aplikace serv

Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2007, 1:05

Proč jen SKORO plná spokojenst?
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
hans
Příspěvky: 127
Registrován: 29. 10. 2006, 8:54
Bydliště: Jablunkov
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2007, 4:30

SKORO plná spokojenost, protože při prvním pokusu se mi podařilo spálit dva FET tranzistory (myslím, že to bylo díky špatně nastaveným parametrům procesoru) no a potom některé součástky se docela dost hřejí. Tranzistory už ale ne, to je myslím hlavní. Ale je to zatím ve fázi ladění, určitě to půjde vyřešit. Má tu někdo zkušenosti s UHU kontrolérem na tak velkých motorech?
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2007, 9:30

Jak veký motor?
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
hans
Příspěvky: 127
Registrován: 29. 10. 2006, 8:54
Bydliště: Jablunkov
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2007, 10:49

Znám k němu jen některé hodnoty podle štítku na motoru:
nom. napětí 60V
moment 3,5Nm
otáčky při nom. hodnotách 1000/min.
ostatní hodnoty podle nejbližšího typu v katalogu bulharského výrobce:
nom. proud 10A
max. proud 40A
hmotnost 13kg

Tak vysoký proud ale nejsem schopen změřit, napájím to trafem navinutým na 50V, mosfety jsou typ IRFP260N, oproti schématu UHU ji mám teď osazenou navíc diodami BYV27/200 (ty se mají osazovat jen pokud se použijí mosfety bez vnitřní diody), ale po osazení desky těmi diodami se mosfety už nehřejí. Hřejí se pouze 2 součástky: výkonový odpor R10 a kondenzátor C3. Ten odpor mám oproti schématu, kde je 1k8 2w, už nahrazen dvěmi 4k7 5w paralelně a stejně dost hřejí.

Schéma (soubor schalt.pdf) je třeba zde:

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=314 ... c&start=45

Honza
radek_m
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 8. 2007, 1:18
Bydliště: Vsetín

17. 8. 2007, 2:42

Čau lidi. Podařilo se mi výhodně sehnat použité servomotory včetně servozesilovačů, viz foto. Jsou na 99% funkční, jen se mi nedaří sehnat dokumentaci. Poraďte mi prosím kde bych ji sehnal. (pokud možno ne v japonštině). Dík. Hezký den přeje radek_m
Přílohy
YASKAWA.jpg
SANYO3.JPG
SANYO2.jpg
SANYO1.jpg
Monteg
Příspěvky: 1494
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

17. 8. 2007, 7:34

YASKAWA - na domovské stránce jste skoušel? Mají tam opravdu velkou databázi http://www.yaskawa.com/site/dmsearch.ns ... o+Products
radek_m
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 8. 2007, 1:18
Bydliště: Vsetín

25. 8. 2007, 1:19

Dík za radu. Manuál jsem našel... Dnes jsem se byl podívat kolik tam toho ještě zbylo, ale bohužel je to po roce už hodně přebrané. A to co zbylo je většinou poškozené. Takže možná někdy příště. Čau Radek_m
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 1:13

nejsem si zrovna jist, zdali je tento servozesilovac je jiz digitalni. S analogovym je to z macha prinejmensim "hodne komplikovane", ...

Vsem doporucuji poohlizet se po Servozesilovacich digitalnich, sice jejich cena byva o neco vyssi, ale integrace na Mach3/4 je hracka, jelikoz maji emulaci Puls/smer prevzatu z dob krokovych motoru...

Muj stroj je osazen digitalnimi servozesilovaci s bezkartáčovými AC Servomotory osazenými enkodéry 4000 pulsu na otáčku na vsech osach a nemohu si tuto volbu vynachvalit, krokove motory uz bych do baraku nikdy nepustil :twisted: ,

Pravda ze problematika serv pro cloveka v danem oboru muze vypadat ponekud mnohem sloziteji nezli aplikace krokoveho motoru, ale omezení a možné problémy s krokáči jsou příliš velkou cenou za investovaný čas do stavby stroje..
Kdo jednou okusí serva, zapomene že krokový motor někdy existoval.

neexistuje nic lepšího, nežli zpětnovazební smyčla v automatizovaném řízení, navíc ve stroji kde může docházet k blíže nepředpokládatelným silovým působením, chvění atd...

Posuvové rychlosti, jež má frézka zvládá s relativně slabými servy ( 300 oz/in ) se pohybují okolo 27m/min ( reálně ), nicméně již v tomto případě již zvýšena velikost kroku z důvodu omezení Mach3 na 45khz na výsupu LPT. ( život je plný kompromisů )..

Bezkompromisní by bylo použití G-Rexe, ale stále myslím že G100 plugin není natolik vychytanej, abych do toho bez váhání šel.

S přáním přjemného dne. M.Mašek
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 1:48

a co takhle pouzit EMC2 a rizeni analogove se zpetnou vazbou
nebo nejakou vystupni kartu s hardwarovym motion controlerem???

za poslednich par dni jsem narazil na tolik omezeni v machu a LPT ze uvazuju o kompletni zmene koncepce
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 3:12

robokop píše:a co takhle pouzit EMC2 a rizeni analogove se zpetnou vazbou
nebo nejakou vystupni kartu s hardwarovym motion controlerem???

za poslednich par dni jsem narazil na tolik omezeni v machu a LPT ze uvazuju o kompletni zmene koncepce

Zdar mistre,
nevim presne jaka omezeni mas na mysli, ale tusim ze mluvis o moznosti pripojeni rucniho kolecka vid :)
Docela kentus, vyuzit 8 vstupu na takovouhle kravovinku ze :)

ale do reseni prevodu mezi analogovym servem a LPT bych se osobne zabyvat nechtel, to bych to radsi hodil ze strane.
Tak trochu pochybuju o solidnim uspechu bez investice 1000 konstrukcnich hodin do prevodniku...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 3:38

no samo ze bych koupil za $20 nejakou karticku s analog vystupem
ale na starsi serva uplne uzasne
kdyz jsme u toho LPT vreteno to umi ovladat analogove PWM pomoci speakeru :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 3:48

no ja ti nevim, asi bych se uchylil radsi k Modbusu, nebo rovnou k potenciometru pripojenymu k frekvencnimu menici, myslim ze vetsi smysl by to rizeni pres speaker nemelo. :)

- jestli se chystas jit do staryho analogovyho servorizeni, pak panbuh s tebou, ja myslel ze se svejma krokacema jsi si uzil uz problemu docela dost.. btw., uz se ti podarilo odstranit tu chybu krokovani v Z ose se supr vyrobkem zn. Microcon ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 3:56

nehodlam jit do analogu ale spousta analogovych serv se da snadno splasit
a v kombinaci s timto to dobre chodi mnoha lidem
spis jsem to uvadel jako jednu variantu
co se tyce vretene nezbyde mi nic jineho nez generovat 0-10V takze asi nejake pwm a netvrdim ze ze speakeru spis to vidim na nejakej xilinx na PCI karte kterymu do registru poslu cislo a on vygeneruje stridu kterou pak analogove vycistim a poslu do menice

stejnetak budu prdet pulzy ven z PC protoze ten xilinx ma perfektni nezavisle hodiny

casem az si masinka vydela tak tam dam serva s prumyslovou sbernici a prepisu to pole tak aby mi to ven posilalo nejaky prumyslovy protokol
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 4:28

poradim ti jednu fikanou vec :

az ti masinka vydela, kup si tohle :

http://www.gildemeister.com/internet/v3 ... MU5070.pdf

a budes mit naprosto po starostech :wink:

:lol:
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 4:31

robokop píše:nehodlam jit do analogu ale spousta analogovych serv se da snadno splasit
a v kombinaci s timto to dobre chodi mnoha lidem
spis jsem to uvadel jako jednu variantu
co se tyce vretene nezbyde mi nic jineho nez generovat 0-10V takze asi nejake pwm a netvrdim ze ze speakeru spis to vidim na nejakej xilinx na PCI karte kterymu do registru poslu cislo a on vygeneruje stridu kterou pak analogove vycistim a poslu do menice

stejnetak budu prdet pulzy ven z PC protoze ten xilinx ma perfektni nezavisle hodiny

casem az si masinka vydela tak tam dam serva s prumyslovou sbernici a prepisu to pole tak aby mi to ven posilalo nejaky prumyslovy protokol

jinak pokud jde o pwm, mozna bych se ani tak nebranil modbusu a treba karte od hommandesign. Prochazel jsem to a vzhledem k tomu ze je to machem primo podporovany, tak bych se toho nebal..

mimochodem, uz jsi premyslel jak to nase rucni kolecko "zaprogramovat" do Macha ?

vstupy bych volny nasel - mozna i vsech 8 potrebnejch aby to bylo jednodussi, jen se ponekud nevyznam ve VB.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“