Tipy a triky

obrabeni na klasice
Odpovědět
tomass240CNC
Příspěvky: 38
Registrován: 2. 12. 2013, 5:13

1. 5. 2015, 12:20

Thomeeque píše:A ten průměr byl teda kolik? :)
Priemer bol 35. Skúšal som aj 1,5 ale zasekaval mi nožík tak som sa vrátil späť na 3.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 5. 2015, 10:54

Ahoj, nějakej dobrej trik, jak upnout do soustředné 4-paknovky poměrně dost přesně excentricky? Upínám válec D=34mm, potřeboval bych ho vyosit o 3.75±0.05mm. Akorát mi teď, jak to píšu, dochází, že už se to asi nevejde do normálních paken a budu tam muset dát ty opačný (je to jen 80ka), čimž se to ještě víc komplikuje.. hmm, možná kdybych dvě pakny posunul o zub, že by to ještě vyšlo.. a to by vůbec mohlo bejt užitečný, i kdyby došlo na ty opačný.. zajímavý hlavolam, já snad neusnu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 5. 2015, 7:02

vyfrézuj si "kleštinu" D cca40 a tu vnitřní díru D35 ustřel o těch 3,75 v nejslabším místě nařízni a chytej to do toho.. a těch tvejch +-0,05 by to asi mohlo být..
chytat to to napřímo do univerzálky s nějákým postupným podkládáním paken musí být hrozná pakárna se trefit.. ideální na to jsou samostatně stavitelné pakny...ale proč to dělat jednoduše že :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2015, 8:20

a proč to neupneš do třípaknovky,(nebo tu nemáš ?) tam podložíš jen jednu paknu ? a hodinkama doladíš
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 5. 2015, 11:21

RaS píše:vyfrézuj si "kleštinu" D cca40 a tu vnitřní díru D35 ustřel o těch 3,75 v nejslabším místě nařízni a chytej to do toho.. a těch tvejch +-0,05 by to asi mohlo být..
chytat to to napřímo do univerzálky s nějákým postupným podkládáním paken musí být hrozná pakárna se trefit.. ideální na to jsou samostatně stavitelné pakny...ale proč to dělat jednoduše že :D
Snažím se to zmáknout s tím, co mám k dispozici. Zároveň mě i zajímalo, jestli je na to nějaký trik, v zájmu zachování mouder našich předků ;)
chb píše:a proč to neupneš do třípaknovky,(nebo tu nemáš ?) tam podložíš jen jednu paknu ? a hodinkama doladíš
Mám, takovej muzejní kousek, taky to můžu zkusit, snad se v rámci akce nerozpadne, ona to bude asi docela slušná odstředivka.

Díky oběma, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 5. 2015, 12:05

já myslel že frézku máš ne? ono i ti staří dědkové to dělali rozumně a nevymejšleli blbosti :D čistě teoreticky to jde spočítat o kolik ty pakny podkládat.. jenže dopadneš tak že budeš muset vyfrézovat nějaké podložky různejch tloušek, nebo tam nahulváta narvat johansonky co já vím, blbě se to bude nandávat, blbě to bude držet, a je to podkládání spíš takové na rozbití huby.. prostě moc práce a času a čas jsou peníze.. proto je daleko rychlejší upnout to do 4pakny se štelovacíma paknama a dohonit to na hodinky.. když nemáš tak koupit.
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 5. 2015, 12:44

RaS píše:já myslel že frézku máš ne? ono i ti staří dědkové to dělali rozumně a nevymejšleli blbosti :D
Zaprvé musím říct, že jsem upřímně dojatej, ze jsi zrovna ty můj rozklepaný Zázrak™ nazval frézkou, to je krásný :) A teda myslel jsem to tak, že nemám tu štelovací 4paknu.
RaS píše:čistě teoreticky to jde spočítat o kolik ty pakny podkládat.. jenže dopadneš tak že budeš muset vyfrézovat nějaké podložky různejch tloušek, nebo tam nahulváta narvat johansonky co já vím, blbě se to bude nandávat, blbě to bude držet, a je to podkládání spíš takové na rozbití huby.. prostě moc práce a času a čas jsou peníze.. proto je daleko rychlejší upnout to do 4pakny se štelovacíma paknama a dohonit to na hodinky.. když nemáš tak koupit.
Máš recht, až poletí kolem, koupim!

A máš recht i v tom, že podkládání by byl nejistý až nebezpečný počin, nahonim tam tu přesnost jinak - stále jsem váhal mezi dvěma postupy, tak vyhraje ten druhej. Excentr bude jen přibližný, vyzkoušel jsem posun dvou paken o zub, udělá to zhruba 4.2mm, to mi bude stačit:
D=34.2mm
D=34.2mm
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

2. 5. 2015, 2:09

Pokud by mělo být takových excentrů více, tak by se vyplatilo udělat něco takového:
http://www.mimecanicapopular.com/verherr.php?n=189" onclick="window.open(this.href);return false;
a odtud již není daleko k soustružení elipsy ;-), kdyby byl zájem:
http://www.oldschwambmill.org/theframes ... orks2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=TjaBYsAlwGc" onclick="window.open(this.href);return false;
a vlastně i tady:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=38&t=16765" onclick="window.open(this.href);return false;
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

2. 5. 2015, 4:04

Thomeeque píše:Ahoj, nějakej dobrej trik, jak upnout do soustředné 4-paknovky poměrně dost přesně excentricky? Upínám válec D=34mm, potřeboval bych ho vyosit o 3.75±0.05mm. Akorát mi teď, jak to píšu, dochází, že už se to asi nevejde do normálních paken a budu tam muset dát ty opačný (je to jen 80ka), čimž se to ještě víc komplikuje.. hmm, možná kdybych dvě pakny posunul o zub, že by to ještě vyšlo.. a to by vůbec mohlo bejt užitečný, i kdyby došlo na ty opačný.. zajímavý hlavolam, já snad neusnu :)
Na takéto prípady mám spústu nespárovaných pakní, ktoré som pozháňal na burzách, alebo šroťákoch. Na ne buď navarím, alebo odfrézujem čo treba, prípadne osadím podla potreby
025.JPG
001.JPG
013.JPG
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

3. 5. 2015, 2:05

Grad píše:Pokud by mělo být takových excentrů více, tak by se vyplatilo udělat něco takového:
http://www.mimecanicapopular.com/verherr.php?n=189" onclick="window.open(this.href);return false;
kdyby měl někdo problémy se španělštinou tak tady je na straně 203 originální text v gringovštině http://books.google.cz/books?id=yt0DAAA ... &q&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;.

Já mám teda osobně raději tu španělskou verzi časopisu - www stránky jsou řazeny i po článcích dle obsahu (ne jen po číslech vydání) takže se v nich člověk mnohem lépe orientuje. Vzhledem k tomu, že španělská verze Populární Mechaniky byla tisknuta v Mexiku, to nejdůležitější - převod imperiálního systému na metrický chybí (a to i v číslech z doby, kdy akceptovali jednotky SI :? ).
Škoda že takhle není vystaven na netu náš Udělej si sám :(
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

3. 5. 2015, 2:33

Málem bych sem zapomněl přidat odkaz na podobný systém jako v časopise - jen mnohem víc promakanější
http://foro.metalaficion.com/index.php? ... #msg214846" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

3. 6. 2015, 11:09

Chtěl bych se zeptat. Je potřeba mazat pouzdro ve kterém chodí trapézák, vyrobené z POM (delrin) černý? Pokud ano, čím? Díky
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8170
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2015, 11:30

Pokud to není POM plněný MoS (blbě se shání) nebo PTFE (krutě drahý) tak se mazat musí. Minerálním olejem nebo mazacím tukem.
Aleš Procháska
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

3. 6. 2015, 11:54

Díky, měl by to být obyčejný POM.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
YonYcz
Příspěvky: 18
Registrován: 21. 4. 2014, 7:52

25. 6. 2015, 1:00

Zdravím ve spolek,
sháním nějaký tip a trik..
potřeboval bych do broušeného nerezu (nevím přesně, nějaká potravina) tl 2,5mm plech udělat 0,6mm hluboké "drážky" které by mohli ideálně kopírovat frézu, tzn začíná půloblouk o průměru frézy, pak plocha a končí půloblouk průměr frézy.. protože mám rukou řízený stroj, přišlo mi nejjednodužší dělat to "najednou", právě konkrétní frézou (8mm /10mm). Nevím jestli tím dochází částečně k souslednému částečně nesouslednému obrábění, jestli je to tím nerezem (přijde mi blatojidní),tupou frézou, či (pravděpodobně) mýma rukama, ale dycky se mi jakoby "vytlačí" okraj (řekl bych víc na jedné straně) matrošu nad nulu. já bych potřeboval aby to zůstalo povrchově čistý, aby se nemuselo zasahovat do brusu nerezu.. zkoušel jsem 2/4 břit od 30 do 600 otáček (což bude porod upnout a nerozvibrovat na tak tenkým plechu) a stejněje to hnusný..
zkoušel jsem zápich 0,2mm cesta na druhou stranu (30mm), zápich 0,2 (na-0,4) na druhou stranu zápich 0,2 (-0,6) stejně tak rovnou na 0,6, nebo jel několikrát lízat povrch a pak teprve jít hlouběji.. různé posuvy (vč ručního) a nepoužitelný..
Omlouvám se za stupiditu dotazu, holt nejsem z oboru a jsem dost panic..
PS: nejde mi o povrch po fréze, přijde tam vlepit 0,5mm výměnný štítek s popiskem. A zkoušeno na 5mm plechu nebroušený, matroš stejný.
Díky za tip a trik..
Přílohy
IMG_20150625_060804.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“