Je to dobra volba?

Odpovědět
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

6. 9. 2013, 12:30

Zdravím všechny,

někde na forum jsem našel polopaticky vysvětleno co a jak s kroky a tak:
sidonie píše:Tak když chceš použít trapézový šroub, tak určitě víš jaké má stoupání. Já vím, že má na jednu otáčku 4 mm, ty chceš jezdit maximálním posuvem 50 mm/s to znamená, že za vteřinu musíš otočit šroubem kolikrát? 50/4=12,5 otáček motoru za vteřinu. Motor dvoufázový krokový má základní úhel jednoho kroku 1,8° neboli 200 kroků na jednu otáčku. Takhle ale motor řídit nemůžeš, v plném kroku, nebyl by to pohyb, ale přískoky s velkými rázy. Doporučuju minimálně na driveru dát 1/8 což je 8mikrokroků na jeden krok. Pak na jednu otáčku motoru potřebuješ 200*8=1 600 mikrokroků neboli pulzů. Ty chceš točit s motorem 12,5 otáček za vteřinu. 12,5 * 1 600 = 20 000 pulzů/s
Později ti ta jedna osminka stačit nebude, mašina bude mít i tak hrubý chod což se dá spočítat zase zpětně. Víš, že na jednu otáčku motoru máš 1 600 mikrokroků a víš, že za jednu otáčku se posuneš o 4 mm takže 4 / 1 600 = 0,0025 mm na jeden mikrokrok.

Při 1/16 neboli při 16 mikrokrocích na jeden krok budeš potřebovat 3 200 mikrokroků na otáčku a pro tvoji maximální rychlost 40 000 pulzů/s
Mašina bude mít pak jeden elementární krok 0,00125 mm

Dříve či později tě dojde, že i toto je málo a potřebuješ buď jemnější elementární krok a nebo vyšší rychlost. Zjemnění elementárního kroku je v zásadě jednoduché, napojíš motor na šroub skrze ozubený řemen s požadovaným převodovým poměrem, ale s tím opět souvisí potřeba zvýšení počtu pulzů za vteřinu stejně jako při požadavku na zrychlení posuvu.

U třífázových motorů si na driveru přímo určuješ počet kroků na jednu otáčku motoru což souvisí s dosažitelnou přesností a zároveň s potřebným počtem pulzů za vteřinu tak abys při vhodných podmínkách mohl dosáhnout požadované rychlosti.

Podle toho jak moc velké třecí síly máš v celé soustavě jednotlivé osy potřebuješ dimenzovat pohon. To také souvisí s frekvenčně momentovou charakteristikou jednotlivého motoru. U dvoufázových motorů se dá říci, že moment který výrobce udává motor nedosáhne ani když stojí. Jakmile se začne točit, pak začne klesat kroutící moment. Jak moc prudce záleží na konstrukci a dimenzování motoru. Při určité frekvenci pulzů se dá říci, že je možné, že motor už nebude mít dostatečnou sílu, aby pohyboval osou a začne ztrácet kroky.
Jak zde výše psal kolega, tak tato momentová charakteristika je u třífázových motorů mnohem přívětivější. Dalo by se říci, že do určitých otáček motoru nebo určitého počtu pulzů za vteřinu je kroutící moment konstantní a po dosažení této hranice začne teprve motor ztrácet sílu.

Pokud chceš "časem" přejít na mach, pak si zde prostuduj fórum nebo si nech vysvětlit od někoho z mála jedinců, kterým mach spolehlivě funguje, jaké je třeba vytvořit podmínky pro spolehlivé fungování machu.
moje otázka je zda použijí tyto http://cncshop.cz/60sth88-krokovy-2-fazovy-motor-3nm KM bude mi to stačit pro obrábění dřeva?
Pokud chci použit trapezove tyče stoupání 4 mm na ot. a 1/8 krokování, rychlost jsem ochotny omezit na 2,5 cm/s
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

6. 9. 2013, 3:59

Docela se nabizi odpoved "ano i ne".
Ano, pokud budes obrabet drevo na nejake stolni frezce normalnima frezana.
Ne, pokud tim budes honit frezku 10x20m pro obrabeni celych stromu frezou o prumeru 100mm. ;-)
Jinymi slovy napsal jsi prilis malo informaci.

Ale protoze mluvis o trapezu se stoupanim 4mm, tak to bude nejaky docela tenky sroub, takze frezka asi bude primerene velikosti.
Tak na ni jsou ty motory az-az.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

6. 9. 2013, 5:10

aha pracovní plochu nebudu dělat vetší jak 80 x 150 cm, co se tyče driveru tak uvazoval jsem o http://cncshop.cz/m542-driver-pro-kroko ... y-50v-4-2a a oddělovací desce teto http://cncshop.cz/cnc-io-board-oddelova ... lelni-port zdroj zatím nevím nabízí se něco takového http://cncshop.cz/ps100-350-napajeci-zdroje-100-500w co byste doporučili?
Software chtěl jsem použit mach3.
Zapojit ty motory chci bipolarně paralelně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6954
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 9. 2013, 7:45

motory , drivery i oddělovací kartu jsi zvolil myslim rozumně , zdroj bych vzal těch 45V
jenzvaž jestly nechceš jít radši do LINUXCNC ten mach je , no může ti připravit problémy které se velice těžko řeší
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

6. 9. 2013, 9:06

No na linuxu jsem v životě nedělal viděl jsem ho spuštěny, ale toť vše. A jaké problémy by mohly v vzniknout?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6954
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 9. 2013, 11:48

mach je hrozně náchylný na hardware jako takový a i na systém , nesmíti tam nic jiného běžet , většinu věcí musíš zakázat a i tak nemáš jistý výsledek , prostě se ti tam něco nesejde a mach dělá blbosti , také sním dosáhneš na stejném pc podstatně nižšších rychlostí , já sním byl ze začátkuá docela spokojen ale když mi po hodině frézování jela frézka uplně jinam než měla tak to fakt nas...o
a takových je kupa lidí .
Avšak pár lidí je sním spokojených .

Linux cnc je naprosto intuitivní a to samé UBUNTU na ktrém běží , stáhni si obraz disku , vypal cd a můžeš si ho skusit spustit i bez instalace

tady : http://dsplabs.upt.ro/~juve/emc/" onclick="window.open(this.href);return false;
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

9. 9. 2013, 1:20

jestli jsi schopný nainstalovat WinXP (zapnout PC -> strčit cd do cdromky -> a zmáčknout enter) tak jsi schopný nainstalovat aj linux. instalace Ubuntu trvá cca 30min.

PC CPU P3 - P4, ram512GB, HDD 40G, LPT. Nejlépe starší dell, IBM, HP.
já mám počítač All-in-one za 351Kč P4. koupen v http://www.device.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

9. 9. 2013, 2:45

Nějaké staré PC s PLT portem bych našel doma mam pocit ze je to i P4 ale max bude mít 256RAM, HDD tam bude cca 80GB. No nainastalovat XP bych umel tak s linuxy bych to mohl zkosit, když tak napíšu.

První krok bude skoupit díly z cncshopu a pak se uvidí jak mi to pude dál.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

9. 9. 2013, 3:00

muskulin píše:První krok bude skoupit díly z cncshopu a pak se uvidí jak mi to pude dál.
Skoro bych rekl, ze prvnim krokem by melo byt postavit tu frezku.
Aspon zatim jsem to pochopil tak, ze ji jeste nemas, a zacinas stavbu nakupem motoru a elektroniky.
Takze mozna v prvni etape radeji investovat do nakupu jeklu. A papiru a tuzek pro namalovani projektu.
Ale pokud jsem to spatne pochopil a uz to vsechno mas rozmyslene a hotove, tak se omlouvam.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

9. 9. 2013, 5:36

No mam to jako hrubý polotovar, stůl mam z RTG přistroje MP15 (chirana)http://files.zoovet.webnode.cz/20000004 ... b0/rtg.jpg. Pojezdy jsem vyndal pač byly docela dost vyklektane, nahradím je lineárním vedením z cncshopu nejspíš tím: http://cncshop.cz/linearni-vedeni_c nespiš těmi 20mm, jako koncové spínače os dám mikrospinač nebo IR diodu s IR tranzistorem.
Posuvný rám zatím nemám ale budu se snažit o jak nejmenší hmotnost uvažují o hliníku nebo dřevě.
Nad vřetenem jsem zatím neuvažoval.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

9. 9. 2013, 6:11

Tak to tu snad jeste nebylo, frezka z RTG stolu. Pekne. :-)
Z toho obrazku mi neni moc jasne, co na tom puvodne jezdilo. Ten stul nevypada, ze by jezdil s pacientem pod tim zaricem.
Takze jezdil ten sloup se zaricem nad stolem?

Pokud jsi z toho ale vyhazel jak pojezdy, tak i pripadne pohony (kdyz vybiras motory), tak zbude z toho pak neco, co bude stat za prestavbu? Aby sis nenadelal vic problemu nez uzitku tim, ze se budes muset prizpusobit tomu zbytku zarizeni a delat asi dost kompromisu.

Kazdopadne ale drzim palce.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

9. 9. 2013, 9:09

kutil_tim píše:Tady bych nejdřív investoval do dozimetru.
Napadlo me presne to same, ale nechtel jsem plasit. ;-)
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
muskulin
Příspěvky: 23
Registrován: 31. 1. 2013, 8:18

9. 9. 2013, 9:41

RTG a vše kolem záření je muj denní chleba, opravdu není se čeho bat. Doma mam osobní dozimetr a ionizační komoru + 3roky praxe :)
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

9. 9. 2013, 11:24

Patolog Slavíček mluví s mrtvolama ještě půl hodiny po srti... ale ty mu neodpovídaj. out off range
díly si najdi na ebay.com nebo aliexpress.com ušetříš tak 30%-50% ceny.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“