Trvalé mazání vedení

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2013, 7:08

Zdravím
Mám hotové domečky s plechovými lineárními ložisky na průměr 20mm a vodící domeček s dvěma bronzovými matkami (jedna pevná - jedna pro seřízení)
Nyní mám nápad že bych uvnitř každého domečku ve středu udělal drážku a do ní přiváděl tlakový olej. Stejně bych přiváděl tento olej i mezi bronzové matice.
Olej by samozřejmě vytékal a sbíral by se do nádobky pod vedením ze které by se zpět vracel do zásobníčku.

Důvody které mě k tomu vedou:
- rozhodně menší opotřebení trapézového posuvu, možnost matky více "došponovat"
- trvale čisté uložení - olej nedovolí vnikat dovnitř prachu a drobným nečistotám
- volnější chod u lineárů než s vazelínou

Samozřejmě by byl celý systém chráněn proti šponám a prachu z frézování, ale jen plechovým labyrintem. Na profi teleskop s těsněním si netroufám a na harmoniku nemám místo ani vhodnou konstrukci.
Olej by byl filtrován než by se znovu poslal do domečků a matek.

Co se týká složitosti úprava mě moc času nezabere a komponenty mám.
Vzhledem k tomu že domečky nemají žádné stěrací kroužky a doplnit je znamená omezit zdvih pod hranici kterou chci toto řešení se mě zamlouvá.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
vruboun
Příspěvky: 369
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

5. 4. 2013, 10:48

na profi mašinách se olej sbírá stékáním do sběrné nádobky a používá se maximálně tak na mazání závitníků při řezání závitů, nebo do recyklace. Průtok oleje není nijak velký. Při 3 směnném provozu se olej doléval 1x za týden cca 2 litry oleje.
dendy
Příspěvky: 57
Registrován: 14. 12. 2012, 5:14
Bydliště: Jížní Čechy,

5. 4. 2013, 7:47

Už jsem pár profi mašin viděl rozebraných ale zběrnou nádobu na olej který maže vedení + šrouby jsem nikdy nenašel :cry: . Snad někdy uvidím. Co je běžné na některých profi mašinách tak odlučovč oleje z řezné emulze. A ten olej je dobrý tak na tu recyklaci.
Nic proti tvému nápadu. Jen by mě zajímalo jak tam chceš umístit ty zbětné nádoby např. pod Z osu? Spíš si myslím že je rozumnější naplánovat mazaní tak aby zbytečně olej nevytékal.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2013, 9:21

Každá pořádná mašina má svody na olej ze ztrátového mazání. Jinak by ji konkurence rozmázla při dnešních ekologických manévrech. Dovedete si představit, že po stroji teče olej z mazání kde se mu zachce? Před 35ti lety jsem dělal na ruské horizontce a ta to měla taky. A že mazala opravdu vydatně. Olej, který jde do sběrných nádob, nebo se smísí s chladící kapalinou se nevrací zpět do systému mazání, ale jde "do sběru". Tam už si s ním snad poradí.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2013, 9:32

Takže to není úplná blbost :) jdu do toho.

U lepších lineárních vozíků jsem viděl že se od středu tlakově maže, ale nevytéká nýbrž se odsává u konců - to už je ale na jiné akce :)
Osa Z takto asi mazaná nebude nejspíš ji oguferuju, ale ještě uvidím
U profi strojů je jasné že olej výrobce nepustí zpět, já ho budu používat jako jistotu že se nezašpiní ložiska a průtok bude větší
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2013, 9:40

Pokud nechceš to Z mazat olejem, tak jej maž tukem, nemusíš to mazat často, ale mazat alespoň jednou za osm hodin. Pokud se nedostaneš k jednotlivým vozíkům, tak to vyveď hadičkama do nejaké rozdělovací kostky a tam to žduchej dekalamitkou.
MišoS
Příspěvky: 101
Registrován: 24. 1. 2011, 10:44
Bydliště: Bratislava

6. 4. 2013, 10:03

Josef píše:Pokud nechceš to Z mazat olejem, tak jej maž tukem, nemusíš to mazat často, ale mazat alespoň jednou za osm hodin. Pokud se nedostaneš k jednotlivým vozíkům, tak to vyveď hadičkama do nejaké rozdělovací kostky a tam to žduchej dekalamitkou.
Ale cestou najmenšieho odporu sa Ti to cez obyčajnú rozdeľovaciu kocku môže niekde premazávať a niekde nedomazať. Za kocku sa myslím zaraďujú potom ešte akési "dávkovače". Ale pozri napr.: http://www.tribotec.cz/tribotec/cz/" onclick="window.open(this.href);return false;. Snáď si niečo nájdeš
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2013, 10:23

Jo to je jasné s tím počítám.
Systém bude celý v 6/4 hadičkách ale u domečku bude šroubení s tryskou. Otvor asi 0,3mm.
Tlak v okruhu bude všude stejný a i když každou tryskou neproteče všude stejné množství nebude rozdíl nijak drastický = mazat se bude vše spolehlivě.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 4. 2013, 11:05

tak tomu nevěř.. do přicpaného místa nepoteče v podstatě nic a bude to mazat tak jakej bude odpor jednotlivejch větví.. kolik máš mazacích míst? ten rozdělovač stojí asi 150-400kč podle toho kde, podle mě rozhodně dobrá investice, já to teď předělával na frézce, která byla udělaná právě tak jak popisuješ a z cca 20ti míst to tak 6 nemazalo vůbec.. těma dávkovačema se to dá řídit spolehlivě,
mimochodem myslím si že 6ka hadička je zbytečně tlustá, to je tak na hlavní rozvod od rozdělovačů dál se používá 4ka a i ty rozdělovače na to maj šroubení (samozřejmě je i větší řada, ale podle mě zbytečně pro tyhle objemy).. ono pro představu si vem že ten dávkovač dá třeba 0,1ml oleje při jednom cyklu, když budeš mít 6/4ku hadičku od rozdělovače ji předem nenaplníš a budeš mít 0,5m tak kolik musíš udělat cyklů než to tam doleze.. stovky.. teď jsem to řešil tak vím o čem mluvím.. pak jsem nechal cyklovat hodinu čerpadlo abych to naplnil.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2013, 11:28

RaS píše:tak tomu nevěř.. do přicpaného místa nepoteče v podstatě nic a bude to mazat tak jakej bude odpor jednotlivejch větví.. kolik máš mazacích míst? ten rozdělovač stojí asi 150-400kč podle toho kde, podle mě rozhodně dobrá investice, já to teď předělával na frézce, která byla udělaná právě tak jak popisuješ a z cca 20ti míst to tak 6 nemazalo vůbec.. těma dávkovačema se to dá řídit spolehlivě,
mimochodem myslím si že 6ka hadička je zbytečně tlustá, to je tak na hlavní rozvod od rozdělovačů dál se používá 4ka a i ty rozdělovače na to maj šroubení (samozřejmě je i větší řada, ale podle mě zbytečně pro tyhle objemy).. ono pro představu si vem že ten dávkovač dá třeba 0,1ml oleje při jednom cyklu, když budeš mít 6/4ku hadičku od rozdělovače ji předem nenaplníš a budeš mít 0,5m tak kolik musíš udělat cyklů než to tam doleze.. stovky.. teď jsem to řešil tak vím o čem mluvím.. pak jsem nechal cyklovat hodinu čerpadlo abych to naplnil.. :D
Cyklus mě rozesmál, já tam budu hnát olej trvale třeba 20ml/min na jeden domeček. Okruh bude pod stálým tlakem třeba 0,5bar a rozhodně nemám strach že by se 0,3mm dírka ucpala filtrovaným olejem.
Nebude to takové to správné ztrátové mazání jak mívají profi stroje.
6 hadičky mám i teflonové takže vydrží víc než nylon nebo polyurethan.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 4. 2013, 11:45

to že se by polyuretanová hadička vydržela málo se bát nemusíš... ty co jsem tam měl já jsou po 20 letech OK, vyměnil jsem je v podstatě jen preventivně když jsem to celý předělával z důvodu, že to prostě teklo kudy chtělo a ne tam kam mělo..
tak to jsem zprvu nepostřehl, že to tam chceš cpát trvale myslíš, že tlakem 0,5baru ti tam nějakej olej proteče? se podívej na mazací systémy jakej používaj tlak, 20 50 ale taky třeba 300bar, si říkám proč to dělat jednoduše ztrátově, když to můžu dělat složitě..
jinak pokud je tenhle oběhovej systém tak tam se taky nepoužívá jedno čerpadlo a rozdělení za čerpadlem aby to teklo kam chtělo, ale zase čerpadlo dávkovač a jedno mazací místo, takže si nastavíš třeba tvejch 20ml/min do vedení 10ml/min do jednoho šroubu 15ml do druhýho atd..

mimochodem pokud ti to bude do těch misek odkapávat jak to pak dostaneš zpátky? to bude jako samospádem pořád skopce? jak to zajistíš u hejbavejch matic? nebo všechny mazací body budou stát a hejbat se protikus?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 4. 2013, 2:14

Clověče, 20 ml/min? Tolik nežere ani motorová pila. To jsi ropný magnát, nebo ti patří např. PARAMO? To máš skoro 10 litrů za šichtu. To na hodně velkých strojích s 10ti kolejnicemi a čtyřma šrouby v třísměnném provozu stačí více jak na měsíc. A ty to chceš vybryndat za směnu? No potěš koště, tebe musí mít zelení rádi. Pokud to chceš dělat automaticky, tak časový spínač na čerpadlo, dávkovací jednotky a na rozvod jako hlavní větev 6x1 hadička a od dávkovačů k vozíkům a maticím průměr 4x 0,5.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2013, 2:42

Josef píše:Clověče, 20 ml/min? Tolik nežere ani motorová pila. To jsi ropný magnát, nebo ti patří např. PARAMO? To máš skoro 10 litrů za šichtu. To na hodně velkých strojích s 10ti kolejnicemi a čtyřma šrouby v třísměnném provozu stačí více jak na měsíc. A ty to chceš vybryndat za směnu? No potěš koště, tebe musí mít zelení rádi. Pokud to chceš dělat automaticky, tak časový spínač na čerpadlo, dávkovací jednotky a na rozvod jako hlavní větev 6x1 hadička a od dávkovačů k vozíkům a maticím průměr 4x 0,5.
Nic se nevybryndá, olej se bude točit (jak je uvedeno na začátku)
Dnes už není problém olej prohnat přes filtr který jej vyčistí úplně dokonale (než půjde zpět do systému)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 4. 2013, 10:05

Cjuz píše:
Josef píše:Clověče, 20 ml/min? Tolik nežere ani motorová pila. To jsi ropný magnát, nebo ti patří např. PARAMO? To máš skoro 10 litrů za šichtu. To na hodně velkých strojích s 10ti kolejnicemi a čtyřma šrouby v třísměnném provozu stačí více jak na měsíc. A ty to chceš vybryndat za směnu? No potěš koště, tebe musí mít zelení rádi. Pokud to chceš dělat automaticky, tak časový spínač na čerpadlo, dávkovací jednotky a na rozvod jako hlavní větev 6x1 hadička a od dávkovačů k vozíkům a maticím průměr 4x 0,5.
Nic se nevybryndá, olej se bude točit (jak je uvedeno na začátku)
Dnes už není problém olej prohnat přes filtr který jej vyčistí úplně dokonale (než půjde zpět do systému)
A taky není problém takový filtr za velmi krátkou dobu totálně zas..t! Předpokládám, že máš na mysli 10ti mikronové filtry, nic většího by se nemělo v mazání připustit.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6954
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 4. 2013, 9:59

dle mého názoru je to celé zbytečné , v hoby sféře kdy stojek jede pár hodin týdně se myslím nevyplatí tímhle zabývat ,
vše bych navrhnul tak aby se to dalo dobře mazat vazelinou a udělat jednoduché stírání stačí i filcový výsek nenusí být gufero .
a když už řešit strátové mazání tak bez reciklace .
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“