Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2014, 9:03

potraviny píše:Jsem zatím v začátcích, ale zkouším a zkouším. :?
To je takový podobný povrch těch čárek jak z laseru :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2014, 9:36

Po velmi dlouhé době jsem zas něco frézoval ručně s děličkou :D . Kuželové ozubené podávací kladky s definovaným úhlem a břity probíhajícími v onom stanoveném úhlu. Vypadá to jednoduše, ale spočítat to nastavení obrobku vůči nástroji byla trochu fuška :)
P1110381.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

22. 8. 2014, 11:25

Ahojky Tumlíku :D :P
vyšší dívčí....to bych nedala..................
A proto jsem si strojařinu nechala jen amatérsky ,
zběhla k elektronice a
utekla k divadlu :)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2014, 10:30

pavlaxy píše:Ahojky Tumlíku :D :P
vyšší dívčí....to bych nedala..................
A proto jsem si strojařinu nechala jen amatérsky ,
zběhla k elektronice a
utekla k divadlu :)
Já bych nedal ani to divadlo :)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

25. 8. 2014, 12:54

tumlik píše:Po velmi dlouhé době jsem zas něco frézoval ručně s děličkou :D . Kuželové ozubené podávací kladky s definovaným úhlem a břity probíhajícími v onom stanoveném úhlu. Vypadá to jednoduše, ale spočítat to nastavení obrobku vůči nástroji byla trochu fuška :)
P1110381.JPG
Ahoj, nemohl by jsi to trochu prosím tě popsat....myslím, ten postup jak jsi na to šel?? :shock:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2014, 3:54

E2N píše:Ahoj, nemohl by jsi to trochu prosím tě popsat....myslím, ten postup jak jsi na to šel?? :shock:
No tak máš daný úhel toho obrobku, jeho šířku, a z toho vyplívají přesné průměry, (malý a velký) a tedy přesná hodnota obvodu těchto kružnic. Dále máš nástroj, který má konstantní úhel (já použil symetrickou kotoučovku 60°), no a naposledy jasně daný počet dílů-zubů. :)
Spočítáš si obvod obou kružnic, obě kružnice si pak rozdělíš na stejný počet dílů a zjistíš délku jednoho dílku u malé a u velké kružnice, které se budou pochopitelně lišit a jedná se o kruhovou úseč.
Pokud znáš délku (obvod) kruhové úseče, vypočítáš si tětivu, kde počítáš s poloměrem jednotlivých kružnic, protože znáš úhel nástroje a z poloviny tětivy + polovičního úhlu nástroje potom goniometrickou fcí vypočteš lehce hloubku zanoření nástroje od tětivy na dané kruhové úseči. Součet této hloubky a výšky vrchlíku je celkové zanoření oné frézy do obrobku. To stejné uděláš na druhé kružnici. Obecně vzato ti vyjde, že zanoření na velké kružnici je pochopitelně větší jak na malé z důvodu rozdílných obvodových kružnic při stejném počtu dílů.
Tento rozdíl zakomponuješ do goniometrické rovnice spolu s šířkou obrobku a vyjde ti nějaký úhel, ten odečteš od úhlu obrobku a nastavíš děličku o tento rozdíl, celé to vypadá na fotce takto a vyšlo mě to napoprvé. :)
Hloubku zanoření si zapamatuješ jen na velkém průměru, lízneš frézou a zajedeš dovnitř, pokud jsi správně počítal, tak ti vyjdou břity na kuželu polotovaru, jehož hodnota se po obrobení nezmění a o tom to je.
My mu nerozumíme, ale my mu věříme https://www.youtube.com/watch?v=h5pye66isN4" onclick="window.open(this.href);return false; :)
P1110368.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

25. 8. 2014, 4:13

Muzu malou technickou?
Nikdy jsem tohle nedelal, jeste dokonce ani nekreslil, ale kdybych to mel nakreslit, tak:
1,nakreslim si disk o prumeru obrobku.
2,zkosim hranu pod 45 stupnema.
3,urcim si hloubku a sirku zubu (resp. hloubku a uhel => to mi da sirku)
-pak si vypocitam tetivu pro zub.
4, Ziskam mnohouhelnik a a tedy i pocet zubu.
5, mam to hotovo.

(Bod 4 bych samozrejme nepocital, to dela program).

Neda se tenhle postup aplikovat i na obrabeni? Vyjma toho, ze si nemuzu vzdy urcit uhel zubu a musim sahnout po vhodnem nastroji.

Proste se nejak stracim u casti s popisem:
To stejné uděláš na druhé kružnici. Obecně vzato....... takto a vyšlo mě to napoprvé.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2014, 9:44

marekzcke píše:Muzu malou technickou?
Nikdy jsem tohle nedelal, jeste dokonce ani nekreslil, ale kdybych to mel nakreslit, tak:
1,nakreslim si disk o prumeru obrobku.
2,zkosim hranu pod 45 stupnema.
3,urcim si hloubku a sirku zubu (resp. hloubku a uhel => to mi da sirku)
-pak si vypocitam tetivu pro zub.
4, Ziskam mnohouhelnik a a tedy i pocet zubu.
5, mam to hotovo.

(Bod 4 bych samozrejme nepocital, to dela program).

Neda se tenhle postup aplikovat i na obrabeni? Vyjma toho, ze si nemuzu vzdy urcit uhel zubu a musim sahnout po vhodnem nastroji.

Proste se nejak stracim u casti s popisem:
To stejné uděláš na druhé kružnici. Obecně vzato....... takto a vyšlo mě to napoprvé.

ad1-ano
ad2-ano
ad3-ne, když to budeš kreslit takhle, tak se ti to korektně nezobrazí ani v cadu při požadavku přesně daného úhlu toho tvého pláště (45°) stejně tak to ani nevyrobíš. Zkus si představit, že nevyrábíš břity, ale hlavy zubů, které mají mít stejnou tloušťku, třeba 0,5mm a táhnou se po tom kuželu, takhle to je možná pochopitelnější :wink:
Pokud bys to kreslil/vyráběl tím způsobem jak jsi to popsal, nebyly by ty fazetky o stejné síle ale byly by to klíny :wink:

část s popisem, "to stejné uděláš na druhé kružnici" je myšleno tak, že abys byl schopen zajet na přesnou hloubku při dodržení správného úhlu na vrcholech těch břitů, musíš počítat s oběma hodnotama jak velké, tak malé kružnice (tam kde zub začíná a tam kde končí) mnohouúhelník je mi v tomto případě k ničemu, protože pokud si určíš konstantní hloubku a šířku zubu, tak to vyrobíš/nakeslíš, ale změní se ti tím pádem ten tvůj zadaný úhel 45 st podle toho, jakou šířku pro zub použiješ :wink:
čím větší úhel pak použiješ, tím by to bylo výraznější
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

26. 8. 2014, 5:37

... a mašinku máš fakt krásnou :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

26. 8. 2014, 3:03

tak mi to nedalo a dlouho jsem přemýšlel jak ten tumlik na to kolo přišel......no možná napíšu blbost, takže to berte s rezervou
......nakonec jsem si to kolečko musel namalovat ve 3d. Ono aby to vyšlo a nedělalo ty zuby do klínu tak se musí udělat ta korekce natočení toho obrobku vůči horizontální ploše frézky.
To je to co počítal tumlík tou gonimetrickou rovnicí....(asi)
Takže tahle horizontální rovina není rovnoběžná s rovinou kuželu (spojnice pomyslného vrcholu se základnou)
Když bych to přehnaně načrtnul tak je to takhle:
P1110368.JPG
to způsobí že vršky zubů nejsou do klínu, ale je to de facto obdelník
ukázka ve 3d:
Výstřižek.JPG
Tak co tumlíku je to dobře?? Nebo to je blbost??
Když tak to smázněte.......
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

26. 8. 2014, 5:40

Jsem si to nakreslil taky.
Metodou jak jsem driv zamyslel. A ono to skutecne dela kravinky :? .

Info k obrazku:
Cerveny trojuhelnik - nastroj
Zelena cara - draha nastroje rovnobezna s hranou kolecka
Ruzova - klinovite zuby

Zajimave. Rad bych se z toho poucil. Proto bych se chtel zeptat. Kdyz jsou ty uhly rozdilne, ale kolecka jsou vuci sobe o 90stupnu, tak 45 stupnu se dava pro zuby a nebo jsou pod 45stupnema srazene hrany kolecek? Jak je to v praxi?
Přílohy
kravinka
kravinka
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2014, 8:48

E2N píše: Tak co tumlíku je to dobře?? Nebo to je blbost??
Ano, přesně takhle to je, já to popisoval už v tom prvním vysvětlení, ale někdy se to holt písmem blbě vysvětluje, jsem si jist, že když bych to vysvětlil názorně, tak to pochopí každej. :) Ty sis to nakreslil jen tak hala bala, aby ti vyšly vršky těch "zubů" de facto obdelník, abys to měl nároznější, já potřeboval břity, kdy na vrcholcích je jen nějakých pět stovek, proto jsem to musel spočítat přesně podle metody, kterou jsem popisoval. Rozhodně není problém nakreslit to v solidu jako odebrání mezi dvěma profily a ten rozdílný úhel mezi obrobkem a zanořením změřit v řezu, ale já si jen chtěl započítat, pak vždycky víc pochopím :wink:
marekzcke píše:Jsem si to nakreslil taky.
Metodou jak jsem driv zamyslel. A ono to skutecne dela kravinky :? .
Ano, nejlepší je o tom se přesvědčit vlastní zkušeností :wink:
marekzcke píše:Zajimave. Rad bych se z toho poucil. Proto bych se chtel zeptat. Kdyz jsou ty uhly rozdilne, ale kolecka jsou vuci sobe o 90stupnu, tak 45 stupnu se dava pro zuby a nebo jsou pod 45stupnema srazene hrany kolecek? Jak je to v praxi?

Tady pozor, popsal jsem výrobu zubů s nástrojem, jež má definovaný a neměnný úhel na nějaké podávací kladky, kde byl z nějakého důvodu zadán onen úhel břitů na šikmině (tato kola do sebe nezabírají, ale jsou připláclé k sobě a mezi nimi je nůž).
Pokud máš na mysli šikmá ozubená kola, a jejich výrobu sadovýma kotoučovýma modulovýma frézama, tak tam je situace poněkud jiná.
1: tento způsob výroby nevytvoří nikdy správný zub ze dvou důvodů. Prvním je proměnlivá šířka profilu evolventy sadové frézy v celkové hloubce zubu 2,25xmodul (rozdíl oproti mnou popisované modelové situaci úhlovou symetrickou frézou s definovaným úhlem je zřejmý, protože jsi schopen v jakékoli výšce určit její šířku u té modulovky ne). Druhým pak skutečnost, že nelze měnit šířku toho nástroje :wink:
2: tyto zuby se správným profilem a přesným zapadajícím soukolím se vytvoří jen na obrážečce na ozubená kola pro šikmé ozubení kdy se každý bok profilového zubu obráží zvlášť právě proto, že ta síla zubu je proměnná.

U výroby sadovkou se to dá jakoby "odrbat" právě rozdílným úhlem paty zubu a hlavy. Tebou požadovaný úhel dejme tomu 45° by odpovídal potom teoretické přímce na zubu po níž se by se odvalovaly zuby soukolí.
čistě pro názorný příklad: požadovaný úhel 45 st./pata 42 st. hlava 47 st., ale je to jen příklad pro pochopení musí se to spočítat přesně, včetně právě hloubky zajetí té frézy.
U té sadovky vždy narazíš na její limit, kdy se bude vždy jen teoreticky blížit nějakému počtu zubů na který je určena ale nikdy nebude mít přesný profil, přičemž u kuželových kol, potažmo šikmého ozubení neplatí ty hodnoty na ní uvedené :)
snad jsem na nic nezapomněl, jak vypadá šikmé ozubené kolo když je úhel pro kotoučovku nastavený stejný jak hlavový je tady na fotce :wink:
20140825_223145.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

27. 8. 2014, 5:24

tumlik píše:
E2N píše: Tak co tumlíku je to dobře?? Nebo to je blbost??
Ano, přesně takhle to je, já to popisoval už v tom prvním vysvětlení, ale někdy se to holt písmem blbě vysvětluje, jsem si jist, že když bych to vysvětlil názorně, tak to pochopí každej. :) Ty sis to nakreslil jen tak hala bala, aby ti vyšly vršky těch "zubů" de facto obdelník, abys to měl nároznější, já potřeboval břity, kdy na vrcholcích je jen nějakých pět stovek, proto jsem to musel spočítat přesně podle metody, kterou jsem popisoval. Rozhodně není problém nakreslit to v solidu jako odebrání mezi dvěma profily a ten rozdílný úhel mezi obrobkem a zanořením změřit v řezu,
ano máš pravdu nic jsem nepočítal, jen jsem si to v Solidu nakreslil (šlo by asi nakreslit i metodou obtisknout nástroj ve tvaru frézy do polotovaru). Ono jedna věc to namalovat a druhá to vyrobit....to už by bylo u mě o dost horší.
PS: vyráběj... jen tak dál.... :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2014, 7:59

Tahle problematika je popsána i zde: http://www.steamer.cz/dil_kola.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je tam i soubor ke stažení na výpočet kuželových kol.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2014, 3:53

Pokud potřebujete přesný broušený kalený rozpěrný kroužek mezi dvě ložiska z kosoúhlým stykem zde je návod:

Koupíte ložiska od pana číňana za 45,-/ks
DSC_0586.jpg
a po 5minutách máte kroužky vyrobené
DSC_0587.jpg
Pochybuji že by mě to někdo v takové kvalitě za ty prachy udělal, a ještě zůstali kuličky pro děcka na hraní. :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“