Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2013, 10:11

Nereagoval by na paprsek termopapír z faxu? Na něm by se dala velikost stopy změřit opticky.
Per aspera ad astra
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

2. 4. 2013, 10:26

Ben Ash píše:Nereagoval by na paprsek termopapír z faxu? Na něm by se dala velikost stopy změřit opticky.
Az budu mit bryle, tak to zkusim. Do te doby zustanu tesne nad lasing threshold ...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 4. 2013, 10:30

Faxy na termopapír už má málokdo, ale autobusáci, průvodčí na dráze a většina obchodníků má termotiskárny a denně ti strkají výtisky účtenek či jízdenek, takže můžeš zkoušet. Ale jak to bude směrodatné nevím. Já jsem kdysi zkoušel NdYAg gravírovací laser na černém papíru vylezeném z kopírky. Při minimálním proudu to odpařilo tu černou a zůstala bílá stopa. Paprsek byl modulovaný. To ovšem můžeš zařídit i ty.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

2. 4. 2013, 10:48

Kdyz chci videt velikost stopy UV LED, tak s ni posvitim na bily papir a divam se z druhe strany.
U laseru bych se asi radeji z druhe strany nedival, ale namiril bych na to webkameru.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2013, 11:14

Bych to normálně zakryl, osvítil a pak měřil vypnuté... tak jsem to myslel
Per aspera ad astra
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

2. 4. 2013, 11:50

Ben Ash píše:Bych to normálně zakryl, osvítil a pak měřil vypnuté... tak jsem to myslel
Jestli to byla reakce na me (webkamera pres papir), tak ja nijak nezpochybnuji Vasi metodu mereni tepelneho pusobeni. Jen neni on-line. Ja popisuji metodu jinou.

Kdyz chci neco ladit, tak je pohodlnejsi mit kontinualni zpetnou vazbu. To UV ten bezny papir neposkodi, jen na nem dela viditelnou svetelnou stopu, kterou muzu v realnem case sledovat kamerou, a podle toho kroutit cudliky pri laborovani se zaostrovaci optikou.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2013, 6:34

Ok to byla reakce na to, že se nechce na paprsek koukat on line bez brýlí a jen drobná poznámka, zde na fóru jsme si všichni rovni a tak je zvykem si tykat i když se neznáme. :)
Per aspera ad astra
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

3. 4. 2013, 10:38

Thomeeque píše: Já pořídil tendle a o konstantní šířce si u něj můžu nechat jenom zdát (pokud jsem zaostřil "nulový" bod na 5cm, na 3cm a 8cm už to mělo ca 2mm).. ale tady by se to zrovna mohlo hodit, stačí jezdit Zkem nahoru a dolu (ale taky je potřeba opět kompenzovat zvlnění povrchu, což jsem se těšil, že potřeba nebude :()
Pokud chces zaostrit na mensi bod, budes podle vseho potrebovat vetsi cocku. Paprsek z laseru nejdriv 'roztanout' (snad bude stacit posunout existujici cocku, pripadne pouzit rozptylku) a potom teprve spojku s potrebnou ohniskovou vzdalenosti. Neco je treba tady: https://docs.google.com/viewer?url=http ... Optics.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;, nebo googlit gaussian optics. Nekde je tam vzorec pro hloubku ostrosti, pro delsi ohniskove vzdalenosti to nevychazi zas tak zle.
Osobne bych zkusil rozostrit laser integrovanou cockou a pak pouzit klasicky objektiv z fotaku.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 4. 2013, 11:40

ledvinap píše: Pokud chces zaostrit na mensi bod, budes podle vseho potrebovat vetsi cocku...
Nevím, jestli si rozumíme, u svého laseru jsem schopen i se stávající čočkou zaostřit libovolně malý bod, ale mám jiný problém, popsaný zde - průřez paprsku není kulatý bod (přesněji kruh) ale čárka (přesněji obdelník s poměrem stran ca 5:1). Čeho se týká tvoje rada, velikosti nebo tvaru?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

3. 4. 2013, 12:29

Thomeeque píše:
ledvinap píše: Pokud chces zaostrit na mensi bod, budes podle vseho potrebovat vetsi cocku...
Nevím, jestli si rozumíme, u svého laseru jsem schopen i se stávající čočkou zaostřit libovolně malý bod, ale mám jiný problém, popsaný zde - průřez paprsku není kulatý bod (přesněji kruh) ale čárka (přesněji obdelník s poměrem stran ca 5:1). Čeho se týká tvoje rada, velikosti nebo tvaru?
Elipticky tvar muze byt zpusoben bud tim, ze je elipticky tvar paprsku, nebo ze ma paprsek ruzne ohniskove vzdalenosti v kolmem a rovnobeznem smeru. Optika v ukazovatku by mela kompenzovat alespon astigmatismus (rozdilne ohniskove vzdalenosti). Obnovit kruhovy prurez paprsku by (castecne) slo clonkou v ohnisku (ale to znamena zahodit vetsinu vykonu; clonku bych klidne zkusil udelat jako diru do alobalu), nebo pomoci 'anamorphic prism' (snad by to slo z neceho vytezit), nebo pouzit mikrooptiku, ktera obe vady kompenzuje. http://www.coherent.com/downloads/Laser ... hNote1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Osobne si myslim, ze nejlepsi cesta je vytezit z neceho optiku, ktera problem resi, neco by mohlo byt v DVD/bluray mechanice.

Vetsi cocka resi problem s hloubkou ostrosti a se zaostrenim na vetsi vzdalenost.

Take jsem narazil na to, ze pro gaussovsky paprsek bude rozostreni fungovat jen do urcite miry, pokud bys potreboval kruh (stejna intenzita a ostra hranice), tak to jde difrakcne, ale cena asi nebude zrovna lidova ...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 4. 2013, 12:51

ledvinap píše:Osobne si myslim, ze nejlepsi cesta je vytezit z neceho optiku, ktera problem resi, neco by mohlo byt v DVD/bluray mechanice.
Jj, je to v plánu, kdybych bejval zrovna před týdnem nevyvezl ze sklepa do sběrného dvora krabici, ve které byly v rámci všelijakého haraburdí i tři nebo čtyři různé optické mechaniky, už jsem zkoušel (ta krabice tam btw. strašila snad rok, k posr.. :roll:). Teď mě tak napadá, že tam vlastně asi byl i ten starej lacinej kompakt, jak jsem ho zmiňoval v tom druhém vláknu.. chjo..
ledvinap píše:Vetsi cocka resi problem s hloubkou ostrosti a se zaostrenim na vetsi vzdalenost.
Jo, jasně, ale to se po rollfreeově analýze ukázalo nebýt problémem.. :)

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

3. 4. 2013, 3:31

Tady to velci kluci delaji rozmitanym paprskem
http://www.coherent.com/Applications/in ... vel2ID=120" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale vysledky nic moc, minimalni motiv 25 um ;-)
To takovy Orbotech dela az 12 um, ale to uz myslim pouzivaji spis na chipy, na tistaky uz je to skoda.
Tady je uz dost stary clanek, co s tim umeli uz davno.
http://www.onboard-technology.com/pdf_s ... 090507.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 4. 2013, 10:09

rollfree píše:Tady to velci kluci delaji rozmitanym paprskem
http://www.coherent.com/Applications/in ... vel2ID=120" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale vysledky nic moc, minimalni motiv 25 um ;-)
Ale zase docela svižně :)
rollfree píše:To takovy Orbotech dela az 12 um, ale to uz myslim pouzivaji spis na chipy, na tistaky uz je to skoda.
Tady je uz dost stary clanek, co s tim umeli uz davno.
http://www.onboard-technology.com/pdf_s ... 090507.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Hezký :)

Já tady trochu blbnul s tim mym ořezávátkem a účtenkou z Tesca :)
IMG_3827_Tesco.jpg
IMG_3827_Tesco_detail.jpg
4.2V, 70mA, F500, zaostřeno maximálně (plus mínus, účtenka je zvlněná)..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

3. 4. 2013, 11:03

Tak to mi prijde hodne dobre.
Congratulation.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

3. 4. 2013, 11:08

Tady cervenym laserem rezou sablony pro davkovani pajeci pasty.
http://hardwarebreakout.com/2013/03/diy ... -stencils/" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“