Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 11. 2014, 7:35

Mantinely (pokus omezit lítaní pilin-špon do stroje a ven, uvidíme, jak efektivní to bude):
IMG_9000_mantinely.jpg
A vlastně ještě připrava na můj první pokus vyfrézovat přístrojovej panel z hliníkovýho plechu, bojim bojim..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 11. 2014, 12:38

Já jsem navštívil šroťák (stůl z průmyslového šicího stroje a stůl z nějakého truhlářského stroje), bazar s nábytkem (hnědé šuplíky), kamaráda co dělá ve fabrice na rozvaděče (zelené šuplíky), pak se zavřel na pár večerů do dílny a udělal z toho (s minimálníma nákladama) stolek pod vrtačku
DSC08577.JPG
, stůl pod budoucí soustruh
DSC08584.JPG
a otočný stolek k brusce co mi chyběl
DSC08581.JPG
, vše v hráškově zelené :mrgreen:
zverodoktor
Příspěvky: 3000
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 11. 2014, 4:56

A co je to za milu malu brusku?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

7. 11. 2014, 5:26

zverodoktor píše:A co je to za milu malu brusku?
Je to tahle- http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=14835#p146174" onclick="window.open(this.href);return false;
Schusterj
Příspěvky: 78
Registrován: 4. 4. 2013, 11:24

9. 11. 2014, 6:06

Telefon foto 203.jpg
Tak jsem si ubastlil oddělovací desku pro smoothstepper,pro port 2 a 3.Na portu 1 používám oddělovací desku s CNC shopu pro drivery M542.Kdyby někdo namítal proč jsem použil pomalé optočleny PC817,tak je to pro to,že deska je pro využití ovládacích prvků,MPG atd.Ne tedy k ovládání motorů(driverů) a tam to plně postačuje.Konektory jsou kompatibilní s SS,tak se propojí plochým kabelem.Desky jsou patrově nad sebou,jedna pro port 2,druhá pro port 3(piny 2-9 jako vstupy)
DPS jsem samozřejmě frézoval. :)
Telefon foto 204.jpg
Telefon foto 205.jpg
Telefon foto 208.jpg
Ubastlený MPG ovladač- výborná pomůcka
Ubastlený MPG ovladač- výborná pomůcka
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

9. 11. 2014, 6:11

.. ovladač máš krásný, to je věc ... nevím jestli jde i na Gravos GVE64 použít nějaký univerzál kabelový ovladač, nebo jaký, neví někdo?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Schusterj
Příspěvky: 78
Registrován: 4. 4. 2013, 11:24

9. 11. 2014, 7:13

Jinak moje pracoviště.....pořád je co zlepšovat :)



Frézuji vše co potřebuji-dřevo,plasty,dural,DPS atd.Pracovní plocha X-300,Y-400,Z-100,takže nic moc,ale plánuji postavit něco většího.Nasbíral jsem ale mnoho užitečných zkušeností.Nejlepší je ale praxe a proto se trochu zasměju při čtení příspěvků,jak frézovat dural na monstrech které by měly mít aspoň půl tuny :D .
Já frézuju dural do 10mm celkem bez problémů....chce to jen vychytat :)
Kvalita foťáku v mobilu není nic moc tak se omlouvám
Kvalita foťáku v mobilu není nic moc tak se omlouvám
09112014338.jpg
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 11. 2014, 6:12

tumlik píše:Včera jsem byl v nouzi donucen si poskládat vlastní vačkový reverzní spínač na dvourychlostní motor do Deckela. Nejprve jsem si bláhově myslel, že dojdu do prvního kšeftu, koupím, namontuju a bude, ale zjistil jem, že to není tak jednoduché něco takového koupit či dokonce objednat, navíc když mě ani nikdo nechápal, co vlastně chci, přitom jsem to popisoval poměrně přesně, že to chci na dvourychlostní motor aby to spínalo oba směry a oba stupně :) Vždycky mě akorát dokáže nasrat, když se mě obratem zeptá, a na co to máte? to vždycky začínám startovat :D

Poptával jsem to přímo u výrobce z Obzoru, kde mají i konfigurátor, ale ty se mě neozvali, zřejmě proto, že jsem chtěl jen jeden kus.... Tak jsem využil jen schéma pro VS 16 9154-C8 a protože jsem měl doma dva spínače VS 16 2204 se čtyřmi patry a nějakým tím vypáleným kontaktem, tak jsem si řekl, že si ten šestipatrový poskládám sám z těch dvou.
Úskalí tam žádné nebylo, byla to práce na dvě hoďky rozhodil jsem oba spínače do prvočinitelů abych věděl jak to vlastně funguje, udělal jsem akorát delší tyčku 5x5 na ní udělal zápich pro pojistnou podložku, zfrézoval plošku na otočný ovladač, udělal dva delší šrouby (ten dahlander má šest pater) a začal to skládat od spodu. V těch původních spínačích byly jen základní vačky (hnědý plast) s jedním výřezem, takže jsem se vždycky podíval do schématu a podle toho které měli být spojené na které poloze otočení jsem dofrézoval vyřezy na těch základních vačkách jak jsem potřeboval, na fotce je základní vačka a dodělaná vačka pro jednostranné spojení kontaktů v poloze 1 a 2. Vrchní vačka, přes kterou se převalují kuličky tlačené pružinkama a určuje polohy 0-45-90 st. jsem udělal novou, protože ty co jsem rozebral a měl byly jen 0-90.

Elektrikář by asi vyletěl z kůže, na detaily ať se mě nikdo neptá, protože elektrikář nejsem, spínač ale funguje skvěle :D
prvočinitele.JPG
vačky kontaktů.JPG
vačka aretace.JPG
sestava dahlander.JPG
dahlander schéma.png

Buď rád, že jsi to nakonec poskládal sám - nakonec chce to jen trochu cviku. Píšeš, že elektrikář by vyletěl z kůže, není důvod, já jsem elektrikář a můžu Ti říct, že jsme před cca 20 lety ve fabrice upravovali vačkové spínače mnohem primitivnějším způsobem. O frézce jsme si mohli nechat zdát, takže všechny úpravy vaček se prováděly pilníkem a ty spínače fungují dodnes. Přiložím zde cenovou nabídku od OBZORU na ten Tvůj "reverzační dahlander", nějak mě to nedalo, že se neozvali tak jsem to zkusil poptat a zde je výsledek:

Dobrý den,
zasílám Vám nabídku.
VSN16 9154C8-V-PNC-S-217-NSC
850,00 Kč
Cena v Kč/ks (základní) bez DPH, EXW Zlín, platná pro úplné označení dle této nabídky do 31. 12. 2014.
Termín odeslání do 3-4 pracovních dní od objednání.
Poątovné + balné cca 100 Kč/bal. vč. DPH.
Objednávka výhradně na e-mail: odbyt@obzor.cz<mailto:odbyt@obzor.cz> nebo fax:577 195 152.
Technická podpora ots@obzor.cz<mailto:ots@obzor.cz> , tel.577 195 153,577 195 175.
Děkujeme za poptávku a s přáním hezkého dne
Jiří Kubín
obchodně-technické sluľby
OBZOR, výrobní druľstvo Zlín
Na Slanici 378
764 13 Zlín
tel.: +420 577 195 175
email: jiri.kubin@obzor.cz<mailto:jiri.kubin@obzor.cz>
http://www.obzor.cz" onclick="window.open(this.href);return false;<http://www.obzor.cz/>
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 11. 2014, 8:59

Schusterj píše:Jinak moje pracoviště.....pořád je co zlepšovat :)



Frézuji vše co potřebuji-dřevo,plasty,dural,DPS atd.Pracovní plocha X-300,Y-400,Z-100,takže nic moc,ale plánuji postavit něco většího.Nasbíral jsem ale mnoho užitečných zkušeností.Nejlepší je ale praxe a proto se trochu zasměju při čtení příspěvků,jak frézovat dural na monstrech které by měly mít aspoň půl tuny :D .
Já frézuju dural do 10mm celkem bez problémů....chce to jen vychytat :)
Příloha 09112014337.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Příloha 09112014338.jpg je dlouhodobě nedostupná.

já se zase zasměju když chce někdo obrábět dural na takovejhle strojcích.. protože právě praxe je praxe..

pro upřesnění obrábět dural je pro mě třeba výrobek viz fotka:
DSC00619.JPG
DSC00620.JPG
(rozměry 180x180x65 - tedy relativně malej rozměr co se do těch Vašich strojků vejde.. )
šudlat šponku po 0,5mm 3kou frézkou s oskákaným povrchem a ničení fréz podle mě není obrábění duralu i když to tak v porovnání s pilníkem může vypadat..)

nicméně ještě potřebuju udělat další kus tak pokud někdo chcete skutečně obrábět dural tak směle do toho, takovýto výrobek od Vás koupím, pokud to bude ve stejné/lepší kvalitě viz foto.. takže obráběči duralu kdo do toho jde?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2014, 10:01

A, to tu dlouho nebylo :) Nicméně pěkná práce! Nebyl by gcode (ano, gcode), jen tak pro inspiraci?
Schusterj píše:Já frézuju dural do 10mm celkem bez problémů....chce to jen vychytat :)
Ahoj, šla by fotka (případně video samozřejmě) nějakýho obrobku?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

10. 11. 2014, 3:43

To RaS: Nádhera - moc fajnová práce. Rád bych se dozvěděl celkový čas obrábění a pokud to není tajné tak cca cenu (za práci).Díky. Mimochodem s tím "šmrdláním" máš naprostou pravdu - můj sen je vzít 10kou frézou 10mm hlubokou drážku aniž by to drnčelo... Ale už se na tom pracuje a něco se rýsuje ....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 11. 2014, 3:58

celkový čas obrábění je bída cca 8hodin když 95% materiálu je odebráno za půl hodiny plátkovou 16kou :D finále je brané toroidní frézou D10 R2,5 zevnitř po 0,4mm/ zvenku 4břitou kulovkou D10 po 0,4mm řezná rychlost něco kolem 1200m/min což je dost velkej posuv na zub (nemám potřebné otáčky) takže je to docela hrubé.. má to taky docela tendenci drnčet jsou to slabé žebra a měl jsem tam přídavek 0,3mm.. příště ten čas ještě trošku natáhnu a předhrubuju to s menším přídavkem aby finální špona byla ještě menší.. ale chtělo by to tak 3x takové otáčky čím by se dostal optimální záběr na zub a vylepšilo by se to.. jenže bych to obráběl cca 20hodin což by zase nikdo nezaplatil.. tahle sranda stojí asi 4ku materiál je z toho asi za 1000,- EN AW 7075.. je to držák motoru z letadla SportStar EPOS http://www.rotexelectric.eu/rotexen/ind ... jects/epos" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

10. 11. 2014, 4:10

Dík za info. Těch 1200m/min je asi překlep? 1200mm/min?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 11. 2014, 4:18

jo 1200mm :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Schusterj
Příspěvky: 78
Registrován: 4. 4. 2013, 11:24

10. 11. 2014, 7:35

RaS píše:
Schusterj píše:Jinak moje pracoviště.....pořád je co zlepšovat :)



Frézuji vše co potřebuji-dřevo,plasty,dural,DPS atd.Pracovní plocha X-300,Y-400,Z-100,takže nic moc,ale plánuji postavit něco většího.Nasbíral jsem ale mnoho užitečných zkušeností.Nejlepší je ale praxe a proto se trochu zasměju při čtení příspěvků,jak frézovat dural na monstrech které by měly mít aspoň půl tuny :D .
Já frézuju dural do 10mm celkem bez problémů....chce to jen vychytat :)
09112014337.jpg
09112014338.jpg

já se zase zasměju když chce někdo obrábět dural na takovejhle strojcích.. protože právě praxe je praxe..

pro upřesnění obrábět dural je pro mě třeba výrobek viz fotka:
DSC00619.JPG
DSC00620.JPG
(rozměry 180x180x65 - tedy relativně malej rozměr co se do těch Vašich strojků vejde.. )
šudlat šponku po 0,5mm 3kou frézkou s oskákaným povrchem a ničení fréz podle mě není obrábění duralu i když to tak v porovnání s pilníkem může vypadat..)

nicméně ještě potřebuju udělat další kus tak pokud někdo chcete skutečně obrábět dural tak směle do toho, takovýto výrobek od Vás koupím, pokud to bude ve stejné/lepší kvalitě viz foto.. takže obráběči duralu kdo do toho jde?
tohle je samozřejmě jinej level.Já se zabývám elektronikou a frézku jsem postavil jen pro vlastní účely,tedy na frézování čelních přístrojových panelů,drobných dílů a DPS.Proto jsem frézoval dural max 10mm.Kdybych se s tím živil,asi bych si pořídil nějakou mašinku za alespoň půl mega.Ale to není můj ůčel.... :) .Jinak opravdu pěkná práce.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“