Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 12. 2014, 10:46

nápad odjinud - měl jsem programmovatelný ! lunochod z roku 86 z ruska - každá strana poháněna jedním motorem - synchronizace motorů byla udělaná magnety na rovnoběžných přírubách - makalo to dobře
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 12:25

jova píše:A nebylo by výrobně jednodušší dát na každé kolo jeden motor a zapojit je sériově?
To možná funguje u nějaký hračky, v závodním modelu je to nepoužitelný...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 12:49

Engineer píše:
jova píše:A nebylo by výrobně jednodušší dát na každé kolo jeden motor a zapojit je sériově?
To možná funguje u nějaký hračky, v závodním modelu je to nepoužitelný...
A důvod? V čem je kámen úrazu? Docela mě zajímá tahle problematika a rád bych se o tom něco dozvěděl.
Ještě mě napadlo, že v době mikročipů by neměl být problém udělat něco jako elektronický diferenciál, který by ze signálu pro servo natáčení předních kol a signál pro motor lehce vytvořil „diferenciálový“ signál pro dva samostatné regulátory pro každý motor.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 1:11

zatacku je rychlejsi projet driftem, tak jak u motokar, diferencial pak jen zbytecne zvysuje hmotnost hrkace, kdyz se jeho funkce neuplatni, resp. je nezadouci
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
trifid
Příspěvky: 102
Registrován: 2. 11. 2011, 2:53

23. 12. 2014, 2:38

U skutečných dráhovek se zrovna moc nedriftuje - tam jde o každou setinu vteřiny a drift je nechtěný průjezd na hraně vypadnutí.
Jinak si moc nedokážu představit závodní model v měřítku 1/43... :lol:

Jen pro představu, co jsou opravdu závodní dráhovky:
http://www.youtube.com/watch?v=mF-wVeb_cFw" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) trifid dne 23. 12. 2014, 3:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

23. 12. 2014, 3:01

trifid píše:
Jen pro představu, co jsou závodní dráhovky:
http://www.youtube.com/watch?v=mF-wVeb_cFw" onclick="window.open(this.href);return false;
Divná hra.

Tohle je lepší, pohled ze saní jednoho z nejrychlejších chlapů se psy na světě.
https://www.youtube.com/watch?v=1d1fI9xTJMA" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=jRuDdH0IYSQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 12. 2014, 7:50

chb píše:nápad odjinud - měl jsem programmovatelný ! lunochod z roku 86 z ruska - každá strana poháněna jedním motorem - synchronizace motorů byla udělaná magnety na rovnoběžných přírubách - makalo to dobře
toho "lunochoda" jsem měl také...
tuším to vyšlo v "ABC". Papírový kornout, trocha překližky a nějaké to pájení kol...
Bylo to původně na kabelu, nebo ovládáno pískáním. já to měl na 27.120MHz, řízeno servy...

náhon na kola gumičkami, což byl nejlsabší článek pohonu, ale legrace s tím byla
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 8:07

jova píše:
Engineer píše:
jova píše:A nebylo by výrobně jednodušší dát na každé kolo jeden motor a zapojit je sériově?
To možná funguje u nějaký hračky, v závodním modelu je to nepoužitelný...
A důvod? V čem je kámen úrazu? Docela mě zajímá tahle problematika a rád bych se o tom něco dozvěděl.
Ještě mě napadlo, že v době mikročipů by neměl být problém udělat něco jako elektronický diferenciál, který by ze signálu pro servo natáčení předních kol a signál pro motor lehce vytvořil „diferenciálový“ signál pro dva samostatné regulátory pro každý motor.
To co navrhuješ je totální nesmysl ... nikdy nevíš jak kola zabíraj na jaký jsou reálný trajektorii, někdy jsou v záběru obě a jedeš plynule zatáčku a jen diferuješ odlišný poloměry trajektorie, občas ale chytíš smyk a pak je najednou vše jinak, nebo chytíš nerovnost a jedno kolo jde do vzduchu, někdy i obě a nebo do Tebe někdo drcne atd.... Nedovedu si představit jaká elektronika by tohle vše snímala a regulovala tak aby to fungovalo a hlavně aby se to vešlo do malýho RC modelu. Nejde o procesor, jde o to co by snímalo reálný stav modelu při jízdě aby ta elektronika mohla řešit dostatečně rychle opravy chybových stavů. To co navrhuješ by jistě šlo u reálnýho auta, ostatně pohony jednotlivých kol se dělají u elektromobilů, kola mají snímání otáček, přesnou regulaci jednotlivých motorů ... jistě tam je možnou cestou "elektronický diferenciál", ale v modelu na to zapomeň. :wink:
Ono totiž jedna věc je signál dodanej pro servo řízení a jiná věc je pak reálná jízda modelu, resp. jeho reakce na povely.
A vše se děje při rychlostech klidně i přes 50km/h ... větší závodní modelový auta jezdí i přes kilo.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 8:26

filla píše:zatacku je rychlejsi projet driftem, tak jak u motokar, diferencial pak jen zbytecne zvysuje hmotnost hrkace, kdyz se jeho funkce neuplatni, resp. je nezadouci
Závodil jsi někdy s nějakým RC modelem? Asi ne jinak bys takovej nesmysl nepsal ... :) S driftujícím, resp. klouzajícím autem se ani pořádně nesvezeš ... při výkonech, který v těch malejch RC-čkách máme by jsi se točil na místě. Není vyjímka motor 30-70W na 160-200g těžkej model. U dráhovek jsou tyhle poměry ještě šílenější...
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 8:30

trifid píše:U skutečných dráhovek se zrovna moc nedriftuje - tam jde o každou setinu vteřiny a drift je nechtěný průjezd na hraně vypadnutí.
Jinak si moc nedokážu představit závodní model v měřítku 1/43... :lol:

Jen pro představu, co jsou opravdu závodní dráhovky:
http://www.youtube.com/watch?v=mF-wVeb_cFw" onclick="window.open(this.href);return false;
Nepostřehl jsem, že by tu někdo kromě Tebe psal o závodní dráhovce 1/43 potažmo o závodních dráhovkách obecně...
Já psal o malých závodních RC modelech, u tý pohonný jednotky zmiňuju jen to, že je určená pro dráhový model 1/43, nic víc, nic míň. :wink:
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2014, 8:39

Když už jsou tu ty odkazy na videa .. tak abyste viděli, že se opravdu v zatáčkách nedriftuje, přidám jedno ze závodu RC v měřítku 1/24. :D
https://www.youtube.com/watch?v=YalHvv8lMOw" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 12. 2014, 9:18

Hades píše:
chb píše:nápad odjinud - měl jsem programmovatelný ! lunochod z roku 86 z ruska - každá strana poháněna jedním motorem - synchronizace motorů byla udělaná magnety na rovnoběžných přírubách - makalo to dobře
toho "lunochoda" jsem měl také...
tuším to vyšlo v "ABC". Papírový kornout, trocha překližky a nějaké to pájení kol...
Bylo to původně na kabelu, nebo ovládáno pískáním. já to měl na 27.120MHz, řízeno servy...

náhon na kola gumičkami, což byl nejlsabší článek pohonu, ale legrace s tím byla
já měl model dovezený z ruska, bylo to řízeno 4bitovým jednočipem, mělo to programovatelných 32 kroků s možností cyklů, 9V baterku na jednočip a 6 buřtů na motory s ozubenými převody. Dal se programovat směr - vzdálenost, zatáčení - úhel, zvukový signál - počet opakování.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 12. 2014, 9:34

chb píše:
Hades píše:
chb píše:nápad odjinud - měl jsem programmovatelný ! lunochod z roku 86 z ruska - každá strana poháněna jedním motorem - synchronizace motorů byla udělaná magnety na rovnoběžných přírubách - makalo to dobře
toho "lunochoda" jsem měl také...
tuším to vyšlo v "ABC". Papírový kornout, trocha překližky a nějaké to pájení kol...
Bylo to původně na kabelu, nebo ovládáno pískáním. já to měl na 27.120MHz, řízeno servy...

náhon na kola gumičkami, což byl nejlsabší článek pohonu, ale legrace s tím byla
já měl model dovezený z ruska, bylo to řízeno 4bitovým jednočipem, mělo to programovatelných 32 kroků s možností cyklů, 9V baterku na jednočip a 6 buřtů na motory s ozubenými převody. Dal se programovat směr - vzdálenost, zatáčení - úhel, zvukový signál - počet opakování.
njn, ale to jsi měl nějaký ten HighTech model.
Já měl toho "lunochoda" když vyšel v "ABC" a to mi bylo nějakých ... no možná 16 rokov....
No nesměj se, jsem starej dědek :D
A tenkrát nic jiného než 27MHz povoleno nebylo

p.s.
někde tu po šuplících mám i to povolení od ČTU... :D
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 12. 2014, 11:34

Hades píše:
chb píše:
já měl model dovezený z ruska, bylo to řízeno 4bitovým jednočipem, mělo to programovatelných 32 kroků s možností cyklů, 9V baterku na jednočip a 6 buřtů na motory s ozubenými převody. Dal se programovat směr - vzdálenost, zatáčení - úhel, zvukový signál - počet opakování.
njn, ale to jsi měl nějaký ten HighTech model.
Já měl toho "lunochoda" když vyšel v "ABC" a to mi bylo nějakých ... no možná 16 rokov....
No nesměj se, jsem starej dědek :D
no, já mám o 5 křížků víc ... :-)

a toho lunochoda jsem dovezl za 15 rublů (tehdy 150Kčs) z krámu v Kyjevě - právě pro tu programovatelnost - synovi, ať se učí - a učil, je z něj dobrý programátor. (třeba se podílel grafikou na hře Mafie)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

24. 12. 2014, 10:24

ubastlil jsem nástrčný jednobřitý "oboustranný" srážeč hran 45st - na 22 iso trn, zajištěný šroubem zespoda

je určen pro otáčky 700 ~ 1000 ot/min - vnější pr. 52mm (tedy pro klasickou frézku)
*původně to měl být 2 břit, ale nakonec jsem se rozhodl pro 1, ten šroub M5 je tam zatím provizorně, než seženu, nebo ubastlím něco lepšího
Přílohy
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“