Kolowratský zázrak™

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

11. 10. 2015, 7:25

Thomeeque píše:mikrokroky prakticky nedělá a poskočí to vždy až na celém kroku, ukázalo se, že to dělá při vysokém VM (kolem 35V), při 12V to jede hezky
Velice pravděpodobné vysvětlení: Driver (dáli se tak ten sranda šváb vůbec dá nazvat) má problém s regulací minimálního proudu. Zjednodušeně řečeno nedokáže reagovat dostatečne rychle a při sepnutí tranzistoru nedokáže dostatečně rychle zase vypnout po dosažení nastaveného proudu. Při vyšším napětí (třeba těch 35V) roste proud cívkou podstatně rychleji (dI/dt = U) a proto je potřeba rychlejší regulační zásah než při 12V.
Tento "efekt" se da pozorovat i u některých "dospělejších" driverů, kdy pro mikrokrokování třeba 64 mikrokroků je požadovaný proud "kolem nuly" hodně malý a pár kroků práve kolem průchodu proudu "nulou" nedokáže uregulovat a pak při změne polarity dode k většímu skoku odpovídající několika mikrokrokům. (k tomu se ještě nepříznivě projeví remanentní magnetizmus statoru který se projevuje téměř stejně a když se oba jevy sečtou je z toho vcelku "nepřesné" mikrokrokování KM bez zpětné vazby. To už záleží na kvalitě použitých motorů / materiálu magnetického obvodu statoru).

Jen tak na okraj 35V je relativní minimum na trochu rozumněší otáčky krokáče.
Jen jsi prostě znovu ověřil fakt že ty drivery jsou dobré možná tak na nějakou menší tiskárnu, ale rozhodně ne na řízení jakéhokoli stroje kde hmota kterou je nutno pohybovat má více než 150 gramů :!: (např tisková hlavička, nebo list A3 papíru + převod od motoru k papíru)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2015, 8:20

Jojo pises mi z duse
Holt hracka za male penize
Ztrata investovanych penez a hlavne casu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 10. 2015, 8:41

Ja to pochopil tak že Tomik to ma jenom na hraní a testy. celkem to tady sleduju. Zajimavé pokusy :)
Ani by mě nenapadlo že to má na něco jiného. Tak to asi nemá smysl komentovat ve směru , že je to ekonomický a časový nesmysl... To myslím že dobře ví. Nebo se pletu ?
Pěkně udělané plošáky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2015, 11:45

Ja to zase pochopil jako upgrade ze mluvil o tom ze mu to prinese mikrokroky

Spis mi to prijde jako prukopnictvi slepych ulicek kdyz tu jsou za slusne penize leadshine drivery
Ale tak vzdy se najde nekdo kdo nabidne levnejsi variantu
Ten obrazek zde asi znova davat nemusim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 10. 2015, 12:18

pokud to myslel jako upgrade tak je to holý nesmysl. za ty prachy co do toho dal ,+ čas, by už měl 100watove serva.
On to určitě objasní. :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 10. 2015, 3:55

Já jsem napsal v předchozím postu "škoda", protože Thom má potenciál a většinou i odhodlání podobný problém vyřešit.
Prosté konstatování "nefunguje to" je značně neuspokojující a nedostatečné.

Já sice tady na fóru pro tyto hračky používám zásadně termín sranda-drivery, ale přesto všechno si nemyslím, že by to byl zcela nepoužitelný produkt. Nakonec se jich dneska prodává možná tolik, co všech ostatních typů driverů dohromady (aspoň v neprofesionální sféře).

Myslím, že jedna z příčin je příliš nepoměrně vysoké napájecí napětí k příliš malému proudu a příliš nízké indukčnosti vinutí, jak už psal i CZ_Pascal.
Thom kdysi psal, jak tyhle motory točil na nějakých 5000 RPM, takže mají asi skutečně dost nízkou indukčnost a asi i dost nízké jmenovité napětí. A on existuje i empiricky stanovený max. poměr mezi jmenovitým napětím a max. vhodným napájecím napětím, a tady to asi nevychází.
Navíc pokud ten motor skutečně točí 5000 RPM, což jistě v praxi nebude k ničemu, tak snížení napájecího napětí nebude ničemu vadit.

Pokud by se pověsil osciloskop na měřicí odpory a změřil by se průběh proudu při proměnném napájecím napětí, asi by to hodně napovědělo. A stejně tak by bylo zajímavé pověsit druhý kanál na jedno z vinutí, aby měřilo napětí na této cívce.
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

12. 10. 2015, 11:10

S DRV8825 som kedysi tiež experimentoval, na srúhatko na 12mm tyčkách s NEMA 17 a 20 zubovými GT2 to pri 24V fungovalo dobre, vrátane mikrokrokov, akurát som mal vlastnú dosku a vlastné drivery, DRV8825 ako frre sample..... sú funkčné doteraz :wink:
DRV8825.png
Následne po prechode na NEMA 23 som kúpil 4ks TB6600, ale nakoniec som s nimi kúpil z ebay 4ks HY-DIV268N, za 15USD/ks nie je čo riešiť..... TB 6600 využitie našli, po vyschnutí kondov u 2ks driverov sa vďaka trochu nevhodnému zapojeniu porúčali do kremíkového neba.... TB 6600 má podľa mňa z hľadiska návrhu PCB vývody rozmiestnené úplne nevhodne, je to na 2 vrstvy a to už doma nie je to pravé, stavbu driverov by som už asi neriešil, nestojí to zato, ale ako sa tvrdí, skúsenosť je neprenositeľná, každý si hubu potrebuje nabiť sám.... V tomto prípade je samo-domo najdrahšie riešenie, obvyklý postup je totiž vlastná doska => čínska 3-4 osá doska => lacný čínsky samostatný driver => LEADSHINE . V konečnom výsledku je teda priama kúpa leadshine v podstate najlacnejším riešením.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 10. 2015, 12:05

Díky všem za to technické, co tu zaznělo (Pascalovi zejména), časem se zkusim zapojit, teď nestíhám.

K filozofické stránce debaty jen tolik, že drivery (ani nic jiného) nestavím proto, že bych chtěl ušetřit nebo si je neuměl koupit (dokonce ani proto, že bych si myslel, že postavim nejlepší drivery, jaký můžou bejt), ale proto, že mě to baví a ztráta peněz a času je to pro mě asi tolik, jako pro tebe robokope, když se ti nepovede nějakej odlitek.

Kdyby to šlo příště udržet jen v technické rovině, bylo by to supr, ale jestli se bez šíření vyšších pravd a mouder fakt neobejde, tak si poslužte :roll:

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 12. 10. 2015, 12:23, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

12. 10. 2015, 12:21

Tak sorry. Ja len že mne DRV8825 fungovali a fungujú, na 24V a NEMA17 bohate stačili.... Myslel som že je to k veci.... Tiež som to staval len tak, pre radosť, prinieslo to dosť skúseností.....
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 10. 2015, 12:25

Díky všem za to technické, co tu zaznělo..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

12. 10. 2015, 12:35

Ahojky Tomiku :D :P
Tvoje úsilí se mi líbí právě pro tu sílu řešit ...
Co je či není ekonomicky únosné je relativní a nemůže být kritizováno .
Myslím si že jak tomu říkáš filozofická strana problematiky je zbytečná...pro začínající není ..
Víš pro mne má také cenu a čtu vše a mám tak tu potravu pro přemýšlení . :)
Inspirovalo mne to k k úvaze o velice malém strojku -jak se zde říká ořezávátku,hryzátku a hýbátku .
Nemělo by skončit ve šrotu jak říká trefně RaS :mrgreen:
Mohlo by být užitečné k prověření programu zda je v pořádku .
Představovala bych si použít krokáče ze starých disketovek 5 a1/4 palce a nějaké tyčky i s pouzdry třeba z tiskáren a koncepci jako má "sable" a zmenšit na minimum ...nemá to být na obrábění jen na odlaďování a ověřování Gkodu...
No zkrátka ozvala se zapomenutá duše bývalého modeláře co měl malinkou brusku a generátorek se žárovkou poháněnou parním strojkem :oops:
A co je nejdůležitější ? Použít právě Tvoje drivery :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2015, 12:56

tak ja to komentoval z jasneho duvodu nebude to dlouho trvat a tenhle evidentni nepomer driveru a pozadavku na nej tu nekdo zacne zkouset aplikovat coby reseni a muze byt zklamany protoze to preci melo fungovat kdyz to thomequee tak dlouho vyvijel tak to preci musi fungovat

dokonce uz se tam vlastne i stalo kdyz vezmu ten novy hardware pro linuxcnc

ono to i bude fungovat ale s malimi motory a rozhodne to neni uplne prima cesta
pak se tu zase budu snazit vysvetlovat nekomu kdo si ji po tvem vzoru vybere ze takhle to fakt je to nejhorsi

rozdil v tech odlitcich je znacny asi 20 minut a asi pul litru nafty jako provar kdyz se nevyvede a ani profi slevarna neudela kazdy jeden odlitek na 100% uspech ale i tak v konecnem dusledku je tam v amaterskem prostredi dejmetomu 80%+ uspesnost a ztraty prijatelne

ale kdybych to pojal jako ty tak to ohrejvam ja nevim na ohni a na te akci vam odleju jen jednou a jeste buhvi jestli ztraty skoro stoprocentni
ja se jen snazim vyhnout se tomu aby se toho nekdo chytnul, v konecnem dusledku by jsi byl i ty odpovedny za jeho neuspech protoze on to nedokaze ze sveho pohledu posoudit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7216
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 10. 2015, 1:31

robokop píše:tak ja to komentoval z jasneho duvodu nebude to dlouho trvat a tenhle evidentni nepomer driveru a pozadavku na nej tu nekdo zacne zkouset aplikovat coby reseni a muze byt zklamany protoze to preci melo fungovat kdyz to thomequee tak dlouho vyvijel tak to preci musi fungovat

ja se jen snazim vyhnout se tomu aby se toho nekdo chytnul, v konecnem dusledku by jsi byl i ty odpovedny za jeho neuspech protoze on to nedokaze ze sveho pohledu posoudit
na tohle bacha,
Tomík to sem nikdy nedal jako hotové odzkoušené řešení, já jsem to pochopil jako informaci o hraní si, jehož smyslem bylo ze zvědavosti si osahat něco nového a vyzkoušet co z toho vypadne a pokecat o tom se stejně "postiženými"
nic ví, nic míň
tak to myslím od začátku prezentoval
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 10. 2015, 1:36

..a v "novym hardware pro linuxcnc" taky prsty nemám a jsem schopen to dokázat :D
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2015, 3:24

no nastesti to tak prezentuje ze to je nejaky pokus ale kdyz to pak nekdo cte na xte strance nalezene googlem tak z toho muze byt zmateny protoze uz to ma vytrzene z kontextu viz nase debata tesne predtim nez se thomequee ozval takze uz se bohuzel deje

prsty v tom nemas ale vpodstate dalsi potencionalni problem
ted si bude nekdo myslet ze kdyz do toho nastrka ty drivery ze mu to pojede s BF20tkou atd...

proto jsem mel duvody to komentovat aby si nekdo nemyslel ze to je nejake nove spasne reseni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“