Soustružení wolframu

obrabeni na klasice
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 8:08

robokop: Snímač měří intenzitu světla na různých vlnových délkách, asi by stačilo to světlo rozložit hranolem poslat na snímač foťáku. Nebude to tak přesné, ale měřit by se s tím orientačně asi dalo.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 8:21

Nojo, ale když oni tam místo světla používají rentgenovo záření :D
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 10:18

jova: No, tak uděláš spektrometr ve viditelné oblasti záření (případně s přesahem do UV a IR), zase nemůžeš chtít všechno. Ono i to by byl moc pěknej DIY projekt.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 6:11

Jj, pěkné téma na dlouhé zimní večery si tohle postavit :D Díky za odpovědi. Já takovou analýzu potřebuju tak jednou ročně, tak se do té stavby asi moc hrnout nebudu, ale kdo ví, třeba jednou... :D
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 6:34

TO: QNX přeji hodně zdaru při výrobě :D

Princip XRF:
rentgenová lampa vysílá gama záření, které dopadá na měřený vzorek. Tam vyráží z atomů elektrony a při tom se uvolňuje tzv. sekundární záření (fluorescence), které dopadá na detektor v přístroji. Detektor je schopen změřit energii dopadajících elektronů a spočítat jejich množství. Pro každý prvek je typická určitá energie a množství naměřených impulsů je přímo úměrné koncentraci daného prvku. Analyzátor je vybaven výkonným výpočetním systémem (3 mikroprocesory), který je schopen velmi rychle zpracovávat data z detektoru a pomocí tzv. fundamentálních parametrů vypočítat přesné koncentrace jednotlivých prvků v měřeném vzorku. Výsledky se ukládají do vnitřní paměti a po měření je lze přehrát do PC a dále zpracovávat, tisknout…
(http://www.hukos.cz/spektrometry/xl3t-goldd" onclick="window.open(this.href);return false;)

Blokové schéma XRF analyzátoru:
Přílohy
goldd_schema.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 8:08

jova: tak obrázek už máš, můžeš začít vyrábět, těch pár detailů jistě dořešíš :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 8:51

QNX píše:jova: tak obrázek už máš, můžeš začít vyrábět, těch pár detailů jistě dořešíš :D
Já? :shock:
Ty tu rozvíjíš teorie o viditelném záření a jak v něm vidět ty prvky :lol:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2014, 10:32

jova: to nejsou teorie, to se používá už strašně dlouho. Osobně jsem na takové mašině měřil, když jsem řešil odstraňování těžkých kovů z odpadních vod. Sice to je už asi 20 let, ale ta metoda je ještě mnohem starší. Vyrábět to určitě nebudu. Mám v laboratoři dva spektrofotometry které čekají na modernizaci - vyrobení rozhraní pro PC a zatím jsem to nenacpal ani do plánu na příští pětiletku :(
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2014, 2:04

kovoel píše:Ahoj prochazka
Já to úplně přesně neznám.V tommto mém případě použili tuším spektometr XRF .Není to laciné stoji (NAŠEL JSEM JEN CENÍK Z ROKU 2012) - 1340000KČ
V celé ČR JE JICH kolem 450 ,jak jsem se dočetl.Zadej si do vyhledávače spektometr xrf a přečti parametry,co umí-umí hodně,je to špička.
Moc šikovná věc.To by byla paráda mít ho doma.
V takových těch opravdu větších nebo centrálních šrotákách ,ho většinou mají.
Divil bych se(vidím,že jsi Praha),že by v Praze někde pár desítek spektometrů xrf nebylo.
Jen zjistit kde v Praze? :D To nevím,ale ted tu má odkaz robokop taky ho schání,ten je ,z Prahy.Třeba už něco v Praze našel
Já múžu říci jen své zkušenosti ze šrotáků.Mají zkušenosti a v drtivé většině dokáží určit i různé slitiny od oka.
Kolikrát vezl nějaký různý hliník a od oka vytřídily různé slitiny,řekli přesně,co čeho obsahují.A byla to pravda.
Občas když si nejsou jistí a jedná se o velké množství,o cenu,nebo si mysl,že je chceš ošulit.Vytáhnou spektometr xrf a vědí přesně.
Viděl jsemho často používat ve sběrnách ,kde vykupují katalyzátory.Tuhle v jedné stál takový podivný týpek.
V pytli to cinkalo.Vysypal ,z něj 6-7 kovových katalyzátorů,takových menších středních dílů,z výfukového potrubí.
Okamžitě se ,na něj vrhli.Měl prioritu.Ajá alespon mohl nerušeně slídit. :D
Během chvilky rozkuchli a vyndali takové válečky,přesně věděli u každého typu auta a modelu cenu podle ceníku,přesto jeden brali spektometrem a pak dávali ještě do nějakého přístroje-příště se zeptám.
Týpek budil dojem,že to před chvilkou někde někomu odšrouboval na parkovišti.
Vysázeli mu přes deset tisíc a zmizel.
Běžně ten přístoj netahají,že by tam příšel někdo neznámý a chtěl provést analýzu.To určitě ne.
Chce to se seznámit,zajet tam občas,nepospíchat ,pokecat,od šéfa ,přes ostatní zaměstnance,až po většínou ukrajince,co tam dělají tu nejhorší práci párání katalyzátorů,řezání,rozebírání převodovek atd.Takhle ,to dělám já. :D
Ahoj, vidím, že jsi stejný nadšenec kovošrotů jako můj brácha, ten tam hledá jízdní kola nebo části jízdních kol z 1. republiky. Kdybys na něco takového kápl, tak mi dej vědět. Na oplátku se může podívat po něčem, co zajímá tebe.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“