soustruznicke noze

Odpovědět
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2013, 11:11

Ahoj vsem.
V praci mame malej soustruh MN80. Chtel bych si na nem obcas neco udelat z hliniku/mosazi. Byly k nemu asi 2 noze z RADECa ktere jsou nyni v desnem stavu. Upichovak ani nemam. Sam si to bohuzel prebrousit neumim/nemam kde. Muzete mi prosim poradit jake si koupit noze s vymenymi destickami do tohoto soustruhu, abych nemusel stale nekoho prosit o prebrouseni ? Obrabim v podstate valec a jeho celo. Vnitrni otvory vetsinou nedelam. Moc toho nepotrebuji, ale absolutne netusim co koupit. Predpokladam ze hledam rozmer 10x10. Pokud mozno v Brne. Byla mi doporucena firma TTI, ale v katalogu je toho hodne. Diky moc vsem za radu a nezlobte se za amatersky dotaz.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

26. 9. 2013, 11:41

http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... -klasicke/" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2013, 6:15

Diky moc za odkaz. V tomto obchode prodavaji noze s vymennymi destickami i s letovanym platkem. Zajimalo by me jakou ma zivostnost nuz s letovanym platkem pri obcasnem pouziti na hlinik/mosaz/plast, kdyz nebudu moc tlacit na sponu. Jinak kdyz se pajeny platek ztupi da se nabrousit ? Diky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 9. 2013, 6:30

když se plátek ztupí lze nabrousit, nicméně nevyhneš se tomu ani u nového nože to je polotovar takže broušení stejně budeš potřebovat, plátek otočíš vyměníš a jedeš dál.. a takovou geometrii jako maj plátky ti někdo těžko nabrousí, Picom tady z fóra prodává takovýhle malý nožíky s plátkama..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

27. 9. 2013, 8:36

Destičky jsou standardně dělané na 15minut v řezu na daný materiál (s danou obrobitelností) a doporučené řezné podmínky. Při jiných (nižších) podmínkách viz taylorův diagram. Totéž pro materiál s jinou obrobitelností. Lépe obrobitelný materiál => destička vydrží déle, nebo snese víc. Obecně se jde dostat na násobky těch 15 minut. I slinutý karbid jde brousit ale není to zdaleka tak jednoduché jako HSS.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 9. 2013, 11:52

drk222 píše:Destičky jsou standardně dělané na 15minut v řezu na daný materiál (s danou obrobitelností) a doporučené řezné podmínky. Při jiných (nižších) podmínkách viz taylorův diagram. Totéž pro materiál s jinou obrobitelností. Lépe obrobitelný materiál => destička vydrží déle, nebo snese víc. Obecně se jde dostat na násobky těch 15 minut. I slinutý karbid jde brousit ale není to zdaleka tak jednoduché jako HSS.
ano, v seriovce, případně v rukách zkušeného fachmana
při čudlání tu něco, támhle to o kousek stočit většina destiček skončí uražením, upálením, vyštípáním vibracemi atd atd
pro čudlání se destičky bez problémů dají brousit, chce to diamantový kotouček
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2013, 1:23

vemu teda urcite neco s vymenitelnyma destickama, ty pajene pro me tedy asi nemaji vyznam.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2013, 1:25

Dají, ale je to opruz (aspoň pro mě :-)). Brusku mám, ba i ten diamant a CBN by se v dílně našel, ale stejně se broušení nožů vyhýbám jak to jen jde a používám plátky (na klasice, o cnc nemluvě).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2013, 1:28

zase uvaz ze ty vymenitelny desticky jsou hodne krehky oproti radeku
daleko vic jich pri manualni praci zahyne na nejaky drncnuti nez na otupeni viz vyse
takze i to radeko ma sve velike plus, kdyz si drncnes s radekem tak to nemusi vubec nic znamenat a kdyz se ti
mikro vylomi hrana liznes to na brusce, kdyz to vylomis vic tak to odbrousis vic ale stoji te to napr 5 minut u brusky
s tim platkem to je drazsi
tj. optimalne kazde ma sve
idealne pouzivat oboji v tech spravnych situacich
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Doghi
Příspěvky: 85
Registrován: 30. 11. 2012, 5:39
Bydliště: Ostrava

27. 9. 2013, 3:05

testone píše:
drk222 píše:Destičky jsou standardně dělané na 15minut v řezu na daný materiál (s danou obrobitelností) a doporučené řezné podmínky. Při jiných (nižších) podmínkách viz taylorův diagram. Totéž pro materiál s jinou obrobitelností. Lépe obrobitelný materiál => destička vydrží déle, nebo snese víc. Obecně se jde dostat na násobky těch 15 minut. I slinutý karbid jde brousit ale není to zdaleka tak jednoduché jako HSS.
ano, v seriovce, případně v rukách zkušeného fachmana
při čudlání tu něco, támhle to o kousek stočit většina destiček skončí uražením, upálením, vyštípáním vibracemi atd atd
pro čudlání se destičky bez problémů dají brousit, chce to diamantový kotouček
Brousit destičky ze slinutého karbidu? To rovnou můžeš začít kouřit 100 cigaret denně. Karbidový prach je dost karcinogenní a jeho broušení v nevhodných podmínkách je sebevražda.
SolidWorks 2014 + HSMWorks (Last development version)
Neznám slovo NEJDE. Buď to neumím nebo se mi nechce :D
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

27. 9. 2013, 5:57

Doghi píše:Brousit destičky ze slinutého karbidu? To rovnou můžeš začít kouřit 100 cigaret denně. Karbidový prach je dost karcinogenní a jeho broušení v nevhodných podmínkách je sebevražda.
Mas na to nejaky seriozni zdroj?
Mozna tak pneumokoniozu (onemocneni plic, casto vratne), ale to muze zpusobovat v principu jakykoli mineralni prach.
Nejake problemy se snad ukazaly jako nemoc z povolani u tech, co s tim pracuji denne (vyroba produktu z karbidu wolframu). Ale Tve tvrzeni o 100 cigaretach denne a sebevrazde je podle me mirne receno hodne prepisknute.
Rad se ale necham poucit.
Diky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

28. 9. 2013, 9:45

Baltazarek píše:...
Jak již tu někdo předesílal, napiš Picomovi. Ten tu s přesně takovým vercajkem na fóru šmelí (link na jeho thread).

Ohledně toho jaký konkrétně nožík. Tak já osobně bych si vzal např. SCLCR. Ovšem né 10x10 jak by se podle tvé mašinky mohlo zdát, ale 12x12 a upravil bych si to těleso na těch 10x10. Páč standardně (nepočítám kudly pro švýcara) se 10x10 dělá pro VBD CC**06***... A to už je ta destička na mě takový malinký prcek. Kudly 12x12 se dělaj už i pro CC**09***..

Destičky, klasika na neželezné materiály. Tam se nespleteš, "stříbrná" deska s ostrou hranou a pozitivem jako kráva. :)
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

28. 9. 2013, 6:44

Dovolte mi zelenacske otazky, prosim.

Kdyz jsem si pred nekolika lety koupil svuj sranda-soustruh, tak mi svagr venoval 2 kousky Radeca a vysvetlil, jak se brousi noze. Tak jsem si udelal pravy, levy a upichovak. Zatim jsem tim udelal vsechno, co jsem potreboval. Nicmene si rikam, ze bych udelal radost soustruhu i sobe a koupil si nejake karbidove noze.

Kdyz jsem se dival na zde uvedeny odkaz http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... -klasicke/" onclick="window.open(this.href);return false;, tak me hodne prekvapily ceny. Noze s naletovanym platkem jsou nesrovnatelne levnejsi (kolem 60 Kc) nejen nez noze s vymenitelnym platkem (kolem 1200 Kc), ale i nez samotny platek (kolem 100 Kc). Ten vymenitelny platek je sice asi mozne otocit, takze jsou to 2 noze, ale i tak mi nejak neni jasne, v cem je vyhoda tech nozu s vymenitelnymi platky.

Dal me zarazila informace od RaSe, ze novy nuz je polotovar, ktery se musi teprve brousit. Fakt je to tak? Takze je treba koupit i nejaky diamantovy kotoucek?

A jeste dotaz k zivotnosti: zaznelo tady, ze zivotnost noveho noze je 15 minut v rezu. Ale to i moje amaterske noze z Radeca vydrzi mnohem dele (obrabim vetsinou obycejnou ocel jako 11373, obcas dural). Sice uz bych se pak tou kudlou asi neoholil, ale na porezani prstu je porad ostry dost. Od toho karbidoveho noze bych teda cekal zivotnost vyrazne vetsi (pokud samozrejme kus neurazim), coz mi s temi 15 minutami silne nesedi.
Nebo je to moje Radeco nejak extra dobre upecene a ma nadstandardni zivotnost? Pak bych jim asi mel na frezce udelat mekkou postylku, aby jim u me bylo dobre a jeste dlouho vydrzely.

Diky za pripadnou osvetu.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 9. 2013, 6:57

já třeba soustružím kliky, což je hodně kvalitní materiál, běžnej plátkovej nůž jsem brousil 1-2x na jednu kliku, s plátkovým nožem jich udělám 5 na jednu hranu.. je to přerušovanej řez a ty plátky trpěj rázama jedu po 1,5mm (dá se víc ale je to zbytečně velkej randál od těch rázů) a beru asi 4cm na průměru kliky, klika se soustruží cca 30minut (čistě čas kdy je plátek v řezu) takže mě vydrží určitě tak 3hodiny.. on by soustružil i dál, třeba na hrubování, ale už to neudělá tak dokonalej povrch když už je opotřebovanej tak to otočím.. když jsem brousil tak jeden nůž super dokonalej povrch pak jsem nabrousil druhej v přípravku takže úhel byl stejnej, ale stejně řezal zase trošku jinak..prostě v tomhle případě bych se nevracel..
ale zase třeba soustružím kalený vodítka a jeden nůž vydrží tak 10-15minut a je KO.. takže to nelze takhle obecně říct..
v hliníku je ten plátek na strašně dlouho.. samozřejmě je plátek a plátek.. taky cena a cena..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

28. 9. 2013, 7:14

RaS píše:běžnej plátkovej nůž jsem brousil 1-2x na jednu kliku, s plátkovým nožem jich udělám 5 na jednu hranu
Promin, nevim jestli jsem to pochopil spravne. Myslel jsi to tak, ze nuz s naletovanym platkem vydrzel velmi malo, a s vymenitelnym platkem mnohem dele? To by teda znamenalo, ze ty naletovane platky jsou z mnohem horsiho materialu?
A prosim mohl bys potvrdit/vyvratit to, ze novy nuz se prodava jako polotovar, a ze tedy musim koupit i diamantovy kotouc?
Diky za info, a sorry za amaterske dotazy.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“