Tos s-28 žebrák

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2016, 2:22

To je zajimave. Mas rok 1961 mas jeste nebo uz ... nevim co bylo driv ovladani tlacitkama T6. Muj je rok 62 a ma panel ovladani v hohubi sedi s tlacitkama bakelit a motor nikoliv kulatak, ale uz ten zebrovanej. Mozna to je vymena po generalnich opravach. Koukal jsem, ze klestiny byly v ramci zvlastni vybavy, stejna tak jako mozne upravy rychlosti prevodovny na prani do vice pomala nebo vice rychla. Proto stroje bez extra vybavy zrejme nemaji tu upinaci paku. Zbytek v SZ.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 3:12

Klidně to řešte tady, taky si chceme rozšířit obzory. :D

Na mým SNku mám dopasovaný kleštinový upínání z S28. Na konci vřetena bys měl mít vnitřní závit a z venku drážku na pero. Do toho závitu se přešroubeje takovej váleček se zápichem na segerovku. Pak je přes to celý přendá takovej velkej válec s U držkou v kterým jezděj kameny od tý vtahovací páky. Uvnitř jsou potom takový tři kroužky a tři kuličky a je to celý zajištěný segerovkou. Když používáš kleštinový upínání, tak potom dáš jen skrz tohle a vřeteno tu vtahovací tyč, kterou si předepneš kleštinu a zatažením za páku ji dopneš. Ve vřetnu musíš mít samozřejmě pouzdro. Kdyžtak ti to nafotím, ono se to blbě popusuje.

Každopádně už jsem viděl, že lidi, co to neměli a nějakým způsobem sehnali jen kleštiny si to vyrobili tak, že ve vřetenu maj pouzdro, skrz tyč a na konci vřetena jen takovej rádlovanej hmatník. Každá kleština se potom dotahuje jen ručně na fest tím hmatníkem bez použití páky. Odpadá pak včechna ta montáž na zadní stranu vřetena. Je nutný mít v tom pouzdře kolík, aby se při tom dotahování ta kleština vůči pouzdru neprotáčela.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 12. 2016, 3:38

elbarto píše:To je zajimave. Mas rok 1961 mas jeste nebo uz ... nevim co bylo driv ovladani tlacitkama T6. Muj je rok 62 a ma panel ovladani v hohubi sedi s tlacitkama bakelit a motor nikoliv kulatak, ale uz ten zebrovanej. Mozna to je vymena po generalnich opravach. Koukal jsem, ze klestiny byly v ramci zvlastni vybavy, stejna tak jako mozne upravy rychlosti prevodovny na prani do vice pomala nebo vice rychla. Proto stroje bez extra vybavy zrejme nemaji tu upinaci paku. Zbytek v SZ.

Obrázek Obrázek
No tak to že u mého S28 je ovládání tlačítky T6 je způsobeno tím, že když byl v roce 1976 v GO tak stávající rozvaděč stroje, který byl doposud umístěn ve stroji (pod tím otvíratelným deklem v levé noze), byl nahrazen rozvaděčem, který byl umístěn mimo stroj. Už se to tady někde řešilo a já sám jsem i dával sken toho dopisu, kterým majiteli stroje tuhle skutečnost sdělovali. Taky tam bylo i nové schéma zapojení. S motory určitě v GO šachovali a nejen s motory. Třeba u mého soustruhu neodpovídají čísla malého pomocného suportu s číslem stroje. A bude toho určitě víc, protože hlavní díly byly vždy číselně označeny jak pozicí ve výkresech tak i číslem stroje.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2016, 3:45

To Jimmy. Az se ti bude chtit, urco se na detaily radi podivame.
To utahovani na beznou spingli se da spachat na vetsinu stroju a neni to nic sloziteho. Naopak je to vyrazne levnejsi nez resit origo klestiny na konkretnis stroj za nesmyslne ceny. Mam to tak resene na C8. Bezne dostupne a relativne lacine klestiny puvodne SV18, k tomu tyc na konci radlovana s dirou na utazeni cimkoliv kulatym. Pouzdro vhodnych rozmeru samozrejme nutne. Tohle pobastli i hobbik. Samozrejme origo rychlo upinani je velka parada.

Potom se mi docela libi i cesta, kde je na licni desku pridelana bezna ERkova hlavicka. Bohuzel pro hobika vyrobit prirubu s drzakem v kuse uz je velke sousticko. Nebo nabastlit ten polotovar (ted to nemuzu na u Cinanu najit) na svoji prirubu, nevim ?
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 4:05

Ve skrze jsem se setkal se třemi systémy vtahování kleštin zepředu. To první používá tuším na svým menším soustruhu Abom79. To druhý je od číňanů na ty ERka. Dělaj to snad na všechny velikosti. A to třetí se dá koupit u Čejky a je to pro kelštiny 5C.
To upínání zezadu s pákou je perfektní, když se jede nějaká serie. To to pak odsejpá oproti točení v univerzále.
Je dobrý si pak ještě dobastlit nějakej kryt vřetene, když se tohle používá a vnějšek vřetena je nekrytý.
Osobně mám řadu kleštin 3-22, ale láká mě je prodat a předělat to na 5C kleštiny, který pak můžu používat i v různých přípravcích u frézky, jsou běžně k dostání a hlavně dají se sehnat i s čtvrcovým nebo šestihranným profilem.
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-12-20 v 16.56.34.png
Snímek obrazovky 2016-12-20 v 16.56.27.png
Snímek obrazovky 2016-12-20 v 16.56.27.png (45.9 KiB) Zobrazeno 6659 x
Snímek obrazovky 2016-12-20 v 16.56.22.png
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2016, 4:14

Jo,jo, to jsem presne myslel. Dej please China odkaz, zoufale tady lovim klicove slovo :-( Co je system upinani 5C ?
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 4:24

Hledal jsem pod „lathe ER collet chuck“.
https://goo.gl/21imlI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://goo.gl/54aCZ7" onclick="window.open(this.href);return false;

5C je označení typu kleštin. :)
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-12-20 v 17.23.06.png
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2016, 6:22

Jimmy píše:Klidně to řešte tady, taky si chceme rozšířit obzory. :D

Na mým SNku mám dopasovaný kleštinový upínání z S28. Na konci vřetena bys měl mít vnitřní závit a z venku drážku na pero. Do toho závitu se přešroubeje takovej váleček se zápichem na segerovku. Pak je přes to celý přendá takovej velkej válec s U držkou v kterým jezděj kameny od tý vtahovací páky. Uvnitř jsou potom takový tři kroužky a tři kuličky a je to celý zajištěný segerovkou. Když používáš kleštinový upínání, tak potom dáš jen skrz tohle a vřeteno tu vtahovací tyč, kterou si předepneš kleštinu a zatažením za páku ji dopneš. Ve vřetnu musíš mít samozřejmě pouzdro. Kdyžtak ti to nafotím, ono se to blbě popusuje.

Každopádně už jsem viděl, že lidi, co to neměli a nějakým způsobem sehnali jen kleštiny si to vyrobili tak, že ve vřetenu maj pouzdro, skrz tyč a na konci vřetena jen takovej rádlovanej hmatník. Každá kleština se potom dotahuje jen ručně na fest tím hmatníkem bez použití páky. Odpadá pak včechna ta montáž na zadní stranu vřetena. Je nutný mít v tom pouzdře kolík, aby se při tom dotahování ta kleština vůči pouzdru neprotáčela.
to co popisuješ jako druhé není žádný bastl, že by to někdo dovyrobil, ale základní upínání s kleštinama, :wink:

to první "pákové upínání" je kouzelné v produkci ve spojení s pružinovým podavačem a např. revolverem nebo automatem, vřeteno se pořád točí, pochopitelně ve spojení kleština vřeteno, nic mezi tím.... to pouzdro ve vřeteni to už je naopak bastl :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 6:39

Ale vždyť to pouzdro se dodávalo ke spoustě soustruhů jako originál. Jasně, když to někdo vyrobí z bláta, nekalí, nebrousí a nezkouší na barvu, tak je to bastl. Neviděl jsem ale ještě, že by se u nějakých konvenčních soustruhů používaly přímé kleštiny. Možná jak říkáš u těch automatů. Že to pouzdro vnáší do upnutí zbytečně chybu je mi jasné, jak ale říkám ta varianta s pouzdrem je poměrně běžně se vyskytující.
O tom, že se používalo standardně to upínání bez páky vím. Třeba osmnáctka to tak měla. Jen tvrdím, že pokud se to objevilo na S28, tak to stvořil soudruh sám a nikoliv fabrika v Žebráku. Resp. v jakémsi prospektu bylo k S28 v nabídce jen to pákové.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2016, 6:58

Jimmy píše:......... Neviděl jsem ale ještě, že by se u nějakých konvenčních soustruhů používaly přímé kleštiny. Možná jak říkáš u těch automatů. Že to pouzdro vnáší do upnutí zbytečně chybu je mi jasné, jak ale říkám ta varianta s pouzdrem je poměrně běžně se vyskytující.
já netvrdím, že se to nedodávalo originál, jen říkám, že to není správně, pochopitelně je to k vidění, ale ne u našich soustruhů :) kupříkladu kleštiny 32 co se dodávaly k SV18 a spoustě jiných jsou jen nepovedeno kopií kleštin 5C, chybí jim totiž vnitřní závit pro dorazy, které se dost často právě u kleštin využívají a 5C jsou hodně starou záležitostí
Jimmy píše:............Jen tvrdím, že pokud se to objevilo na S28, tak to stvořil soudruh sám a nikoliv fabrika v Žebráku. Resp. v jakémsi prospektu bylo k S28 v nabídce jen to pákové.
na S28 je to pochopitelně přímo v manuálu i s vypsáním dílů, posice 21, ono ruční kolo S28-2285, jinak bych nereagoval :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2016, 7:40

To Jimmy. Za klicove heslo diky, jdu serfovat a vzdelavat se.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 7:40

tumlik píše:...pochopitelně je to k vidění, ale ne u našich soustruhů
Takže takový soustruh měl ve vřeteni přímo kužel na kleštiny? To potom ale zase neměl morse nebo jiný nástrojový kužel, ne? To takhle měly jen nějaký menší soustruhy pro přesnou mechaniku, revolvery a automaty a nebo se to objevovalo i větších mašin? Pro mě je to novinka, proto se tak ptám. Ještě jsem to takto udělané nikde neviděl.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2016, 8:45

Na Tumlikovi v manualu nenachazim: viz sipka je serizovani spojky posuvu ?

Obrázek
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

20. 12. 2016, 8:58

Jojo, vlastně tím předepínáš pružinu. V podstatě se tím nastavuje, při jaké síle ve směru strojního posuvu vyskočí páka posuvu. Hýbal jsem s tím jen jednou, když jsem používal doraz a potřeboval jsem, aby mi to zastavovalo jemněji. :)
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

21. 12. 2016, 9:22

Pěkný den.
Barte, řez suportem je v manuálu na http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=6292" onclick="window.open(this.href);return false; v příspěvku od "jaksd". U Tumlíka je starší provedení.
Obrázek č.15
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Dokumenty/Downloads/soustruh%20s28%20-%20n%C3%A1vod%20na%20obsluhu%252C%20elektro%252C%20v%C3%BDkresy%20(1).pdf
Zapnutí posuvu děje se zasunutím pastorku 1168P do záběru se dvěma souosými koly 1167P a 1186P. Předepnutím pružiny 1184P se nastaví síla po jejímž překonání vyskočí pastorek ze záběru.
Ještě mám prosbičku, změřte mi prosím rozměry té pružiny, mám dojem že nemám originál, protože byla v pouzdře moc těsně.
Pouzdro pro kleštiny do vřetena je i u sv18, má nákružek pro vytažení. Jinak samozřejmě, každé spojení zhoršuje přesnost, ale nebuďme hnidopiši a nehoňme tisíciny. Pokud je kužel pouzdra a vřetene v pořádku bude přesnost srovnatelná (pro nás určitě). Byly i revolvery které měly dutinu pro kleštiny i kužel, typ nevím mám jenom takové vřeteno (strmý kužel pro kleštinu, pak morse a nakonec průměr pro kleštinu).
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“