BF20 Optimum - tuhost stroje +rozborka -> CNC + nápady

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

10. 8. 2015, 6:01

Dík za info , tiež zvažujem výmenu motora a náhradu prevodovky prípadne jej vyhodenie, teraz tam mám kovové prevody od predch. majiteľa ale tie sú neskutočne hlučné aspoň vzhľadom k tomu že frézu mám v pivnici kde ruším susedov. Ak teda pokročíš daj info prípadne by som možno zobral aj rovno jednu sadu prevodov :)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2016, 7:19

byl na mne dotaz, jak mám BF20 předělanou na kuličkové šrouby - ještě jsem našel pár fotek, tak je sem dám s popisem.

vynechme diskusi, zda či nakolik to zhodnotí tento čínský zázrak, udělat to prostě jde a zase tak špatné to nakonec není. Pro ty co začínají bych snad jen doporučil začít napřed seřízením stroje jako takového, "doladit" spoj sloupu se základem a současně tento spoj zpevnit pomocným sloupem.

-------------
osa Z - šroub 20/05, zde je prostor na matku dostatečný. Původní matka byla jen nízká a držela na 2x M8 - kolmost byla diskutabilní. Novou kostrku na matku jsem udělal delší - se zoubkem nahoře = sedí na ploše posuvu Z. Drží na 2xM8 a 1x červík M12. M12 se při montáži utáhne imbusem zepředu do závitu ve středu čepu. Na červík jsem navlékl pružnou podložku(a pro ni udělal i zapuštění) aby mi při montáži nepropadl do sloupu.
DSCN2934.jpg
kostka matky je ze dvou kusů - drží dohromady 2x M6 - příště bych vzal větší kus materiálu a ty M6 posunul trochu dolů - byly by víc přístupné na smontované ose - viz obr. (také je patrné, kam se utahuje ten červík)
dilna 20140511  097.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2016, 7:31

osa Y - šroub 16 / 05 - prostor na matku a kostku se musí trochu upravit - v základně jsou dvě žebra, která je třeba asi o 5 mm snížit a začistit boky. Dále je na bocích ostrá hrana asi z půlené formy a ta musí pryč. Je to trocha materiálu a je škoda řezat do matky. Osobně jsem dal šroub delší a motor osadil dozadu za sloup = bylo třeba provrtat sloup a základnu zezadu.
Ani tato osa nebyl problém, jediné slabé místo bylo sedlo pro kostku, které nebylo kolmé a křížilo matku. Při plánování přestavby doporučuji střední kus stolu odnést někam, kde hrany drážek pro kostky ještě jednou opracují.
Přílohy
DSCN2954.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2016, 7:40

zbývá osa X, šroub 16 / 05 - jediná osa kterou určitě neupravíte sami svépomocí. zde chybí místo na matku. Je potřeba matku seříznout po válcovou plochu.
DSCN2959.jpg
ale to nestačí, i vlastní průměr matky 16-tky šroubu drhne o desku X. Je třeba vyfrézovat drážku - výpočtem mi vyšla 0,3mm - ale raději jsem udělal drážku hlubší. Na obrázku je drážka dole
DSCN2956.jpg
ve střední části je prostor dostatečně velký pro celou matku i domeček, snad jen - přitahovací šrouby jdou na hranu otvorů pro šrouby matky (které se už nevejdou) - podložka pomůže
DSCN2960.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2016, 7:52

šrouby jsou klasika z Ebay - v jejich pojetí sice bezvůlové = naměřená vůle je okolo 4 setin. BF20 má na ose X a Y na jedné straně dvojřadé ložisko (to může být u klonů jiné) které by nemělo mít axiální vůli. U mne osa X byla OK, ložisko osy Y mělo vůli 5 setin - měnil jsem.

Napřed jsem popátral na webu, hodně informací poskytla youtube videa amerického klonu Grizly 0704.
Stroj jsem demontoval, vše odměřil - smontoval, vyrobil kostky - a pak už to šlo rychle.

Nevím jak je to u jiných strojů - ale zde mám pocit, že jen něco doladím, objeví se slabé místo jinde. :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 1. 2016, 3:49

někde výš byl nákres převodů řemínkem na nový motor. Nakonec jsem to změnil jen na dvě rychlosti a udělal řemenici širší

řemenice HTD5M ABS - 3D tisk
Přílohy
DSCN4319.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 1. 2016, 6:36

Ma nejako vyriesene prehadzovanie rychlosti res remena ci manualne to budes robit ?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 1. 2016, 7:08

ručně - uchycení motoru je na drážce s jednou kličkou - povolím, cuknu zpět, přehodím řemen, našponuju a utáhnu, jde to dost rychle - výměna nástroje trvá déle :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

31. 1. 2016, 5:49

dotyková sonda - verze 2.

jednotlivé díly sondy - jako kontaktní prvky použity pozlacené kontakty z konektorů, ty s osazením jsem použil do kulisy pro zajištění stejné výšky. Těleso sondy má průměr 30 mm
3x M3 drží kulisu v tělese sondy přes pružinky, tím se pak sonda nastaví.
sonda3.jpg
smontovaná sonda - kontakty v kulise jsou zespoda propojeny, funguje to klasicky na přerušení obvodu. Tykadlo má v sobě malý magnet a ten je přitahovám k hlavičce M2 uprostřed kulisy. (větší šroub měl na takto malý magnet moc velkou křížovou či šestihranou díru v hlavě) Je třeba nastavit, aby se magnet šroubu nedotýkal, ale aby měl ještě dostatečnou sílu. Magnet v dílně může přitahovat špony. Zvolil jsem malý magnet zarovnaný v plastu - případná šponka půjde setřít. Ostatní funkční díly jsou nemagnetické. Kritické by to asi bylo u tykadla, z toho důvodu je mimo kuličky z nemagnetických materiálů. Rozebíratelnost sondy - myšleno vyndání tykadla, ji umožní lehce vyčistit.
sonda2.jpg
Ruční domácí výroba má své tolerance, proto je potřeba si tykadlo označit a vkládat jej vždy správně natočené. Příště možná zvolím jiné úhly paprsků, (zatím nemám děličku) aby to nebylo záměnné.
Po seřízení jsem se dostal na opakovatelnou přesnost sepnutí v rozmezí 0,002 mm - mnoho měření při pootáčení vřetena, pokud jsem tykadlo vyndal a vrátil zpět pak rozptyl čtení byl spolehlivě do 0,003 mm. (pokud lze věřit Mach3 + BF20 :-) )
Bohužel, čínská kleština v MK2 umí sama udělat 3 setiny, uvedené hodnoty jsou tedy z jednoho upnutí hned po seřízení.
sonda1.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

30. 5. 2016, 10:36

@ chb: někde jsem si všiml, že máš zakrytovaný pracovní prostor proti létajícím šponám.Z čeho to máš vyrobeno? Mohl by jsi to, prosím, vyfotit?
Samozřejmě pokud mají kryty i ostatní majitelé podobných frézek, nestyďte se to tu postnout :) . Díky
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 5. 2016, 11:30

přiznám, že netuším, co myslíš ? moc zakrytované to nemám - prohledal jsem fotky a jediné co tam je, je plíšek na přední škvíru osy Y - to myslíš ?
jinak jsem osu Y zakryl - vzadu širší gumou místo originálu a i vpředu jsem připevníl gumu na mezikus X-Y (klička tam není a kr.motor je zezadu)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

30. 5. 2016, 12:00

Nemyslím zakrytování šroubů,vedení, ale celého pracovního prostoru proti létajícím šponám na obsluhu a stůl kolem frézky.
Tady jsem našel to video. Je to ta část vzadu co se třese. https://www.youtube.com/watch?v=tUW4y8u ... e=youtu.be
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

31. 5. 2016, 8:40

jo aha ... no, mám to jako provizorní pokus (který ale asi zůstane na věky) ze zbytků od známého klempíře

mám dva modely - jeden na svěrák, výška je 7 cm nad svěrákem, je to volně nasunuto na šrouby ve svěráku (tento model umí dát čelisti zvenku a tedy tam má závity)
čelní stěna je volně nasunuta na boky s mírnou možností posunu pro větší díly
DSCN4510.JPG
druhý model je pro použití bez svěráku, výška asi 11 cm nad stolem, je usazen výstupky natěsno v bočních drážkách stolu a drží tam jen svou pružností. Čelo je jen volně zavěšeno na bocích.
DSCN4512.JPG
výšku zvol tak, aby jsi svými nástroji dosáhl na stůl nebo svěrák - myšleno zadní část pod vřetenem
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 1. 2017, 6:22

koncáky a referenční snímač - zatím osy Y + Z

obě osy jsou osazeny trojicí snímačů - koncové dorazy a referenční snímač. Použitím reference Mach3 následně hlídá, zda program nepřekročí dorazy. No a koncáky hlídají mne, pokud nezreferuji a nedávám pozor.
co se týká referencí, zatím jsem neměřil nakolik je to přesné, zatím stejně nastavuji nulový bod až po usazení svěráku nebo upevnění polotovaru

osa Y - držák snímačů a snímaná lišta
DSCN5302.JPG
a osazení na stroji
DSCN5304.JPG

obdobně držák pro osu Z
DSCN5305.JPG
a umístění na stroji + snímaný plech
DSCN5306.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

3. 1. 2017, 3:33

Díky. Nerozumím těm koncákům že je máš tak blízko sebe.To máš tak malé rozjezdy os?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“