Sestavení dělícího přístroje na výrobu šikmého ozubení

obrabeni na klasice
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

10. 1. 2013, 5:35

Zdravím

pokouším se vyrobit šikmé ozubení dělící metodou a dostal jsem se teď do fáze sestavování ozubených kol dělícího přístroje na správné stoupání šroubových ploch obráběných zubů.
Narazil jsem na nějaké fotky ,které mi pomohly v sestavování, ale i přesto se mi nepodařilo sestavit převod celý.
http://www.tumlikovo.cz/delici-pristroje-druhy-deleni/

Konkrétně jsem nevěděl jak napojit pohyb od stolu frézky na dělící přístroj.Ozubený převod +- vím jak sestavit, ale nevím jak nebo za pomocí čeho ho převést na děličku.
Dnes jsem si s tím hrál poprvé takže počítám že příšte by se mi dařilo líp, nicméně pokud by někdo znal nějaký návod nebo měl fotografii složeného dělícího převodu budu rád pokud mi poradí.

Obrázek

Děkuji
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

10. 1. 2013, 8:49

jen takove video, treba tam neco je http://www.youtube.com/watch?v=7aq0MoNW-rM" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2013, 10:50

Esperant píše:Zdravím

pokouším se vyrobit šikmé ozubení dělící metodou a dostal jsem se teď do fáze sestavování ozubených kol dělícího přístroje na správné stoupání šroubových ploch obráběných zubů.
Narazil jsem na nějaké fotky ,které mi pomohly v sestavování, ale i přesto se mi nepodařilo sestavit převod celý.
http://www.tumlikovo.cz/delici-pristroje-druhy-deleni/

Konkrétně jsem nevěděl jak napojit pohyb od stolu frézky na dělící přístroj.Ozubený převod +- vím jak sestavit, ale nevím jak nebo za pomocí čeho ho převést na děličku.
Dnes jsem si s tím hrál poprvé takže počítám že příšte by se mi dařilo líp, nicméně pokud by někdo znal nějaký návod nebo měl fotografii složeného dělícího převodu budu rád pokud mi poradí.

Děkuji

Já to umím, myslím si velice dobře :D
V té kisně ti chybí lyry, pokud je ta frézka v jiném vlákně co jsi fotil tvoje, tak na levé straně stolu máš právě tu velkou lyru přišroubovanou (velká dvoudrážka). Jestli chceš skladbu kol na lyře, tak zajdi ke mě na stránky a já tam uložil tabulky na nastavení kol(tuším na 6mm šroub) a tam jsou ty kola nakreslené i poskládané přímo nad tabulkama jak ve variantě pravých tak levých šroubových kol, z těch obrázků to pochopí i malý děcko. Těch zetek s čárkama se neboj, to nemá na převod vliv, jsou to jen vzestupný kola, důležité jsou Z1 až Z4 :wink:
Pokud jsi koukal na výše uvedený odkaz na ty barevné fotky, tak bacha na to, to je skladba kol na diferenciální dělení , to je trochu jiná liga :)
Děličku samotnou není třeba popisovat

Tobě stačí při práci s těma převodama na děličku znát dva základní postupy
1: frézování šroubových drážek (rozuměj taky šikmých ozubených kol)-potřebuješ velkou lyru, někdy i malou a ozubené kola s čepama do lyry
2: diferenciální dělení (fézování prvočísel a takových čísel, jež nejdou obsáhnout daným převodovým poměrem dělícího přístroje a dělícím kotoučem)-potřebuješ malou lyru+vřetenový unašeč+kola s čepama do lyry
Ještě s těma kolama jdou frézovat závity :D :D

Důležité je, abys věděl jaké šroubové kolo chceš vyrobit, jestli levé nebo pravé a od toho se odvíjí vše ostatní, pokud s tím neděláš dostatečně často tak většinou první kus zkurvíš :) , když budeš dělat zase až třeba za půl roku tak ho zase zkurvíš atd. Tak hodně štěstí
P1080880.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

11. 1. 2013, 5:52

ahoj

ty lyry mám jen nejsou na fotce.Stoupání šroubu mám 6mm/ot.Já už jsem se o to pokoušel sestavit to, ale hlavní zádrhel byl, že jsem nevěděl jak sundat kompletně točící kolo posuvu abych tam potom mohl narvat prvni ozubené kolo.Dostal jsem se až k nějakému čepu který bylo asi potřeba vyrazit, ale nebyl jsem si jistý.Druhý problém nastal, že jsem nevěděl jak do děličky narvat a zajistit tu vřetenovou hřídel.Jinak jak jste psal tu velkou lyru už jsem tam našrouboval i tam zkoušel dát nějaké kola otázkou pro mě ted zůstavá jak to potom přesně ten převod napojit na tu vřetenovou hřídel která už točí s děličkou.Ale to si myslím, že bych nějak snad zvládl.

Pokud jde o to video co je ve vlákně přijde mi že je tam použitý jiný dělící přístroj protože já tu lyru měl nasazenou jinak.A pokud se nepletu tak v tom videu byla použita trochu jiná lyra a bylo to sestavené bez vřetenové hřídele.

Kolo vyrábím z=29, DP=12 ,výška stoupání závitu H=628,336 ted mi jen zbývá dopočítat potřebné kola ze vzorce z1/z2*z3*z4 = 40*6/628,336 . to ještě spočítané némám takže nevím jestli nebudu náhodou potřebovat 6 kol.Kolo chci vyrobit pravé ale budu i dělat s levým stoupáním.

uplně přesně nevím jakou tabulku máte na mysli na svých stránkách.Tu pro řezání závitů na soustruhu?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2013, 8:33

Nesmíš si to plést, při frézování šroubovic NEPOUŽÍVÁŠ !!!!!!! vřetenovou hřídel, tu použiješ jenom při diferenciálním dělení a nebo když budeš chtít frézovat závit :wink: Ta vřetenová hřídel ná v sobě šroub s maticí na konci a ten šroub má kužel,když ji zastčíš zezadu do děličky tak maticí nakonci budeš utahovat a tím ji zajistíš v dutině napevno viz obrázek, nevím jak líp to popsat
P1040944.jpg
ale je to jen a jen na diferenciální dělení :)

Pokud budeš v tvém případě dělit X počet dílů, tak už z logiky té jednoduché děličky nemůžeš použít přímý náhon za pomoci vřetenové hřídele, ale budeš zkrátka dělit podle dělícího kotouče, který je v případě přímého ozubení zaaretovaný a v případě frézování šikmého ozubení, šroubových drážek s X počtem dílů ho odblokuješ a k jeho otáčivému pohybu použiješ náhon na té děličce: zase na obrázku je na tom tělese náhonu nasazena lyra a na samotném náhonu ozubené kolo, když si představíš, že na spodním posuvovém šroubu je nasazeno kolo Z1, tak sklonením té lyry a uvedením do záběru s posuvovým šroubem dojde k natáčení celého dělícího kotouče a tím k pootáčení děličky za určitou dráhu, jak ji prjedeš, musíš vyjet ze záběru !!!nesmíš se vracet po stejné dráze!!!! a na dělícím kotouči nastavíš další zub a zase zajedeš do záběru a pustíš posuv a tak dokola a tak dokola, já jinou fotku bohužel nemám
P1010349.JPG
je úplně jedno jak je tam ta lyra umístěná, může být i na stole, dokonce jde ty dvě lyry sešroubovat do sebe abys nemusel používat výstupové kola, ale to jen na okraj

Tady máš sken z těch tabulek které jsou tady u mě na webu http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/" onclick="window.open(this.href);return false;
a v tvém případě 628,336 musíš použít nejbližší variantu 630,00, tam u tohohle bude skoro vždycky chyba, s tím počítej takže nasadíš kola 64, 56, 24, 72 levotočivou nebo pravotočivou variantu
uvedu příklad F a podrobně vysvětlím :D

Příklad F: kolo ZA se MUSÍ rovnat kolu ZC (je jedno jaký budou ale musí mít stejný počet zubů--typicky je v sadě 2x28), kolo ZB je JAKÉKOLI které ti tam vyjde (podle toho, jak vysoko se chceš posunout, ale u FU2 bylo tuším 56 nebo 60z-to musíš zkusit) a na převod nemá vliv, touto vyfikundací docílíš toho, že jsi si čistě imaginárně posunul tvůj posuvový šroub blíže děličce :wink: Pokud je tohle jasné, tak musí být zároveň i jasné, že spodní kolo Z1 pod kolem ZC, které se otáčí na stejné vložce s kolem ZC už se chová stejně, jako by bylo nasazeno přímo na posuvovém šroubu :)
No a zbytek už je snad jasnej Z´ mě obrací smysl otáček (u varianty H pochopitelně chybí) a nemá vliv na převod, pak jsou na jedné vložce kola Z2 a Z3 a končí to kolem Z4, které je nasazené na výstupní hřídeli otáček dělícího kotouče.
obrázek00008.jpg
Kdo tohle vysvětlení nepochopí, tak ať na to radši hodí bobek :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

15. 1. 2013, 6:25

tak už jsem to složil. Děkuji moc za podrobný návod.
Obrázek

ještě bych se chtěl zeptat.
řezné podmínky nechat stejné jak u frézování přímých zubů? Ja jsem už dělal přímé zuby se stejným modulem a měl jsem otáčky 60 a posuv 20.a jet zaber 5mm najednou nebo radsi navickrat?
Děkuji
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

17. 1. 2013, 4:26

Chtěl bych se ještě zeptat.
Napadlo mě že bych to mohl udělat na vertikální hlavě za pomocí prodlouženého trnu.
Némám s tímto způsobem zkušenosti takže nevím jestli bude možné například projet dřážku na jeden záběr a nebo jestli bude nějak možné snadněji najet frézou na osu kola.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2013, 3:50

Esperant píše:Chtěl bych se ještě zeptat.
Napadlo mě že bych to mohl udělat na vertikální hlavě za pomocí prodlouženého trnu.
Némám s tímto způsobem zkušenosti takže nevím jestli bude možné například projet dřážku na jeden záběr a nebo jestli bude nějak možné snadněji najet frézou na osu kola.
Jo to v pohodě můžeš dělat ve vertikální hlavě, dokonce si to ani nemusíš dávat na prodloužený trn, když děláš jenom jedno kolo. Hlavu si vykloň k děličce ať děláš levý nebo pravý kolo a pak jen budeš zabírat zepředu nebo zezadu toho kola :wink:
Na osu najedeš tak, že si vezmeš průměr té frézy a úhel sklonu a gonimetrickou funkcí si vypočítáš její "výšku´" ve skloněném stavu, pak když si brnkneš zvrchu o obrobek, tak sjedeš polovinou té "výšky" + polovinou průměru obrobku a jseš v ose, každopádně není to tak přesné, jako když si tu výšku frézy změříš přesně na sinusovém pravítku pomocí měrek, zvláště pak je to markantní u větších modulů, kde samozřejmě tu výšku ovlivňuje ta síla frézy na hlavě břitů v závislosti na tom "brnknutí" :)

Těch 5mm na záběr ta frézka ani nepozná, každopádně musíš brát ohled na průměr otvoru (průměr trnu) na kterém to děláš, pokud je to na trnu 10mm tak tam bych to bral navíckrát, posuv ti neřeknu, dávám to od oka aby to nedrnčelo, ale aby to "šustilo" :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

15. 2. 2013, 2:52

ahoj

chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Chci si vyrobit ozubené soukolí se šikmými zuby.Nejsem si jistý jednou věcí.

Budu to dělat dělící metodou za pomocí dělícího přístroje.Viz výše v diskuzi.

Když udělám jedno ozubené kolo s pravotočivou šroubovicí tak potom stačí změnit otáčky dělícího přístroje přidáním jednoho ozubeného kola co obrátí směr otáček děliky a začít frézovat druhé ozubené kole, které bude mít následně levotočivou šroubovici tak aby kola výsledně tvořila soukolí ?

nebo je potřeba změnit i úhel beta případně pozici frézování (před polotovarem / za polotovarem) ?

dělám to s vertikální hlavou.

Doufám že jsem to dobře vysvětlil. Zjednodušeně prostě nevím jak udělat levotočivou šroubovici aniž bych měnil nastavený uhel hlavy beta s kterým jsem předtím dělal šroubovici pravotočivou.(Jestli se to řeší pouze změnou otáek děličky nebo jinak)

Děkuji
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2013, 8:45

Esperant píše:ahoj

chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Chci si vyrobit ozubené soukolí se šikmými zuby.Nejsem si jistý jednou věcí.

Budu to dělat dělící metodou za pomocí dělícího přístroje.Viz výše v diskuzi.

Když udělám jedno ozubené kolo s pravotočivou šroubovicí tak potom stačí změnit otáčky dělícího přístroje přidáním jednoho ozubeného kola co obrátí směr otáček děliky a začít frézovat druhé ozubené kole, které bude mít následně levotočivou šroubovici tak aby kola výsledně tvořila soukolí ?

nebo je potřeba změnit i úhel beta případně pozici frézování (před polotovarem / za polotovarem) ?

dělám to s vertikální hlavou.

Doufám že jsem to dobře vysvětlil. Zjednodušeně prostě nevím jak udělat levotočivou šroubovici aniž bych měnil nastavený uhel hlavy beta s kterým jsem předtím dělal šroubovici pravotočivou.(Jestli se to řeší pouze změnou otáek děličky nebo jinak)

Děkuji

Já to pochopil :D Ano, uvažuješ správným směrem :)

ad1. v případě dvou ozubených kol, které mají rovnoběžné osay (nejčastější případ) potřebuješ správně levotočivou a pravotočivou šroubovici. Na změnu otáčení děličky vůči kotoučové modulové fréze potřebuješ vložené kolo (nebo ho prostě vyndáš pokud tam je či ještě přidáš a otáčky se změní), naopak dvě, do sebe zabírající ozubená kola s mimoosovým záběrem(typicky 90st.) jsou kola buď obě levá nebo obě pravá, každopádně to jen pro info, nenapsal jsi přesně co hodláš páchat :wink: .

ad2. pokud není ten průměr frézovaného kola moc velký (v případě použití vertikální hlavy) nemusíš měnit naklopení té vertikální hlavy s levé na pravou nebo obráceně, může zůstat tak jak je, akorát předjedeš před obrobek (jednou vidíš frézu jak frézuje a podruhé frézuje jakoby zezadu) , následně ale musíš tu frézu jen otočit a dát obrácené otáčky aby jakoby frézovala do děličky :) Takhle je to úplně nejpřesnější, ale jak už jsem psal, neuděláš s tím moc velký průměr, co se nevleze pod hlavu, každopádně pořád platí ad1 s tím vloženým kolem

Typicky je vertikální hlava vykloněná DOLEVA, (dělička vlevo) proto, aby nezavazela děličce, případně obrobku, v případě použití toho nejkratšího možného trnu vzhledem k vibracím :wink:

Takže jednoduše shrnuto, pokud frézuješ před/za polotovarem tak můžeš, musíš akorát změnit otáčky aby fréza frézovala do děličky a tu frézu pak samozřejmě taky otočit, pořád platí ad1 (vložené- nevložené kolo) nicméně je to závislé na průměru toho obrobku jestli se tam pod tu hlavu vleze, pokud ne, musíš tu vertikálku otočit a frézovat tak,"že tu frézu nevidíš" :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

19. 2. 2013, 12:32

zdravím

mám ješte jeden problém.

Chci udělat soukolí.Mám vše napočítané a už jen řeším sestavení děličky.Dělám šikmé přímé ozubení.

První kolo: z-17 druhe kolo: z-23
mn-2,822222
DP - 9
Beta - 24,44
Da - 58,344 Da - 76,944

Vypočítal jsem si stoupání a vyšlo mi že musím použít kola do děličky 28,26,44,72 u prvního kola.
po přepočtu úhel beta vycházel 24,4134.

problém, který mám je ten jak dopočítat dělení na to druhé kolo aby mi u toho druhého kola vyšel stejný úhel beta jako u prvního.
Já jsem u toho druhého kola napočítal taky stoupání a kombinací výměných kol v děličce mi vyšlo že úhel beta má být 24,4442.
Je to sice malý rozdíl ale nevím jestli ho zanedbat nebo ne.

V případě že ho zanedbat nemám tak nevím jak optimalizovat ostatní atributy u druhého kola aby mi u něhon vyšel uhel beta 24,4134.Pomocí výměnných kol v děličce lepších hodnot nedosáhnu a jedinná možnost tedy plyne ze změny průměru kola ze vzorce H = pi*Da*cotg Beta.

Problém taky je, že nevím jak se toto řeší v praxi a dost možná tu píšu uplné nesmysli.Ještě mě možná napadá jestli to také nebude mít něco souvislého s korekcí ozubení ale to už jde trochu mimo mě.

Tak pokud by někdo věděl budu rád za radu. :)

Děkuji
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

23. 2. 2013, 3:42

Tumlíku, nevím jestli Ti to tu už někdo napsal, podle mne je ale obdivuhodné, co všechno svými návody pro hobbisty děláš. Já už to nepotřebuji a v podniku jsem měl vždy vše, co bylo pro práci potřeba. Za všechny, co tvoji internetovou příručku použijí, srdečně děkuji.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

23. 2. 2013, 3:56

Esperant, těžko se vyjadřovat k problému v rozdílu úhlů šroubovic 0.03°při záběru dvou šikmých kol. Já myslím, že pro běžná kola vyrobená dělícím způsobem nejde o velký problém. V případě potřeby by se dalo stoupání pro obě kola dopočítat pomocí příruček: "40 000 převodů", nebo "70 000 převodů", autor Václav Klepal. Tam jsou přesnější výpočty. Má to ovšem jeden háček a to, že bývá občas (spíš často) potřeba vyrobit ozubené kolo s jiným počtem zubů, než je v sestavě dělícího přístroje. To ale záleží, nakolik se vám jedná o tu přesnost úhlů šroubovice ozubených kol. Příručky by se snad daly sehnat někde v antikvariátu. My jsme je v podniku měly. V této příručce ale najdete i návody na sestavení převodů snad pro všechny známé obráběcí stroje a nejen pro frézování ozubení. Příručka je sestavena jako tabulky převodů, tedy 40 000 a 70 000 převodů, vždy pro 4 ozubená kola (2páry). Najdete si převodový poměr a zde pak jsou ta 4 kola. Součástí příručky je i způsob výpočty chyby převodu. Na NETu jsem tento problém nehledal. Ještě jeden dotaz. Nešlo by pro obě kola najít v převodech stejný úhel šroubovice a vyráběná kola dle toho dopočítat?
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

23. 2. 2013, 5:54

Navážu na Hardmesra; tu knížku 70 000 převodů od Václava Klepala mám. Je v super stavu, objevil jsem ji nedávno, jako vyřazenku z knihovny VUT Brno a hodná paní knihovnice mi ji poslala ZDARMA - ještě jsem se z toho nevzpamatoval :D !
I když bych si ji rád ponechal, abych mohl dělat chytrého :wink: , je mi jasné, že by mohla posloužit mnohem víc, tak si vezmu příklad z Tumlíka aspoň v tom, že ji předám někomu, kdo ji opravdu využije a pak třeba taky zase pomůže radou někomu tady na fóru. Jestli bude víc zájemců (tedy předpokládám, že Esperant bude mít zájem), tak se přihlašte a já si hodím korunou :lol:
A pošlu ji samozřejmě také zdarma :)
Mini soustruh SC-4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 2. 2013, 7:00

nechci ti do toho kecat, ale co ji dat někomu kde ji naskenuje a poskytne třeba všem?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“