tohle vůbec nikdo nekupuje. Klesnul bych i k polévkám a omáčkám ze sáčku. Chuť sice nic moc, ale pro případ krize.. Elektrika snad bude a voda snad poteče.
Co nejvíc nechápu je to, proč najednou vykoupí všechen chlast. To bez toho nejde přežít? Vždyť to je to nejhorší a nejzbytečnější, co se v téhle době dá koupit.
Mex píše: 13. 3. 2020, 11:13 Klidně mě nazývejte sprostými slovy, ale jsem rád, že je tam zrovna ten Babiš. A ne třeba někdo jako jeho předchůdce Sobotka.
A pokud Babiš brzdil paniku, tak to bylo v oblasti zásobování. Ne že by vykládal, ať lidí klidně houfně jezdí do Itálie (poté, co už začala být problematická).
Tak v tomhle s tebou souhlasím. Myslím, že přijatými opatřeními to můžou celé zbrzdit natolik, že se to podaří do pár týdnů zastavit. Jen holt měsíc budeme izolovaní od světa. Čím dřív k té izolaci došlo, tím dřív se máme možnost z problémů dostat. Jen bych byl tvrdší v těch karanténách. Když vyhlásili, že bude karanténa, pro lidi, co se vrací z nakažených oblastí, byla nějaká časová prodleva mezi vyhlášením a počátkem nařízení a lidi se houfně vrátili o den dřív, jen aby nešli do karantény. Přitom tito lidé mohou být nakažení. Ta karanténa měla platit ihned. A ne jen pro lidi vracející se z Itálie, ale i pro ty z Francie, Rakouska a Německa. A to zejména proto, že inkubační doba je až dva týdny a v některých z těch oblastí může být mnohem více nakažených, i když se to zatím neprojevilo.
to skupovanie "blbín" je preto že ľudia nie sú v tejto preperskej oblasti dostatočne informovaní. Ale kto ukázal kozy na Farme vedia skvôr ako Nový čas( obdoba Blesku)....
Chlast sa dá veľmi úspešne bartrovať(kvôli aj genetickej závislosti): za jedlo, PB plyn, služby(áno aj za sex, bosniacke ženy v obliehanom Sarajeve veľmi radi dali za konzervu od Modrých prilieb...)
zverodoktor
Příspěvky: 3022
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2020, 7:18

HellGrip píše: 14. 3. 2020, 7:12 bosniacke ženy v obliehanom Sarajeve veľmi radi dali za konzervu od Modrých prilieb...)
Dali určite, ale veľmi radi asi nie. Inak sa človek pozerá na situáciu z gauča, ako keď tá žena je jeho žena a tá konzerva je pre jeho malé dieťa.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

14. 3. 2020, 7:48

Chlapi je potřeba také se podívat za opatření, tedy ne jaká jsou, ale to čeho je potřeba dosáhnout, příklad:
Potřebujeme aby se lidé urychleně lidi vrátili domů ze zahraničí. Tedy třeba vydaná prohlášení typu za a)" Vraťte se domů prosím. ", nebo za b)"Okamžitě se vraťte!", či za c) " Kdo se vrátí v sobotu půjde do karantény na 14dni."
A na které budete reagovat s pocitem toho že jste nad systémem vyhráli:
a)vyližte mi mám dovolenou, moje prachy
b)mě nikdo rozkazovat nebude, stbák tuplem ne
c)stará, jedem domů, ať nemusíme do karantény, to s tím vyjebem
Lidská psychika je jednoduchá.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2705
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

14. 3. 2020, 8:25

Máš recht, z těch vyhlašovanejch opatření jsem měl dojem, že "je teda vyhlásíme, aby nám to někdo pozdějc neomlátil o tlamu" ale tak, aby s tím bylo co nejmíň práce. Takže dáme lidem šanci, aby se vrátili ze zavirované Itálie bez karantény. Těm, co maj zaplacenou dovolenou ve Francii řekneme, ať si tam klidně jedou, že je bez problémů pustíme zpátky a jen jim nařídíme karanténu, kterou pravděpodobně stejně nebudou dodržovat. A tak dále. Místo aby karanténu vyhlásili s okamžitou platností, lidem, co pojedou do Francie (i jinam) řekli dopředu, že je nepustíme domů, leda až po absolvované karanténě v dotyčném státě, kterou si budou muset zaplatit, že pokud pro někoho pošleme speciální letadlo, tak si ho zaplatí, ... Na čehůny fakt nic jinýho neplatí. Nějaká ohleduplnost? Co to je? Jo už vím, to je, když na mě všichni kašlou. Že já jsem kašlal předtím na ně? To není pravda ....
Zamčeno

Zpět na „Provozní záležitosti“