Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 9:55

ozubení jsem nahrubo objel 5mm dvoubřitou HSS Co (ale trojka by stačila a zajela by více do mezer) hloubku po 2mm rychlost 800mm/min 12000 otáček bez chlazení s přídavkem na finální obrobení 0,5mm, nicméně zubové mezery to vpodstatě nevytvořilo protože tam už se 5ka nevleze , dokončení 1,5 mm dvoubřit SK od HPTec 15000 otáček 500mm/min (poslední tříska cca 0,1mm) 200 mm/min na plnou hloubku 2x projeté dokola. také bez chlazení. všechno to jsou nové nástroje nepoužíté do kovu takže berou naprosto perfektně.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2014, 4:47

Skúška 0.2 mm frézy dopadla úspešne :)
rucicky.jpg
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
PetrT30
Příspěvky: 145
Registrován: 13. 11. 2012, 7:19

2. 9. 2014, 4:52

Takovej nesmysl do světla na Babettu 207, kterej se blbě shání.
Nahoře originál. Uvnitř je ještě M4 závit.
Přílohy
IMG_3927web.jpg
IMG_3927web.jpg (59.38 KiB) Zobrazeno 4304 x
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 9. 2014, 5:45

Skúška 0.2 mm frézy dopadla úspešne :)
Jakýma otáčkama a posuvem to frézuješ ? 0.2 to už je hooodně malá frézaka :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 9. 2014, 7:05

DSC00251.JPG
tak jedna fotka pro Tomíka, že i Ras umí dělat špony a ne jen kecat.. průměr cca 200mm,materiál ocel třídy 15, frézováno 16mm plátkovou frézou, nahoře původní poškozené kusy, dole pokus o kopii..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2014, 8:18

azamo píše:
Skúška 0.2 mm frézy dopadla úspešne :)
Jakýma otáčkama a posuvem to frézuješ ? 0.2 to už je hooodně malá frézaka :D
55.000ot/min, posuv 10mm/min, 0.05mm zhora... Hodinka a pol komplet. Materiál 0.5mm plech zo starého harddisku, nemám predstavu, čo to je.
Išlo by aj viac, ale zapožičaná fréza od dílera za 80€, tak som ju nechcel zlomiť :)
Ďalšia skúška bude z 0.2mm z cncshopu - za 8€. Uvidíme, či bude 10x horšia.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 9. 2014, 8:53

WatchManiac píše:
azamo píše:
Skúška 0.2 mm frézy dopadla úspešne :)
Jakýma otáčkama a posuvem to frézuješ ? 0.2 to už je hooodně malá frézaka :D
55.000ot/min, posuv 10mm/min, 0.05mm zhora... Hodinka a pol komplet. Materiál 0.5mm plech zo starého harddisku, nemám predstavu, čo to je.
Išlo by aj viac, ale zapožičaná fréza od dílera za 80€, tak som ju nechcel zlomiť :)
Ďalšia skúška bude z 0.2mm z cncshopu - za 8€. Uvidíme, či bude 10x horšia.
Ahoj co máš za vřeteno že točí 55 000 ? jinak ta ručka vypadá dobře
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 9. 2014, 6:06

.. RaSi pěkná strojařinka, byl bych vděčný za občasné uploudnutí tvých výtvorů, na rýpaly kašli, je to radost se koukat, když se někomu něco daří :D ... jen otázka čistě pro mě, děláš ještě nějaké "kravinky", jako ne strojařinu - pro děcka, kamarádům na narozky a tak? Hodlám se tím také živit, tak abych věděl jak dopadnu :D :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 9. 2014, 9:11

co je to něčím se živit? zatím mě připadá, že to živím já z jinejch příjmů... :D , nevím co chceš dělat, ale tohle v takovéto kvalitě žádná hračka frézka nedá.., kdysi jsem měl podobné myšlenky jako všichni tady, měl jsem výrobek který jsem chtěl dělat a chtěl jsem si pořídit vlastní CNCčko, po pár letech zkoušení hraček a vyhození pár set tisíc Kč do kanálu jsem si pořídil komerční starší stroj a přestavěl ten.. s tím už se dá něco smysluplně dělat aby se člověk nestyděl za svůj výtvor.. protože pokud chceš dělat výrobky z ocele hliníkových slitin normální velikosti tak prostě ta frézka musí mít tuhost (ozubený kolečka do hodinek nebo podobné pidi věci nedělám) nesmysly typu nepotřebuju aby to jezdilo moc přesně stačí mi desetina atd jsou prostě blbosti, když něco bude jezdit takhle nepřesně s takovejma vůlema s takovým chvěním tak to bude ničit frézy a bude to znát na povrchu a prostě vyrobíš výrobek tak do koše.. a když už máš na čem dělat, musíš mít taky co dělat a pro koho dělat.. já dělám kusovky a malé série to je podle mě jediné v čem se dá dneska konkurovat, velké firmy do toho nejdou nebo jejich režie je tak veliká, že to prostě není pro zákazníka zajímavé.. a stát u frézky jen proto aby jezdila, tupila frézy a člověk vidělal na elektřinu a suché z nosu nemá smysl.. problém těhle kusovek je zase v tom že se blbě odhaduje cena, málokomu stačí říct že děláš za 300,500,700,1000kč za hodinu každej chce mít představu o finální ceně výrobku a to chvilku dá, pro představu to co je na té fotce se frézuje cca 15-20minut z jedné strany takže ty dva kusy něco kolem hodiny jenže ve finále když to spočítáš že to musíš nějak oměřit nakreslit vytvořit dráhy, nastavit nástroje, upnout odladit atd.. tak s tím strávíš těch hodin třeba 6-8, na začátku jsem předpokládal že je to na 4hodiny řekl cenu Xx4hodiny, protáhlo se to o polovinu času tak dělám s hodinovou sazbou o 30%menší.. když bych to měl dělat znova zase řeknu že to bude stát 4hodiny práce ale udělám to už za 2hodiny a budu dělat za 200% .... a tak to prostě je jednou proděláš, jednou vyděláš zezačátku jen proděláváš, platíš nástroje lámeš je vlastní blbostí atd.. později se dá vydělat, jenže si řekneš že chceš další stroj atd atd.. takže ve finále nevyděláš :D
nejhorší je dělat pro trotly, kteří příjdou tady mě to lízni máš to za 5minut a tady máš 50kč...

ještě odpovím na to co dělám či nedělám, to je asi tak mám spoustu nápadů co se dá dělat a co by se asi i zaplatilo, jenže buď budeš v kategorii dělám pro sebe pro radost a budeš se plácat na hobby strojcích s hobby vybavením protože prostě na profi vybavení nebudeš mít protože to platíš z výplat v zaměstnání co odkloníš od manželky :D a nebo děláš v kategorii dělám cokoliv pro někoho kdo zaplatí.. pak mnohdy na ty tvé kravinky nezbyde čas.. to je můj případ.. zase se něco vydělá může se koupit lepší vybavení, stroj atd.. já to mám hlavně jako takovej přerostlej koníček..taky třeba záleží na zakázce, když se s někým dohodnu že je to třeba za 1000kč a vím že to spěchá a mám to na hodinu tak to čověk udělá, pak příjde druhej že chce něco aby to moc nestálo tak řeknu až zbyde čas a je to třeba taky za 1000 ale bude to opruz na 5 hodin.. normálně bych to nacenil na 2-2500, ale je to třeba někdo z fóra nespěchá na to tak mu dám super cenu a řekne že někdy až zbyde čas.. a člověk tě tady pak pomluví že jsi mu to za 14dní neudělal, že jsi mu to slíbil a že mu utekl nějakej kšeft tím že neměl od tebe slíbenou součástku a podobné kecy... to mám vždycky chuť se na všechny vykašlat a dělat si jen pro sebe.. za mě můžu říct že mám práce nad hlavu, nikde nereklamuju, jen občas nabídnu nějakou cenu na nějakou poptávku..ono stačí mít pár spokojenejch zákazníků, dělat jen pro ně a nikoho víc neschánět..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

3. 9. 2014, 11:22

Ahojky RaS ,
napsal jsi to velice výstižně a hlavně z praxe jak to dnes chodí ,
piš svoje názory na cokoliv tady a spíše než si Tě VYPNOUT bych si nastavila "trvale zapnuto"
Měla jsem tu před časem koment na mém vlákně jak pokračuje moje "super frézka"...
Inu pokračuje drobnými krůčky a přestavbami na papíře přesně pro ty důvody že je to pro mne Mega koníček který financuji jak se dá a pohlcuje a padá do něj tu více tu méně a méně ,vím že budu dělat jen věci pro sebe právě pro ty důvody že to zadat profíkům nemohu a otravovat tady na fóru moc nechci i když mi to občas nedá a zkusím to . Budu se muset "vyučit" tím jak bude stoupat množství ulámaných nástrojů a zkaženého mateiálu...
Před lety jsem našla náhodou tohle C-N-Cfórum a chytlo mne to za drápek že i v garáži mají vytrvalci funkční stroje za "pár korun"-no časem jsem teprve pochopila tu nadsázku v řádu statisíců...
Tak děkuji všem za rady a pochopení :D :P
Uživatelský avatar
PetrT30
Příspěvky: 145
Registrován: 13. 11. 2012, 7:19

3. 9. 2014, 1:22

Takže nakonec je lepší dělat ve fabrice někde na údržbě. Fušuješ domů a ještě dostaneš zaplaceno (mzdu).
nejhorší je dělat pro trotly, kteří příjdou tady mě to lízni máš to za 5minut a tady máš 50kč...
Můj osobní obráběč ke kterému občas zajdu s píčovinkou mě vždy rád vidí. Přeplácím ho, protože vím, že to není v dnešní době žádná sranda někomu jen tak něco líznout.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 9. 2014, 1:33

Čau, jsem vyučený Strojní zámečník, potom mám nástavbou s maturou obor Výroba opravy a renovace strojů a zařízení :D tak jsem trochu v obraze a je mi naprosto jasné, co tu píšeš o tuhosti mašin a plně podepisuji ! Jen se mi nepodařilo nějak "levně" sehnat kompaktní mašinku, klidně na děrnou pásku, to bude druhé kolo za nějaký rok, až si na to ta současná vydělá :D zatím na rozpočet "urvuodhuby" :D jsem udělal to moje jezdidlo a učím se pořádně programovat, osahávám netradiční materiály a technologie, co se mi budou hodit k výrobkům. Snažil jsem se vše udělat tak, abych nelitoval ani kačky a nelituji :D beru to jako investici do podnikání, ne jako hračku, na to nemám peníze :D
Mám v plánu do konce roku zřídit živnost a vydělat si na "pořádný" legalní software. ALE!!! protože celý život dělám ve strojírenství a vím naprosto přesně, jak se obchodně chová (musí chovat) drtivá většina firem se zadáváním kooperací, osobně jsem to totiž dělal :twisted:, tak nechci jít cestou: tyhle díly udělám za ...Kč a ... dnů, pak stres, problémy s výkresy, dodavateli polotovarů ... všichni chtěj ceny, že 0,-Kč je moc, já se s nima nervovat nebudu :mrgreen:
Prozradím vám svůj obchodní model, jednoduché: Budu dělat kompletní výrobky od A po Z a sám si je prodám zatím třeba na Aukru, to je jedno a časem třeba e-shop, tím se vyhnu tomu stres-mlýnu, ve kterém se do teď melu, z jedné strany termíny, z druhé ceny. Ale ty máš určitě pár jistých a jedete na fér hru, to už se dnes bohužel vytrácí.

Respekt tvojí práci i všem lidem, co dneska něco tvoří, všichni ostatní totiž dřepí u bedny a mají "blbý kecy" :D
Naposledy upravil(a) Pepa z depa dne 3. 9. 2014, 1:56, celkem upraveno 2 x.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2014, 1:37

cim min mas vybaveni,tim bys mel delat dráž. az budes mit linku muzes zlevnovat. kazdej te ale vidi obracene. ty to udelas za hubicku. ale to taky neni pravda,protoze vse je idividulani..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2014, 3:14

Na druhou stranu, s dodavateli si člověk taky užije kopec legrace. Něco zadám, když to dostanu, tak trpělivě vysvětlím, že stopy řezu po pásové pile mi nepřipadají jako drsnost 1.6 předepsaná na výkresu a čekám na druhé kolo. Po ujasnění, že tolerance nebyly v centimetrech ale v milimetrech, dostanu na třetí pokus to co jsem původně chtěl. Když se za měsíc ozvu, že bych chtěl další, dodavatel mi s úsměvem sdělí, že dostal práci pro Škodovku a že se můžu jít se svými stokusovými sériemi bodnout. A vše začíná nanovo, pro každou součástku zvlášť... :-)-
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 9. 2014, 4:10

.. tak to jsi mě fakt rozesmál :D dík .. a sorry, není to asi příjemné zažít
mmj. jestli je na tom s výkresy jak říkáš, tak pro Škodovku dělá max. koule na šajtry do Š120 :D
prochaska píše:Na druhou stranu, s dodavateli si člověk taky užije kopec legrace. Něco zadám, když to dostanu, tak trpělivě vysvětlím, že stopy řezu po pásové pile mi nepřipadají jako drsnost 1.6 předepsaná na výkresu a čekám na druhé kolo. Po ujasnění, že tolerance nebyly v centimetrech ale v milimetrech, dostanu na třetí pokus to co jsem původně chtěl. Když se za měsíc ozvu, že bych chtěl další, dodavatel mi s úsměvem sdělí, že dostal práci pro Škodovku a že se můžu jít se svými stokusovými sériemi bodnout. A vše začíná nanovo, pro každou součástku zvlášť... :-)-
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“