Kolowratský zázrak™

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
mikiki
Příspěvky: 595
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

12. 9. 2013, 9:10

Prohlédl jsem si ty fotky .... a moc se mi líbí, že je vidět postup a různé věci, které potřebuji "trošku" nastudovat. :D
Prostě je to pro mne inspirující a gratuluji k mašince.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 9. 2013, 2:33

mikiki píše:Prohlédl jsem si ty fotky .... a moc se mi líbí, že je vidět postup a různé věci, které potřebuji "trošku" nastudovat. :D
Prostě je to pro mne inspirující a gratuluji k mašince.
Díky za gratulaci, potěšení na mé straně :) Jen s těmi postupy fakt opatrně, no (místy je to spíš galerie slepých uliček), ale určitě koukneš i na jiný mašiny a něco si nastuduješ, tak to s tim sypánim popela nebudu přehánět ;) Držim palce, hlavně se pak taky pochlub :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
ropeko
Příspěvky: 9
Registrován: 18. 9. 2013, 3:45

18. 9. 2013, 3:55

Ahoj, máš to pěkně udělaný.
Zaujali mě ty motory, nápadně se podobají těm co se snažím zrovna rozchodit na svým výtvoru.Mohl bys ukázat jak to máš zapojený a ukázat driver? dík
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 9. 2013, 5:33

Díky za pochvalu! Fotek driveru je v galerii tolik, až to hezký neni, najdeš tam i schema (jedný osy). Je to rozchozený jen provizorně, rozhodl jsem se pak postavit jinej (taky s 6560AHQ), což je in progress. S motorem ti helfnu v tvojem vlákně. T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 10. 2013, 11:22

Tak jsem nakonec svůj postoj k původnímu driveru přehodnotil, vzpoměl jsem si, co s tím bylo práce a tak (navíc se mi do toho nového zatím nějak nechce :roll:). Čili jsem se rozhod ho přecijen dokončit, resp. dotáhnout alespoň do krabicoidního stavu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

(klikni pro hi-res, kompletní geneze & schemata zde)

Měla to být halabala rychlovka do starý ošklivý krabice na jedno dvě odpoledne, ale to jsem měl velký voči, jako vždy, když se pokouším o nějaký odhad pracnosti :), trvalo to cca tejden. Navíc mě hodně potrápila duchařina kolem stínění signálů na Zázraku™ (to mě trápilo od přechodu na nový PC, kde je LPT port nějaký citlivější). Ač jsou všechny kabely stíněné, indukovalo se mi na signálech od limiťáků hodně bordelu ze silových signálů pro motory, dost silného na to, aby to spolehlivě vyhazovalo falešná najetí do limitů. Ale např. u ESTOPu se to nedělo. Bylo to dost zvláštní, opravdu duchařina, musel jsem zapůjčit poctivý analogový osciloskop, kde už ty špičky byly pěkně vidět. Nakonec (snad) zásadně pomohlo spojit galvanicky oddělenou zem a kostru foliovými kondíky (220nF) a nahradit 74HC541 buffery verzí LS (Schmitt). Asi byla chyba, že stínění silových kabelů mám svedeno na kostru, nikoliv na zem, úplně jsem to nedomyslel..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

15. 10. 2013, 12:34

Mas to pekne udelane, vcetne pocinovani tistaku. Michas ci cinovaci lazen sam nebo pouzivas tu z GM? (mam s ni spatne zkusenosti, proto ja si ji micham sam).
Zajimave je, ze kdyz jsi to daval na jednostranku, tak sis pohral s propojkami na 2. strane a dal jsi je pekne do kolmych os. Ale pak jsi natahal ty silove vystupy jen tak halabala licnou - to Ti dosel cas nebo jsi nevydrzel s nervama? ;-)
Skoda, ze jsi sel to L29x a ne hned to TB6560.

Mohl bys prosim trochu rozvest tu "ducharinu" ? Hlavne co s cim mas propojene a hlavne nepropojene (jsem velkym odpurcem reseni, kde kazda cast "plave" na jinem potencialu - dobre zemneni je prodle me zaklad dobreho spani), a jak mas osetrene ty limitaky?
Ja uz spoustu let na duchy neverim (od takovych cca 5-6 let), resp. verim na ne jen kdyz jdu sam v noci temnym lesem a bojim se. V elektronice na ne ale neverim ani v tom temnem lese.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 10. 2013, 3:04

rollfree píše:Mas to pekne udelane, vcetne pocinovani tistaku. Michas ci cinovaci lazen sam nebo pouzivas tu z GM? (mam s ni spatne zkusenosti, proto ja si ji micham sam).
Děkuju. Plošňáky jsou postříbřené, první dva (ty osazené L29x čipsetem) dělal pan Kohout, třetí (I/O deska) já. Čím to stříbří mistr netuším, já používám stříbřící roztok z GESu, většinou se to chytne líp, teď jsem na to měl blbý světlo, mělo to v tom zůstat ještě trochu dýl.
rollfree píše:Zajimave je, ze kdyz jsi to daval na jednostranku, tak sis pohral s propojkami na 2. strane a dal jsi je pekne do kolmych os.
No jo, u I/O desky, tam je to celkem brnkačka.
rollfree píše:Ale pak jsi natahal ty silove vystupy jen tak halabala licnou - to Ti dosel cas nebo jsi nevydrzel s nervama? ;-)
Trochu všeho, nicméně ono to původně bylo myšleno modulově (deska se měla rozřezat) a na větší proudy (původně jsem plánoval motory 2.8A na fázi), z každého modulu mělo jít osm drátů, potkat se u diod a odtud na výstupní port. Smolit tam silový cesty jen aby to bylo hezký mi přišlo zbytečný a toto elektricky nejčistší.
rollfree píše:Skoda, ze jsi sel to L29x a ne hned to TB6560.
To jo. Když já tehdy získal strašně levně L29x a naopak Toshiby jsem znal jen z GME za dvě kila kus, což mi přišlo tehdy šílený. Ale zase mám teď plynulou regulaci proudu a mohl bych jít teoreticky na vyšší napětí, no.
rollfree píše:Mohl bys prosim trochu rozvest tu "ducharinu" ? Hlavne co s cim mas propojene a hlavne nepropojene (jsem velkym odpurcem reseni, kde kazda cast "plave" na jinem potencialu - dobre zemneni je prodle me zaklad dobreho spani), a jak mas osetrene ty limitaky?
Ale jo, budu rád, když na to koukneš (já to tu chtěl původně konzultovat, tak jsem si to včera už částečně připravil):
zazrakTM_ducharina.gif
Ty kabely Mx, Dx, Mz a Dz cestují dlouho spolu, zejména Mz a Dz a jako zásadní chybu tipuju použití GND pro stínění Dz (chyběl mi uvnitř jeden drát :roll:). Proto asi ESTOP problémy nemá a vše tam poleze z LIM Z (i když oscilospem jsem viděl nějaký zákmity na všech signálech).
rollfree píše:jsem velkym odpurcem reseni, kde kazda cast "plave" na jinem potencialu
Ona je zem a kostra spojena v PC, tak jsem se tam snažil nenadělat smyčky..
rollfree píše:Ja uz spoustu let na duchy neverim.
Já furt jo, stejně jako na zázraky ;)

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

15. 10. 2013, 10:54

Thomeeque píše:Děkuju. Plošňáky jsou postříbřené, první dva (ty osazené L29x čipsetem) dělal pan Kohout, třetí (I/O deska) já. Čím to stříbří mistr netuším, já používám stříbřící roztok z GESu, většinou se to chytne líp, teď jsem na to měl blbý světlo, mělo to v tom zůstat ještě trochu dýl.
Nojo, prazaci. Uz nevi, co by roupama. Nam na vesnici musi stacit cin. ;-)
Nikdy jsem se stribrenou deskou nedelal. Necerna to?
Thomeeque píše:Když já tehdy získal strašně levně L29x a naopak Toshiby jsem znal jen z GME za dvě kila kus, což mi přišlo tehdy šílený. Ale zase mám teď plynulou regulaci proudu a mohl bych jít teoreticky na vyšší napětí, no.
Premyslim co jsi myslel tou "plynulou regulaci proudu". Muzes to rozvest?
Thomeeque píše:
zazrakTM_ducharina.gif
Ty kabely Mx, Dx, Mz a Dz cestují dlouho spolu, zejména Mz a Dz a jako zásadní chybu tipuju použití GND pro stínění Dz (chyběl mi uvnitř jeden drát :roll:). Proto asi ESTOP problémy nemá a vše tam poleze z LIM Z (i když oscilospem jsem viděl nějaký zákmity na všech signálech).
Jses si jisty, ze kdyz jsi to meril tim osciloskopem, tak ze ty zakmity nebyly jen chyba mereni? Tedy ze jsi to nenaindukoval do te sondy pri mereni?

Moc jsem nepochopil, proc jsi oddeloval to stineni nejakymi kondenzatory. Prvni, co bych udelal by bylo uvest vsechny zeme na stejny potencial. Jedine silove proudy, ktere Ti muzou pohnout s urovni GND tecou do driveru. Vsude jinde tecou jenom sranda-proudy, takze neni zadny duvod ke vzniku nejakych potencialovych rozdilu, ktere by se vyrovnavaly tam, kde nemaji (a tedy vsech tech hruzostrasnych problemu, kterymi strasi uz deti ve skolkach - zemnich smycek).
V kabelu Dz sice mas stineni vyuzito jako nejen jako stineni, ale i jako signalovou zem. To sice vypada na 1. pohled osklive, ale pokud ma ten pouzity kabel udelane stineni slusne, tak v tom podle me neni zadny problem.
Podle toho obrazku mas limitaky v serii a v zapojeni NC, takze za bezne situace je vstup na desce pres ty mikrospinace uzemneny. Pokud Ti v tomto zapojeni skutecne generuji falesne signaly (tedy se na neprilis dlouhem a stinenem uzemnenem dratu naindukuje dostatecne velka a dostatecne dlouha spicka), tak pak v tom stroji opravdu asi mas nejake duchy. Nebo (a to spis) tam mas neco blbe zapojene, nejaky drat nedrzi tam, kde by mel, nejake nezapojene a neosetrene vstupy atd.

Kdybych s tim laboroval ja, tak bych na to sel takhle:
- poradna ocni a slusmetrova inspekce
- zapojeni zemi a stineni dohromady
- pokud je to mozne, tak zapojit GND logicke casti driveru jinym dratem nez silovou cast, protoze nemas galvanicne oddeleni, tak aby se pripadny rozdil zemi realizoval mezi logickou a silovou casti v ramci driveru, nikoli mezi oddelovaci deskou a vstupem logicke casti driveru
- pokud to bude stale generovat falesne najeti na limity, tak pokusne premostit limitni svitche dratem, abys vyloucil zakmitavani tech spinacu treba od vibraci nebo jinak
- pokud by se falesne signaly stale generovaly, tak uzemnit vstupni pin primo na oddelovaci desce, a tim uplne vyloucit vliv pripojeneho vedeni se spinaci
- povolat vymitace a zaklinace, predem si nachystat mladeho kohouta pro ritualni obet
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 10. 2013, 3:46

rollfree píše:Nojo, prazaci. Uz nevi, co by roupama. Nam na vesnici musi stacit cin. ;-)
Nikdy jsem se stribrenou deskou nedelal. Necerna to?
Se stříbřenim je to asi jen o korunu dražší, tak jsem to zkusil a zůstal u toho. Černání nepozoruju, spíš zelenání, asi měd pod tim, asi to až tak nekryje. Ale moc na mě nedej, nejsem v tomto žádná kapacita (ani počtem vzorků, ani stářim vzorků, ani osobním přístupem :))
Premyslim co jsi myslel tou "plynulou regulaci proudu". Muzes to rozvest?
TB6560 nemá Vref (příp. čistě Vsense) vstup, proud se reguluje pouze hodnotou sense odporů (výkonových a v páru, což je dost netrimrovitá kombinace :)) nebo skokově torque vstupy. No, kdybych napsal, že můžu proud plynule nastavovat, asi by to bylo jasný, regulace je tady matoucí, sry.
rollfree píše:Jses si jisty, ze kdyz jsi to meril tim osciloskopem, tak ze ty zakmity nebyly jen chyba mereni? Tedy ze jsi to nenaindukoval do te sondy pri mereni?
Nejsem si jistej vůbec ničim :( Nicméně troufnul bych si to vyloučit.
rollfree píše:Moc jsem nepochopil, proc jsi oddeloval to stineni nejakymi kondenzatory.
Původně byly zem a kostra/PE odděleny zcela. Pak mě napadlo, že naindukovaný bordel na GND stínění (Dz) takto svedu na kostru. Je to strašná ostuda, ale já vlastně ani nevim, jestli funguje stínění, pokud je připojeno na PE, zatímco signály, které bordel generují, nemají k PE žádnou galvanickou cestu..? Asi bych měl začít hezky od začátku a něco si o stínění nastudovat. Každopádně ty kondenzátory nepomohly, jen se celá sestava "přeladila" a problémy se projevují v jiných konstalacích (vliv má kde co, fáze jednotlivých motorů, zvolený decay mód, PWM frekvence, dokonce i to, jestli je na krabici víko.. :roll:) Stejné výsledky mám i s propojováním stínění-kostry-země natvrdo.
rollfree píše:Prvni, co bych udelal by bylo uvest vsechny zeme na stejny potencial
To bych strašně rád, ale nevim jak :( Zkusil jsem spojit GND s kostrou 10cm AWG18 drátem a dopadlo to takto (nemám normální sondu, jen takovou improvizovanou /kvůli DIN na půjčeném osciloskopu/, nicméně živý konec viz. červený kroužek /společná zem driveru, jeden konec drátu/, zem viz. modrý kroužek /kostra driveru, druhý konec drátu/):
osc_na_10cm_awg18.jpg
Tady je ještě drát ke kostře připojen přes 220nF kondenzátor, ale chová se to stejně i při připojení natvrdo. Nevim, čim bych to měl spojit, aby se tam toto nedělo.

Jinak díky moc za instrukce, zkouším to, zkouším. Ale je to skoro určitě vliv indukcí probíhajících někde v CNC (příp. v sestavě CNC + kabely mezi CNC a krabicí driveru).. Špičky způsobené prolínáním silové a signálové země se bohužel taky najdou, ale jsou to desetiny voltu, pokud přes Molexy připojím set jiných motorů nebo místo datového Cannonu (9pin) z CNC připojím "záslepku", kde jsou vstupy pro limity spojené se zemí, mnohavoltové špičky rázem zmizí.

EDIT: Zkoušel jsem toho strašně moc, vypisoval bych to tu dvě hodiny, což teď nemůžu, ale ještě dodám aspoň takto stručně:
rollfree píše:- poradna ocni a slusmetrova inspekce
Hotovo, imho vše OK.
rollfree píše:- zapojeni zemi a stineni dohromady
Neumim, viz. vejš. Btw. i jsem zkoušel odpojit zásuvkové PE, kostra tedy byla čistě stínění (PC bylo odpojeno taky; použitý LPT kabel mimochodem kostry nepropojuje, to mám na obrázku blbě).
rollfree píše:- pokud je to mozne, tak zapojit GND logicke casti driveru jinym dratem nez silovou cast, protoze nemas galvanicne oddeleni, tak aby se pripadny rozdil zemi realizoval mezi logickou a silovou casti v ramci driveru, nikoli mezi oddelovaci deskou a vstupem logicke casti driveru
Zkusil jsem.
rollfree píše:- pokud to bude stale generovat falesne najeti na limity, tak pokusne premostit limitni svitche dratem, abys vyloucil zakmitavani tech spinacu treba od vibraci nebo jinak
Špičky vznikají za mechanického klidu, jen je driver na enable.
rollfree píše:- pokud by se falesne signaly stale generovaly, tak uzemnit vstupni pin primo na oddelovaci desce, a tim uplne vyloucit vliv pripojeneho vedeni se spinaci
Viz. "záslepka" vejš, špičky tímto mizí.
rollfree píše:- povolat vymitace a zaklinace..
Nechceš si udělat vejlet do Prahy? :)

Dík, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 16. 10. 2013, 4:08, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

16. 10. 2013, 7:14

No tak si udelej antenu. Vezmi dlouhy dvojdrat (nejmin 1-1.5m), pokud mozno ne zkruceny, ale plochy. No a ten pripoj na vstupy od limitaku (bude zkratovat vstup limitaku na GND) a zapni masinku. Pak ten kabel poloz soubezne s tim problematickym, pripadne ho posunuj po oblastech, kde by mohlo vznikat ruseni.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 10. 2013, 6:01

No, nechci to zakřiknout, ale asi jsem to konečně zkrotil. Spojil jsem zem s kostrou a) na mašině hned na datovém Cannonu, b) v driveru (střed GND "hvězdy" s očkem u motorového Cannonu) a c) na oddělovací desce (GND piny LPT headeru s "matkou" na datovym Cannonu). Řek bych, že nejzásadnější je to céčko. Hrál jsem si s tim asi hoďku a na konec i pustil cca 17 min. program (kreslení oddělovací desky :)), ani jeden falešňák.. ale možná to jen čeká na obzvlášť vypečenej moment, kdy mě to zase pořádně vytočí (teď už jsem byl dost rezignovanej :mrgreen:)

Btw. při 1A/fázi, VM=35V, 40kHz PWM a fast decay ukazuje síťovej wattmetr max. 35W (7W při ENABLE=0). To jen tak pro zajímavost.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

21. 11. 2013, 10:05

Měl bych jeden dotaz. Už jsi vyměnil metrický šroub na ose Z? Pokud ne, tak jsou patrné nějaké problémy? Opotřebení, zadírání, nutnost mazat ..... oproti ostatním osám.
Řekl bych, že na tom dost děláš, tak by mohly být nějaké poznatky...
Zatím chci taky použít metrický závit.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 11. 2013, 11:43

Zatím neměnil, stále to vidim spíš tak, že vyměnim celý Ztko (je strašně gumový a neni ho moc jak vyztužit) nebo postavim nový CNC :) Funguje to zatim spolehlivě, ale ono to moc naježděno nemá. Udržuju to namazaný, to jsem vycítil jako nutnost hned na začátku, výrazně to zlepší dosažitelný rychlosti (ono je to hned slyšet, že je to spokojenější). Když to vyčistim a přeolejuju, už po pár přejezdech je ten olej špinavej, z toho usuzuju, že to žere materiál bohužel asi dost. Je to lákavý, člověk tyč i všechnu ostatní potřebnou bižu sežene v každym železářství ještě ted den, kdy ho to popadne, dá se obejít bez složitějšího opracování konců, je to díky vůli v závitech nejmíň náročný na přesnost instalace, ale pak už jsou asi jen nevýhody.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Budajik
Příspěvky: 12
Registrován: 6. 10. 2012, 11:50

25. 11. 2013, 7:53

Zdravim,
tvoje CNC se mi líbí čím dál tím víc.
Chtěl bych se zeptat jaké jsou rozměry dřevěné základny?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 11. 2013, 8:52

Budajik píše:Zdravim,
tvoje CNC se mi líbí čím dál tím víc.
Chtěl bych se zeptat jaké jsou rozměry dřevěné základny?
Ahoj, to mě těší, dík :) 281 x 313 x 29 mm
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“