Router-pokus č.1

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

14. 3. 2014, 7:11

Nedalo mi to a pustil jsem se do toho taky.Cílem je postavit router,prozatím pomalý,nepříliš přesný ale aspoň trochu tuhý.Skládám co se namane hlavně tady na inzerci.Určitě se bude spousta věcí předělávat,třeba domečky šroubů jsou vyloženě "model" abych mohl nějak pokračovat.
Pokud to bude jakžtakž,asi bych to rozdělal a povařil hlavní sestavy s tím že by se nechaly vyžíhat a stěžejní plochy by se nějak seriozně obrobily.

Většina dílů je obrobena dle mých možností,tedy primitivně.Trošku jsem spoléhal na to že hlazenky jsou H 11 což by mohlo pomoct ošidit některé věci,ale není to všelék,jsou vlnité,do vrtule a podobně.Nicméně je to relativně přesná a tuhá věc za přijatelný peníz.

Jinak deska je 1500x1000,lineáry jak tady někdo říkal "z rybníka" ve stojnách portálu po třech vozících ( do prostředních se musí dát nějaká kapátka na mazání ),šrouby kuličkáče 25 a 28 mm.

Motory zatím microcon 9+9+25 Nm (Y) i když 25 z toho samozřejmě nedostanu ( drivery 80V,8,2A).Na Y jsem se snažil dát co šlo,portál zatím odhaduju na 120 kilo a ještě něco přibude.Časem možná serva.

Práce na tom bude ještě hodně,tipuju 3-4 basy kozla a pár závitníků.
Přílohy
CIMG1107.JPG
CIMG1108.JPG
CIMG1109.JPG
CIMG1110.JPG
CIMG1111.JPG
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

15. 3. 2014, 9:02

Hodne slusna konstrukce, ale nechces prekopat ten mega dlouhy remen?? Treba jak to ma udelane clen zami ..
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

15. 3. 2014, 9:28

Co sem hodit obrázky nějakých tvých prací ze skla
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

15. 3. 2014, 9:37

Copak předělat se to možná bude muset,nevím.Ale ono není moc kam strčit motor jedině,ho dát opačně.Takhle to bylo nejjednodušší,zatím spoléhám na to že řemen nebude moc pružit.Dík za to vřeteno,vypadá dobře a cena byla snová.Doufám že Ti to jde taky od ruky.

Teď řeším kam nacpat šroub Z ka,matice má průměr 72 mm a nechce se mi natolik vzdalovat desku vřetene.Pak sem hodím fotky.

Slíčka už jsem fotil,někde tady jsou v sekci " výrobky a obrobky " ale zase něco sfotím.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 3. 2014, 10:54

letmo mne napadlo dát motor z boku, kousek pod lineáry ?
(navíc by zůstala koncepce podstavce a stroje - vidím to dobře ? )

nevím co to bude chroustat, je-li ale řeč o skle, přijde mi že je tam moc zranitelných míst, šrouby, řemen, lineáry v místech, kde jen obtížně půjdou krytovat či jinak chránit před prachem.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

15. 3. 2014, 12:17

Krytování se dá řešit,zkoušel jsem to na podobné čínské frézce.Samosebou je to pakárna a chce to i věnovat zvýšenou pozornost údržbě stroje.S tím zetkovým motorem to není špatný nápad ale nejdřív vyzkouším jestli to takhle nebude stačit.
Uživatelský avatar
JackAnthonyP
Příspěvky: 69
Registrován: 5. 10. 2011, 1:56
Bydliště: Senica

16. 3. 2014, 5:17

Pozri aj na moju mašinku. Tvoja konštrukcia je dosť podobná, mám tam tiež dlhý remeň na ikse...Žiadne problémy ani po dlhom čase.
Určite ho ale u Teba môžeš skrátiť. Tak ako Ty som to mal v prvej variante. Vidím, máš predpisovo obopnutú ozub remenic ina všetkých troch kladkách :). Predpokladám že tam máš prevod 1:1 aspoň na pohlad. Inak z tých Tvojich uvádzaných Nm ide trochu strach... Ja tak mám max 4,5Nm na ose x, pracovné rozmery sú zhruba stejné. Aký je dôvod, že nenahánaš Y priamo cez spojku? Vidím tam ozub kolo. priestor?
Šroubovice-guličkáče som schválne schoval pod stôl. Vozíky chodia zboku, nie ako u Teba zhora.
Aspire 9.5, Armote Gravos
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

16. 3. 2014, 6:17

Hnedle se podívám.Jsem rád žes mě trošku uklidnil s tím dlouhým řemenem.To kolo u osy které říkáš Y ( já jí říkám X ) je opravdu kvůli tomu že chci strčit motor za portál-nebude zavazet při obcházení stroje a spojka by stejně stála podobné peníze.

Jináč se těším na dovču na Slovači,pojedeme potřetí v řadě-Lipt.Hrádok ( Bešňová,Tatry...) :)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

18. 3. 2014, 9:15

čau, máš to pěkné - spousta práce ... tak ať ti to dobře dopadne a vše jde hladce až do první špony :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

18. 3. 2014, 11:49

Díky a také musím pochválit Tvou mašinku,hodně jsem to sledoval a ledaco mi pomohlo.
muros
Příspěvky: 124
Registrován: 29. 6. 2009, 4:11
Bydliště: KE

31. 3. 2014, 8:32

ja by som na ten stol vyrobil akoze nejaku vanu s bocnicami aby bordel nehadzalo na sruby a lineary a dalo by sa aj brusit vodou
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 3. 2014, 9:33

Zdá se mi to, nebo skutečně na té nejdelší ose máš kuličkové šrouby v zadním ložisku bez opracování, tj. prostě kompletně i se šroubovicí?
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

1. 4. 2014, 6:30

Zatím nejsou opracované protože ještě nemám domečky,ty na fotce jsou jen abych viděl jak to bude vypadat.
Měnit se budou asi všechny domečky,číhám jestli se něco neobjeví na inzerci...
Koncem týdne budu fotky,nastal mírný pokrok...
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

4. 4. 2014, 7:27

Mírný pokrok ( zcela v mezích zákona i když dneska člověk neví..).Protože matice Z-osy je velkého průměru ale šroub se mi líbil,schoval jsem šroub Zka dozadu.
Nechtěl jsem moc vzdalovat desku osy Z od portálu kvůli páce,ještě se to oddálí osovou vzdáleností vřetene.
Ještě se bude vyztužovat,hlavně uchycení šroubu Z a taky deska osy Z ale to až bude jasno okolo vřetene.
Ve výsledku by měla deska osy Z být krabice ( více nebo méně uzavřená dle možností ),proto se snažím vymyslet vřeteno ve spodní části co nejvíce štíhlé ale nacpat slona do krabičky od sirek asi nepůjde :D .

Pomalu se vrátím k uložení šroubů osy Y ( říkám tak té nejdelší ) a můžou se dávat motory a zapojovat elektrika.Ještě ale nemám počítač.

Basa kozla padla,závitník zatím ani jeden.Občas si říkám udělat to poloviční,co bych ušetřil dírek...Ale takhle zase někdy v budoucnu ATC a vzadu výměník nástrojů...Ale to je jen teorie hlavně kvůli mé naprosté neznalosti programování.
Nevím jestli bych se na ten nástroj při svém ručním psaní Géček do důchodu trefil :lol:
Přílohy
Fotografie0007.jpg
Fotografie0008.jpg
Fotografie0009.jpg
Fotografie0010.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 4. 2014, 9:02

pěkný
napadl mě takovej nápad
ten dloooouhatej řemen na X (?, ten co hýbe tou nejnižší osou) bych ještě o kus prodloužil (nebo to servo posunul těsně pod stůl) a řemenice kladek bych opásal o 180 st. a pak teprve kolem napínací kladky ohnul ke druhému šroubu, tak aby se ta část řemene co spojuje šrouby posunula až pod rovinu stolu
mělo by to tu výhodu, že by pak stůl byl průchozí a daly by se na tom dělat i kusy delší než stůl
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“