Sláva fréza 1

Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

20. 1. 2014, 9:06

Dnes jsem vyzvednul zkušební díly z laseru a zvážil sestavu Z
Přesnost dílu je opravu do 0.1 tu požadovanou přesnost díry 32 jsem vyřešil tak že jsem nechal vypálit 31,9.
od poloviny díry lehce dobrousil.
Přílohy
20140120_213520.jpg
20140120_212657.jpg
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 5:29

Ahoj,prosimte co je to za vreteno,jakej max prumer muzes upnout a jakej vykon ma,popripade mi hod odkaz na mail.a motorky na osach budes me jak silne a z kama jsi nakupoval.Jinak jedes pekne,jsem zvedavej na pokracovani.dik
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 5:37

piskoteek píše:Ahoj,prosimte co je to za vreteno,jakej max prumer muzes upnout a jakej vykon ma,
je to cina, vykon 300W/48V za 1200Kc, klestina ER11, takze max prumer 7, viz. muj post vyse, v unoru uz pujdu do prace, tak konecne udelam tuning
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 6:05

Takze chlazene vzduchem?prave zvazuji zda koupit cinu vreteno,treba i to 1,5kwatoveho vodnika,nebo treba jen fortunu.Jen nevim co si s tim "pidi"300w vretynkem budu moct dovolit.Na kolik vyjde posta?
A ty motory mas jake?
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 6:16

http://www.ebay.com/itm/300w-DC-Spindle ... 1c2fb0d84e" onclick="window.open(this.href);return false;

ja s nim bral 6mm dvouzubkou 3mm hl.6mm a bez potizi, jen je potreba predelat predni lozislo
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

23. 1. 2014, 6:39

piskoteek píše:Ahoj,prosimte co je to za vreteno,jakej max prumer muzes upnout a jakej vykon ma,popripade mi hod odkaz na mail.a motorky na osach budes me jak silne a z kama jsi nakupoval.Jinak jedes pekne,jsem zvedavej na pokracovani.dik
Ano je to Čína kleština ER11, mám kleštinu 8mm.
Ale vzhledem k výkonu motoru ani neuvažuji, že jí použiji.
Teď sem se zasekl čekám na díly z laseru poslal jsem je do dvou firem abych posoudil kvalitu a přesnost, a to co jsem už dostal tak jsem poslal na měření a přebroušení.
No a začínám přemýšlet z jakého materiálu udělat bočnice portálu a jaký tvar do z nebo rovný pás.
A použít laser nebo vodu.
Důležité je že s tím musí být co nejmíň práce tak aby se celá mechanika dala dát dohromady " na koleni " a za málo :)
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 6:42

Takze nez fortunu tak radsi takove vretynko?
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

23. 1. 2014, 6:46

piskoteek píše:Takze chlazene vzduchem?prave zvazuji zda koupit cinu vreteno,treba i to 1,5kwatoveho vodnika,nebo treba jen fortunu.Jen nevim co si s tim "pidi"300w vretynkem budu moct dovolit.Na kolik vyjde posta?
A ty motory mas jake?
sz
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

27. 1. 2014, 12:43

Tak dnes jsem se dozvěděl, že brousit se nic nebude vypálené díly jsou ta k nepřesné že není kde se chytit nepřesnosti jsou všemi směry 0,07 :(
Budu kreslit klasický výkres a půjde to na vrtání souřadnicí.
Když jsem před cca15 lety začal modelařit tak jsem přišel do modelářského klubu s depresí že trup letadla jsem slepil s nepřesností 0,2. Pánové se zasmáli že to nemá cenu řešit, a měly pravdu dnes se tomu taky zasměju. :)

Mám otázku na výrobní přesnosti při stavbě cnc frézek všeho druhu.
Co je přípustná nepřesnost, komponentu na stavbu malé frézky co si chci postavit.
Čela , portál ( kolmost )
Je doporučení díly zahodit a trvat na technologii a výrobě absolutně přesných dílu.
Nebo použít díly s nějakou nepřesností stroj složit a doladit.
Když koukám na nějaké zdejší výtvory tak nechápu co je optimální přesnost při stavbě.
A prezentoval tu někdo správný postup při měření složeného stroje.
Dost často čtu výtku stavitelům jak jsi měřil přesnost stroje.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 1. 2014, 1:57

čemu říkáš absolutní přesnost?
někde je 0,07 nesmyslně přesné někde nesmyslně nepřesné.. při správném návrhu mnohdy na přesnosti jako takové ani zas tak nezaléží.. pro představu někdo uloží lineáry nad sebe tam jestli to zbrousí o milimetr tak je to fuk, jen ty lineáry budou prostě o milimetr níž.. někdo je navrhne proti sobě a pak musí dodržet rovnoběžnost ploch a vlastní rozměr a i ta setina je moc..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 1. 2014, 2:24

Slava A123 píše:................ výrobě absolutně přesných dílu...................
Co je to absolutně přesný díl?
to je přesně to, co většina tázajících se stavitelů nechápe, protože nemá za sebou první měsíc strojařské průmyslovky nebo učňáku
nikdy nic není absolutně přesného, každý díl je VŽDY vyroben s nějakou výrobní tolerancí, dejme tomu díl s délkou 100mm nelze vyrobit 100,00000000000....., ale v nějaké toleranci, zadané třeba 100-0,02-0,05
pokud se vyrobí díl v této toleranci, bude dlouhý třeba 99,97 ( a nejistota měření bude třeba +-0,01 ), pak mám jistotu, že vleze do díry vyrobené s rozměrem 100+0+0,02.....
a tak dále, říká se tomu lícování nebo tolerování
čím přesnější díl, tím je složitější a pracnější jeho výroba, u většiny zdejších konstrukcí jsou to často zbožná přání
správně navržená konstrukce je navržená tak, aby vyžadovala co nejméně TOLEROVANÝCH (úmyslně nepoužívám slovo přesných) dílů, aby se různé odchylky a výrobní nepřesnosti pokud možno nesčítaly atd.
přesně jak píše RaS výše, my si vůbec spolu notujem :D
říká se tomu technologičnost konstrukce
ukázkový odstrašující příklad tu byl vyfocen pár dní zpátky na nějaké portálce na prodej, plechové výpalky portálu měly dole tři oválné otvory odhadem 10x30mm, v nich byly z boku přišroubovány k čemusi
autor se už ale neobtěžoval ani dát pod hlavy šroubů podložky, jakmile potom ty šrouby dotahoval tak hranou hlavy nutně musel ten výpalek někam posunovat...

....
pravoúhlost konstrukce ověříš jednoduše s dostatečnou přesností tím, že místo vřetene dáš hodinky, na stůl vingl, srovnáš jedno rameno podle jedné osy a druhou objedeš hodinkama
Naposledy upravil(a) testone dne 27. 1. 2014, 2:56, celkem upraveno 2 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

27. 1. 2014, 2:48

přesnost na 1-2 stovky je asi dobrá v tomto hobby odvětví.
Já ty díly dal Tátovy pracující důchodce seřizovač lisů a obsluha automatu a jeho kolega nástrojař se nato díval, pro ně nevyhovující. a vyrobit znova a jinou technologii.
Nejsem strojař.
Pro mně vyhovující 1desetina.
Dřevo dokáže divy. :D
Naposledy upravil(a) Slava A123 dne 27. 1. 2014, 7:13, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 1. 2014, 5:40

jenže desetina na díře pro ložisko velikosti třeba D20mm je obrovská nepřesnost.. a desetina na roztečné kružnici 4 děr domku toho ložiska je uplně v pohodě.. takže to nemůžeš brát takhle..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

27. 1. 2014, 7:03

RaS píše:jenže desetina na díře pro ložisko velikosti třeba D20mm je obrovská nepřesnost.. a desetina na roztečné kružnici 4 děr domku toho ložiska je uplně v pohodě.. takže to nemůžeš brát takhle..
Omlouvám se za předchozí příspěvek je mimo reakci na vaše příspěvky, v telefonu jsem to nevyděl celí.
A teď u počítače jsem zjisti co je to za blábol. :)

Je mně jasné že díra pro ložisko musí být přesná :) v toleranci a stejná tolerance je nepoužitelná na díl 500mm jako je čelo základny.
Zajímá mně jaký je problém použít díl z laseru proti klasicky obrobenému?
Dost často se tu řeší vnitřní pnutí, kroucení teplem a podobně.
Zají má mně to konkrétně na díle z fotky, rozměr je 400X120X12mm díry 20.
Co můžu očekávat od takového dílu? ( zkroutil se a tak zůstane, nebo bude se kroutit podle počasí pořad až rozloží celí stroj :) )
Laser jsem zvolil pro svou cenu. ten díl mně vyšel na 359 s DPH
Nebo dá se ten díl vyrobit konvekční cestou za stejné peníze?
Přílohy
20131230_165013.jpg
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 1. 2014, 7:10

Já ted budu řešit podobný díl( příruba na motor materiál 15mm). Polotovar bude na laseru a kde budu potřebovat něco přesně bude to s přídavkem na obrobení na fréze. Snad mě s tím Ras nevyhodí :D .
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“