Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

31. 5. 2013, 10:44

Ten Tvuj laser je opravdu asi dost povedeny.
A ten muj je bohuzel asi objektivne nepovedeny, viz to, ze ani na teplocitlivem papiru (na rozdil od toho Tveho) stopu nezanecha.
Zkusim se osmelit a udelat jeste jeden pokus, tj. koupit nejaky jiny 405nm laser. Jestli ale i ten pojede blbe, tak uz se pujdu asi utopit.
Mimochodem jakym proudes to svitis? Pouzivas tech doporucenuch 40mA?

Musim Ti pochvalit tu peknou frezku, kterou jsi postavil a na ktere to delas. Fakt hezka.

K nechtenemu osviceni desek: vrele doporucuji takovouhle zlutou zarivku: http://www.bbelektro.cz/trubice-zarivko ... 33-c-2722/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta Narva se chlubi (a skutecne ma) velmi silne potlacene vyzarovani v oblasti modre, takze ani dlouhodoby osvit uplne zblizka se na negativim rezistu neprojevi (s pozitivnim jsem to nezkousel, nemam ho). Prace pri poradne osvetleni je uplne jine kafe, nez to delat v priseri. Da se to poridit za par stokorun Kc i a levnym svitidlem.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2013, 9:33

rollfree píše:Ten Tvuj laser je opravdu asi dost povedeny.
A ten muj je bohuzel asi objektivne nepovedeny, viz to, ze ani na teplocitlivem papiru (na rozdil od toho Tveho) stopu nezanecha.
Zkusim se osmelit a udelat jeste jeden pokus, tj. koupit nejaky jiny 405nm laser. Jestli ale i ten pojede blbe, tak uz se pujdu asi utopit.
Zkus koupit ten můj, no, počítám, že kus od kusu se to zrovna ve výkonu a vlnové délce moc lišit nebude.
rollfree píše:Mimochodem jakym proudes to svitis? Pouzivas tech doporucenuch 40mA?
Stále jedu bez regulace, 70mA při posledním měření. Ale asi už by bylo na čase udělat k tomu solidnější elektroniku. Je možný, že by výšší proud mohl mít něco společného s tím "rozpíjením"? To mě totiž začíná docela dost trápit, teď bych potřeboval udělat hodně tenký cesty a tam už by to mohlo mít fatální následky.
rollfree píše:Musim Ti pochvalit tu peknou frezku, kterou jsi postavil a na ktere to delas. Fakt hezka.
Děkuju mockrát, toho není nikdy dost :)
rollfree píše:K nechtenemu osviceni desek: vrele doporucuji takovouhle zlutou zarivku: http://www.bbelektro.cz/trubice-zarivko ... 33-c-2722/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta Narva se chlubi (a skutecne ma) velmi silne potlacene vyzarovani v oblasti modre, takze ani dlouhodoby osvit uplne zblizka se na negativim rezistu neprojevi (s pozitivnim jsem to nezkousel, nemam ho). Prace pri poradne osvetleni je uplne jine kafe, nez to delat v priseri. Da se to poridit za par stokorun Kc i a levnym svitidlem.
Jen jestli to ale bylo tim.. zdá se, že ta kropenatost nějak souvisí i se samotným obrazcem.. možná to byl nějaký odraz od konstrukce.. je fakt, že jsem to i docela hodně dlouho vyvolával, dá se to s vývojkou přehnat?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

3. 6. 2013, 2:34

Thomeeque píše:Stále jedu bez regulace, 70mA při posledním měření.
To jses docela tvrdak ;-)
To skoro vypada, ze jsi svuj 20mW laser preskolil na zhruba 35mW laser.
Thomeeque píše:Jen jestli to ale bylo tim..
I kdyby nebylo, tak tahle zluta zarivka je fakt dobry pomocnik. Moct delat v klidu a pri poradnem osvetleni je uplne neco jineho, nez to nekde solichat skoro potme. Zvlast kdyz se ma neco presneji slicovat (treba maska s tistakem nebo cesty a vrtacka). Koupil jsem si ji tehdy na radu samotneho sefa firmy Prinded (vyrobce tistaku).
Thomeeque píše:zdá se, že ta kropenatost nějak souvisí i se samotným obrazcem.. možná to byl nějaký odraz od konstrukce.. je fakt, že jsem to i docela hodně dlouho vyvolával, dá se to s vývojkou přehnat?
Snadny pokus i kdyz za cenu drobne obeti: vyvolej za stejnych podminek kousek neosviceneho tistaku. Resp. osviceneho tim slabym prisvitem, ktery pouzivas.

Skoda, ze bydlis tak daleko. Jinak bych Te asi zkusil pozvat nekam do hospody, kde bychom si mohli pomerit sve nadobicko ;-)
Zrejme bychom k nejakemu cili dosli oba driv.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2013, 3:49

rollfree píše:
Thomeeque píše:Stále jedu bez regulace, 70mA při posledním měření.
To jses docela tvrdak ;-)
Prodejce to normálně dodává se zdrojem 5V, kterej se k tomu připojí přímo, takže to možná až taková tvrďárna neni, ale určitě to zkusim srazit, co se bude dít.. taky zkusim nižší rychlost (F2000) a opět povolím constant velocity mód (G64), mám to teď nastaveno hodně přísně (G64 P0.05 /mm/), takže to v každym růžku prakticky zastaví a rozjíždí se z nuly. To ať to radši zaobluje, stejně se mi plošňáky s oblýma cestama vždycky líbily víc :)

Ukecals mě, zářivku příležitostně pořídim :)

Pokus taky asi provedu, nějaký odřezky se najdou.

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 6. 2013, 9:56

Zkoušel jsem proudovou regulaci výkonu mého laseru a pohořel jsem na celé čáře (laser málem doslova) :(

Nejdřív jsem zkusil jednoduchou regulaci u stávajícího driveru zařazením drátového trimru 100R do cesty VCC:
LDI_laser_driver.gif
LDI_laser_driver.gif (8.1 KiB) Zobrazeno 10498 x
Chovalo se to tak, že proud s klesajícím R_TRIM stoupal až do cca 150mA (kdy už to celkem i svítilo; R_TRIM jsem naměřil v tomto bodě 14.3Ω, napětí na laseru 2.65V), pak se to přehouplo přes nějakou mez, proud postupně klesnul na 75mA (R_TRIM=0, napětí na laseru 4.2V) a svit maximální. Při nominálních 40mA bylo napětí na laseru 1.5V a ledva to svítilo.

Říkal jsem si, že těch 5V je možná málo a postavil driver odsud, napájeno 12V. Nicméně výsledek obdobný, dlouho se nic nedělo, svit při 40mA o ničem, pak to prudce vylítlo na nějakých 130mA, šajnilo to jak blázen a já na laseru naměřil zhruba 9V.. Díky bohu to laser přežil.

Při 5V přímo na laseru (bez driveru) jsem naměřil proud 65mA (méně než při těch 4.2V, laser je na tento provoz asi opravdu stavěný).

Závěr je takový, že laser už nějakou netriviální regulaci obsahuje a externí proudová regulace není cesta, jen se to tluče.

Taky jsem asi přišel na zdroj "kropenatosti", kromě samotného paprsku vyzařuje přímo laser kružnici vzniklou nějakými odrazy přimo v komoře s čočkou. Je to velice slabý svit, ale asi to na občasný bordýlek stačí. Průměr při abslutnim zaostření je cca 8mm (plus mínus autobus). Možná to souvisí s tou clonkou.

Možná vyřeším oba problémy jedním vrzem, zkusím před laser dát nějaký tmavý sklo.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

6. 6. 2013, 10:16

Diky za Tvuj inspirativni prispevek. Pomohl jsi mi se konecne rozhodnout jak dal v pokusech. Jsem ted par dni na cestach, ale po prijezdu se hned do toho dam.

Svuj soucasny (blbe fungujici) laser 50mW proste pripojim na zdroj s proudovym omezenim na nejakych 250mA. Bud tam nejaky stabilizotor bude a pojede to, nebo nebude, a pak to mozna shori. Ale co uz, s takhle nizkym vykonem je stejne k nicemu.

Pokud se to takto nepovede rozjet, tak udelam druhe nakupni kolo, ale uz na to pujdu jinak. Uz zadny black-box, o kterem prodejce asi vyrobce neni schopen (prodejce) nebo ochoten (vyrobce) rict, co je vlastne vevnitr. Misto toho si koupim zvlast laserovou diodu (nebo diody), a to pokud mozno nejaky typ, ke kteremu existuje dokumentace. Napr. tady je docela levny set dokonce 3ks laserovych diod Sony 50-70mW, datasheeet je k dispozici:
http://www.ebay.com/itm/3pcs-lot-SONY-4 ... 1c28fe47ef" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to za hodne dobrou cenu, navic pokud pri pokusech nejakou oddelam, tak mam nahradni.
Pripadne po odladeni pak jednu drazsi, ale vykonnejsi 100-120mW:
http://www.ebay.com/itm/SONY-SLD3235VF- ... 19d3d5510c" onclick="window.open(this.href);return false;

K tomu pak futral, a to takovy, kde budou sklenene cocky (v tech hotovych setech jsou vetsinou plastove, pripadne to tam neni napsane, coz diky nizsi cene znamena taky plastove). Futral stoji kolem 10 USD. Pripadne se daji za nejakych 5 USD dokoupit i samostatne sklenene cocky.

No a k tomu je pak treba nejaka elektronika se stabilizaci proudu. Bud se da za nejakych 6 USD taky koupit, ale to ja nechci, tu si postavim sam. Pak jednak budu vedet co tam je, ale hlavne muzu tu elektroniku navrhnout s ohledem na planovane pouziti, tj. s moznosti rychleho a definovaneho ON/OFF.

To je totiz mozna vec, ktera dela problem i Tobe. Ty tu elekroniku spinas prostym sepnum napajeciho napeti celeho modulu. Ale kdyz v tom modulu je stabilizator, tak tam jiste k nemu budou taky nejake kondenzatory. Takze to sepnuti a vypnuti muze mit docela divoky prubeh, kdy ten laser prechazi z laseroveho rezimu do LED rezimu. A je otazkou, jestli to neni ten problem, proc Ti to obcas pri navazovani car delalo takove ty "rozpite" motivy.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

6. 6. 2013, 10:45

Nejake 405nm 50mw laser diody z EBay mi prisly, jednu bych asi mohl postradat.
Take mam 300mW 405nm laser, je to s riditelnou elektronikou, v hlinikovem pouzdre s vetrackem a sklenenou cockou(cca $70). Mam slibeno zmereni laseru a bryli, hned potom sem dam vysledky. Po zaostreni (hodinarskym kukatkem) tento laser pali do bileho papiru, cara cca 100um.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

6. 6. 2013, 2:39

Protoze me ten muj 50mW laser irituje, tak si postavim merak optickeho vykonu (BPW34 + TL062). Ta dioda ma definovanou zavislost citlivosti na vlnove delce, tak to snad nejak zkalibruju i pomoci cerveneho laseru (jiny modry zatim nemam). Doufam, ze takovy opticky vykona ta dioda zvladne (samozrejme s rozostrenym laserem).

Nemas prosim Te nejak podobne (jako s tim papirem a 300mW laserem) vyzkouseny vykon toho 50mW laseru? Treba jestli se tim da rezat tenky cerny vinyl (cerna elektrikarska paska), pripadne jestli Ti to taky kresli na termopapir, jako to funguje Thomeequeovi?

Diky.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

6. 6. 2013, 8:10

rollfree píše: Nemas prosim Te nejak podobne (jako s tim papirem a 300mW laserem) vyzkouseny vykon toho 50mW laseru? Treba jestli se tim da rezat tenky cerny vinyl (cerna elektrikarska paska), pripadne jestli Ti to taky kresli na termopapir, jako to funguje Thomeequeovi?
Bohuzel jsou to jen hole diody, takze to zatim nemuzu vyzkouset. Ale az bude cas, tak se na to podivam
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 6. 2013, 9:57

rollfree píše:Diky za Tvuj inspirativni prispevek. Pomohl jsi mi se konecne rozhodnout jak dal v pokusech.
Tak to mě těší :) Zněl jsi dost otráveně a já v tobě pro toto téma vidím velký potenciál :mrgreen:
rollfree píše:..elektroniku navrhnout s ohledem na planovane pouziti, tj. s moznosti rychleho a definovaneho ON/OFF.

To je totiz mozna vec, ktera dela problem i Tobe. Ty tu elekroniku spinas prostym sepnum napajeciho napeti celeho modulu. Ale kdyz v tom modulu je stabilizator, tak tam jiste k nemu budou taky nejake kondenzatory. Takze to sepnuti a vypnuti muze mit docela divoky prubeh, kdy ten laser prechazi z laseroveho rezimu do LED rezimu. A je otazkou, jestli to neni ten problem, proc Ti to obcas pri navazovani car delalo takove ty "rozpite" motivy.
Smysl to dává, ale asi to nebude primární problém, laser se u každého uzavřeného motivu (kontura kompletní vodivé cesty se všemi pady) zapíná jen na začátku, celý motiv se objede s laserem zapnutým, vypne se až na konci, když se motiv uzavře a dochází k posuvu na další motiv. Zatímco rozpíjení je vidět všude, kde pohyb výrazně zpomalí, viz. ty scany.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

11. 6. 2013, 1:45

No hura, konecne zacal laser fungovat jak ma.
Takze vevnitr je skutecne nejaky stabilizator, navic s podivnym prubehem, ze pri vyssim napeti si cely modul vezme mensi proud (jako by tam byl spinacak, coz je ale blbost). Zhruba 3.6V/175mA, 5V/128mA. Pokud se to cele napaji pres proudovy stabilizator, tak laser nenajede spravne.

Zatim jsem delal pokusy jen v ruce. Na termopapir z pokladny uz mi to maluje, zvladne to i zapalit sirku (zapaleni trvalo cca 8-10 sekund).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 6. 2013, 11:20

No tak sláva, to už zní hodně nadějně :) Na čem (plotr, CNC..) to vlastně plánuješ provozovat?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 6. 2013, 11:30

Btw. teď jsem trochu googlil a i blbá ukazovátka v sobě mívají celkem složitou elektroniku (APC (Active Power Control), ACC (Active Current Control)..):

Obrázek
Zdroj: Sam's Laser FAQ - Solid State Lasers # Anatomy of an Inexpensive Green Laser Pointer 3
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

11. 6. 2013, 11:38

Thomeeque píše:No tak sláva, to už zní hodně nadějně :) Na čem (plotr, CNC..) to vlastně plánuješ provozovat?
No to Ti radeji ani nereknu, protoze se stydim napsat, ze jsem si koupil cinskou frezku typu 3040z (to uz je prvni ostuda - nemel jsem ji kupovat ale postavit), a zatim jsem nesehnal volny cas na to, abych ji zprovoznil, naucil se delat s LinuxCNC, napsal prevodnik Gerber-G-kod atd. atd. Proste hamba, hamba. :-(
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 6. 2013, 11:49

jj, to se máš skutečně za co stydět, nenajít si čas na takovou pěknou frézku! :)

žes koupil a nestavěl myslím žádná ostuda neni - pokud postavit si CNC neni vyloženě to, co by tě bavilo, je myslim blbost se do toho pouštět..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“