KM pro posuvy soustruhu?

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 1. 2014, 11:42

Ahoj,

už jsme to lehce naťukli v http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=18&t=12993" onclick="window.open(this.href);return false;, jde zejména o dostatečný moment (ale určitě se vyvrbí i jiná zajímavá podtémata). Je mi jasný, že se to dá krásně exaktně spočítat z řezných sil, tření tady a támhle, ale už jen tu potřebnou řeznou sílu nebude sranda určit, protože jí bude ovlivňovat odhadem asi milion různých faktorů, čili bych to asi pojal spíš jako anketku :)

Jaké máte motory pro posuvy na vašich soustruzích (jak zpřevodované, na jakém stoupání šroubu atp.), co tak zhruba děláte, je to dost, málo a tak..?*

Třeba Duane to určil velmi exaktně (vzal jsem ty nejsilnější /1.9Nm/, co se daly sehnat :)), má to přímo šroubech se stoupáním cca 1mm a na závěr píše, že je spokojenej, ale moc to tam nerozebírá (i když celý jsem to zatim nečet, jen jsem to prolít).

Dík, T.

EDIT: Teď jse objevil toto téma: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=18&t=3746&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;, tak já si ho prostuduju :) EDIT2: Moc zajímavý téma, škoda, že tak vyšumělo..

*Samozřejmě to neni striktní zadání, nemusíte psát jen o vašem soustruhu atd., to je jen návrh, jak to pojmout, piště sem cokoliv k tématu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2014, 5:05

Osobně pomalu začínám páchat malý soustruh a bude poháněn v osách KM 2Nm na šroubech se stoupáním 4mm. KM budou přímo na šroubech, takže žádný převod dělat nebudu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 1. 2014, 5:25

To už mi přijde celkem odvážný, dělals nějaký pokusy?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6953
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 1. 2014, 5:30

ty 2Nm by mohly stačit , při těch rychlostech to bude mít dost velkou sílu
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 1. 2014, 5:33

2Nm by na tomto šroubu zvedlo 300 kilo (jestli to počítám správně), to zní jako dost, ale na druhou stranu, když si vezmu, jak musim kolikrát zabrat za tu kličku a to mám stoupání 1.5mm.. asi by to nějakou tu řeznou sílu chtělo přecijen znát a zkusit trochu popočítat..
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 2. 1. 2014, 5:33, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2014, 5:33

Thomeeque píše:To už mi přijde celkem odvážný, dělals nějaký pokusy?
Zatím ne, mořím se s ložem o celkové délce 900mm. KM bude pod vřeteníkem pěkně uklizenej.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

2. 1. 2014, 5:40

stoupani na zavity bych chtel alespon 6mm.
odhadem pri peti stovkach otacek to dela 3metry za minutu.
stoupani je (odhadem zmereno) 1.5mm/ot
takze pro 2000 otacek bych dal ten 4.4 Nm do rychla 2:1

ale je to cele odhad.....
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2014, 6:06

oscar píše:stoupani na zavity bych chtel alespon 6mm.
odhadem pri peti stovkach otacek to dela 3metry za minutu.
stoupani je (odhadem zmereno) 1.5mm/ot
takze pro 2000 otacek bych dal ten 4.4 Nm do rychla 2:1

ale je to cele odhad.....
Teď jsem to moc nepochopil.
stoupani na zavity bych chtel alespon 6mm.
stoupani je (odhadem zmereno) 1.5mm/ot
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

2. 1. 2014, 6:11

potraviny píše: stoupani na zavity bych chtel alespon 6mm.
potrebuju - na mereni ci rezani zavitu - tj na otacku vretene
potraviny píše: stoupani je (odhadem zmereno) 1.5mm/ot
stoupani soucasneho sroubu na posuvu
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2014, 6:27

Teď už vím o čem je řeč :D
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2014, 7:40

Mám soustruh velikosti Proma SP-500, univerzálka 100 mm. Podélný posuv mám 4 Nm, příčný 2.5 Nm. Kuličkové šrouby se stoupáním 4 mm. Ten podélný posuv považuju za silně předimenzovaný, ale díky tomu to zvládá rychloposuv 12 m/min. Driver M752.

Podle mě je rozhodující, zda tam budeš mít trapézy, nebo kuličkáče. U trapézů se uvádí účinnost 50%, u kuličkáčů 90%. Kuličkové šrouby vřele doporučuju.
Stoupání posuvového šroubu pod 3 mm považuju za nesmysl, nejmenší běžný trapéz je 12x3. Metrické šrouby nebrat. Při stoupání pod 3 mm se okrádáš o rychlost, a získaná přesnost je pouze teoretická.

Největší síla je potřeba při zabrání špony, kdy se jede pomalu, a moment motoru se blíží nominálnímu. V takové případě z každého Nm na motoru (při stoupání šroubu 4 mm) získáš teoreticky 150 kg přítlaku na břitu nože. A to je zatraceně hodně!
Petr Spáčil
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

7. 1. 2014, 9:31

Krutor píše:Mám soustruh velikosti Proma SP-500, univerzálka 100 mm. Podélný posuv mám 4 Nm, příčný 2.5 Nm. Kuličkové šrouby se stoupáním 4 mm. Ten podélný posuv považuju za silně předimenzovaný, ale díky tomu to zvládá rychloposuv 12 m/min. Driver M752.

Podle mě je rozhodující, zda tam budeš mít trapézy, nebo kuličkáče. U trapézů se uvádí účinnost 50%, u kuličkáčů 90%. Kuličkové šrouby vřele doporučuju.
Stoupání posuvového šroubu pod 3 mm považuju za nesmysl, nejmenší běžný trapéz je 12x3. Metrické šrouby nebrat. Při stoupání pod 3 mm se okrádáš o rychlost, a získaná přesnost je pouze teoretická.

Největší síla je potřeba při zabrání špony, kdy se jede pomalu, a moment motoru se blíží nominálnímu. V takové případě z každého Nm na motoru (při stoupání šroubu 4 mm) získáš teoreticky 150 kg přítlaku na břitu nože. A to je zatraceně hodně!
Urcite moc diky za popis Tveho stroje.

Bohuzel se potykam s veci kterou nevim jak vyresit.
V soucasne dobe je na podelnem posuvu delena matice kterou lze od sroubu odepnout a tocit kolem posuvu rucne :)
Tuto moznost rucniho ovladani bych ale rad zachoval i v pripade obcasneho pohonu sroubu KM a elektronikou.
Jak se toto resi? Musim vybrat - rucne ci elektricky anebo existuje nejaky figl?

diky za napady
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 1. 2014, 11:20

Děkuji oscarovi, že poděkoval krutorovi za velmi užitečný post, já na to zapomněl :oops:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2014, 9:18

oscar píše:V soucasne dobe je na podelnem posuvu delena matice kterou lze od sroubu odepnout a tocit kolem posuvu rucne :)
Tuto moznost rucniho ovladani bych ale rad zachoval i v pripade obcasneho pohonu sroubu KM a elektronikou.
Jak se toto resi? Musim vybrat - rucne ci elektricky anebo existuje nejaky figl?
Toto považuju za docela oříšek. Ale dělenou matici bych tam nenechával - jakmile ji otevřeš abys mohl soustružit ručně, napadá do ní bordel, pak to zavřeš i s bordelem a bude to zlobit. Já bych to viděl spíš na nějaké svěrné pouzdro, kterým chytneš nebo pustíš celistvou matici. Problém je, že ji musíš chytit přesně v té poloze, kdes ji naposledy pustil.
Ale největší frajeřina by byla dát na to ruční kolo encodér, který by generoval pulsy pro KM. Takže bys točil rukou, ale samotný pohyb by dělal KM. Myslím, že by to ani nemuselo být tak složité.
Petr Spáčil
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2014, 9:26

Krutor píše:
oscar píše: Ale největší frajeřina by byla dát na to ruční kolo encodér, který by generoval pulsy pro KM. Takže bys točil rukou, ale samotný pohyb by dělal KM. Myslím, že by to ani nemuselo být tak složité.
takhle funguje systém Manual+ na Masturnu
jen mašinou pak nehýbou krokáče ale AC serva
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“