Tos s-28 žebrák

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

28. 12. 2014, 3:39

majo.0007 píše:Aha. A co znamena ten morse kuzel? Takze mi staci ak si zozeniem vrtakovu hlavu mk3 a mozem vrtat? :) a dostane ten vrtak ku sklucovadle cez nozovu hlavu? A ake su sposoby upinania tych zavitnikov? Lebo vlastnim ocka aj zavitniky lebo mam doma 2 sady a neviem ako ich upnut. Zakoncene su 3 stvorcamy existuje na ti nejaka redukca.
Hele, nic ve zlém, ale než pustíš ten soustruh, měl by sis pozvat někoho kdo ti to ukáže, a chvíli tě bude hlídat, protože s takovými otázkami skončíš brzo na tom soustruhu namotanej.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

28. 12. 2014, 3:44

sk8jenda píše:Zdravím, mám soustruh s28 a mam na něm problém s řazením závitů. Když pootočím na jakékoliv číslo tak výsledné stoupání na šroubu odpovídá zařazenému číslu 2. Uvnitř je slyšet, že se kola přesouvají, takže to řadí, ale nepřenese to ven na vodící šroub. Pokud s tím má někdo zkušenost, tak předem děkuji za radu. :)
Předpokládám, že máž zapnutý vodící šroub na závity a ne tažný hřídel pro strojní posuvy. Díval jsi se na výměnná kola vše okolo nich pod krytem, jestli není nějaký problém tam?
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2014, 10:14

GeeSnake píše:Hele, nic ve zlém, ale než pustíš ten soustruh, měl by sis pozvat někoho kdo ti to ukáže, a chvíli tě bude hlídat, protože s takovými otázkami skončíš brzo na tom soustruhu namotanej.
Zajímavé......napadlo mě to stejné :) Ona i taková tenká "pitomá" táhlá špona dokáže čistě amputovat prst při jejím nevhodném odstraňování :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2014, 10:51

taky točivej stroj https://www.youtube.com/watch?v=-ZsfGIizMoQ" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

29. 12. 2014, 9:33

No tak ho zas tolik nestrašte, i když opatrnost je na místě. Podle mě by bylo dobré si alespoň zběžně projít nějaké příručky pro soustružníky, i tady na fóru je jich několik. Samozřejmě ta možnost nechat se někým zaučit není špatná, ale záleží na možnostech.
Morse kužel je v pinole (pinola je to, co se vysouvá z koníku, když se točí kličkou). Jsou velikosti od 0 do 7. S 28 má Mk 3 a tedy můžeš upínat přímo nástroje s Mk 3. Pro nástroje s kuželem Mk 2 a Mk 1 jsou potřeba redukce (Mk 0 se moc nepoužívá). Hezky to má zpracované Tumlik na svých stránkáchhttp://www.tumlikovo.cz/nastrojove-kuzely/#more-3747
Na vrtání tedy potřebuješ trn pro sklíčidlo nejlépe s Mk 3 na jedné a s kuželem B10 až B22 na druhé straně, na tento trn se narazí vrtací sklíčidlo, které musí mít stejnou velikost kuželové dutiny B jako trn. Nožovou hlavou se odjede k sobě a suportem k univerzále, pak to vyjde.
Na závitníky a očka je řada speciálních zařízení, ale nejjednodušší je upnout je do ručního vratidla a opřít závitník hrotem, očko o plochu na konci pinoly a točit vřetenem třeba i ručně. Může se to zdát primitivní, ale pro začátek je to nejjistější.
Prohlédni obrázky, něco nastuduj a pak to s rozmyslem zkus.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 12. 2014, 9:48

a hlavně si pořiď háček na špony, zásadně ne rukama na točícím se stroji !!
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2014, 10:25

testone píše:a hlavně si pořiď háček na špony, zásadně ne rukama na točícím se stroji !!
a přidám k tomu brýle .Raději nemít prst nežli oko od Swarovského. A začni ocelí , je to dle mě bezpečnější nežli hliník nebo kousnutej a létající kus silonu.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

29. 12. 2014, 10:36

Brýle jsou určitě dobré a snad dnes už i povinné (dříve byla povinná pouze čepice), ale já si na ně nějak furt nemůžu zvyknout. :oops: Celkově mám raději malé otáčky, kdy to až tak moc nelétá a tak nějak si to víc užiju. :)
sk8jenda
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 12. 2014, 3:24

29. 12. 2014, 11:34

Vodící šroub mám zapnutý (závit už jsem řezal) a výměnná kola jsou tak jak mají být. Funguje mi pouze rychlost 2, plus volba mezi A,B,C, takže můžu volit jen mezi stoupáním 0.5 ; 1 a 2mm. Právě mám problém, když si z tabulky vyberu nějaké stoupání, např. číslo "5" a posuv "A" tak mě to stejně vyřeže závit se stoupáním odpovídající "2" "A", tzn. 0.5mm. Pokud zvolím "6" "A" je to opět "2" "A". Je to jako by se to zaseklo na "2", ale když pootočím na jiné čislo, tak je slyšet, že to řadí.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 12. 2014, 12:02

že je slyšet že to řadí neznamená že to řadí.. ono ty tři páky jsou takovej rébus na složení, pokud to někdo rozdělal a nandal to zpátky špatně tak klidně jedna nemusí fungovat.. taky jsem si s tím kdysi užil.. vyndat, zandat ,vyndat, zandat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

29. 12. 2014, 12:40

A máš tento problém se závity od začátku co máš mašinu, nebo Ti to dříve chodilo. Pokud je to od začátku, může být problém ve špatné montáži přesouvacích mechanismů tak jak píše "RaS". Pokud Ti to dříve fugovalo a ty sám jsi to neměl rozdělané, tak tě stejně asi nemine nic jiného než tu posuvovou převodovku rozdělat, ale chtělo by to asi někoho kdo je s tím obeznámen.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
sk8jenda
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 12. 2014, 3:24

29. 12. 2014, 3:47

Jestli to chodilo dříve to nevím, protože tím předním víkem, kde jsou tyhle páčky sákl olej, takže jsem to měl rozdělané abych to přetěsnil ještě předtím, něž jsem začal něco točit. Asi je těžké popsat slovy, co by tam mohlo být špatně, že? Jinak zatím díky. :)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 12. 2014, 6:32

no tak to si to složil podle mě blbě.. tam musej zapadnout ty zámky do těch drážek.. těžko to popsat slovy
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
sk8jenda
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 12. 2014, 3:24

29. 12. 2014, 7:45

Zámky do drážek zapadly, ale nevím, jestli nejsou třeba vzhůru nohama nebo tak něco. Třeba jestli to není tím.
majo.0007
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 12. 2014, 12:16
Bydliště: Zilina

29. 12. 2014, 8:16

soustružník píše:No tak ho zas tolik nestrašte, i když opatrnost je na místě. Podle mě by bylo dobré si alespoň zběžně projít nějaké příručky pro soustružníky, i tady na fóru je jich několik. Samozřejmě ta možnost nechat se někým zaučit není špatná, ale záleží na možnostech.
Morse kužel je v pinole (pinola je to, co se vysouvá z koníku, když se točí kličkou). Jsou velikosti od 0 do 7. S 28 má Mk 3 a tedy můžeš upínat přímo nástroje s Mk 3. Pro nástroje s kuželem Mk 2 a Mk 1 jsou potřeba redukce (Mk 0 se moc nepoužívá). Hezky to má zpracované Tumlik na svých stránkáchhttp://www.tumlikovo.cz/nastrojove-kuzely/#more-3747
Na vrtání tedy potřebuješ trn pro sklíčidlo nejlépe s Mk 3 na jedné a s kuželem B10 až B22 na druhé straně, na tento trn se narazí vrtací sklíčidlo, které musí mít stejnou velikost kuželové dutiny B jako trn. Nožovou hlavou se odjede k sobě a suportem k univerzále, pak to vyjde.
Na závitníky a očka je řada speciálních zařízení, ale nejjednodušší je upnout je do ručního vratidla a opřít závitník hrotem, očko o plochu na konci pinoly a točit vřetenem třeba i ručně. Může se to zdát primitivní, ale pro začátek je to nejjistější.
Prohlédni obrázky, něco nastuduj a pak to s rozmyslem zkus.

Ďakujem konečne normálna odpoveď. Každý sa učí.
Bc. Maroš Majchràk
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“